rozvod vody v podhlade

rozvod vody v podhlade

Poslaťod kriloter » Ned 26. Jan 2014 21:13:12

Zdravim vospolok.
Co vravite na rozvod vody vedeny v SDK podhlade?
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat




Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod joko » Pon 27. Jan 2014 20:19:12

Nechcem ovplyvniť nikoho , ani Teba ,( bolo by dobré prečítať - vypočuť aj nezainteresovaný názor) , no ja si myslím, že je to lepšie riešenie ako v podlahe - na miestach kde je na to príležitosť.
Vo všetkých výškových budovách, kde je znížený podhľad sa rozvody robia z hora, a kanalizácia v podchytávke zo spodu. Do podlahy sa dáva hlavne pre to, lebo 95 % rodinných domov nemá znížený strop, teda nemá kam dať rozvod vody "z hora". Podľa mojich vedomostí aj po mesiaci je to najlepšie riešenie v Tvojom dome. :netusim
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod MiroM » Pon 27. Jan 2014 20:46:06

kriloter píše:Zdravim vospolok.
Co vravite na rozvod vody vedeny v SDK podhlade?


Ak by som mal v dome SDK podhlady, pravdepodobne by som rozvody taktiez umiestnil v podhlade. Vidim to na jednoduchsiu instalaciu oproti umiestneniu v podlahe, kde som musel pracne obrusovat a tvarovat podlahovy eps a taktiez vyriesit krizovanie s inymi rozvodmi. Jediny problem ma napada, ak by podhlady boli nad urovnou, alebo v tesnej blizkosti vencov, muselo by sa zasekavat do betonu. Pokial dom este nestoji, da sa to v pohode vyriesit. Odporucam plasthlinik a minimalizovat spoje v podhladoch - toto plati v podstate pre vsetky miesta, ci uz podlaha, podhlady, steny. Mozno je to paranoicke z mojej strany, ale voda je svina, ked vyteka neregulovane ;)
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Poslaťod kriloter » Uto 28. Jan 2014 8:48:03

Vdaka

Odoslané z Nexus 7 pomocou Tapatalku
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod dodik85 » Str 12. Mar 2014 13:04:14

Tiez premyslam nad vedenim v podhlade, ako je to s pex al pex a prichytavanim do stropu? treba nejake spevnovacie konzoly po dlzke hadice ale iba cca kazdy meter nejako bodovo prichytit?

-nevyhodu v tom vidim, ze rurka bude slabsie izolovana ako by bola v EPS a dlzsie sekane drazky

Dakujem
dodik85
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 13:30:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod joko » Str 12. Mar 2014 21:33:39

Kotviť odporúčam na každý vezník alebo trám, norma hovorí kotviť každých 80 cm. Používam Miralom 9 mm, to by teoreticky mohol stačiť, ale predpokldám, že tam bude aj izolácia podkrovia.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Poslaťod dodik85 » Str 12. Mar 2014 22:09:27

Znížený strop budem mat na prízemí je betonovy, kvôli rekuperacii. Na kotvenie by som použil buď elektro sťahovacie pásky alebo taký pliešok a na obe strany hmoždinky.

Nebude počuť tiecť vodu keď pôjde rurká ponad obývačku?

Odoslané z LT26i pomocou Tapatalku
dodik85
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Pon 27. Aug 2012 13:30:59
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod durika5 » Štv 13. Mar 2014 22:39:14

joko píše:Kotviť odporúčam na každý vezník alebo trám, norma hovorí kotviť každých 80 cm. Používam Miralom 9 mm, to by teoreticky mohol stačiť, ale predpokldám, že tam bude aj izolácia podkrovia.


Prepáčte, že zneužívam vašu tému ale surne sa potrebujem kontaktovať s JOKO a inak to nejde :netusim ...PROSIM napiste mi do SS svoj mail...vopred pekne ďakujem
durika5
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Uto 10. Sep 2013 12:00:06
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod joko » Štv 13. Mar 2014 23:10:00

Na kotvenie odporúčam objímky, ktoré sa používajú na PPR. po tom stačí vrtať iba raz, nie dva razy na úchyt. Prietok v samotných rúrach nepočuť, počuješ prietoky v rohových ventiloch a batériách, rúry maximálne prenášajú hluk. Minerálna vata , izolácia pomôžu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod TomasHo » Štv 27. Mar 2014 12:32:19

Ja uz by som asi vodu vesal vsetku pod strop.

Do domu sme davali plasthlinik s izolaciou mirelonom (hrubku si nepamatam), a kedze som nechcel podrezavat priecky, idu trubky niekde pri podlahe (na podkladovom betone, pod 20cm EPS). Nevyhoda je, ze TUV velmi rychlo vychladne, napriek izolacii.
Jedna vetva je vedena pod stropom, k hlucnosti sa neviem vyjadrit, lebo zatial nie je zapojena (vana).
Myslim, ze vyhoda podstropneho vedenia je rychle odhalenie pripadnej netesnosti.

Akurat k tomu SDK - velmi by som od tohto nestastneho materialu chcel odradit, aj ked to je teraz nejaka moda.
Osobne by som uz teraz rozhodne radsej riesil podhlady inym sposobom (rozoberatelny kazetovy strop, preglejka/osb, tahokov, lamely). V dielni idem vyskusat zavesit nejaku textiliu.

Neviem si predstavit, ako budem rezat SDK strop v zabyvanom dome, keby sa nad nim nieco stalo, a ako ho uzavriem tak, aby to nebolo vidno (paskovanie, brusenie, malovanie). Ide z toho jemny, korozivny a "lepkavy" sadrovy prach, ktory nici naradie, nabytok a podlahy. U mna nikdy viac.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Uto 10. Sep 2019 20:59:35

TomasHo píše:Ja uz by som asi vodu vesal vsetku pod strop.

Do domu sme davali plasthlinik s izolaciou mirelonom (hrubku si nepamatam), a kedze som nechcel podrezavat priecky, idu trubky niekde pri podlahe (na podkladovom betone, pod 20cm EPS). Nevyhoda je, ze TUV velmi rychlo vychladne, napriek izolacii.
Jedna vetva je vedena pod stropom, k hlucnosti sa neviem vyjadrit, lebo zatial nie je zapojena (vana).
Myslim, ze vyhoda podstropneho vedenia je rychle odhalenie pripadnej netesnosti.

Akurat k tomu SDK - velmi by som od tohto nestastneho materialu chcel odradit, aj ked to je teraz nejaka moda.
Osobne by som uz teraz rozhodne radsej riesil podhlady inym sposobom (rozoberatelny kazetovy strop, preglejka/osb, tahokov, lamely). V dielni idem vyskusat zavesit nejaku textiliu.

Neviem si predstavit, ako budem rezat SDK strop v zabyvanom dome, keby sa nad nim nieco stalo, a ako ho uzavriem tak, aby to nebolo vidno (paskovanie, brusenie, malovanie). Ide z toho jemny, korozivny a "lepkavy" sadrovy prach, ktory nici naradie, nabytok a podlahy. U mna nikdy viac.


Ahojte...
riesi sa pri plasthliniku nejako kompenzacia tepelnej roztaznosti rurky? z TM budem mat kupelnu cca 10m a celkom sa bojim ako budu rurky pracovat pri chladnuti a zohrievani sa TUV... alebo to riesim zbytocne?
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Str 11. Sep 2019 11:24:59

ToBo píše:Ahojte...
riesi sa pri plasthliniku nejako kompenzacia tepelnej roztaznosti rurky? z TM budem mat kupelnu cca 10m a celkom sa bojim ako budu rurky pracovat pri chladnuti a zohrievani sa TUV... alebo to riesim zbytocne?



takze asi si odpoviem sam...
na zaklade udajov fy Giacominy je to takto (ak som to pochopil spravne):
1. Na dlhých priamych úsekoch sa k eliminácii dĺžkovej rozťažnosti musí urobiť každých 10 m kompenzačná slučka, kde minimalny polomer sa vypocita ΔL = L x α x ΔT kde:
ΔL = rozťažnosť vyjadrená v mm
L = dĺžka rúrky vyjadrená v m
α = koeficient lineárnej rozťažnosti
ΔT = maximálny rozdiel teploty v systéme v °C

z ineho materialu je α pre pex-b/al-/pex-b = 0,024 mm (m.K)-1

tj. ak sa nemylim vypocet v mojej situacii (predpokladam ze ΔT = 55 °C (kdeTmin = 15 °C and Tmax = 70 °C)) by to malo byt: 10x0,024x55 = 13,2mm

tj. vysledok je slucka o minimalnom polomere 13,2mm, priemere 26,4mm... ked spravim v strede rozvodu kompenzacnu slucku v tvare pismena omega o priemere 5cm, malo by to byt ok...

Vodari prosim o vyjadrenie... ;-)
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod theb » Štv 12. Sep 2019 9:53:06

Neriesil som az takuto vzdialenost TUV, ale par postrehov:
1. pex rurka v tvare omega 5 cm no treba ju nezalomit...
2. ak bude kompenzacna slucka zaliata v betone, kam sa to bude ohybat...
3. podlahove kurenie mam cca 75 m okruhy, mozno je to nieco ine (ina delta teploty), ale ziadne kompenzacne slucky som tam nerobil a to do vzdialenejsich miestnosti isli aj mozno tych 10 m a zatial klop-klop ziadny problem
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ToBo » Štv 12. Sep 2019 10:06:38

theb píše:Neriesil som az takuto vzdialenost TUV, ale par postrehov:
1. pex rurka v tvare omega 5 cm no treba ju nezalomit...
2. ak bude kompenzacna slucka zaliata v betone, kam sa to bude ohybat...
3. podlahove kurenie mam cca 75 m okruhy, mozno je to nieco ine (ina delta teploty), ale ziadne kompenzacne slucky som tam nerobil a to do vzdialenejsich miestnosti isli aj mozno tych 10 m a zatial klop-klop ziadny problem


Ahoj,
1. budem ohybat pomocou uhybacej hadice, takze asi bude vacsi priemer ohybu... to bol teoreticky vypocet.. ;-)
2. rozvod TV bude zaveseny pod stropom, to som zabudol spomenut. Preto riesim kompenzacnu slucku pre pex/al/pex....
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: rozvod vody v podhlade

Poslaťod ... » Štv 12. Sep 2019 12:22:54

otazka je co sa stane ak tu kompenzaciu tam nedas ?
podla mna v krajnom pripade sa ti rura trochu prehne, ale vsak tieto rury su pokial viem predavane stocene v kotucoch a aj pri odmotavani ju urcite dokonale nevyrovnas, takze rozdiel s/bez kompenzacnej slucky v reali ani nezbadas....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




Ďalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia