LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Kenaj » Str 25. Dec 2013 20:26:03

http://www.fasttech.com/products/1609/1 ... 0k-neutral

pouzijem tieto led v lampe 4ks pripadne 3ks. zdroj bude ako si uviedol 700mA,alebo 1A.
spodok svietidla (prevedenie hlinik) ma priemer 22cm a tienidlo ma hlbku 11cm (sklo)

ostatne svietidla su podobne.
Prílohy
Kenaj
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 05. Dec 2013 3:16:11
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Kenaj » Pon 03. Feb 2014 21:23:56

prave dnes mi prisli led-ky a zdroje mam objednane 700 a 1050 mA.
az pridu zdroje mozem sa zacat bavit. dnes som bol aj pozriel al profil 60x20x2 .za 6m chcu cca 6€ co je vcelku dobra cena.
Kenaj
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 05. Dec 2013 3:16:11
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod KoMiKo » Uto 04. Feb 2014 14:51:27

sup píše:DC menicov na ebay je skutocne na mraky, ale ja som hladal konkretne nejaky, ktory ma vystupny prud ovladatelny PWM signalom a toto bol jediny, ktory som nasiel. Mam ho doma, takze by som mohol vyskusat, co zvladne. Pri udavanej ucinnosti 90% nemusi ten obvod az tak kurit, samozrejme, 150W by som sa cez neho asi bal prehnat. Je tam pouzity menic XL4005E1, zatial mam vyskusane, len obmedzovace prudu, papätia a hlavne PWM a toto fungovalo pri cca 300mA viac ako dobre.

DC / DC meniče s PWM ovládaním pre LED robí Meanwell http://www.meanwell.co/napajacie-zdroje ... e-led/ldd/, predávajú to po pár EUR. Práve sa ich chystám objednať a vyskúšať.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod sup » Uto 04. Feb 2014 20:10:53

KoMiKo píše:
sup píše:DC menicov na ebay je skutocne na mraky, ale ja som hladal konkretne nejaky, ktory ma vystupny prud ovladatelny PWM signalom a toto bol jediny, ktory som nasiel. Mam ho doma, takze by som mohol vyskusat, co zvladne. Pri udavanej ucinnosti 90% nemusi ten obvod az tak kurit, samozrejme, 150W by som sa cez neho asi bal prehnat. Je tam pouzity menic XL4005E1, zatial mam vyskusane, len obmedzovace prudu, papätia a hlavne PWM a toto fungovalo pri cca 300mA viac ako dobre.

DC / DC meniče s PWM ovládaním pre LED robí Meanwell http://www.meanwell.co/napajacie-zdroje ... e-led/ldd/, predávajú to po pár EUR. Práve sa ich chystám objednať a vyskúšať.

Skoda ze len do 1000mA :(
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod dodik85 » Štv 27. Feb 2014 12:43:21

Pepa a ostatný potrebujem poradiť, ako pripraviť rozvod aby som mohol stmievať, myslím 12v? Máte to nejak poriešené alebo iba jednoducho lustrakom, diaľkovým...
dodik85
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 13:30:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Kenaj » Pia 07. Mar 2014 22:57:37

pepa dakujem za pomoc.
necely mesiac uz pouzivam prerobene lampy na chodbe.
prve svietidlo ma 700mA zdroj a chladic je pouzity profil AL 70x40x5

druhe svietidlo je napajane 1050mA zdrojom a profil je 60x30x3
Prílohy
Kenaj
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Štv 05. Dec 2013 3:16:11
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Bororo » Sob 12. Apr 2014 20:29:21

Mne osobne sa velmi paci tento projekt, kde je samotna ziarovka ovladana cez wifi:

http://store.lifx.co/products/edison-screw

Teda az na cenu...

a este pre fajnsmekrov toto:
https://www.kickstarter.com/projects/65 ... =discovery

nie su uz taketo napady mierne nebezpecne?
Bororo
 
Príspevky: 607
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 9:48:19
Dal súhlas: 28 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod Majo 2 » Sob 12. Apr 2014 22:53:49

Poprosim profikov o pomoc.
Hladam led ziarovky s paticou E27 mliecna banka, svetlo teple, vyzarovaci uhol viac ako 180 °.
Doma nejake mam, dve 10 W z Mercury marketu co bzucia ale svietia na chodbu celkom pekne.
Potom dve 7 W zo stanku v obchodnom dome co svietia tiez dobre.
Este mam z Lidlu z nechutne zelenym svetlom a v predsieni 5 W
Hladam led ziarovky s dobrou kvalitou svetla, svietivosti nad 500 lm.
O ucinnost mi az tak nejde skor o tu kvalitu svetla.
Obchod idealne na Slovensku.
Dakujem.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod ... » Sob 12. Apr 2014 23:34:48

Majo 2 píše:Poprosim profikov o pomoc.
Hladam led ziarovky s paticou E27 mliecna banka, svetlo teple, vyzarovaci uhol viac ako 180 °.
Doma nejake mam, dve 10 W z Mercury marketu co bzucia ale svietia na chodbu celkom pekne.
Potom dve 7 W zo stanku v obchodnom dome co svietia tiez dobre.
Este mam z Lidlu z nechutne zelenym svetlom a v predsieni 5 W
Hladam led ziarovky s dobrou kvalitou svetla, svietivosti nad 500 lm.
O ucinnost mi az tak nejde skor o tu kvalitu svetla.
Obchod idealne na Slovensku.
Dakujem.


skusal si uz aj tie co predavaju v ikea ? (aj ked ja tieto srandy davam len do priestorov ako chodby, kupelka, wc a tak, v obytnych miestnostiach nechcem (zatial) ako priparne svetlo nic ine ako klasicku ziarovku :-) )
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod MartinH » Ned 13. Apr 2014 8:02:48

Majo 2 píše:O ucinnost mi az tak nejde skor o tu kvalitu svetla.


Pozeraj parameter oznacovany CRI alebo Ra. Predajca, ktory ho neuvadza, nie je dobry predajca.

Mozno nebudete suhlasit, ale asi takto to vidim ja.
do 70 - nekupovat
70 - 80 - ked kvalita nie je dolezita
80 - 85 - dobre
85 - 90 - velmi dobre
90 - 95 - spickova kvalita
100 = teoreticke maximum
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod pepa » Ned 13. Apr 2014 10:39:10

Cele CRI je nezmysel. Je to len narychlo najdeny parameter, ktory zacala zneuzivat protiledkova lobby. Teoreticky vo fotografickom atelieri to moze mat nejaky vyznam. Ale nie v domacnosti. A uplne nahlavu postavene je vyzdvihovanie tohoto parametra u klasickych ziaroviek este dokonca aj v kombinacii s oznacenim "tepla biela". To by som chcel toho fotografa co pouziva na umele osvetlenie svetelny zdroj s teplotou 2700K (no ok, na urcite typy umeleckych fotografii sa to pouziva). Profi studiove svetelne zdroje su s teplotou 5000-5500K. Ale marketing robi svoje, vymyvanie hlav pokrocilo na najvyssiu uroven a dnes je ten najmenej dokonaly svetelny zdroj zase ten najdokonalejsi. Kedysi nevyhoda ziarovky ako oranzoveho svetla je zase jej najvacsia vyhoda. Z principu technicka nedokonalost ziarovky, kde svetlo vydava rozzeravene vlakno a vacsina energie ide v infracervenom spektre a len zlomok ide vo viditelnom spektre, je dnes niektorymi povazovana za modlu. A pritom cele generacie technikov sa snazili dosiahnut zmenu vyzarovane spektra klasickej ziarovky v kombinacii so vzacnymi plynmi, ale inymi typmi sklenenych bank. A vo vysledku stacil jeden zakaz EU a to co sa nepodarilo zmenit za sto rokov, sa zmenilo zo dna na den. A farba zapadajuceho slnka sa stala najdokonalejsou :-)))))))))))))))))))))))))))))

Obrázok
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod ... » Ned 13. Apr 2014 12:48:45

pepa:
ak myslis ze spojite spektrum je zbytocnost, tak v tom pripade si mozes vyskusat ako rozoznas hnedy a oranzovy par v ethernetovom kabli pod (nespojitym) LEDkovym osvetlenim... v urcitych kombinaciach LEDiek a farieb vodicov to je totiz nemozne.... (a to je len taky priklad na ktory som narazil vlastnymi ocami)
pod obycajnou ziarovnkou alebo na dennom svetle s tym istym kablom som problem nemal

PS: roznymi plynmi, vlaknami a pod. v klasickej ziarovke len posuvas "stred" a menis "sirku" toho kde to svieti; ale nerozsekas to len na par nespojitych farebnych bodov...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod tienik » Ned 13. Apr 2014 13:10:26

tiez som skor zastanca spojiteho spektra - na osvetlenie miest kde sa svieti dlho a vykonava cinnost vyzadujuca vacsie vyuzitie zraku. Ja osobne som uz tiez kopu priestorov v dome "zLEDkoval" ale vzdy sa jedna o sekundarne zalezitosti - chodby, schody, atd.... Tam kde sa cita, pripadne tam kde mam pracovny stol - tam vsade su zatial ziarovky. A bolo to tak pred, aj pocaj obmedzenia z EU a bude to tak aj nadalej, aj ked zakaz EU sa uz prekonal. Tu nejde o farbu svetla, ale fakt o ten pocit a namahu oci. Mozno to Pepa berie ako subjektivnu zalezitost, ale budis, mne sa subjektivne viac vyhovuje na dane pouzitie svetlo ziaroviek - tak nevidim jediny rozumny dovod aby som ich tak nepouzival. Nie vsetko je totiz a spotrebe a o stratach, ale ja sa proste musim doma citit ako doma, to je vsetko.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod MartinH » Ned 13. Apr 2014 15:58:28

Naše oči nepotrebujú spojité spektrum.

Nedokážeme vnímať každú frekvenciu spektra osobitne. Farbu vnímame troma druhmi receptorov, ktoré majú max. citlivosť na červenú, zelenú a modrú a menšiu citlivosť na okolité vlnové dĺžky. Do mozgu idú po očných nervoch len tri údaje pre jeden "pixel". Ak tie údaje rozdelíme na jas a farbu, ostanú nám len dve hodnoty pre farbu. Dvojicou čísiel sa dá popísať každá farba, ktorú ľudské oko dokáže vnímať a rozoznať.

Ak nespojité spektrum ožiari predmety tak, že sa do mozgu dostane takmer tá istá informácia ako pri osvetlení spojitým spektrom, nemáme ako zistiť rozdiel.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
pepa
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: LED ako hlavne osvetlenie v rodinnom dome

Poslaťod tienik » Ned 13. Apr 2014 21:37:44

chlapi, nebude to tak jednoznacne pozitivne ani pre tie LED. Nech si to zidealizujes na akukolvek "malu odchylku" vzdy tam pri ciarovom spektre nejaka ta odchylka bude. Aby sme presli z domienok ku faktom, napadla ma jedna vec co tu mam roky pod ocami - akvarium. Tam pouzivam na svietene 60 cm trubice. A je jasne dokazatelne, sledovanim stavu a kondcie rastlin ze nie je trubica ako trubica. Kym som nevedel co a ako, kupil som ako nahradnu v prvom elektre trubicu rovnakej farebnej teploty ako bola ta orginalna v svetle. Ale po jej namontovani cca do tyzdna bolo mozne sledovat zmeny rastlin k horsiemu. Z pociatku som hladal problem v hnojeni, vo vode, atd.... Az potom na fore venovanom akvaristike som sa dozvedel o rieseni. Ta obycajna trubica bola tkzv. dvojpasmova, co je klasika v obchodoch. Laicky povedane mala v frekvencnom pasme dva vyrazne vrcholy aj to dost daleko od seba. Na odporucanie skusenejsich som kupil trubicu takej istej farebnej teploty ale trojpasmovu - tam su tie vrcholy 3, dokonca niekedy taky nevyrazny 4 sa su akoby viac roztiahnute. Tym padom trojpasmova v porovnani z dvojpasmovou ma o dost bohatsie spektrum. A naozaj, do cca mesiaca sa zivot v akvariu vratil bez dalsich zmien do povodneho stavu. Ako som videl na tom fore, nebol som zdaleka jediny s tymto problemom - takze nahoda je vylucena.
Takze nech sa deje co chce, nikto ma nepresvedci ze je to jedno, ze mozem nejaku cast spekra vynechat a "v podstate" sa nic nestane, ono sa stane - otazka je co a ako rychlo. Mam nato doslova zivi priklad.
V tomto zmysle ma napada, ze by nebolo uplne zbytocne skusit pokusne prerobit osvetlenie akva na LED a tiez pockat na vysledok. Ale pravdupovediac, kedze je to vsetko v kryte - asi az pri dalsom akva.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron