Filter do studne - svojpomocne

Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod quako2 » Sob 15. Feb 2014 22:11:45

Zdravim
V lete som si dal navrtat studnu (17m hlbka, 20cm priemer)
Potom som sa ju snazil zacistit. Cerpadlo na spinacie hodiny islo 4 hodinny denne, zhruba 1mesiac. Cerpadlo som pouzil vybracne tzv "malis". Ani po takom mnozstve nie je voda cista. Dnes ma napadla taka myslienka. Zobral by som 2m kanalizacnu ruru (priemer dajme tomu 140mm) flexkou by som do nej narobil diery 20-30ks (cca 10x2cm). Celu tuto ruru by som potom obalil geotextilou (v jednej - dvoch vrstvach). Hore a dole by som to zviazal na uzol a filter je hotovy.
Urcite by bolo elegantnejsie riesnie pouiz klasicky filter, ktory sa da kupit za 20e , ale mam obavu ci by sa rychlo nezanasal.
Moja hlavna otazka je: Je geotextilia zdravotne nezavadna? Ide o to, ze to bude jediny zdroj vody pre dom. Samozrejme po tejto filtracii bude nasledovat fitracia aby bola voda pitna (to az po rozbore). Vsetky domy okolo funguju na tuto vodu, takze dufam ze aj z mojej studne sa bude dat upravit na pitnu.
Dakujem
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Ned 16. Feb 2014 0:57:59

Ja sice nie som vodar, ale par "zacerpavani" studne som videl. A vzdy to priebiehalo cerpanim na hranici jej vydatnosti - aby sa vycistilo co najviac podlozia v zvodnenej vrstve. Takze obavam sa ze pouzitie "pluvatka" typu Malis a este k tomu 4h denne sa s tam ani z dialky porovnat neda. Takze ja by som navrhol zavolat si bud odbornikov, alebo to urobit sam - ale tak ako sa to ma.
No a nasledne cerpadlo a filter na pitnu vodu urceny a je to. Ak to funguje vsade okolo, sance na uspech su znacne :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod vlado.sk » Ned 16. Feb 2014 9:28:26

ako ti uz povedal tienik, s vibracnym cerpadlom moc toho nevycistis, hlavne ak pojde 4h denne.
Si zober ze to ma pri tvojich 17m prietok mozno 20l/min, to ozaj nemozes cakat ziadne zazraky a nie este vycistenie studne.
Ja len nechapem ze niekto si da navrtat studnu a neda si ju rovno aj vycistit niekomu kto na to ma vsetko potrebne ( teda idealne ten kto mu ju navrtal, ak to nie je neaky fuser)
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod ... » Ned 16. Feb 2014 9:52:24

vlado.sk píše:Ja len nechapem ze niekto si da navrtat studnu a neda si ju rovno aj vycistit niekomu kto na to ma vsetko potrebne ( teda idealne ten kto mu ju navrtal, ak to nie je neaky fuser)


taketo veci som mal v cene vrtania studne, druha vec je ze v prepocte na meter to zas nebola uplne najlacnejsia ponuka (ale aspon som nemusel mat stresy s tym ze co zabudnu, nebudu vediet alebo sa im nebude chciet spravit...)
a tak ako pise tienik, tiez studnu takto "cistili" par dni v kuse; avsak drubne castice som vo vode stretaval aj potom (a celkom vydatne a rychlo vedeli aj zaniest filter), pokoj od nich mam az odkedy je cerpadlo riadene cez staticky menic a nerobi pri rozbehoch a zastaveniach zbytocne hydraulicke razy....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
jan45
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod quako2 » Ned 16. Feb 2014 10:01:42

Uznavam, ze je to moja chyba. Vyberu firmy na vrtanie som prikladal nalezity doraz. Spolupraca bola vyborna. Ked to vsak dovrtali, hovorili ze na zacistenie staci "malis" a tahat a tahat. Vraj to vedia urobit aj oni,ale cerpadlo maju len jedno a ma ho ina partia. Mal som byt tvrdsi...
Je nejaka pozicovna, kde si viem to cerpadlo pozicat? Mam kalove cerpadla , ale oni maju ten vyustok z boku, a tym padom nevojdu do rury.
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod sup » Ned 16. Feb 2014 13:17:38

Ja tiez novu studnu cistim malisom ale zatial som vytiahol tak 10m3 vody (nepravidelne) a voda stale nie je cista. Mam taky dojem, ze za to moze tak trochu aj ten malis. Jedna vec je, ze vykon nie je ktovie aky, aj ked mam 750W, nie je 250W pluvatka, ale co je asi podstatnejsie je to, ze malis dost vybruje a tym padom vybruje aj zemina okolo cerpadla a piesok ide o to intenzivnejsie. Asi kupim normalne snekove cerpadlo, kde sa da vymenit vnutorne oblozenie a jedno to oblozenie na vycistenie obetujem. Ide mi zo studne uplne jemnucky piesok, takmer ako prach, takze tipujem, ze to bude tym malisom a kvalitnemu cerpadlu by ten "prach" az tak nemal ublizit
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod pepa » Ned 16. Feb 2014 13:18:10

quako2 píše:Zdravim
Cerpadlo som pouzil vybracne tzv "malis". Ani po takom mnozstve nie je voda cista.


Malys som pouzival rok a stale isla mierne spinava voda. Teda voda bola uplne cista, ale ked som napriklad napustal deckam bazen, tak na vzdy bolo na dne vidiet trochu piesku. A pouzival som ho teda dost na polievanie zahrady, travniku, atd ...

Po roku som kupil "normalne" ponorne cerpadlo a to uz piesok v studni neviri ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod cmelo » Ned 16. Feb 2014 14:55:13

Ja mam 4 mesiace studnu a uz ju pouzivam... Kec firma navrtala studnu ju vycistila vzduchom a vodou... Nasledne nakazali cerpadlo ale nie vibracne... Pustit tak aby bol na konci ventil tak aby pritok do studne s cerpanie bolo rovnake aby si drzalo ustalenu hladinu... Redp. Minimalny pokles... Takto som cerpal denne 12 hodin 7 dni... A potom zostala cista voda.. Samozrejmost je 2stupnova filtracia v dome...
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod quako2 » Ned 16. Feb 2014 15:24:14

cmelo - a ake si daval cerpadlo? Vyrobca, parametre? Uvazujem o Pumpeg, prietok okolo 50L/min.
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Ned 16. Feb 2014 16:05:59

ja ked som zhanal cerpadlo, tak osm si nechal poradit od cloveka co s tym robi. Na tahanie vody v ramci zitneho ostrova - kde sa dost casto vyplavuje jemny piesok zo strkoveho podlozia mi poradil cerpadlo ST. Zaujmave je v tom, ze ma volne (magneticky unasane) obezne kolesa a priamo vyrobcom deklarovanu odolnost voci obsahu piesku vo vode.
U mna zatial bezi necely rok, takze skoro sudit ci som vybral dobre, ale som spokojny - vsetko sa sprava ako ma. Pre uplnost, cerpadlo mam riadne cez menic a v dome instalovane dva filtre, jeden 90 a druhy 30 mikronovy. No a na tom jemnom je vidiet ze nejake to zrnko piesku sa tam kedy tedy dostane.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod cmelo » Ned 16. Feb 2014 19:39:57

quako2 píše:cmelo - a ake si daval cerpadlo? Vyrobca, parametre? Uvazujem o Pumpeg, prietok okolo 50L/min.

AQUA Aladino - AQUAMONTS aqua aladino ST-1814
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod tienik » Ned 16. Feb 2014 22:36:43

cmelo píše:
quako2 píše:cmelo - a ake si daval cerpadlo? Vyrobca, parametre? Uvazujem o Pumpeg, prietok okolo 50L/min.

AQUA Aladino - AQUAMONTS aqua aladino ST-1814


zda sa ze v nasich studniach to vypada rovnako, dokonca aj od rovnakeho dodavatela :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod quako2 » Ned 16. Feb 2014 22:44:41

Tie vase AQUAMONTS 1814 cerpadla vyzeraju zaujimavo
prietok 100l / min, vytlak 93m.
Mozte napisat z akych hlbok vodu tahate (hlbka studne), do akej vysky (nyjvyssie odberne miesto) ju tlacite? Pouzivate to ako hlavny zdroj vody?
Dakujem
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod cmelo » Pon 17. Feb 2014 7:51:52

Z hĺbky cca 10,5m do výšky cca 8 m... čerpadlo aj pripojenie mi spravila firma čo vrtala studnu...používam to ako hlavný prívod vody.. nakoľko u nás nieeje obecný vodovod a v starej studne na samospád sme mali málo vody.. v tejto je prítok cca 0,20l/s čo tiež neje veľa.. ale zatiaľ sa nestalo žeby bol problém s množstvom vody... akurát má dosť veľa železa...
cmelo
 
Príspevky: 175
Registrovaný: Sob 01. Aug 2009 17:20:56
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: Filter do studne - svojpomocne

Poslaťod bigben » Pon 17. Feb 2014 9:50:40

sup píše: Asi kupim normalne snekove cerpadlo, kde sa da vymenit vnutorne oblozenie a jedno to oblozenie na vycistenie obetujem. Ide mi zo studne uplne jemnucky piesok, takmer ako prach, takze tipujem, ze to bude tym malisom a kvalitnemu cerpadlu by ten "prach" az tak nemal ublizit

Jeden znamy to riesil tiez takto. Podla mna je to pouzitelne riesenie. Ale iba pri cerpadlach s pryzovou vlozkou a slimakom. Podla toho treba kupit cerpadlo. Ja mam studnu 20m hlboku, voda v strkopieskoch 17m od povrchu. pri cerpani mi hladina klesne o 0,5m, viac nie. Pritok sa jednoducho neda odmerat, je dostatocny. zakladne cistenie mi robili vrtaci, ale to boli taki.... no skoda reci. Potom som este chvilu (asi tyzden) tahal kalnu vodu. Dnes po 4 rokoch pouzivania uz nejde ani piesok. Pouzivam iba na zavlahy. Mam cerpadlo EVGU 5/4" to prosim nekupujte, to je schit. Ked sigma tak EVGU 1". Ta 5/4" da viac vody, ale trha sa na nej spojovacia tycka medzi motorom a cerpadlom...
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron