Pripojenie indukčnej varnej dosky

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod fabka2004 » Sob 05. Apr 2014 22:17:45

ako si teda predstavujete bezne riesenie?
profi su na to pripravky, ale doma jedine to co som napisal, specificke pripady kedy ma niekto doma specialne materialy som zanedbal...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod tienik » Ned 06. Apr 2014 0:14:20

fabka2004 píše:ako si teda predstavujete bezne riesenie?
profi su na to pripravky, ale doma jedine to co som napisal, specificke pripady kedy ma niekto doma specialne materialy som zanedbal...


poziar oleja je dost zlozita situacia kde zlyhava kadeco.
vid:
http://www.pozary.cz/clanek/1379-cim-ha ... y-a-oleje/

v domacich podmienkach, kedze toho oleja je menej, by som to zadusenie nejakou dekou videl celkom realne. Ale tu vodu do toho by som neriskol.

Kazdopadne, v dnesnej dobe je uz podla mna uplne standardne mat doma funkcny hasiaci pristroj a nejake tie hlasiece poziaru - aby bol cas reagovat.
V kope krajin je to uz povinne ku kolaudacii a podla mna je to aj rozumne - namiesto bazirovania na malickostiach.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod Jano82 » Ned 06. Apr 2014 9:16:22

Idem tak trochu provokovat :)
Mozno zo mna hovori neskusenost, alebo neznalost problemu, ale aka je realna sanca ze vam bude doma horiet olej ?
Samozrejme v domacnosti horiet moze a mat doma hasiaci pristoj je dobra vec, ale olej...?
Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod MartinH » Ned 06. Apr 2014 10:10:20

fabka2004 píše:ako si teda predstavujete bezne riesenie?
profi su na to pripravky, ale doma jedine to co som napisal

Podla mna spravna odpoved. Treba zakryt. Vlastne hocico, len NIE vodu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod tienik » Ned 06. Apr 2014 12:05:14

Jano82 píše:Idem tak trochu provokovat :)
Mozno zo mna hovori neskusenost, alebo neznalost problemu, ale aka je realna sanca ze vam bude doma horiet olej ?
Samozrejme v domacnosti horiet moze a mat doma hasiaci pristoj je dobra vec, ale olej...?


som sice elektrikar, ale od malicka sa mocem okolo dobrovolneho hasicskeho zboru, takze tato problematika ma dost zivo zaujma a da sa povedat ze pravidelne sledujem aj stranky zamerane na tuto problematiku.
Pripady horiaceho oleja nie su sice v RD nejaka "epidemia" ale stavaju sa dost casto nato, ze je dobre byt pripraveny. Vseobecne, u nas sa myslim prevencia v tomto smere dost zanedbava, ale podla mna by kazdy mal mat pripravene take domace "nudzove postupy". Vacsina poziarov totiz, ak ich zachytis hned a mas cim zasiahnut, je laicky uplne lahko zvladnutelna pri minimalnych skodach. Ked si vezmes, ze profici maju dojazdovy cas priemerne mimo miest 10-15 minut, za ten cas su uz skody mnohonasobne vyssie.
Ja som si to zariadil takto:
1) prezit - to je alfa a omega, takze kazde kriticke miesto ma poziarny hlasic zapnuty 24h denne 365 dni v roku.
2) vediet ujst z poschodia - hned pri schodisku hore 6 kg praskovy hasiaci pristroj, a v satniku na druhej strane chodby horolezecka rep snura z bizuteriou - ak by schodisko nebolo schodne.
3) kuchyna - pravidelne cistim digestor + hasiaci sprej, dokonca 2 ks.
4) MIestnost pod schodami - dalsi 6 kg.HP, tam nema od coho horiet, urcite sa k nemu dostanem ked bude treba
5) V garazi aj v zime kotuce polievacej hadice pripravene tak, ze staci zavodnit vonkajsi vypust - to moze helfnut aj susedovi. Samozrejme, v lete su vonku na polievanie.
6) v Kazdom aute 2 kg. praskovy HP, jeden nikdy nevie. Uz som takto jedno auto na ceste zachranil pri minimalnej skode, teda okrem alternatora :-)

Mozno si niekto povie ze paranoja, ale ja pre pokoj duse a prislusnost k "hasicom" to beriem ako standart :-)

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
bladerunner
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod ... » Ned 06. Apr 2014 13:09:32

tienik, mna by zaujimalo aj ze ci na tych hasiacich pristrojoch robis aj pravidelne revizie podla vyhlasky....
(ako chapem ze ohen ak vznikne je najlepsie ho zvladnut asap a ak si pripraveny tak riziko paniky je omnoho mensie, len to co pises mi uz pride naozaj ako paranoja (a vie aj manzelka s detmi zlanovat z okna ? :-)))
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod bladerunner » Ned 06. Apr 2014 16:05:06

už viac ako 10 príspevkov úplne off topic. :evil:
asi by bolo treba založiť tému požiar v dome alebo niečo podobné a tam pokračovaž v diskusii. tu by som navrhoval návrat k téme. ;)

takže začnem - na stenu som namontoval sporákovú prípojku a do nej pripojil CYKY 5x4 mm2 /odpájané 3 fázy, modrý a ŽZ nie/. včera montáž kuch. linky /ešte neúplná/. indukcia ešte nezapojená. kábel k doske vyzerá veľmi slušne, dostatočne masívny. pripája sa na 2 fázy, prípadne po malej úprave /prepojenie 2 kontaktov vo svorkovnici/aj na jednu, čiže klasika. návod som ešte nepozeral, ale zrejme tam bude niečo v zmysle, že zapájať môže len autorizovaný servis. síce tam ešte nebývam, ani sa ešte zďaleka neschyľuje k sťahovaniu, ale asi budem chcieť dosku vyskúšať, takže to zapojím sám, a potom keď budem riešiť aj ostatné spotrebiče /umývačka, rúra, digestor ?,....../ tak zavolám servis /kvôli pečiatke a záruke/.tak som to urobil aj pred cca 10 rokmi, keď sme rekonštruovali byt a v kuhyni riešili rúru a plynovú varnú dosku- servisák bol celkom rád, jedine čo vytiahol z brašne bola pečiatka :|
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod tienik » Ned 06. Apr 2014 22:04:28

... píše:tienik, mna by zaujimalo aj ze ci na tych hasiacich pristrojoch robis aj pravidelne revizie podla vyhlasky....
(ako chapem ze ohen ak vznikne je najlepsie ho zvladnut asap a ak si pripraveny tak riziko paniky je omnoho mensie, len to co pises mi uz pride naozaj ako paranoja (a vie aj manzelka s detmi zlanovat z okna ? :-)))



ano, cuduj sa svete, asi je to profesionalna deformacia, ale vsetky moje HP maju platnu reviziu :-) (ked to ja vyzadujem pri elektrike, hadam to zanedbam pri HP?) mam uz svojho overeneho cloveka, co mi ich jednak dodal a co sa aj stara aby boli vzdy pouzitelne.
Mam taku skusenost - na co som pripraveny, to sa nestane, takze radsej budem mat HP kazdych 5m po dome ak mi rozumies :-)
Manzelka a dedi sami asi zlanit nevedia, ale by si sa cudoval k comu cloveka dotlaci akutna nudza. Preto je dobre mat material po ruke. Kazdopadne, vsetko je to o % nahody, takto som eliminoval minimalne stavy ked som doma ja :-)
A koniec koncov, budem nesmierne rad na sklonku zivota ked si budem vedomy toho, ze vsetky peniaze za HP a podobne vybavenie som minul nadarmo.

PS: Nie je to mozno paranoja, ale skor taky zvyk.Pochadzam z malej dediny a tam by to bol velky posmech keby prave u dobrovelneho hasica horelo - tak robim vsetko proti tomu :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod Majo 2 » Ned 06. Apr 2014 22:14:06

Male podpichnutie tienika, vcera som robil cigansku na indukcii a rezne som smazil na vykone 300 W za hodinu.
Prve mi prihoreli lebo som smazil na vacsom vykone.
A prehriaty olej je obrovske riziko poziaru ci pri prskani alebo napriklad sypani hranoliek zo sacika spolu s kuskami ladu.
Znamy takto zazil vzplanutie ohna nastastie len na saciku a nie oleji.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod MartinH » Ned 06. Apr 2014 23:47:12

bladerunner píše:už viac ako 10 príspevkov úplne off topic. :evil:


To je len vikendova odbocka. Tienik na normy vo firme, v pondelok pokracujeme v teme :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Pripojenie indukčnej varnej dosky

Poslaťod tienik » Pon 07. Apr 2014 9:57:37

MartinH píše:Obcas sa zacitam do diskusii na elektrika.cz, takze viem, ze v CR plati CSN 33 2000-4-46 ed2 a tam je čl. 461.2 kde sa hovori o tom, ze v sustave TN-C-S sa N nemusi vypinat, ak je N spoľahlivo uzemnené. Novostavba s uzemnenym bodom rozdelenia PEN to splnuje.

Poprosím tienika - plati to na Slovensku rovnako?



tak a ideme teda nazad :-)
U nas existuje len STN 33200-4-46 z roku 2004, ed2 nemame. Ale nevadi, ten clanok tam je.
Hovori o tom, ze ak prevadzkovatel siete prehlasi, ze PEN, alebo N su spolahlivo uzemnene cez maly odpor (nie je definovane v tej norme aky to je, ale salamunsky je povedane ze sa to moze overit meranim :-)) tak je mozne vynechat spinanie N vodica.
Takze zaver si mozete urobit kazdy sam. Ja osobne zostanem pri tom, ze budem aj nadalej pouzivat 1+N a 3+N istice v ramci RD. Tak isto aj nadalej budem uzemnovat bod delenia PEN, ako aj samostatny PE ak je uz do domu privod v TN-S.
Tym padom nemusim riesit vyhlasenia rozvodnych zavodov a ani meditovat nad tym co je to "maly odpor"
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron