Záhradný domček - stavba

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod theb » Pia 12. Okt 2012 16:45:23

Steny pivnice -> nezohnal som stare tehly, takze 20 DT, zaliate betonom (armovane zelezom ako vo vertikalnom (6 mm roxor) tak aj horizontalnom (10 mm roxor).
Podlaha -> hlina
Strop -> betonova deka -> roxor oka 10x10, pozdlzne 12mm, priecne 10mm roxor.

Steny planujem zateplit do hlbky cca 1.1m 6cm XPS.

Este doplnim rozmer...3 x 3.5 m
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod motylka » Ned 16. Dec 2012 13:18:03

Ahoj.

čaka ma na jar zah.domček podpivničeny3,5x3,5 Na pivnicu mam stare tehly(mam zvyšne 4palety) čo aj sam vymurujem.v danom okoli spodna voda nehrozi ale.

je mi jasne že treba odizolovat vonkajsok steny proti vhlkosti a mrazu ,ale? akym material ,technologiou.(bavime sa o pivnicnej casti kde strop(beton) bude asi 50cm nad urov.tereenu(kvoli dvom horizont. oknam pre svetlost v pivnici)

popr. Ako treba vyriešit tento detail? :idea:

pivnica : kvety,neaka dočas.zelenina,studna,predpriprava na bazen,zavlahy atd.

domček : vercajch a myši :mrgreen:


Dakujem za tipy.
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod paolo » Pon 17. Jún 2013 12:25:12

Ahojte,

Pustili sme sa do stavby zahradneho domceka s podpivnicenou castou - sachtou. Sme v stadiu vykopovych prac. Mam otazku ohladom podlahy (zaroven strop). Ako sa standardne pokracuje dalej? Postupuje sa rovnako ako pri dome? beton + hydroizolacia + poter? (EPS som vynechal, bude zo spodu). Alebo je poter zbytocny? Hydroizolacia sa da len pod obvodove mury a na betonovu podlahu pojde rovno dlazba? Je to zahradny domcek na "bordel" okolo domu. Potrebujem vediet skladbu podlahy aby som vedel kde budem mat 0.00 aby som vedel kolko mam ist do hlby (s vykopom).

Este par cisel:
- podorys - 5x3.5m
- nadzemna cast cca 0.5m

Dakujem, P.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod eugen.lengyel » Str 23. Apr 2014 9:21:48

Zdravim,
chystam sa stavat dreveny zahradny domcek. Podorys 4mx3m, vyska 2m + pultova strecha ~30cm. Podlaha - hranoly 5cmx10cm, 40cm od seba, na tom OSB3 15mm. Steny hranoly 5cm x 10cm, zvonka OSB3 12mm, rozostup medzi hranolmi 60cm. Neskor som chcel dat zvonku EPS a omietku. Ked som ale zistoval ceny hranolov, tak vsade maju cerstve rezivo (nesusene) :-( . Takze teraz neviem ci mozem ist do nesuseneho reziva, alebo radsej hladat dalej, pripadne pouzit KVH. Bojim sa, ze ak sa to rezivo zacne krutit tak sa mi pokruti cely domcek.

Este otazka, po impregnacii ako dlho ma drevo schnut? Lebo podlahove trami chcem naimpregnovat.

Eugen
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod Lubomir » Štv 24. Apr 2014 10:03:19

Ja by som pouzil KVH a nic neriskoval. To ako sa budu spravat cerstve hranoly je tazko predvidatelne, zalezi od vlhkosti, od toho z ktorej casti stromu je hranol, od oplastenia ako to dokaze cele previazat ap.
Schnutie impregnacie je zavisle od konkretnej impregnacie, treba si pozriet navod.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod Palino007 » Štv 24. Apr 2014 14:42:10

Ja som staval domcek 4x2.5 (presne na dlzku osb na podlahu) s pristreskom dalsie 2m. System "2x4", cize stojky 5x10cm, hore a dole 2 tramy 10x10, na betonovych patkach nad terenom. Drevo bolo cerstve, zopar kusov suchych, nic moc kvalita. Ked to zavetris OSB a das aj medzikusy tak to nepokruti. Mne to stoji viac ako 2 roky, urcite celkom preschnute, nic nie je pokrutene. Inac stalo to asi 800 eur dokopy..
KVH hranoly mi pridu fest luxusne na toto pouzitie.
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod eugen.lengyel » Štv 24. Apr 2014 21:58:39

Palino007 píše:Ja som staval domcek 4x2.5 (presne na dlzku osb na podlahu) s pristreskom dalsie 2m. System "2x4", cize stojky 5x10cm, hore a dole 2 tramy 10x10, na betonovych patkach nad terenom. Drevo bolo cerstve, zopar kusov suchych, nic moc kvalita. Ked to zavetris OSB a das aj medzikusy tak to nepokruti. Mne to stoji viac ako 2 roky, urcite celkom preschnute, nic nie je pokrutene. Inac stalo to asi 800 eur dokopy..
KVH hranoly mi pridu fest luxusne na toto pouzitie.


Prosim ta na kolko si daval stojky 60cm alebo 40cm? Ja som planoval 60cm. Tie trami 10x10 si aj impregnoval? OSB si daval akej hrubky? Som uz pozrel uz asi vsetky videa na youtube na temu "zahradny domcek" :-) ale stale si niesom isty.
eugen.lengyel
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Pia 22. Jún 2012 10:28:59
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 9 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod Palino007 » Pia 25. Apr 2014 8:40:54

Stojky som daval na roztec OSB dosky - ja som daval 675mm ale su aj 625mm osb dosky - urob tak aby si nemusel rezat..
Vsetko drevo som natrel bochemitom, teda okrem OSB :)

Pridavam jednu fotku
Prílohy
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod deko » Sob 26. Apr 2014 22:34:48

eugen.lengyel píše:Bojim sa, ze ak sa to rezivo zacne krutit tak sa mi pokruti cely domcek.

zbytocne. mam kozin 5x2,5 metra z dreva, z ktoreho pri rezani kvapkala voda. kozin stoji uz ~3 roky a nic sa nepokrutilo. dokonca som skusal dotahovat skrutky, najviac isli o stvrt otacky. samozrejme o nejakom kruteni nemoze byt ani reci.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod theb » Uto 05. Jún 2018 22:26:15

Tak domcek uz konecne po rokoch stoji :roll:
Teraz potrebujem natiahnut elektrinu. A tak mam par otazok.
Nechcem to robit sam, kedze tam planujem aj 380, tak to radsej necham na "odbornikov". Avsak podla vsetkeho aj odbornici potrebuju dohlad a tak by som chcel vediet ako na to.
Chcem tam spravit isticovu skrinku, mam tam natahany kabel v chranicke CYKY 5x2.5, ktory ide z domu a teda tam uz je istic za prepatovkou + hlavnym isticom + isticom pri hodinach.


1.Mozu sa veci typu zasuvka 220V, 380V popripade vypinac + "podruzny istic" ci ako sa to spravne vola, montovane priamo na OSB dosky, alebo by pod tym mala byt nejaka nehorlava doska?
2.Kabelaz len tak natiahnuta a pripevnena na OSB (nech kable nevisia) alebo musi byt natahany v chranicke?

Sucasny stav. V pivnici pod domcekom jedna ACedurka z nej napojene samonasavacie cerpadlo a ponorne cerpadlo...
Planuje sa priprava pre bazen a preto chcem tu skrinku s isticmi a chcel by som elektrinu vytiahnut z pivnice, tam nechat len potrebne zasuvky.

Ako je to so zemnenim? Treba zvlast, alebo staci napojit na "zem" z domu?
Dakujem.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod MartinH » Str 06. Jún 2018 19:36:43

theb píše:Tak domcek uz konecne po rokoch stoji :roll:
Nechcem to robit sam, kedze tam planujem aj 380, tak to radsej necham na "odbornikov". Avsak podla vsetkeho aj odbornici potrebuju dohlad a tak by som chcel vediet ako na to.
Chcem tam spravit isticovu skrinku, mam tam natahany kabel v chranicke CYKY 5x2.5, ktory ide z domu a teda tam uz je istic za prepatovkou + hlavnym isticom + isticom pri hodinach.

1.Mozu sa veci typu zasuvka 220V, 380V popripade vypinac + "podruzny istic" ci ako sa to spravne vola, montovane priamo na OSB dosky, alebo by pod tym mala byt nejaka nehorlava doska?
2.Kabelaz len tak natiahnuta a pripevnena na OSB (nech kable nevisia) alebo musi byt natahany v chranicke?

Sucasny stav. V pivnici pod domcekom jedna ACedurka z nej napojene samonasavacie cerpadlo a ponorne cerpadlo...
Planuje sa priprava pre bazen a preto chcem tu skrinku s isticmi a chcel by som elektrinu vytiahnut z pivnice, tam nechat len potrebne zasuvky.

Ako je to so zemnenim? Treba zvlast, alebo staci napojit na "zem" z domu?


Nemyslim si, ze laik vie skontrolovat nieco nad ramec uplnych zakladov. Nic v zlom - vsetci sme laici skoro vo vsetkom okrem par oborov, ktore ovladame. Ak sa da, najdi a najmi si niekoho, kto Ti bude radit na mieste.

1. Napatia mame 230 a 400. Aby si sa neprezradil ;)
2. OSB je slabo horlavy material. Ak pouzijes krabice, vypinace, rozvodnicu atd. na taky material urcene, mozes montovat priamo, inak na podlozku alebo s medzerou. CYKY sa moze montovat na slabo horlavy podklad, ale rurky (chranicky) mozes potrebovat pre mechanicku ochranu. Normalny postup je totiz taky, ze komisia vypravuje protokol o urceni vonkajsich vplyvov a podla toho sa projektuje. (V praxi sa skopiruje do protokolu urcenie z velmi podobneho objektu). Pri povrchovej montazi v domceku na zahradne naradie by som cakal, ze vsetky kable treba dat do rurok.
3. Ked sa do krabice namontuje istic, uz je to rozvadzac zo vsetkymi dosledkami (mala by byt typova skuska).
4. Nezabudnut na chranic
5. Je domcek chraneny bleskozvodom domu? Ak nie, mozes si zaniest blesk do instalacie za prepetovu ochranu
6. Na prizemnenie neviem odpovedat. Ak mas tu moznost, urcite sa pripoj na dalsiu "zem", ale ci mas povinnost, neviem.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod theb » Štv 07. Jún 2018 13:09:42

Dakujem velmi pekne za odpovede, avsak ako to tak byva odpovede davaju dalsie otazky. :oops:


1. dik za opravu, i ked je pravda, ze u nas to uz museli 3x opravovat, kedze tych 230 akosi nebolo 230 ale to je vedlajsie. :drink

2. Ake krabice by sa na to presne mali pouzit?
3. To by mohol zvladnut aj dany elektro-monter, alebo treba spravit dalsiu reviziu? Pri revizii je potrebne revidovat celu sustavu nanovo, alebo staci "len" tento novy prvok v sustave?
4. Aky chranic?


5. Domcek je v pasme ochrany bleskozvodov z dvoch roznych stavieb, jeden je ten nas, ale zasahuje aj do susedneho ochranneho pasma, aspon podla vypoctov (valiva gula).
6. Prizemnenie je skor pre mna problem. Ono ten kabel lezi v zemi (90 cm), vychadza az v pivnici a vychadza cez dosku, neratal som s dalsou zemou v tomto projektiku :( Este by som mozno vedel sa vratit so zemou spat a tam dat do zemi nejaku tyc.
Nad tymto este pospekulujem...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod MartinH » Štv 07. Jún 2018 16:34:05

theb píše:Dakujem velmi pekne za odpovede, avsak ako to tak byva odpovede davaju dalsie otazky. :oops:


1. dik za opravu, i ked je pravda, ze u nas to uz museli 3x opravovat, kedze tych 230 akosi nebolo 230 ale to je vedlajsie. :drink

2. Ake krabice by sa na to presne mali pouzit?
3. To by mohol zvladnut aj dany elektro-monter, alebo treba spravit dalsiu reviziu? Pri revizii je potrebne revidovat celu sustavu nanovo, alebo staci "len" tento novy prvok v sustave?
4. Aky chranic?


5. Domcek je v pasme ochrany bleskozvodov z dvoch roznych stavieb, jeden je ten nas, ale zasahuje aj do susedneho ochranneho pasma, aspon podla vypoctov (valiva gula).
6. Prizemnenie je skor pre mna problem. Ono ten kabel lezi v zemi (90 cm), vychadza az v pivnici a vychadza cez dosku, neratal som s dalsou zemou v tomto projektiku :( Este by som mozno vedel sa vratit so zemou spat a tam dat do zemi nejaku tyc.
Nad tymto este pospekulujem...


Ja ani neviem, ci dobre rozumiem otazkam. Upresni, prosim Ta, otazky "ake krabice" a "aky chranic"?

Reviziu by mal spravit niekto nezavisly, lebo dodavatel si vlastne chyby nenajde. Revizak bude chciet vidiet projekt. Riadny postup je komplikovany a laka na zjednodusenie, ale potom ostane zodpovednost na Tebe. Revidovat staci len novu cast.

S tym bleskozvodom to dobre dopadlo, o problem menej.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod theb » Pia 08. Jún 2018 9:55:35

2. OSB je slabo horlavy material. Ak pouzijes krabice, vypinace, rozvodnicu atd. na taky material urcene, mozes montovat priamo, inak na podlozku alebo s medzerou. CYKY sa moze montovat na slabo horlavy podklad, ale rurky (chranicky) mozes potrebovat pre mechanicku ochranu. Normalny postup je totiz taky, ze komisia vypravuje protokol o urceni vonkajsich vplyvov a podla toho sa projektuje. (V praxi sa skopiruje do protokolu urcenie z velmi podobneho objektu). Pri povrchovej montazi v domceku na zahradne naradie by som cakal, ze vsetky kable treba dat do rurok.

2. Ake krabice by sa na to presne mali pouzit?

3. - zodpovedana

4. Nezabudnut na chranic

4. Aky chranic?

Toto boli moje otazky na tvoje odpovede. :oops: Asi som to mohol skopirovat hned vtedy.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Záhradný domček - stavba

Poslaťod MartinH » Pia 08. Jún 2018 12:55:35

Krabice: Rozvodnica, instalacne krabice pod vypinac a pripadne nejake rozbocne. Je ich milion, nepracujem s nimi, tak neviem poradit, ktoru ano a ktoru nie. Povodna otazka bola, ci sa mozu montovat na OSB, a na to som odpisal. V kratkosti: ak je krabica urcena na montaz pre triedu horlavosti "D" (predtym "C2" - ina norma, ine znacenie), tak moze ist priamo na OSB, inak treba vzduchovu medzeru alebo nehorlavu podlozku (material sa vola cemvin). Dat podlozku je jednoduchsie ako dodrzat medzeru.

Chranic: reagoval som na to, ze si nikde ziadny chranic nespomenul hoci tam musi byt a mozno aj je, len si o nom nepisal. V otazke je len info o prepatovke a istici. Ide o drevostavbu, takze je povinny 300mA chranic pre cely domcek a dalsi predpis je na 30mA pre vsetky zasuvkove okruhy. Netreba dva, staci 30mA na privode (lebo 30 je lepsi ako 300).

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
theb
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron