cim kotvit do ytongu?

Re: cim kotvit do ytongu?

Poslaťod fabka2004 » Sob 01. Mar 2014 7:41:47

zalezi od mnohych faktorov, kvality betonu {tam je tiez podstatne viacej faktorov}, kvality vrtania, typu kotvy az po druh namahania

ak by ma beton vysku 1000mm tak by som som bol nuteny kotvit v 500mm, a prisposobil by som tomu kotvy, hlbku a pod inac by som kotvil vyssie
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: cim kotvit do ytongu?

Poslaťod TomasHo » Pon 17. Mar 2014 13:59:57

Prispejem svojou troskou ku kotveniu do Ytongu. Vyskusal som takmer vsetky sposoby, ktore su na trhu.
Mam dva typy Ytongu, P6-650 (velmi tazky, tuhy), a P4-400 ("bezny").

Kotvil som konstrukciu schodov, zabradlie, tazke policove skrinky a okna.

V prvom rade, co sa NEOSVEDCILO:
1. Hmozdinka Fischer FMD kovova. Absolutny prepadak - da sa vytiahnut z ytongu kliestami, vobec nedrzi, skrutka sa v nej pretaca. Je to logicke, lebo konstrukciou su to 4 male pilky, ktore nemaju preco v materiali drzat.
2. Hmozdinka Fischer GB (zatlkaci slimak). Do tuhsieho ytongu treba hmozdinku zatlkat velkou silou. Najma pri prieckach to nemoze mat dobry vplyv na integritu materialu. Tiez nie je mozne pouzit cez omietku. Pouzili sme ich raz, ale tlct kladivom do steny mi nepride rozumne.
3. Hmozdinky TOX VLF. Vyrobca zavadza, ze je mozne kombinovanu hmozdinku zatlct bez predvrtania. Nie je. Hmozdinka sa krivi. Pri dotahovani mozno strhnut pracovny zavit a je velmi tazke celu pokrivenu hmozdinku vybrat. Pouzil som ich vela a verim, ze budu drzat vynikajuco, ale mal som tiez pomerne velky odpad a pracnost je vysoka.

Co sa osvedcilo:
1. Fischer FTP-K turbo. Nylonova hmozdinka, Pozor! Dieru treba vyvrtat o rozmer vacsiu, nez tvrdi Fischer (pre FTP-K 6 aspon priemer 12mm do Ytongu P6). Hmozdinka sa da zaskrutkovat krizovym srobovakom, ku koncu ide extremne tazko, ale podla toho aj drzi. Do K6 davam skrutky 6mm. Ratam s unosnostou 40kg.
2. Skrutky Turbo (su podobne, ako linkol pepa hore, ja pouzivam s hlavou Torx). Drzia aj v P4 ako cert. Pouzivaju ich oknari. Ja mam na nich zavesene docasne zabradlie. Aj bez hmozdinky drzia prekvapivo dobre, a daju sa do tej istej diery pouzit viackrat.
3. Chemicka kotva. Je pracnejsia a treba dokonale vyfukat dieru (ja to robim kombom kompresor-vysavac, aj tak je z toho bordel), ale ma vyhodu napriklad tam, kde treba kotvit do skar medzi ytongmi. Vesal som na kotvy rameno schodiska, pocitam s unosnostou 90kg/kotva.

Co sa osvedcilo s podmienkami:
1. Hmozdinka Fischer FPX I. Je to nova vec, ktoru Fischer velmi propaguje (a dost draha). Myslienka je dobra, ale realizacia ma chyby. Pouzil som ich vela na pripevnovanie OSB schodnic na Ytong (kolma aplikacia). Prva chyba je, ze v hmozdinke zostava po uplnom dotiahnuti len 10mm volneho metrickeho zavitu. To je prilis malo na pevne uchytenie a navyse treba kazdu metricku skrutku skratit podla hrubky pripevnovaneho materialu. Dalej, praca vyzaduje vela naradia (vrtacka na ytong, hex utahovak na hmozdinu, karboska na presne zrezanie metrickej skrutky, zverak) a celkovo je to velmi pracna hmozdinka.

Ramove hmozdinky som nepouzival, neverim, ze by sa v ytongu nepretocili.
Ak sa niekomu veci od Fischera zdaju drahe, treba ist priamo do ich predajne na Roznavskej a vypytat si zlavu. Nam to vyslo podstatne lacnejsie, nez napriklad v Ente. Aby to nevyzeralo, ze propagujem len jedneho dodavatela, cast hmozdin som bral z Allmedie (TOX) a cast z Brukonu (velmi ustretovy pristup).

Kedze sa diskusia obratila smerom k betonu, tam najradsej pouzivam:
1. Svornikove zavitovve tyce
2. mosadzne hmozdinky
3. chemicku kotvu.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Predchádzajúci

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron