omietky => potery alebo opacne?

omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod matthewcheck » Sob 19. Apr 2014 10:29:59

Ahojte,

momentalne sme v stave riesenia omietok. Mal som na stavbe mastrov-omietkarov, ktori navrhovali zmenit postup prac.

Moj povodny plan: dokoncit elektroinstalaciu => omietky => EPS do podlahy => podlahovka => potery => ...

Vzhladom na to ze ako hydroizolaciu sme pouzili Fatrafol (vrstvy su: deka - geotextilia - Fatrafol 803 - geotextilia), omietkari mi odporucili postup:

elektro => EPS do podlahy => podlahovka => potery => omietky => ...

Teda ze sa spravia najprv potery a potom by sa robili omietky. Hlavnym dovodom bol ten aby sa pri omietani a naslednom cisteni bordelu od omietok neznicila geotextilia. Tvrdili mi ze potery sa od omietok neznicia, resp. ze sa budu dat v pohode vycistit a nemalo by to robit problem. Planujem anhydrid poter + sadrove omietky.

Co si myslite o takomto postupe? Ako ste to riesili pri Fatrafole?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat




Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod MartinH » Sob 19. Apr 2014 12:18:04

matthewcheck píše:Co si myslite o takomto postupe? Ako ste to riesili pri Fatrafole?


To sa ma tykalo hlavne v pivnici a riesil som to "ochrannym poterom" - len taka tenka vrstva. Potom normalny postup, cize najprv omietky, potom ozajstny poter.

Netvrdim, ze je to takto najlepsie, ale davam na zvazenie. Rozhodol som sa tak, lebo som nechcel riskovat poskodenie izolacie, nebola to velka plocha a nechcel som pivnicu riesit inak ako zvysok. Keby som to robil este raz, asi by som to spravil znova tak isto.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod ice_age » Sob 19. Apr 2014 14:01:16

to matthewcheck -> ja som bol v rovnakej situacii ako ty. S drobnym rozdielom, ze do poteru nesla podlahovka, ale do polystyrenu pod poterom som daval chranicky pre rozvody ele (netahal som rozvody po stenach, ale podlahou). Na poschodi som do EPS daval aj hadice na vzduch, ale to uz je ina story...
Postupoval som tak, ze po zvareni Fatrafolu a natiahnuti vrchnej vrstvy netkanej textilie som ulozil prvu vrstvu podlahoveho EPS (10 cm), do nej som zarezal chranicky a rozvody vody, potom druha vrstva EPS (10 cm), na to celoplosne folia proti zateceniu poteru.
Dosli majstri, za den bol poter na poschodi aj prizemi hotovy. To bola asi jedina partia co som mal na stavbe, na ktoru nemozem povedat nic zle. Tyzden po nich nastupili omietkari. Rozlozil som im kartony, takze poter to prezil v pohode (co napadalo mimo, to sa oskrabalo neskor).

Jedna vec, na ktoru si daj pozor pri takomto postupe - spodok steny (roh pri styku steny s poterom) si po nich dobre skontroluj. Je to nizko a majstrom sa velmi nechce zohybat... Ak sa robia najskor omietky a az potom poter, tak sa to schova pod poter. Ale pri mojom (tvojom) postupe ti to schovaju len rohove listy pripadnej podlahy.
ice_age
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Uto 03. Máj 2011 10:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod ice_age » Sob 19. Apr 2014 14:04:14

Este jedna vec - geotextilia na fatrafole urcite nie je dostatocna mechanicka ochrana. Ak by sa ti po tom mali premavat omietkari, urcite by po nich zostalo minimalne par dier, ktore by sa tazko hladali. Ja osobne by som to urcite neriskoval.
ice_age
 
Príspevky: 85
Registrovaný: Uto 03. Máj 2011 10:14:23
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod matthewcheck » Sob 19. Apr 2014 19:01:57

MartinH píše:
matthewcheck píše:Co si myslite o takomto postupe? Ako ste to riesili pri Fatrafole?


To sa ma tykalo hlavne v pivnici a riesil som to "ochrannym poterom" - len taka tenka vrstva. Potom normalny postup, cize najprv omietky, potom ozajstny poter.

Netvrdim, ze je to takto najlepsie, ale davam na zvazenie. Rozhodol som sa tak, lebo som nechcel riskovat poskodenie izolacie, nebola to velka plocha a nechcel som pivnicu riesit inak ako zvysok. Keby som to robil este raz, asi by som to spravil znova tak isto.


V podstate tento postup je aj v technickych listoch od Fatrafolu, odporucaju foliu prekryt vrstvou poteru a na to dalsie vrstvy ... poteru by som sa najradsej ale vyhol, na jednej strane €€€ + praca navyse (u mna cca 100m2), na druhej by som stratil zopar cm z EPS v podlahe ... asi by som to bral ako krajnu moznost

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Poslaťod matthewcheck » Sob 19. Apr 2014 19:09:08

@ice_age dik za rady ... do EPS budem aj ja davat vodu, elektro budem tahat v podhladoch ...

asi to najskor spravim takto, akurat tie rohy no ... da sa to aj prakticky zvladnut tak aby to bolo dobre urobene, kedze to nebude velmi pristupne?
aby som potom nemal problemy pri obkladani ...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod emkac » Ned 20. Apr 2014 1:55:47

precitaj si toto:
hydro-a-tepelna-izolacia-zakladovej-platne-t854.html
najdi si moje prispevky

ani omylom neuvazuj, ze na fatrafol chraneny cimkolvek inym ako poterom pustis omietkarov.....
caka ta potom peklo, za tie usetrene peniaze to nestoji

(nieco aj tu - post17084.html?hilit=fatrafol#p17084)
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Poslaťod matthewcheck » Ned 20. Apr 2014 21:53:09

emkac dik za rady/linky, omietky pri nezakrytom fatrafole teda definitivne zamietam, ako pises, nestoji to za to ...

potery ale asi riesit nebudem, mrzelo by ma tych zopar stratenych cm na ukor EPS ... spravia sa najprv potery a potom omietky, pricom EPS polozim sam, aby sa neznicil Fatrafol ... omietky/potery dam asi spravit jednej firme aby sa jedni nevyhovarali na druhych a sustredim sa na detaily v prechodoch poter => omietka ...

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod MartinH » Ned 20. Apr 2014 22:13:22

matthewcheck píše:spravia sa najprv potery a potom omietky


Ako budes robit dilatacie po obvode poteru?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod TomasHo » Pon 21. Apr 2014 9:19:40

co pise emkac s tym, ze omietkari prerazili fatrafol mi pride skor ako vynimocny pripad.

Nas postup bol najprv omietky, potom potery. Vyhoda je, ze v urovni podlahy je uz omietka pekna, lebo omietkari budu mat problem ju dorovnat az po zem. Je pravda, ze niekde mame hotove omietky ostriekane od poteru, ale co sa dalo sme oskrabali a zbytok zamalovali.

Ochranu fatrafolu som riesil geotextiliou (500g/m2 nad aj pod), a na to dosky/OSB na najexponovanejsie miesta. Na kusoch hrubych tramov stali dokonca stojky, a nemam pocit, ze by to fatrafolu uskodilo. Ak vznikli drobne prierazy, tie ma netrapia. Vlhkost nie je problem, pretoze omnoho viac vlhkosti nez zo zeme predstavuje kondenz vzdusnej vlhkosti na studenom fatrafole pod EPS, a co sa tyka radonu - ten tu bol a bude, a kopa domov nema ziadnu ochranu proti nemu. Je to sice plyn, ale neverim, ze cez par mikroskopickych netesnosti nas v dome zabije. Navyse bezi vzduchotechnika.

Takze vedu by som z toho nerobil. Samozrejme, vysaval som velmi casto, aby na geotextilii neboli ziadne ostre kusky omietky/kamienky alebo nebodaj klince. Inac ten fatrafol je poriadne pevny, raz mi nanho padlo az od stropu kladivo a poskodene miesto som pre istotu pretrel PU tmelom.

Skor by som chcel varovat pred polozenim trubiek s TUV rovno na podlahu, pod EPS. Keby som staval druhykrat, umiestnim ich na EPS pod poter. Aj napriek mirelonu voda v trubke velmi rychlo chladne v kontakte s podkladovym betonom.

Na dilataciu poteru od stien su take modre penove odtrhavacie pasy so zltou foliou na ochranu omietky. Mne ich osadili podlahovkari naopak, dole hlavou, vsetky som musel obracat, takze pozor na detaily. Tiez pozor na vynechanie poteru napriklad pod sprchacom.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod emkac » Pon 21. Apr 2014 9:57:19

TomasHo píše:co pise emkac s tym, ze omietkari prerazili fatrafol mi pride skor ako vynimocny pripad.
...
Ochranu fatrafolu som riesil geotextiliou (500g/m2 nad aj pod), a na to dosky/OSB na najexponovanejsie miesta. Na kusoch hrubych tramov stali dokonca stojky, a nemam pocit, ze by to fatrafolu uskodilo. Ak vznikli drobne prierazy, tie ma netrapia. Vlhkost nie je problem, pretoze omnoho viac vlhkosti nez zo zeme predstavuje kondenz vzdusnej vlhkosti na studenom fatrafole pod EPS, a co sa tyka radonu - ten tu bol a bude, a kopa domov nema ziadnu ochranu proti nemu. Je to sice plyn, ale neverim, ze cez par mikroskopickych netesnosti nas v dome zabije. Navyse bezi vzduchotechnika.
---
Takze vedu by som z toho nerobil. Samozrejme, vysaval som velmi casto, aby na geotextilii neboli ziadne ostre kusky omietky/kamienky alebo nebodaj klince. Inac ten fatrafol je poriadne pevny, raz mi nanho padlo az od stropu kladivo a poskodene miesto som pre istotu pretrel PU tmelom.
...


vynimocny pripad? mozno iba preto, ze ako jeden z mala ludi som si zavolal "prutikara", aby mi nasiel diery
a nasiel ich tusim 8
zvysni (vratane teba) nemaju pocit, ze je nieco zle (pouzil svoj tvoju citaciu :D )

sam si povedal, ze ti nanho padlo kladivo.... a takychto situacii sa pocas omietania zazije X
kamienok zatlaceny botou, padnute naradie, posunute vedro po folii
(mimochodom, oprava fatrafolu je peklo, PU tmel sa k nemu neprilepi)

na prvy pohlad je fatrafol pevny, tiez som si to myslel..... dokym mi nenasli diery aj na miestach, kde nebol ziaden exponovany pohyb a zvysena pracnost

ja by som napr. velmi tazko zil s tym, ze mozem mat v izolacii poskodenia, aj ked iba male
resp. ze neviem o tom, ci ich mam a kde
ked som raz riesil vlhkost (co som mal prasknuty spoj), tak som mal 100% istotu, ze z diery v izolacii to nie je
lebo si pamatam, kde je izolacia pod poterom problemova

takze ja osobne by som z toho vedu robil
mnostvo mojich sedivych vlasov pocas pruserov s fatrafolom enormne narastlo :dash
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod TomasHo » Pon 21. Apr 2014 12:40:50

Emkac, ja chapem, ze kazdy ma svoju vec, na ktorej baziruje. Ale zaroven som videl stavby v azii a som presvedceny, ze u nas staviame pod vplyvom Nemecka velmi dobre, az prilis dobre a niekedy si robime zbytocne nervy. Ale:

1. neviem, ci hovorime o rovnakej folii. Vyjadril som sa nepresne, nemam fatrafol, ale tusim flagon, ktory ma zatavenu mriezku a vdaka nej sa netrha a je velmi odolny na prieraz. Ten uraz kladivom bol priklad najhorsieho poskodenia, ktore zazil, a mam pocit, ze tam ani nebola diera. Kamienky som dokladne vysaval, na geotextilii boli pocas takmer celej vnutornej stavby dosky/osb. PU tmel/sikatmel na nom drzi velmi dobre. Posunute vedro mu rozhodne nijako neublizi, toboz nie cez 500gr geotextiliu.
2. neviem, ci hovorime o rovnakej funkcii. Ak izolujes pivnicu v oblasti s vysokou spodnou vodou, tak iste nechces mat v hydroizolacii ani mikrotrhliny. Ja hovorim o HI vani na vyvysenom podkladovom betone, a to najma kvoli radonu. Ako som vsak odvtedy zistil (a mozno sa o tom este bude o par rokov hovorit ako o systemovej poruche) - takyto bazen ma vacsi problem s kondenzom vzdusnej vlhkosti. Ja som nahodou nechal otvoreny maly kusok a hydroizolacia tam bola mokra, ako keby mi tam tiekla voda - cez ziadnu mikrotrhlinu sa (nota bene skrz beton) tolko vody vzlinanim nedostane. Ale na folii vznikol rosny bod a predpokladam, ze geotextilia pod celym domom je doteraz riadne napita a bude sa susit dalsich 5 rokov. BTW, ten radon ma vobec netrapi. Ludia nedavaju v okoli ziadnu izolaciu a nekapu ako muchy.
3. Taku istu izolaciu mam aj na strechach a ak by bola taka nachylna na porusenie, tak mi crci na hlavu pri kazdom dazdi. Ale nic, napriek tomu, ze sa na nej vybehali fasadnici aj omietkari.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod matthewcheck » Pon 21. Apr 2014 20:46:07

MartinH píše:Ako budes robit dilatacie po obvode poteru?


To je dobra otazka, aj mna by to zaujimalo :netusim Je tu niekto kto to riesil potery => omietky - ako je robena dilatacia?

No vyzera to tak ze odpoved nie je az taka jednoznacna ... moznosti teda su:
1) ochranny poter na fatrafol/geotextiliu, klasicky postup dalej (omietky => ... => potery)
2) obrateny postup prac (EPS => potery => omietky) - problem :netusim s dilataciou poterov po obvode
3) klasicky postup prac (omietky => ... => potery) s maximalnym usilim aby sa neznicila geotextilia/fatrafol

Vyzera to tak ze kazda z moznosti ma svoje vyhody a nevyhody ...
Foliu by som znicit/prederavit veruze nechcel, predsa len ma tam svoj vyznam ... hladat diery vo folii asi tiez nebude najzabavnejsia cinnost ... Ak by slo iba o cisto zaspinenie pocas prac, nebol by problem natiahnut vsade okolo murov nejaku (staru) ochrannu foliu, ktora by sa potom jednoducho vyhodila, problem ale v tomto pripade robi mechanicke poskodenie pri praci (rebriky, naradie, Erikovia, etc.). Tomu sa verim tomu pri mojej najlepsej snahe asi nedokazem vyhnut ... Moznost 3 teda asi vypadava ako nadejny konkurent ... Ak sa teda nenajde odpoved na dilataciu v moznosti 2) tak budem asi nuteny ist cestou ochranneho poteru ...

@ice_age: ako ste to s dilataciou riesili u vas?
@all: verim ze fakt nie som jediny kto take nieco riesi(l), viete poradit?
matthewcheck
 
Príspevky: 298
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 18. Dec 2013 14:05:09
Dal súhlas: 23 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod verkin » Pon 21. Apr 2014 21:55:20

Ahoj,
ja som tiez volil postup najskor potery, potom omietky a dilataciu okolo stien som riesil 2 cm polystyrenom
verkin
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Pon 21. Apr 2014 21:52:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: omietky => potery alebo opacne?

Poslaťod MartinH » Pon 21. Apr 2014 22:11:41

matthewcheck píše: ... hladat diery vo folii asi tiez nebude najzabavnejsia cinnost ...

Pozri iskrovú skúšku.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Ďalší

Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron