Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod tienik » Uto 11. Mar 2014 16:59:30

bakula píše:
Toto nie je celkom pravda vzhladom na to ze solarny panel je polovodic a ten nema linearnu V-A charakteristiku. Staci sa pozriet co je to MPPT menic, na co sa vo fotovoltaike pouziva a aka je jeho funkcia. Takze ten menic tam ma svoj vyznam.
http://en.wikipedia.org/wiki/Maximum_po ... t_tracking


v ciste teoretickej rovine mas samozrejme pravdu, ale ja vychadzam z faktu, ze toto je forum "stavbarov" a nie aktivistov Greenpeace - takze tie riesenia musia mat svoj ekonomicky zmysel.
A teda obavam sa, ze v dnesnej dobe sa mi pre taketo pouzitie ledva "uzivi" pri svojej cene DC stykac, keby som tam dal menic, tak navratnost a jednoduchost uz zas nebude velmi zaujmava.

Ja napriklad nejdem ani panely davat do idealneho uhla - lebo cena potrebnej konstrukcie a uprav na bleskozvode sa mi nema sancu vratit, proste budu trosku "z uhla" ale tych par % ucinnosti mi zato nestoji.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod kriloter » Uto 11. Mar 2014 22:22:05

S menicom, ktory strazi MPP je myslim FV stale nenavratna investicia.
Bez MPPT sa zas podla mna da ucinnost/navratnost len silno nepresne odhadnut.
A hlavne, ked to uz vyraba energiu, chcelo by to vsetku energiu ulozit/spotrebovat, co si myslim, ze bojler nie je najuzasnejsie riesenie.
Ja FV nejako stale neviem prist na chut no...
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod TomasHo » Pon 07. Apr 2014 11:09:27

kriloter,

niekedy ide o ziskanie skusenosti a o to, aby clovek mohol povedat, bol som medzi prvymi : ) Casom cena komponentov (snad) klesne, a pri urcitom kompromise bude mozne tahat panelmi aj cely dom. Chce to slusny system ukladania ziskanej energie. Napadaju ma nasledovne veci:
- akumulatory (drahe, slabe, rizikove)
- ohrev vody v obrovskej akumulacnej nadobe na celu zimu (napriklad pod domom, velmi drahe riesenie)
- konverzia energie do inych foriem (vodik? stlaceny vzduch?)

Uz som pisal inde, ze planujem kupit par panelov, a napriamo ich zapojit na spiralu v bojleri. Jedna slovenska firma tento system ponuka a mne to pride ako idealne vyuzitie solaru za sucasneho stavu. Nedosiahnes maximalnu ucinnost, ale vyhnes sa nakupu menica a ovladacich prvkov.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 11:37:52

takže pripájam pár poznatkov a postrehov...
1. robil som to na dve etapy lebo mám stechu na dome otočenú na východ - západ, našiel som JZ na garáži a letnej kuchyni...kedže som bol blbý tak som si dal osadiť najprv 8 panelov 250Wp s meničom Eaton isg1i-2000, to sa mi málilo..na streche to zle vyzeralo...dva rady a v spodnom 4 chýbali :-) tak som doplnil ešte 2 aby som využil maximum z meniča... tiež som si mohol dať väčší menič aby som tam zapojil 12 čo sa mi mohlo zmestiť na strechu
2. po zapojení som sprevádzkoval bojlér na tú istú fázu ako mám výrobu FVE akurát že nestihala a kupoval som energiu lebo 2000Wp nedá výkon odberu bojléra, v podstate to fungovalo na manuálne zapínanie bojléra cez istič...keď bol top výkon
3. zohnal som mimoriadne peniaze a ked nebolo do čoho iného tak som si dal spraviť na druhej streche 12ks 250Wp s meničom Eaton ISG3O-4600/1-I ale o väčšom výkone.. pre istotu :-)
4. firma mi prerobila zapojenie poistkovej skrine.. mal som tam staré šrobovacie... s rôznými drôtmi v poistkách :-) nahodili ističe a pritom som vymenil aj hlavný istič a zapojil WATTrouter CWx SSR-M.
5. podarilo sami dotiahnuť nový kábel, ktorý bude vedený priamo k bojleru z WR tak aby prebytkovú energiu presúvalo do bojléra, na bojléri som nastavil teplotu 80C a ešte pôjde zapojiť domiešavací ventil
6. toto mám v pláne sledovať min. mesiac... a uvidíme aké budú prebytky a prípadne dokúpiť klimatizáciu...resp. vyriešiť bazén :-) nechal som si ako výstup z WR na triak 2 zásuvku do ktorej môžem prípadne zapojiť ďalšie zariadenie síce cez predlžovačku ale ako krajné riešenie
7. Pokiaľ nebude dostatočná výroba FVE tak mi bojler dohreje elektrikou v určitý čas navečer tak aby bolo večer dostatok teplej vody...

8. veci ktoré nemám dotiahnuté lebo sa mi to nedá realizovať...mám spravenú novú fasádu a miestnosť kde mám poistnú skriňu: - prepojenie elektromerov pri FVE na WR aby som to mohol celé sledovať dokopy, doplnenie ďalších externých káblov na pripojenie možných zariadení.

Výhoda je vo Wattroutri v tom že je to dosiahnuteľné aj cez internet na pevnej IP resp. cez MT :-)

Ponaučenie:
pred rekonštrukciou domu sa aspoň teoreticky zaoberať možnosťou do budúcna ... dostatočný počet káblov z poistnej skrine.. pripojenie LAN do poistnej skrine... dostatočný počet vstupov a výstupov cez fasádu
Prílohy
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod raven » Pon 07. Apr 2014 12:08:49

Ak to nie je tajomstvo, tak koľko stáli jednotlivé komponenty, resp. celková inštalácia?
Diky ;-)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod TomasHo » Pon 07. Apr 2014 12:11:24

cmelo, vdaka, aj mna by zaujimali ceny, ak to nie je tajne, a tiez rozmery jednotlivych panelov, a napriklad dimenzie kablov, ktore si tahal.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 12:14:26

celé ma to stálo cca 7000€ robila mi to firma...bez papiera čiže bez DPHčky ale záručný doklad mi dal...resp. keď to budem chcieť oficiálne sprevádzkovať cez SSE tak mi to papierovo vybavia aj s certifikátmi od meničov... lacnejšie by ma to stálo keby som to bol robil na jednu stechu s jedným meničom...takto som 2x platil za menič ... cena za panel bola 150,-€ bez dph

ps. keďže som výrobca do 10kW ma distribučná spoločnosť musí pripojiť podľa zákona ... ale nepripojí lebo od začiatku roka nikoho nepripojila...aspoň čo som zisťoval
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod raven » Pon 07. Apr 2014 12:27:39

Som rád, že je tu niekto, kto má reálne info, lebo dosť málo ľudí to má u seba doma a vie podať relevantné informácie...:-)
Pretože som sa aj ja lámal na podobné riešenie, len u mňa bola diskutabilná práve cena...
Akú máš projektovanú návratnosť na toto riešenie?
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 12:37:30

poviem to takto...nemám projektovanú návratnosť...to je o určitom komforte bývania a pohodlnosti... nakoľko bývam na dedine musím teplú vodu vyrábať... prisťahoval som sa k svokrovcom ktorý nikdy nemali bojler na elektriku. Bojler bol zapojený cez kotol na pevné palivo....čiže keď bolo cez leto +35C a som sa chcel večer osprachovať... tak som musel ísť zakúriť do pece...vynúť x-radiatorov.. potom nezabudnú že sú vypnúť a dávať pozor na pec aby si neprekúril...koľko krát sa sprachovať v studenej vode.. neuškodí to ale ja to nemám rád......takto to bude prioritne slúžiť na ohrev vody... plus vyrovnávať spotrebu v domácnosti...s prebytkami ktoré idú preč zatiaľ sa nezaoberám...mám to moc krátko.. a druhá nepodstatná vec je mesačná platba za energiu.. platili sme 99€ mesačne bez bojléra...dúfam že sa to zníži.. pri realizovaní sme sa rozprávali s majiteľom firmy a povedal že na naše podmienky je návratnosť cca 9 rokov pri zapojení WR sa to zničuje na max. 7 rokov, všetko závisí od využivaní prebytkov a optimálne zapojení spotrebičov na tej fáze kde je FVE.. .našťastie mám zatiaľ elektromer klasický starý nie digitálny... tento robí súčet fáz a nie každú fázu zvlášť pri vyhodnocovaní....

ps. a solárko som nechcel...majú to 3 ľudia okolo a stále problémy... cez slnečné dny musia zakrývať lebo neminú toľko vody..stále problém s obehovými čerpadlami, únikmi nemrznúcej kvapaliny.... ja vypnem istič a nevyrábam nič...
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Pon 07. Apr 2014 12:47:44

cmelo píše:poviem to takto...nemám projektovanú návratnosť...to je o určitom komforte bývania a pohodlnosti... nakoľko bývam na dedine musím teplú vodu vyrábať... prisťahoval som sa k svokrovcom ktorý nikdy nemali bojler na elektriku. Bojler bol zapojený cez kotol na pevné palivo....čiže keď bolo cez leto +35C a som sa chcel večer osprachovať... tak som musel ísť zakúriť do pece...vynúť x-radiatorov.. potom nezabudnú že sú vypnúť a dávať pozor na pec aby si neprekúril...koľko krát sa sprachovať v studenej vode.. neuškodí to ale ja to nemám rád......takto to bude prioritne slúžiť na ohrev vody... plus vyrovnávať spotrebu v domácnosti...s prebytkami ktoré idú preč zatiaľ sa nezaoberám...mám to moc krátko.. a druhá nepodstatná vec je mesačná platba za energiu.. platili sme 99€ mesačne bez bojléra...dúfam že sa to zníži.. pri realizovaní sme sa rozprávali s majiteľom firmy a povedal že na naše podmienky je návratnosť cca 9 rokov pri zapojení WR sa to zničuje na max. 7 rokov, všetko závisí od využivaní prebytkov a optimálne zapojení spotrebičov na tej fáze kde je FVE.. .našťastie mám zatiaľ elektromer klasický starý nie digitálny... tento robí súčet fáz a nie každú fázu zvlášť pri vyhodnocovaní....

ps. a solárko som nechcel...majú to 3 ľudia okolo a stále problémy... cez slnečné dny musia zakrývať lebo neminú toľko vody..stále problém s obehovými čerpadlami, únikmi nemrznúcej kvapaliny.... ja vypnem istič a nevyrábam nič...


mna by prave dost aj zaujimalo to ze ci sa z toho da vyrabat aj trojfaz (predpokladam ze to je zalezitost menica); pretoze vzhladom na ekonomicku (ne)navratnost takejto investicie ma to skor zaujima ako mozny napajaci backup pre systemy potrebne k funkcii domu ako je napriklad cerpadlo na vodu; kde su ale 3fazove motory....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod TomasHo » Pon 07. Apr 2014 12:55:02

... ak chces setrit, najprv by som zmeral, co v dome ma najvacsiu spotrebu. Pochybujem, ze je to prave cerpadlo na vodu. Ja som nemeral, ale keby som daval zo solaru cez baterie a menic 220V, tak by som asi neriesil zariadenie s najvacsou spotrebou, ale take, ktore vyzaduje za kazdych okolnosti elektriku (sietove prvky, alarm, mozno jedna faza tepelneho cerpadla, pripadne chladnicka). Cize vyhoda je z nepretrzitej prevadzky, nie z uspory.

cmelo a rozmer jedneho panelu by si mi vedel odhadnut?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 12:56:54

isto existujú aj 3fázové...ale tie sú o poznanie drahšie...ja som tiež pôvodne počítal...že keď vypadne prúd...občas sa u nás stane že nejde jedna fáza... tak FVE to aspoň čiastočne vyrovná... ale keď vypadne energia...tak sa odpojí menič pre bezpečnosť... lebo keď budeš niečo robiť tak aby si si nezabudol vypnúť aj menič......
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod ... » Pon 07. Apr 2014 13:14:06

TomasHo píše:... ak chces setrit, najprv by som zmeral, co v dome ma najvacsiu spotrebu. Pochybujem, ze je to prave cerpadlo na vodu. Ja som nemeral, ale keby som daval zo solaru cez baterie a menic 220V, tak by som asi neriesil zariadenie s najvacsou spotrebou, ale take, ktore vyzaduje za kazdych okolnosti elektriku (sietove prvky, alarm, mozno jedna faza tepelneho cerpadla, pripadne chladnicka). Cize vyhoda je z nepretrzitej prevadzky, nie z uspory.


ak budem riesit sietove prvky, tak tie ale nebudem napajat cez menic (zbytocne klesa ucinnost) ale pojdu pekne cez RPS konektor (kde je ocakavanych tusim 24 V-) a to mozem tlacit priamo z akumulatorov....

a to cerpadlo nie je myslene kvoli uspore; ale kvoli tomu ze ked ti vypadne aj na pol dna elektrika, tak to nejak prezijes, nie je to nijak kriticke; ale to ze ti nepojde ani voda je vacsi problem....

cmelo píše:isto existujú aj 3fázové...ale tie sú o poznanie drahšie...ja som tiež pôvodne počítal...že keď vypadne prúd...občas sa u nás stane že nejde jedna fáza... tak FVE to aspoň čiastočne vyrovná... ale keď vypadne energia...tak sa odpojí menič pre bezpečnosť... lebo keď budeš niečo robiť tak aby si si nezabudol vypnúť aj menič......


predpokladam ze bezpecnost je tam skor lubive slovicko a realita je skor o tom, ze ten menic je "cudzo budeny" t.j. kopiruje sinusovku fazy ku ktorej je pripojeny aby nemusel riesit komplikovanejsie problematiku prifazovania; no a ak by sa pri vypadku nevypol tak by mohol nastat problem pri opatovnom nabehu napajania a fazovom posune....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 13:20:29

no tomu sa ja už nerozumiem...ja viem max. zapojiť 2 3 káble.. :-) mňa by skôr zaujímalo uloženie energie do batérii a odtiaľ potom cez menič do siete.. lebo nieje problém zohnať batérie..
Naposledy upravil cmelo dňa Pon 07. Apr 2014 13:22:43, celkovo upravené 1
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Mate skusenosti s fotovoltikou. Dat ju na strechu?

Poslaťod cmelo » Pon 07. Apr 2014 13:22:00

TomasHo píše:... ak chces setrit, najprv by som zmeral, co v dome ma najvacsiu spotrebu. Pochybujem, ze je to prave cerpadlo na vodu. Ja som nemeral, ale keby som daval zo solaru cez baterie a menic 220V, tak by som asi neriesil zariadenie s najvacsou spotrebou, ale take, ktore vyzaduje za kazdych okolnosti elektriku (sietove prvky, alarm, mozno jedna faza tepelneho cerpadla, pripadne chladnicka). Cize vyhoda je z nepretrzitej prevadzky, nie z uspory.

cmelo a rozmer jedneho panelu by si mi vedel odhadnut?
večer spravím fotky...a rozmer...nieje problém odmerať
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron