Problém: nejde zhutniť makadam

Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod TomasHo » Pon 17. Mar 2014 14:08:56

Zdravím všetkých.
Potreboval by som pomôcť vyriešiť problém s makadamom v garáži, ktorý mi nejde užabovať.
Rozhodol som sa pre rozoberateľnú dlažbu v garáži (namiesto betónu) a postupoval som takto:
1. Zrovnať zeminu, 3x užabovať
2. 15cm podkladovej drvy 0-64, užabovať
3. 10cm makadam 16-32
4. drva 4-8
5. dlažba, zrovnať platňou.

Zastavil som sa na bode 3: aj keď makadam 16-32 sa spomína aj tu na fórach, mne sa ho nepodarilo užabovať. Jazdil som po ňom 6x cez to isté miesto, kamene do seba nechcú zapadnúť, správa sa to takmer ako riečny štrk. Zrejme v ňom chýba prachová frakcia. Obávam sa, že keď na to dám makadam 4-8 a dlažbu, môže to plávať, teda tam, kde budú autá stáť kolesami sa ten makadam rozostúpi.

Uvažujem, či do makadamu zamiešať drvu 0-16, trocha to prehrabať a skúsiť prežabovať, ale nechce sa mi experimentovať, lebo je to trocha prácne - garáž sa používa a vypratať ju trvá zakaždým aspoň hodinu. Už som zvažoval aj to, že to zalejem betónom, ale nemám riešený odtok (malo to vsakovať) a steny sú omietnuté, takže by som musel všetko kryť igelitom.

Stretol sa niekto s týmto? Kládli ste dlažbu aj napriek tomu, že strednú vrstvu makadamu nebolo možné zhutniť?

(Neviem, či je táto otázka vhodná do tejto sekcie, ale vďaka za všetky odpovede. Plánoval som podobne robiť aj terasu, teraz tam zrejme dám radšej frakciu 0-32 aj s prachom.)
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod mp1 » Uto 18. Mar 2014 8:47:09

na betónovej doske som "rozložil" veľké kusy betónu, medzi ne som položil menšie kusy, to mi užabovali, rozviezli makadam, znova užabovali. v pláne mali aj drobnú drvinu, lenže už bola dosiahnutá max úroveň, takže následne som ukladal betónovú dlažbu. kladivo + murárske kladivo, doska na celú šírku plochy, ukladal som 50x50 cm betónové dlaždice.
- práca to bola nie namáhaá, ale každá doska ola niekoľko krát zdvihnutá a znava položená, aby sa "nekolísala".
- výhody - voda okamžite stečie cez medzery a hrubý podklad, aj pred pár dňami, keď skutočne lialo mnoho hodín; kedykoľvek (aj keď mrzne) možno jednotlivé "štvorce" zdvihnúť.
- neýhody - nie sú "presné medzery", nie je "dokonalá rovinnosť".
- dosah na životné prostredie - pretože namiesto zametania umývam prúdom vody, pod kvetináčmi (položené na makadame, medzere medzi dlažbou) mám žaby (ropucha, skokan), naopak, nedržia sa tam hlodavce. tento rok "zasadím" do tej drviny brečťan, o rok asi vinič.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod ninaclaudius » Uto 18. Mar 2014 19:07:28

mp1 - nemas foto?
ninaclaudius
 
Príspevky: 123
Registrovaný: Štv 18. Dec 2008 13:32:27
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod TomasHo » Str 19. Mar 2014 18:12:24

mp1, takto to planujem pod terasu tiez, dole zemina, do ktorej som zazaboval zbytky ytongu (rozdrvili sa na prach), na to pride makadam, tenka drva a platne. Aky makadam ti tam davali, vies? 16-32, alebo 0-32?
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod mp1 » Str 19. Mar 2014 18:27:25

16-32, cca 3 - 5 cm; tá najspodnejšia vrstva 65-250 :-) foto nie je, nemám fotogenický zadok.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod TomasHo » Str 19. Mar 2014 18:39:02

mp1, cim to hutnili nevies? Myslim, ze na porade som objavil dovod svojho problemu, uzivatel "stavebny dozor" pise "hutnit je potrebne velkou vybračnou "žehličkou" o vahe 500kg, či vybracnym válcom aby ste dosiahol vysledny efekt. nie žabou!!!". Asi to skusim prehutnit, lebo vo vsetkych technologickych postupoch na kladenie dlazby sa spomina frakcia 16-32, nie 0-32.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod theb » Štv 20. Mar 2014 8:23:09

Nepisal si, ze to mas garaz na kamiony, pripadne domiesavace.
Chcem vidiet toho dobraka s 500 kilovou vibracnou doskou ako tam pobehuje v garazi. :) To by som si daval pozor aj na steny a odstup aspon meter od kazdej.

Sused oproti robil parkovacie miesto a zohnal si za dobre slovo 320 kg platnu, s ktorou to zaboval, ale to sa mi chvel nielen dom, ale aj dvor (cca 50 metrov vzdialenost).
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod stevo79 » Štv 20. Mar 2014 9:16:31

theb píše:Chcem vidiet toho dobraka s 500 kilovou vibracnou doskou ako tam pobehuje v garazi. :) To by som si daval pozor aj na steny a odstup aspon meter od kazdej.

Sused oproti robil parkovacie miesto a zohnal si za dobre slovo 320 kg platnu, s ktorou to zaboval, ale to sa mi chvel nielen dom, ale aj dvor (cca 50 metrov vzdialenost).



problem s velkym chvenim je len pri starte, uz ked ide v otackach tak mozez ist s tym aj 5 cm od steny, akurat v uzavretych priestoroch mozu byt problem spaliny, lebo tie 500kg vib. dosky su povacsinou diesel
stevo79
 
Príspevky: 343
Registrovaný: Pon 24. Nov 2008 22:34:15
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Problém: nejde zhutniť makadam

Poslaťod TomasHo » Štv 20. Mar 2014 10:04:47

theb, stevo, nemyslim, ze sa do toho pustim 500kg zehlickou - prejdem to obycajnou platnou co ma tak 70 kil, akurat vacsiu plochu nez vibracna noha. Ked som to vibroval nohou, nebol problem s chvenim - je to pocut, ale dom to urcite nezvali. Vonku, na makkej ilovitej pode sa to hojdalo ako postel. To je podla mna znamenie, ze to este nie je uzabovane.
Teraz pozeram dalsie technologicke postupy na pokladku dlazby a pise sa zase vsade o frakcii 0-32. Tak teraz neviem...
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron