Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod alexandra27 » Ned 11. Máj 2014 17:22:29

Zdravím. Obdržali sme hotový projekt domu od projektanta. V týchto tepelnotechnických veciach sa však nevyznám, preto by som sa chcela spýtať, čo si myslíte o niektorých počtoch.
Dom je podkrovný, máme garáž, zastavaná plocha 161,90. Múry máme brúsenú tehlu 30ku, + 15 zateplenie, kúrenie bude podlahové elektrické, ohrev teplej vody bojlerom, okná by sme chceli plastové - trojsklo, 3 strešné okná a 2 vikiere.
Tepelný odpor a ostatné veci vychádzajú nasledovne:
PODLAHA
tepelný odpor konštrukcie R: 2,85 m2K/W
súčiniteľ prestupu tepla U: 0,331 W/m2k
Teplota vnútorného povrchu a teplotný faktor:
vnútorná povrchová teplota v navrhovaných podmienkach Tsi,p.: 17,61C ( nie je to málo? )
Pokles dotykovej teploty podlahy DeltaT: 7,91C ( čo to znamená?), tepelná jímavost podlahovej konštrukcie B: 602,61 Ws/m2K,

Požiadavka na vnútornú povrchovú teplotu:
požiadavka 14,29 C
Vypočítaná hodnota , Tsi = 17,61
Požiadavka na tepelný odpor a súčinitel prechodu tepla:
požiadavka: Rn= 2,30 m2k/W
vypočítaná hodnota: R= 2,85 m2K/W
Požiadavka na tepelnú prijímavosť podláh:
požiadavka N= 700 W/m2sK
vypočítaná hodnota: b= 602,61 W/m2sK


STROP
tepelný odpor R = 9,33 m2K/W
súčiniteľ prestupu tepla konštrukcie U = 0,106 W/m2K
Vnútorná povrchová teplota (v navrhovaných podmienkach, vonkajšia tepl. -10, vnútorná tepl 20 st.): 0,974

Celoročná bilancia vlhkosti:
množstvo zkondenzovanej pary Mc,a: 0,533kg/m2,rok
množstvo vyparitelnej vodnej pary Mev,a: 0,763 kg/m2,rok
ku kondenzácii dochádza pri vonkajšej teplote nižšej ako 10,0C.

Požiadavka na vnútornú povrchovú teplotu:
požiadavka 14,29 C
Vypočítaná hodnota , Tsi = 19,22C
Požiadavka na tepelný odpor a súčinitel prechodu tepla:
požiadavka: Rn= 4,90 m2k/W
vypočítaná hodnota: R= 9,33 m2K/W


STENA
Tepelný odpor konstr. R= 3,55 m2K/W
spčinitel prestupu tepla U= 0,269 W/m2K
Požiadavka na vnútornú povrchovú teplotu:
požiadavka 13,77 C
Vypočítaná hodnota , Tsi = 18,79 C
Požiadavka na tepelný odpor a súčinitel prechodu tepla:
požiadavka: Rn= 3,00 m2k/W
vypočítaná hodnota: R= 3,55 m2K/W

tepelné straty budovy sú 7,8 kW, ročná spotreba tepla pre vykurovanie 15,4 MWh/rok.
Viete mi niekto prosím k tomuto povedať? či sú tieto výsledky OK? :)

Ďakujem
alexandra27
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 17. Dec 2013 20:51:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod TomasHo » Pon 12. Máj 2014 8:30:27

alexandra27 píše:vnútorná povrchová teplota v navrhovaných podmienkach Tsi,p.: 17,61C ( nie je to málo? )
Požiadavka na vnútornú povrchovú teplotu:
požiadavka 14,29 C
Ďakujem


vnutorna povrchova teplota je v pohode - pocita sa kvoli rosnemu bodu, teda kedy zacne na stene/strope/podlahe kondenzovat vlhkost. Tvoje cislo 17,61C znamena, ze pri zadanych parametroch (-10st vonku, +20st vnutri ako pises) bude na podlahe 17,61C, teda kondenzovat to zacne pri vlhkosti vzduchu 85%. (su na to tabulky na webe) Otazka je, aku teplotu pody uvazoval projektant pod podlahou a ci uvazoval so zateplenim obvodu zakladov. Dolezity parameter je, aka teplota bude v dolnom rohu, pretoze tam je ochladzovanie najvacsie.

Vychodiskove parametre su trocha optimisticke, nechaj si to prepocitat realnu situaciu - ak sa nemylim, normova navrhova teplota je -12 stupnov pre Slovensko, ja som pocital stratu mojho domu pri -16 stupnoch, lebo system vykurovania treba dimenzovat na najhorsi mozny pripad. Zvlast pri elektrickej podlahovke, a pokial nemate zalozny zdroj tepla (napriklad kachle, krb), treba dimenzovat vykon tak, aby to vykurilo dom aj v tych par dnoch do roka, kedy je naozaj vonku -16, -20 stupnov. Pri -20 stupnoch aspon nech udrzi teplotu. Ak to budete dimenzovat na -10 stupnov, moze prist tuha zima a budete mat zimu.

Dalej, vnutorna teplota - aka bude realne? U nas je dlhodobo (so solarnymi ziskami) 23 stupnov, vypocty som robil na 22. Vysledok nie je nejako zasadne odlisny, ale zvazte si, ci chcete zit v chladnicke 20stupnov, alebo si nastavit komfortnejsiu teplotu 22 stupnov. Ja som boj so zenou prehral : ) Z tohto cisla budete vediet zhruba vypocitat naklady na vykurovanie a mozno zvazite aj inu moznost, nez tu najmenej efektivnu a prevadzkovo najdrahsiu (teda elektricku podlahovku s ktorou pocitate teraz).

Z vysledkov sa zda, ze podlaha je zateplena relativne horsie k ostatnym povrchom - idealne by bolo zjednotit vnutornu povrchovu teplotu konstrukcii na priblizne rovnaku hodnotu. Pridajte zateplenie do podlahy a dajte to spocitat znova.

Dolezitym navrhovym parametrom je vlhkost vzduchu v interieri. My sme mali na zaciatku kurenia vlhkost takmer 100%, lebo sa vonku nahle ochladilo, co sme v novembri naozaj necakali :). Potom bola vlhkost dlho okolo 80%, a dlhodobejsia vlhkost sa drzi na cca 60%. Ale obcas to moze vybehnut na 80%, ak vonku prsi, alebo sa vnutri vari. Pocital by som teda na tvojom mieste rosny bod s dostatocnou rezervou na vlhkost minimalne 80% a najnizsiu teplotu, aku v interieri uvazujete, a spocital ju najma v dolnych rohoch. Ak napriklad ratas s tym, ze cez dovolenky budete dom len temperovat, napriklad na 16 stupnov, tak sa oplati vypocitat hranicnu situaciu s danymi parametrami (teda vnutri 16 stupnov, vonku tolko, kolko priemerne byva v mesiaci, kedy chodite na dovolenky, vlhkost dajme tomu 80%). Garantujem, ze projektantovi vyjde v rohoch kondenz, a budu sa zateplovat zaklady a dvihat teplota v interieri. Ja som si uvedomil, ze ziadne temperovanie nebude, a teplotu v dome musime celorocne drzat na 20 stupnoch.

Ja mam vlastnu tabulku na tieto vypocty, takze som sa mohol s parametrami hrat do sytosti, ale vas projektant by tiez nemal pytat extra peniaze za doladenie vypoctu - ak ma na starosti komplet projekt, je jeho povinnost optimalizovat teplotechnicke parametre podla vasho zadania a najma vychytat mozne tepelne mosty, aby ste nemali potom plesnive rohy a okna.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod alexandra27 » Pon 12. Máj 2014 14:20:52

fíha.. ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď :)
ja sa v tomto bohužiaľ moc nevyznám, môj priateľ tiež nie, takže sa s tým moc pohrať nevieme :(
preto som ani nevedela, či povedať k tomuto niečo projektantovi - keď sa v tom nevyznáme..
Podlahu by som určite chcela zateplovať. Teplotu vnútri ja rátam určite aspoň na 23st.-tak sme zvyknutí aj teraz. Budeme mať síce kachle, a rátam s tým ( teda dúfam ) že nám to vykúri aspoň prízemie. Temperovať by sme chceli stále, kúrenie bude zapnuté viac asi len v kúpelniach .... Uvidíme, dúfam že nebudú nejaké tuhé zimy...
Plyn nemáme, preto sme rozmýšlali, či si dať teplovodné alebo elektrické.. Pri elektrickom je to rýchlejší nábeh tepla, a viacerí nám poradili, že netreba až tak vykúriť, aby bola podlaha príjemná ( stačí cca na 22st. - ževraj..).. Keby sme dali teplovodnú, tak podľa mňa tam by bola väčšia záťaž na kotol, kým by zohrial vodu a kým sa dostane do trubiek.. Neviem..stále sme na vážkach.
ale viacerí hovoria že elektrické OK + sú tam nejaké iné tarify, ak sa využíva elektrina aj na kúrenie...
Trochu sa síce toho bojím, ale stále dúfam, že tie prechodné obdobia, jeseň a zimu potiahneme s tými kachlami a že kúriť nebude treba až tak veľa...

každopádne, ďakujem veľmi pekne za názor.
alexandra27
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 17. Dec 2013 20:51:34
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod TomasHo » Uto 13. Máj 2014 7:33:52

alexandra27 píše:ja sa v tomto bohužiaľ moc nevyznám, môj priateľ tiež nie, takže sa s tým moc pohrať nevieme :(
preto som ani nevedela, či povedať k tomuto niečo projektantovi - keď sa v tom nevyznáme..


Alexandra, vy sa s tym hrat nemusite, hrat sa s tym bude vas projektant/architekt. Ze sa v tom nevyznate, to je tazsie, a treba to aspon trocha napravit, par knih precitat, lebo ak chces projektantovi nadefinovat aspon dake zakladne vstupy, musis vediet o com je rec.

Teplota vnutri 23 stupnov. Ak s nou ratas ty, tak to povedz aj projektantovi, nech vsade uvazuje takuto teplotu. Ono potom vela vypoctov vyjde trocha inac.

"Temperovanie" znamena udrziavanie nizsej nez obvyklej teploty, napriklad ked odidete dlhsie na dovolenku, aby nepomrzli trubky. Predpokladam, ze temperovat nebudete vobec, ale budete udrziavat normalnu pobytovu teplotu, lebo tam budete byvat.

Rychlost nabehu podlahovky nie je potom vobec relevantny argument, lebo teplota interieru sa celorocne nebude vobec menit - je uplne jedno, aku podlahovku date. Nepredpokladam, ze budete chciet znizovat teplotu len pocas pracovnej doby aby ste usetrili - neoplati sa to, interier nedokaze dostatocne rychlo menit teplotu.

"su tam nejake tarify na kurenie" - nie, nie su. Delena tarifa nizka-vysoka prevadzka uz davno nie je absolutne vyhodna, teda pokial clovek nema dva elektromery. Uloha: rychlo do elektrarni prepocitat ceny elektriny za kWh v jednotlivych tarifach.

V skratke: elektricka podlahovka ma nizke investicne naklady, ale najvyssie mozne prevadzkove. Zvazte, kolko chcete mesacne platit za elektriku, ale ratam, ze bez ohladu na dom to bude tak 150-200 eur.

Ja tiez nemam plyn, daval som tepelne cerpadlo vzduch-voda, zavisi, kolko na to mate penazi, mna vyslo cca 8800eur plus vodna podlahovka hore aj dole, a mesacne naklady na cely dom (kurenie, tuv, svietenie, varenie, proste vsetko) su cca 50 eur v elektrike, sadzba D2 (cca 15 centov za kWh). Plocha je asi 180m2.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod ... » Uto 13. Máj 2014 8:40:09

alexandra27 píše:Plyn nemáme, preto sme rozmýšlali, či si dať teplovodné alebo elektrické.. Pri elektrickom je to rýchlejší nábeh tepla, a viacerí nám poradili, že netreba až tak vykúriť, aby bola podlaha príjemná ( stačí cca na 22st. - ževraj..).. Keby sme dali teplovodnú, tak podľa mňa tam by bola väčšia záťaž na kotol, kým by zohrial vodu a kým sa dostane do trubiek.. Neviem..stále sme na vážkach.
ale viacerí hovoria že elektrické OK + sú tam nejaké iné tarify, ak sa využíva elektrina aj na kúrenie...
Trochu sa síce toho bojím, ale stále dúfam, že tie prechodné obdobia, jeseň a zimu potiahneme s tými kachlami a že kúriť nebude treba až tak veľa...


z hladiska buducnosti by som v kazdom pripade radsej volil ako vykurovacie medium podlah vodu, to je len nosne medium a vies ju ohriat vela roznymi sposobmi... pokial do podlahy das priamo odporove vykurovacie vodice, tak nebudes uz mat jednoduchu moznost ako pohodlne kurit len do toho tlacit elektriku, pokial budes mat z podlahy vodny vymennik, mozes tu vodu hriat nielen elektrikou, ale aj tepelnym cerpadlom, kotlom na pevne palivo alebo aj plynom ak by sa k vam casom dostal a jeho vyuzitie by bolo ekonomicky zaujimave...
prijemna teplota podlahy je nezavisla na tom ci ju ziskas z vody alebo odporoveho vodica v nej, pri dobre spravenej vodnej podlahovke nepotrebujes mat teplotu vykurovacej vody vyssiu o viac nez 1-2 stupne oproti interieru
zotrvacnost systemu je zavisla na akumulacnych hmotach ktore nahrievas a o kolko potrebujes zmenit ich teplotu, pokial udrzujes stale rovnaku tak ta nejake oneskorovanie nabehu nemusi vobec trapit; v pripade ze tu teplotu chces menit tak nezabudni ze aj pri elektrickej budes mat asi vykurovacie rohoze pod poterom a teda musis rovnako ohriat aj poter; rozdiel v rychlosti tam sice nejaky bude (voda ma tusim vacsiu tepelnu kapacitu ako poter), avsak nebude nejak zasadne pozorovatelny....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Tepelnotechnické posúdenie konštrukcií-Hotový projekt

Poslaťod MartinH » Uto 13. Máj 2014 11:21:39

Jednoznacne odporucam vodu. Je tam obrovsky rozdiel v tom, ze elektricke kurenie vytvara teplo na mieste, ale voda ho roznasa po celej podlahe. Na miestach zakrytych kobercom alebo nabytkom sa to prejavi. Pri elektrike tam teplota vyrazne stupne, to nie je dobre pre parkety ani pre nabytok a vlastne pre nikoho. Pri vode sa to miesto nemoze ohriat viac, ako je teplota vody, lebo teplo vzdy prudi z teplejsieho na studensie. Potom sa teplo prestane z vody odoberat a voda ho odnesie niekam inde, kde moze byt uzitocnejsie vyuzite.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
drepo
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Posudzovanie návrhov domov

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron