Kruhové otvory YTONG/EPS

Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod user » Pon 07. Apr 2014 11:37:13

Potrebujem pripraviť stavebné otvory priemeru 200 mm v YTONGu 250, resp priemeru 160 mm v EPS 300 mm pre rekuperáciu. Existujú nejaké prípravky na takéto priemery, alebo mi nezostáva nič iné ako to zubato vysekať, resp. vyrezať?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod ... » Pon 07. Apr 2014 11:52:55

user píše:Potrebujem pripraviť stavebné otvory priemeru 200 mm v YTONGu 250, resp priemeru 160 mm v EPS 300 mm pre rekuperáciu. Existujú nejaké prípravky na takéto priemery, alebo mi nezostáva nič iné ako to zubato vysekať, resp. vyrezať?


existuje take ako jadrove vrtanie, ale pokial to potrebujes do ytongu, tak to omnoho lacnejsie zvladnes svojpomocne; navrtaj si normalnym vrtakom diery v tom co chces vyrezat a potom to rozsir hoc aj srobovakom na pozadovany rozmer (ak mas ruru ktoru do toho (na presno) osadis ako prechod, tak tato ti rovnako tak dobre vie posluzit aj na dobrusenie otvoru do finalneho rozmeru :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod TomasHo » Pon 07. Apr 2014 12:55:54

user, zubato nezubato, ked sa tam ta rura vojde, okolo nej to zapenis, alebo zapaskujes.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod user » Pon 07. Apr 2014 13:21:03

TomasHo

to je pravda, nemám rád, keď sa otvory musia riešiť takýmto spôsom, ale je to asi najlacnejšie riešenie.

a čo v eps? tiež len nôž, alebo existuje lepšie riešenie?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod MartinH » Pon 07. Apr 2014 13:54:47

user píše:Potrebujem pripraviť stavebné otvory priemeru 200 mm v YTONGu 250, resp priemeru 160 mm v EPS 300 mm pre rekuperáciu.


Nezabudni na nejaku tepelnu izolaciu, aby nevlhlo okolie. V tych rurach bude studeny vzduch.
EDIT: teda ak idu tie rury von :oops:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod user » Pon 07. Apr 2014 14:13:29

MartinH

Samotná rúra má priemer 160 mm, zvyšok je izolácia. Snáď to bude stačiť, vrámci YTONGu. Rúry idú von, klasika nasávanie/výfuk do RJ.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod boro » Pon 07. Apr 2014 14:32:20

Čo tak hrncový vrták - starý železný hrniec s potrebným priemerom, flexou vyzerať zuby po obvode, do stredu dna navŕtať dieru, maticami do nej uchytiť kus závitovej tyče (na vrchu nech trčí pár cm cez zuby a na spodu nech sa dá upnúť do vŕtačky) a ideme...

S týmto príspevkom autora boro súhlasil
TomasHo
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: Kruhové otvory YTONG/EPS

Poslaťod TomasHo » Pon 07. Apr 2014 14:40:10

user,
ako rezali chlapi eps neviem, mali pilku a asi si spravili napojenie panelov cez otvor.

Ale napadli ma este tri dolezite veci:

- ako hovori MartinH, nezabudni dat izolaciu na ruru vnutri domu - tak to asi myslel. Cim hrubsia, tym lepsie - aby ti na rure nekondenzovala vlhkost v jeseni, ked je chladny vzduch a v nom este vysoka vlhkost. Jednotka ma odvod kondenzu, ale netreba ho pretazovat.

- nezabudni ruru vyspadovat dovonka. Moji vzduchari sa velmi cudovali preco, ale ani som sa s nimi o tom nebavil. Kondenz bude aj vnutri.
- daj co najskor zvonka mriezku - mne tam uz druhy rok chyba (lebo som lenivy) a ked slaha dazd, naslaha mi do tlmica, z ktoreho potom vnutri kvapka.

Tiez si nezabudni dat elmag tesne ventily, aby ti vietor netlacil vzduch do jednotky.

Co sa tyka jednotky, ale to uz je uplne mimo temy - ja som mal zriadeny odvod kondenzu len z jednej strany (tusim od domu), ale kvoli konstrukcii vymennikov a rur sa kondenz tvoril aj na druhej strane - smerom von z domu. Zistil som to po roku, vymenniky su medzitym trocha rozlepene a niektore vnutorne diely skorodovane. Ja to mam pod stropom, zakazdym, ked som jednotku otvaral sa mi za krk vylialo vedro vody. Zriadil som aj druhy odvod, a vyspadoval jednotku tak, aby odtekali obe strany, akurat treba spravit na oboch hadiciach dobry sifon, aby sa jednotke nevyrovnavali tlaky cez hadice.

MartinH: to je najvtipnejsie dobre riesenie, ake som videl : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron