Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Rudolf » Ned 09. Feb 2014 18:24:14

Dobrý deň priatelia,
chcel by som si na na pozemku pri dome spraviť klenbovú pivnicu zo starých tehál, cca 6x3m. Steny pivnice budú na šírku jednej tehly, teda 15 cm. Viem, že to stačí, známi majú takto široké steny pivnice. Moja otázka znie, ak budem robiť oblúkovú klenbu, bude stačiť táto šírka? O steny sa vôbec nebojím, ale je dosť pravdepodobné, že sa po strope pivnice bude chodiť.
Ďakujem za rady
Rudolf
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 15. Jún 2010 10:16:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod ... » Ned 09. Feb 2014 21:22:54

nad niecim podobnym uvazujem aj ja (je to dobre na skladovanie zeleniny a ovocia); co sa klenby tyka, tak co viem tak pokial budes mat nad nou dostatocnu vrstvu nadlozia, tak nehrozi strata stability, problem je prave naopak ked by si nechal cast klenby odkrytu, tak tlak na bocne casti ti moze stredovu cast klenby nadvihnut...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Rudolf » Pon 10. Feb 2014 8:55:53

Tak toto by ma vážne nenapadlo. Ale logiku to asi má. Premýšľal som, že by som tú klenbu zhora nejako vystužil, aspoň kleber-sieťka. A čo by ste povedali na izoláciu, aká by bola vhodná, aby som ju nemusel robiť z vonkajších strán pivnice a aby bolo stále vidno tehly?
Ďakujem
Rudolf
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 15. Jún 2010 10:16:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Adam » Pon 10. Feb 2014 14:51:28

Práve tie zvislé steny, na ktoré nadväzuje oblúk sa robia širšie, pretože tam vznikajú vodorovné sily. To že niekto tam má 15 cm, neznamená, že je to dobre. Steny by som urobil 30 cm a klenbou pokračoval 15 cm. Dobre vypĺňaj škáry maltou. Pred rozobratím podperného debnenia musí byť klenba priťažená (zasypaná), aby sa nezbortila. Ak chceš vidieť tehlu, tak izolovať len zhora. Staré vínne klenbové pivnice sa izolovali ílom (ak vôbec), alebo neskôr rozprestretím / natavením lepenky zhora na klenbu. Podľa toho, aká je okolo zemina, hĺbka pivnice atď. Ak tam budeš skladovať zeleninu, tak tam aj tak budeš chcieť nejakú prirodzenú vlhkosť.

S týmto príspevkom autora Adam súhlasil
Rudolf
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Rudolf » Pon 10. Feb 2014 23:22:26

Adam a čo by si povedal na to, keby každých 1,5 m bola výstuha na dlžku tehly, teda 30 cm a zbytok múrov 15cm? Tá pivnica bude v Piešťanoch, kde je dosť vysoká hladina spodnej vody. Ja ju mám v studni už po 3,5m. Skôr som chcel izolovať zdola, hore bude letné posedenie s prístreškom. Tak ma napadlo postaviť hneď po podlahe múrik z kantoviek do výšky cca 1m, ten z vnútornej zaizolovať a potom pred ním začať stavať múry pivnice. Čo si o tom myslíte?
Rudolf
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 15. Jún 2010 10:16:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod bigben » Uto 11. Feb 2014 9:42:04

Rudolf, sprav to betonove. Betonova podlaha, betonove steny, do toho trocha zeleza, betonovy strop - tam zelezo urcite. Mas to trocha menej pracne. Neizoloval by som to proti vode a vlhkosti. Beton je voci vlhkosti lepsie odolny ako tehla, na zeleninu vlhkost potrebujes, inak je to k nicomu. Ak nechces robit nejaku peknu vinnu pivnicku na prijemne posedenie, tak beton je z môjho pohladu jednoduchsi. Tiez to mam doma takto riesene, ale nad pivnicou mam zahradny domcek. Ak tam chces mat sedenie a altanok tak by bolo asi treba z vrchu poriesit tepelnu izolaciu. Ak zostanes pri tehle, tak izolaciu by som riesil z vrchu polozenou nopovou fóliou, kvôli tomu aby zelenina mala trocha vlhkosti a tehla mohla preschnut. V kazdom pripade nezabudni na odvetranie. Z jednej strany privod vzduchu pri podlahe (zviest rurou) a na druhej strane vyvod pri strope. Vela zdaru!
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Rudolf » Str 12. Feb 2014 10:20:13

Ďakujem bigben. Je to dobrá rada. Ale práve že mne ide o to, aby bolo tehly vidieť. Skôr ma napadlo, že z hora to možno nebude treba izolovať, keďže to bude pod strechou. Skôr tá spodná voda ma trápi. A aby toho nebolo málo, chcel by som tú pivnicu rozdeliť na 2/3 a 1/3. V tej 1/3 časti chcem mať vyvŕtanú studňu s darlingom a príslušenstvom - to by mi vôbec nevadilo, keby je to zaizolované celé. A tá spoločenská 2/3 časť by mala byť taká reprezentatívna. Ak by mal niekto skúsenosť so stavbou podobnej pivnice, napíšte mi prosím nejaké vychytávky prípadne čoho sa mám vyvarovať.
Rudolf
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Uto 15. Jún 2010 10:16:04
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Adam » Str 12. Feb 2014 11:18:08

Takže postupne. Tie piliere môžu a nemusia stačiť. Osobne by som bez statického výpočtu išiel len do 30 cm steny zvislej časti muriva pod klenbou. Spodná voda a izolácia - Tak to môžeš rovno uvažovať s izoláciou proti tlakovej vode trebárs do výšky 1 m nad podlahu + masívnu podlahovú dosku, ktorá prenesie príp. vztlakovú silu pri náraste hladiny. Už som videl vytlačenú podlahu, ktorú zdvihla spodná voda. Rozdelenie na 1/3 a 2/3 nie je problém - obyčajná priečka, ktorá sa urobí až po oddebnení podpernej konštrukcie klenby. Na to vetranie mal bigben správnu pripomienku.
Čo sa týka toho betónu, napr. staré klenby sa sanujú tak, že sa zhora urobia kotvy do pôvodnej klenby a cez klenbu sa urobí železobetónová škrupina, ktorá preberie statickú funkciu a pôvodný materiál je už len "obklad".
Vychytávky? Nič ma nenapadá, pekne vyzerajú rôzne niky a regály v štítových stenách na fľaše, džbány, sviečky, .... Nájdi si niekoho, kto má spravené oblúky na debnenie alebo aspoň niekoho, kto klenbovú pivnicu už robil a bude ti vedieť aspoň prakticky poradiť na mieste poradiť. Držím palce.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod ... » Str 12. Feb 2014 11:24:11

Adam píše:Nájdi si niekoho, kto má spravené oblúky na debnenie alebo aspoň niekoho, kto klenbovú pivnicu už robil a bude ti vedieť aspoň prakticky poradiť na mieste poradiť.

ja co som sa dopracoval k nejakym tym info, tak ze napriklad stari majstri robili klenute pivnice tak, ze najprv vykopali len hlinu na obvodove steny a stred obkopali tak, ze ho vytvarovali ako "debnenie" na klenbu, a po vymurovani a zatazeni klenby hlinu z vnutra pivnice odkopali....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod Adam » Str 12. Feb 2014 12:52:06

... píše:... ze napriklad stari majstri robili klenute pivnice tak, ze najprv vykopali len hlinu na obvodove steny a stred obkopali tak, ze ho vytvarovali ako "debnenie" na klenbu, a po vymurovani a zatazeni klenby hlinu z vnutra pivnice odkopali....

:ano: To som ani nespomínal, lebo takí majstri už asi nežijú a dnes každý hrá na čas a presnosť. Ale keď niekto uprednostňuje tradíciu, tak áno. To je tá správna cesta. :)
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Klenbová (oblúková) pivnica z tehál

Poslaťod sigma » Str 12. Feb 2014 13:43:32

Kôli nevhodnej lokácii pivnice som rozoberal tehlovú klenbu pôdorysu 2x3m a výšky 1m. Na tehlovej klenbe bola mazanina 5cm (cementová malta s kari sitom).
Mal som čo robiť celý týždeň. Pokiaľ je klenba dobre spravená, vydrží 500 rokov. Pokiaľ je tam statická chyba, nevydrží ani do zasypania.

http://web.tuke.sk/hf-kk/Keramika/PvKP/ ... lenby.html
http://www.prefabet-beton.cz/produkty/p ... ni-segment
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat





Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron