Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ludoo » Ned 02. Feb 2014 12:48:06

ja to mam v postate tiez priamo, ibaze to ide cez 1000l Aku ;)
o vyhodach-nevyhodach aku s tc vzduch-voda je toho popisane dost, ale pouzit aku sa oplati uz len kvoli Tuv - aku by mala mat jeden alebo dva vymeniky - skoda nevyuzit drahe Tc na pripravu Tuv pocas celeho roka...
V nevykurovacom obdobi pustim tc na 2-3 hod kazdy 2-3 den a nabijem aku na 40-45st. Takto teplu vodu si cez vymennik taha klasicky el.bojler a takmer ju uz nedohrieva. Tymto sposobm mam Tuv pre 3 osoby za cca 2kWh denne.
Ten druhy vymennik v aku je momentalne skor len pre dobry pocit, lebo ten je na zapojenie solaru, ale ten je pri momentalnej cene za pripravu Tuv absolutne nenavratny...ale je dobre, ze nemam zabuchnute dvere do buducnosti.
A riesit solar ako podporu kurenia tiez nema moc zmysel
ludoo
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Štv 30. Júl 2009 20:59:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat




Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Stefan » Ned 02. Feb 2014 13:03:13

Ja tiez cez 1000l Aku, ma to svoje vyhody a aj nevyhody, ale som spokojny. V nadzi mam len 6KW (3x2KW) spiralu, inac ziadny vymennik. Mozno niekedy fotovoltaika, ale tiez nenavratna investicia.
z AN je ohrev TUV rieseny okuuhom do 200l bojlera s 1m2 plochou vymennika
Coito, ergo sum :)
Obrázok užívateľa
Stefan
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Sob 22. Nov 2008 19:43:50
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ludoo » Ned 02. Feb 2014 13:47:50

Stefan píše:Ja tiez cez 1000l Aku, ma to svoje vyhody a aj nevyhody, ale som spokojny. V nadzi mam len 6KW (3x2KW) spiralu, inac ziadny vymennik. Mozno niekedy fotovoltaika, ale tiez nenavratna investicia.
z AN je ohrev TUV rieseny okuuhom do 200l bojlera s 1m2 plochou vymennika

tiez mam v aku 3x2kw spiralu, zatial som ju nikdy nepouzil a dufam ze ani nepouzijem - je to len pre pripad ze sa pokazi Tc
ludoo
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Štv 30. Júl 2009 20:59:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ludoo » Ned 02. Feb 2014 13:50:28

Stefan píše:Ja tiez cez 1000l Aku, ma to svoje vyhody a aj nevyhody, ale som spokojny. V nadzi mam len 6KW (3x2KW) spiralu, inac ziadny vymennik. Mozno niekedy fotovoltaika, ale tiez nenavratna investicia.
z AN je ohrev TUV rieseny okuuhom do 200l bojlera s 1m2 plochou vymennika

tiez mam v aku 3x2kw spiralu, zatial som ju nikdy nepouzil a dufam ze ani nepouzijem - je to len pre pripad ze sa pokazi Tc
ludoo
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Štv 30. Júl 2009 20:59:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Josse » Uto 04. Feb 2014 14:53:37

Dobre takze normalne napriamo ... to som rad. Planujem pyroliticky kotol na drevo, ale do buducna uvazujem i o malom TC. Chcel by som to zapojit takto: http://www.tzb-info.cz/2950-tepelna-cer ... schemata-v
Mate to niekto takto zapojene?
Josse
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 8:36:32
Bydlisko: LE, KE
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ludoo » Uto 04. Feb 2014 16:51:15

Josse píše:Dobre takze normalne napriamo ... to som rad. Planujem pyroliticky kotol na drevo, ale do buducna uvazujem i o malom TC. Chcel by som to zapojit takto: http://www.tzb-info.cz/2950-tepelna-cer ... schemata-v
Mate to niekto takto zapojene?

Zaujímavé zapojenie pre NED, ale moc mi to nedáva zmysel z pohľadu návratnosti - kupovať kotol aj TČ (aj keď menšie), zložitejšia montáž...neviem, radšej buď jedno alebo druhé a mám jednoduchý systém. TČ vzduch-voda 8-9 kW už nestojí strašné tisíce €.
V tej schéme chýba riešenie na TUV, ale to sa dá doplniť cez AKU ako sme uvádzali vyššie
ludoo
 
Príspevky: 64
Registrovaný: Štv 30. Júl 2009 20:59:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Josse » Str 05. Feb 2014 10:40:22

TUV bude riesene prietokovym ohrevom v akumulacnej nadrzi. Kotol na drevo bude urcite mam pristup k pomerne lacnemu palivovemu drevu a 1 ci 2 soboty prace s drevom vonku beriem ako relax, straty mam vypocitane 4kW takze toho paliva nebudem potrebovat 2 tatrovky. TC som chcel od zaciatku ako primarny zdroj, ale kedze nasa IBV do dnesneho dna nema vybudovanu elekrticku siet (vsetko uz davno hotove) zvolil som kotol na drevo. Natahujeme sa z elektrarnami kto postavi ako postavi, ci novy trasformator atd. ... skoda reci. Dalsi faktor je ze u nas klesaju zimne teploty bez problemov na -25°C takze doplnkovy zdroj by bol nevyhnutny. S pripravou na TC vsak pocitam stale do buducna je pravdepodobne ze ho budem instalovat a prevadzkovat v prechodnych obdobiach. O financnej navratnosti nepochybujem ze mas pravdu, ale TC by malo byt komfortnym "cistym" zdrojom vykurovania takze jeho navratnost neriesim (to je ako s vetranim s rekuperaciou tiez neriesis navratnost - lebo nie je, ale je to komfort ;) )
Josse
 
Príspevky: 66
Registrovaný: Str 10. Mar 2010 8:36:32
Bydlisko: LE, KE
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Juraj K. » Pia 11. Dec 2020 9:13:36

Pozdravujem. Dlho sa tu nerozoberala téma tepelných čerpadiel a pozerám že niektorí z tohto fóra to doma majú. Napíšte prosím reálne skúseností s odstupom času či sa vám to javí ako vhodná forma vykurovania. Zvlášť by ma zaujímali skúseností kto má radiátory, nie podlahovku. Zatiaľ mám dve cenové ponuky a potrebujem sa rozhodnúť či vôbec do toho ísť. Ďakujem všetkým čo prispejú svojimi názormi.
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ... » Pia 11. Dec 2020 9:42:33

Juraj K. píše:Pozdravujem. Dlho sa tu nerozoberala téma tepelných čerpadiel a pozerám že niektorí z tohto fóra to doma majú. Napíšte prosím reálne skúseností s odstupom času či sa vám to javí ako vhodná forma vykurovania. Zvlášť by ma zaujímali skúseností kto má radiátory, nie podlahovku. Zatiaľ mám dve cenové ponuky a potrebujem sa rozhodnúť či vôbec do toho ísť. Ďakujem všetkým čo prispejú svojimi názormi.


u nas sa tepelne cerpadlo riesilo kvoli teplej vode (ktorej sa mina vela), z hladiska kurenia je to u nas nezaujimave kedze mame male tepelne straty objektu....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod mp1 » Pia 11. Dec 2020 15:57:03

u sestry po relatívne krátkej dobe (10rokov) dochádza k veľa problémom s "novostavbou".

problém vidím jednoznačne v neinformovanosti "klientov" budúcich, aj už bývajúcich, v tom, čo chceli a čo im ODBORNÍCI ponúkali, na čo ich nahovorili, k čomu sa nechali naviesť.
vďaka k môjmu pôvodnému zamestnaniu, kedy som bol od prvého dňa vedený k hľadaniu chýb (vtedy na výkresoch, neskôr v dokumentácii) som sa nad každým krokom zamýšľal čo sa stane AK a to ak som nastavoval ad absurdum. tuná na fóre (aj iných) mnohí s mojimi názormi nesúhlasili, dokonca tvrdili že odporujú normám až fyzike. lenže u mňa fungujú a roky k spokojnosti.

a k téme otázky - tepelné črpadlo je fajn vec, ALE treba mať skutočné referencie z rovnakej oblasti. nestačí (ako u sestry) tvrdenie AUTORA návrhu žemá "veľmi veľa dát" z konkrétneho miesta. dáta sú k ničomu, ak sa nevzťahujú na konkrétne miesto. rovnako referencie výrobcu sú NAPRD ak bude prevádzkované v hraničných podmienkach.

takže - teplo/energia sú najlepšie také, ktoré netreba - budova má byť pasívna, potom už netreba kúriť, vodu dnes zohreje slnko (jedno či napriamo, či "elektrinou z neho, či okľukou absorpčným TČ), ... náklady sa oproti času vzniku fóra posunuli úúúúplne inam.

a k tej pasivite - sestre projektant tvrdil, že presahy "strechy" postračia na odtienenie letného slnečného žiarenia. HOVNO odtienili. ďalšie náklady na plachty, kotvenie, ... jednoducho verili jemu a nie mne, ktorý má rukolapne vonkajšie žalúzie ...

ps - tie výrazy sú umiernené, pravé som si nechal pre seba :-(

pps - v tom dome funguje spoľahlivoo iba krb, staval ho rodinný známy.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod MartinH » Pia 11. Dec 2020 18:21:40

Juraj K. píše:Napíšte prosím reálne skúseností s odstupom času či sa vám to javí ako vhodná forma vykurovania. Zvlášť by ma zaujímali skúseností kto má radiátory, nie podlahovku. Zatiaľ mám dve cenové ponuky a potrebujem sa rozhodnúť či vôbec do toho ísť. Ďakujem všetkým čo prispejú svojimi názormi.


Mam TC s podlahovkou ako skoro vsetci, co to mohli ovplyvnit. Tak sa nebudem velmi vyjadrovat.

Este by si mal napisat, o aky typ TC mas zaujem zberat skusenosti. Lebo napr. zem/voda a vzduch/voda sa dost od seba lisia.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Juraj K. » Pia 11. Dec 2020 21:30:28

O.K., zatiaľ má dve ponuky od dvoch firiem, riešim vzduch - voda. Dík diskutujúcim, počkám či sa niekto ešte zapojí...
Pekný večer
Juraj K.
 
Príspevky: 248
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 21:57:40
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod ... » Ned 13. Dec 2020 14:12:52

Juraj K. píše:O.K., zatiaľ má dve ponuky od dvoch firiem, riešim vzduch - voda. Dík diskutujúcim, počkám či sa niekto ešte zapojí...
Pekný večer


vzduch-voda ma dobre prevadzkove parametre v lete na ohrev teplej vody (ale vtedy to spravis jednoduchsie a lacnejsie solarnym kolektorom, pokial chytis dobru zimu (aj v BA som zazil ze viac nez mesiac nesli teploty vyssie ako na -10) tak ti dane riesenie bude viac-menej na 2 veci a ohrievat budes elektrickym odporom nachadzajucim sa vo vonkajsej jednotke....
(a ako vedlajsi produkt sa skus zamysliet nad hlucnostou ventilatorov na vonkajsej jednotke a rokmi prevadzky tichsie urcite nebudu, ak to aj priamo tebe az tak vadit nebude, ver ze susedom to pojde na nervy urcite)
osobne taham teplo zo zeme, mam celorocne cca 10stupnov na vstupe a ako vedlajsi vysledok je ze v lete s tym chladim dom bez pouzitia kompresora alebo inej energeticky narocnejsej technologie (staci mi par len wattov na pohon obehoveho cerpadla a ventilatora)....

S týmto príspevkom autora ... súhlasili - 2
Ludo, MartinH
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod Ludo » Pon 14. Dec 2020 9:16:11

s hlucnostou na vonkajsej jednotke suhlasim....
ma to kamos, chvalabohu byva o dve ulice dalej
nechcel by som byvat vedla
ono sa to nezda na prvy pohlad resp. prve pocutie ako nic hrozne, da sa na to vraj zvyknut
ale vzdy ked som vedla nich
lezie mi ten selest "na nervy"
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Tepelné čerpadlo - praktické skúsenosti

Poslaťod theb » Uto 15. Dec 2020 16:09:45

Tak mam tiez vzduch-voda cerpadielko. V prvom rade treba poznamenat, ze klasicky radiator ma teplotu media okolo 80-90 stupnov, na to rovno treba pri TC zabudnut.
Potrebujes velkoplosne a samozrejme cim viac tym lepsie, pretoze cim budu vacsie, tym nizsia teplota media je potrebna...

Ja by som to tiez radsej aplikoval na podlahovku. TC co mame doma, tak funguje zevraj do -20 stupnov, nemozem potvrdit, alebo vyvratit (a ano funguje natolko, ze sa to este oplati prevadzkovat), ale pri -15 stupnoch to fungovalo a vyfukovalo -21 stupnovy vzduch von. Otazna bola vsak vtedy efektivita cerpadla. Byvam na juhu Slovenska a toho roku (vzdy to rata cely kalendarny rok zial) je efektivita TC 4.68 na kurenie, 4.32 na ohrev vody.

Teraz vsak voda v rurach ma cca 24 stupnov na vstupe, 23 na vystupe, kurime na 23...
Cim nizsie je pripravna teplota media, tym lepsie cislo dostanes...

Ak porovnavam hlucnost. Tak co ma sused namontovanu klimu tak robi nepomerne vacsi hluk, ako toto TC.
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron