Filter do studne - svojpomocne

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Pon 17. Feb 2014 9:52:26

Tak moja studna ma 6,5 m hlbku (kopana). V nej je cca 3 az 3,5 m vody prekticky nekonecneho mnozstva. Cerpam cca 25m dlhym potrubim do domu, kde je menic a prislusenstvo. Doma ma prizemie a podkrovie.
Za beznych okolnosti tam to cerpadlo "relaxuje" a toci s len tak, aby sa nepovedalo. Na jar mu ale pribudnu zavlahy a tak, takze uz bude mat veselsie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod sup » Pon 17. Feb 2014 10:26:59

Aku mate skusenosti s frekvencnym menicom na cerpadle?
Cez tyzden som bol na agrokomplexe a vystavoval tam pumpeg svoje cerpadla a ked som sa pytal jedneho z vystavovatelov, co si mysli o fr. menicoch, tak mi to silno neodporucal, vraj to dost zatazuje cerpadlo, na to som mu oponoval, ze by to malo byt prave naopak, tak mi povedal, ze je to vec nazoru. A oni take cerpadla v ponuke ani nemaju, mozno aj to bol dovod, preco mi to neodporucal :)
Zaujimaju ma realne skusenosti ludi, co nieco take pouzivaju, hlavne:
1. poruchovost, resp. ci je to bezproblemove riesenie
2. tlak v systeme. Je pocitovat nejake zmeny tlaku, alebo to dokaze ten regulator vyregulovat tak, ze ziadne zmeny v tlaku nie su postrehnutelne?
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod ... » Pon 17. Feb 2014 11:20:21

sup píše:Aku mate skusenosti s frekvencnym menicom na cerpadle?
Cez tyzden som bol na agrokomplexe a vystavoval tam pumpeg svoje cerpadla a ked som sa pytal jedneho z vystavovatelov, co si mysli o fr. menicoch, tak mi to silno neodporucal, vraj to dost zatazuje cerpadlo, na to som mu oponoval, ze by to malo byt prave naopak, tak mi povedal, ze je to vec nazoru. A oni take cerpadla v ponuke ani nemaju, mozno aj to bol dovod, preco mi to neodporucal :)
Zaujimaju ma realne skusenosti ludi, co nieco take pouzivaju, hlavne:
1. poruchovost, resp. ci je to bezproblemove riesenie
2. tlak v systeme. Je pocitovat nejake zmeny tlaku, alebo to dokaze ten regulator vyregulovat tak, ze ziadne zmeny v tlaku nie su postrehnutelne?


1. pouzivam cca 3/4 roka, takze na nejake dlhodobe posudzovanie spolahlivosti nemam narok... v kazdom pripade mi ale uz odisiel snimac tlaku (externe cidlo ktoreho vystupom sa menic riadi), menic si myslel ze v systeme nie je tlak a nejaku chvilu tlacil co to dalo, kedze vsak tlak nestupal tak to menic vyhodnotil ako poruchovy stav a vypol cerpadlo; nadbytocny tlak poriesil poistak u susedov ktorych zasobujem vodou, su nizsie takze celkovy tlak je unho aj tak vyssi a akurat sa cudoval ze preco ma mokru stenu (a nad tym poistak :-)); v pripade identickej poruchy pri "klasickom" systeme by zrejme dosledky boli horsie; kedze sa to stalo v noci a bezny mechanicky tlakovy spinac si sam sebe neidentifikuje nefunkncost :-)

2. zmeny tlaku v systeme v dosledku zapinania/vypinania cerpadla su nepozorovatelne, kedze rozbeh/zastavenie cerpadla je plynuly a cely system mi pracuje pri tlakoch 4.25 +-0.1 atmosfery; jasne, ze ak by som bez akychkolvek hydraulickych odporov otvoril niektoru hlavnu vetvu tak pokles tlaku v systeme by nastal; razy z nahleho otvorenia/uzatvorenia ventilov na odbernych miestach zas musi vykompenzovat expanzka

PS: co si pamatam od tych co mi robili tieto veci tak spominali aj ze nie kazde cerpadlo je rovnako vhodne na riadenie so statickym menicom a tiez treba poznat rozsah frekvencii pri ktorych to cerpadlo vie pracovat a odhadnut napriklad aj minimalnu pracovnu frekvenciu pri ktorej sa vie bezpecne rozbehnut v tej-ktorej studni (zavisi od protitlaku vody na vytlaku ktory musi prekonat)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Pon 17. Feb 2014 11:55:27

sup píše:Aku mate skusenosti s frekvencnym menicom na cerpadle?
Cez tyzden som bol na agrokomplexe a vystavoval tam pumpeg svoje cerpadla a ked som sa pytal jedneho z vystavovatelov, co si mysli o fr. menicoch, tak mi to silno neodporucal, vraj to dost zatazuje cerpadlo, na to som mu oponoval, ze by to malo byt prave naopak, tak mi povedal, ze je to vec nazoru. A oni take cerpadla v ponuke ani nemaju, mozno aj to bol dovod, preco mi to neodporucal :)
Zaujimaju ma realne skusenosti ludi, co nieco take pouzivaju, hlavne:
1. poruchovost, resp. ci je to bezproblemove riesenie
2. tlak v systeme. Je pocitovat nejake zmeny tlaku, alebo to dokaze ten regulator vyregulovat tak, ze ziadne zmeny v tlaku nie su postrehnutelne?


konecne sme v "mojich vodach" :-)

je pravda, ze nie kazdy motor a tym padom nie kazde cerpadlo je vhodne pre prevadzku z frekvencnym menicom. Nebudem tu nikoho zatazovat teoriou, staci to brat tak, ze cerpadlo musi byt pre menic vyslovene urcene. Kedze ani ja nemam rentgenove oci a zmerat vsetko pri hermeticky uzavretom stroji je trosku problem, volil som nakup kompletu - to jest menic + cerpadlo ako jeden celkok od jedenj firmy. Takze ak by aj nahodou cas ukazal nevhodnost cerpadla ST 1814, nic sa nedeje - mam kde reklamovat a na nevhodnost kombinacie sa stazovat nebudu moct.

1) poruchovost - zatial ziadna, bezproblemovost - pre moje pouzitie idealna. Ide o to, ze cerpadlo jednak moze zivit par veci v dome ale zas na druhej strane aj celu zavlahu. A hlavne pri tej zavlahe je zaujmava jeho vlastnost prisposobit vykon aktualnemu odberu. Takze ak zacnem polievat o ja neviem 21:00, tak o cca 21:00:02 zapne cerpadlo a pojde nonstop aj niekolko hodin, ked vypne tak 2 sekundy po zastaveni zavlahy. Takze na jedno polievanie pripada jeden start - co je pre zivotnost cerpadla "balzam na telo"

2) tlak, jaj mam cerpadlo nastavene na 4 bary, s tym ze vetva na mozne zasobovanie domu ma redukcak na 3 bary. Zmenu tlaku nepostrehnes ani ked co robis. Samozrejme, ak mas spravne natlakovanu expanzku.

Vseobecne, je to dobry sposob cerpania vody, len treba to urobit poriadne. Skusim zhrnut par moznych zadrhelov:

a) spravny vyber dvojice menic - cerpadlo, to je bez debaty najdolezitejsie
b) nesime existovat ziadny odber na trase cerpadlo - tlakovy snimac, inac to system riadne rozhojda
c) dbat na spravne umiestnenie menica, je to elektronika a urcite nemoze byt len tak niekde vo vlhkej sachte pri studni. Ja som ho dal do domu. Alebo potom kupit menic s vysokym krytim a sirokym rozsahom pracovnej teploty.
d) cely system spravne nastavit - rovnako dolezite ako bod a). Aj ked na menicoch pisu ze su samouciace, nie vzdy na 100% "trafia" a treba vediet urobit korekcie. No a kedze je to regulacia prevodom tlak - vykon, cerpadlo nie je linearny zdroj tlaku, regulacia je PI, dokonca niekedy az PID - je tam dost parametrov kde jeden moze ovplyvnit druhy. Tu nestaci tak ako obycajnu vodaren, zaput do elektriky a fajront, tu treba aj vediet co od toho cakam, co znamena ktora odchylka a ako to aj doladit. Z toho vidim moznu neochotu niektorych vodarov montovat to - lebo to uz nie je ciste len o vodarcine, ale uz aj trochu o "gombikoch"
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod ... » Pon 17. Feb 2014 12:11:10

tienik píše:b) nesime existovat ziadny odber na trase cerpadlo - tlakovy snimac, inac to system riadne rozhojda


zaujimal by ma dovod toho preco si to myslis; okrem toho takuto odbocku zo studne mam a nezaevidoval som ziaden problem ktory by v systeme sposobovala...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Pon 17. Feb 2014 13:38:49

... píše:
zaujimal by ma dovod toho preco si to myslis; okrem toho takuto odbocku zo studne mam a nezaevidoval som ziaden problem ktory by v systeme sposobovala...


zaujmave, ale nevylucujem to. Ale moze to byt tiez velmi rozmanite. Ako prve by som ale videl to, ze nato upozornuje priamo vyrobca mojho menica v dokumentacii - takze nemal som dovod pochybovat.
Ale, ako je pri mne bezne, nedalo mi to :-). Ja mam od studne k domu 25m vzdusnou ciarou. POtom este dajme tomu 8 m pod domom a v dome. No a az tam je expanzka a samotny menic. Takze konkretne moj system ma dost znacnu hydraulicku odozvu a bolo potrebne doladit P a I parameter tak, aby vzniklo silno tlmene kolisanie tlaku - teda aby sa system vedel pruzne ustalit v stave ked vykon cerpadla = odoberany "vykon" cerpanej vody.
Ked som pri takto vyladenom systeme otvoril odbocku v blizkosti cerpadla (dajme tomu do 10m od neho) zmenili sa podla mna znacne hydraulicke podmienky a system vzhladom na zrazu nevyhovujuce parametre P a I zacal kmitat netlmenymi vlastnymi kmitmi. To jest vykon cerpadla chodil po sinusovke hore dole a nevedel sa ustalit na nejakej priemernej hodnote. Po zatvoreni odbocky sa dost rychlo "zotavil" a zas pracoval ako predtym.

Je mozne, ze keby bol menic a expanzka priamo pri cerpadle a ta odocka by bola od snimaca tlaku vzdialena len co ja viem do jedneho metra, tak by si to regulator ani nevsimol. Ale v mojom pripade to bola pre neho celkom fajn facka.

Ak by si teda mohol, popis tvoj system a hlavne tie vzdialenosti, kazda info je v tomto smere dobra.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod ... » Pon 17. Feb 2014 14:48:55

tienik píše:
... píše:
zaujimal by ma dovod toho preco si to myslis; okrem toho takuto odbocku zo studne mam a nezaevidoval som ziaden problem ktory by v systeme sposobovala...


zaujmave, ale nevylucujem to. Ale moze to byt tiez velmi rozmanite. Ako prve by som ale videl to, ze nato upozornuje priamo vyrobca mojho menica v dokumentacii - takze nemal som dovod pochybovat.
Ale, ako je pri mne bezne, nedalo mi to :-). Ja mam od studne k domu 25m vzdusnou ciarou. POtom este dajme tomu 8 m pod domom a v dome. No a az tam je expanzka a samotny menic. Takze konkretne moj system ma dost znacnu hydraulicku odozvu a bolo potrebne doladit P a I parameter tak, aby vzniklo silno tlmene kolisanie tlaku - teda aby sa system vedel pruzne ustalit v stave ked vykon cerpadla = odoberany "vykon" cerpanej vody.
Ked som pri takto vyladenom systeme otvoril odbocku v blizkosti cerpadla (dajme tomu do 10m od neho) zmenili sa podla mna znacne hydraulicke podmienky a system vzhladom na zrazu nevyhovujuce parametre P a I zacal kmitat netlmenymi vlastnymi kmitmi. To jest vykon cerpadla chodil po sinusovke hore dole a nevedel sa ustalit na nejakej priemernej hodnote. Po zatvoreni odbocky sa dost rychlo "zotavil" a zas pracoval ako predtym.

Je mozne, ze keby bol menic a expanzka priamo pri cerpadle a ta odocka by bola od snimaca tlaku vzdialena len co ja viem do jedneho metra, tak by si to regulator ani nevsimol. Ale v mojom pripade to bola pre neho celkom fajn facka.

Ak by si teda mohol, popis tvoj system a hlavne tie vzdialenosti, kazda info je v tomto smere dobra.


od cerpadla dole v studni k expanzke a snimacu je cca 100m , odbocky na trase su 2, jedna ide hned zo studne, t.j. je zhruba v strede (kedze zo sachty po cerpadlo dole je 56 m a do domu 40m), druha je kusok pred expanzkou a tlakovym snimacom v dome (a sluzi ako moznost brat vodu bez nutnosti prehnat ju filtrom, pouzivam na vystupy v exterieri a zasobovanie susedov :-) , pripadne ako obchvat v pripade cistenia filtrov) )
cast rury od sachty sos studnou do domu je ale takmer cela zakopana v zemi, takze nema velmi sancu menit svoje geometricke rozmery vzhladom na zmeny tlaku a za predpokladu toho ze voda je (takmer) nestlacitelna a merias v snimaci hydrostaticky tlak tak by si s tym nemal mat problem....

PS: ta odbocka zo studne sluzi len na hadicu, takze ked mi to pripomenies v case led uz nebudu hrozit vyraznejsie vonkajsie mrazy tak ju mozem nechat pustenu a ist sledovat co presne bude hovorit snimac tlaku :-) teraz sa mi ale stverat do sachty za ucelom otvorenia odbocky, vyskusania a nasledne zas zatvorenia a odvodnenia nechce :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod ... » Pon 17. Feb 2014 21:46:06

tienik píše:Ale, ako je pri mne bezne, nedalo mi to :-). Ja mam od studne k domu 25m vzdusnou ciarou. POtom este dajme tomu 8 m pod domom a v dome. No a az tam je expanzka a samotny menic. Takze konkretne moj system ma dost znacnu hydraulicku odozvu a bolo potrebne doladit P a I parameter tak, aby vzniklo silno tlmene kolisanie tlaku - teda aby sa system vedel pruzne ustalit v stave ked vykon cerpadla = odoberany "vykon" cerpanej vody.
Ked som pri takto vyladenom systeme otvoril odbocku v blizkosti cerpadla (dajme tomu do 10m od neho) zmenili sa podla mna znacne hydraulicke podmienky a system vzhladom na zrazu nevyhovujuce parametre P a I zacal kmitat netlmenymi vlastnymi kmitmi. To jest vykon cerpadla chodil po sinusovke hore dole a nevedel sa ustalit na nejakej priemernej hodnote. Po zatvoreni odbocky sa dost rychlo "zotavil" a zas pracoval ako predtym.

Je mozne, ze keby bol menic a expanzka priamo pri cerpadle a ta odocka by bola od snimaca tlaku vzdialena len co ja viem do jedneho metra, tak by si to regulator ani nevsimol. Ale v mojom pripade to bola pre neho celkom fajn facka.


mne to tiez nedalo a urobil som trosku iny pokus... nechal som slabo pustenu vodu v kupelni (za tlakovym snimacom, expanzkou, filtrom) a siel som sledovat zmeny tlaku... a v podstate sa stalo to co som ocakaval a mohlo by byt podobne aj tomu co opisujes ty - cerpadlo sa zacalo rozbiehat, vybehol hore tlak, zastalo, tlak postupne klesal, opat sa zacalo rozbiehat a tak dokola... to ale (aspon v tomto mojom pripade) nebolo sposobene odberom pred snimacom, ale odberom mensim ako je minimalny pritok z cerpadla; inac povedane vzhladom na to ze mam relativne vykonne cerpadlo (musim mat, potrebujem vysoku dopravnu vysku a zaroven aj dostatockny prietok), tak pokial aj pri minimalnom vykone na ktory sa da cerpadlo modulovat dava viac vody ako odoberam, tak system bude cyklovat... (stale to ale je u mna v rozptyle 0.2-0.3 atmosfery medzi najnizsim a najvyssim tlakom, takze v systeme zmeny tlaku nepozorovatelne, a ak by som chcel znizit mnozstvo cyklov v takomto pripade tak cesta je cez zvysenie rozdielu minimalneho a maximalneho tlaku....)

PS: a pokial by ti system pri stabilnom odbere len cykoval na urovni +- 1-2 Hz a cerpadlo slo stale, tak to myslim mozes rovno aj ignorovat....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Predchádzajúci

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť