Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Str 09. Okt 2013 20:50:46

Aj moje boxy sú zvnútra oblepené penovým kaučukom, ale, ako píše esde, moc to nepomáha.

Dnes som trošku laboroval, odpojil som prívodné potrubie (medzi RJ a rozdeľovacím boxom), a oprel vedľa vyústenie RJ, aby táto nefúkala do potrubia, ale vedľa. Prúdenie v hadiciach teda 0,0, ale napriek tomu hluk z RJ (čo fučalo vedľa potrubia) sa na druhý koniec hadice dostal celkom v pohode.

Výsledok pokusu: hluk pravdepodobne nevzniká v dôsledku prúdenia v hadici (to som si vydýchol), ale najskôr vedením zvuku od RJ, cez rozdeľovací box hadicami až na vyústenie. Tlmiaca hmota v rozdeľovači tomu moc nepomôže, ako píše esde. Všetko je tam v pravých uhloch, takže to nedokáže zvuk "rozbiť" tak, aby dochádzalo k viacnásobným odrazom a tým k lepšiemu pohlteniu zvuku.

Keďže kedysi dávno som písal diplomovku, ktorá sa zaoberala akustikou rozhlasových štúdií, problematika akustických materiálov, frekvenčných charakteristík ich útlmov, vlastných kmitov priestorov a spôsob tlmenia hluku sú mi teda blízke. Asi aj toto je dôvod mojej "úchylky" sledovania hluku RJ. :D

Keď budem mať čas, skúsim esdeho postupy (vďaka, esde). Ale možno najskôr skúsim pre spojenie RJ a boxu použiť Sonovac, namiesto Semivacu, čo tam mám teraz, alebo tam vložiť kruhový tlmič hluku, alebo oboje...

Btw, nemáte niekto v okolí Nitry voľné cca 2 m Sonovacu, prípadne ten kruhový tlmič? ;)
Naposledy upravil KoMiKo dňa Str 09. Okt 2013 21:48:46, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod esde » Str 09. Okt 2013 21:37:03

paska napr.
http://www.hasoft.cz/sk/lepiace-pasky/l ... -paska.php
Cim hrubsia, tym lepsia.

Len pozor, je to navykove. Potom clovek zacne odhlucnovat auto, pracku, digestor, vysavac, kompresor...
Treba vediet, kedy prestat.

Verte mi, je to tazke :-)
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod Majo 2 » Str 09. Okt 2013 21:45:27

To akoze podla nazvoslovia Octopusu aj v pripojkach na tanierovy ventil mate odhlucnenie ?
Lebo teda ja nemam a v rozvadzacoch iba na jednej stene.
Ale prekvapuje ma ze v KoMIKovych dlhych rozvodoch pocut hluk rekuperacnej jednotky.
To nie je dobra sprava.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Str 09. Okt 2013 21:58:00

Majo 2 píše:To akoze podla nazvoslovia Octopusu aj v pripojkach na tanierovy ventil mate odhlucnenie ?
Lebo teda ja nemam a v rozvadzacoch iba na jednej stene.

Rozvádzač je zvnútra oblepený komplet, steny aj deliace prepážky. Jedinou výnimkou je čelná stena, kde sa pripájajú rozvody.
Prípojky sú čistý holý plech, bez ničoho...
Majo 2 píše:Ale prekvapuje ma ze v KoMIKovych dlhych rozvodoch pocut hluk rekuperacnej jednotky.
To nie je dobra sprava.

Tak, počuť je trošku silné slovo, pri tom pokuse, keď som potrubie odpojil, to bolo omnoho tichšie. Ale tesne pri vyústení som to počul a charakteristika toho zvuku bola podobná, takže to ma oprávňuje k tvrdeniu, že ten zvuk pochádza zo zdroja a nevzniká prúdením v hadici. Ale skôr sa to prenáša vedením, zvuk sa šíril, keď bola hadica opretá o RJ. Keď som ju odtiahol od RJ, aby sa jej nedotýkala, aj tento minimálny zvuk na druhej strane hadice stíchol. Preto dúfam, že keď odfiltrujem hluk medzi RJ a rozdeľovačom, mohlo by to pomôcť.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Str 09. Okt 2013 22:33:24

BINGOOOO :yahoo

Potvrdilo sa, že hluk nevzniká prúdením v rozvodoch, ani v rozdeľovacom boxe, ale šíri sa VEDENÍM od RJ cez všetky komponenty. Ja mám RJ s rozdeľovacím boxom spojenú Semivacom, čo je také ohybné hliníkové, ale relatívne pevné potrubie.

Stačilo urobiť tento pokus :D :


... a hluk, ako šibnutím čarovného prútika, ZMIZOL. Na maximálnom stupni je teraz tichší, ako bol predtým na stupni 1 (trošku počuť, ale dá sa pri tom aj spať). Neskutočný rozdiel. A to ešte nemám oddelené odsávacie potrubie.

Takže pre ostatných poučenie z krízového vývoja: Na prepojenie medzi RJ a rozdeľovacím boxom nie je vhodné pevné potrubie (Semivac) :dash .

Čo tam máte použité vy?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod bladerunner » Štv 10. Okt 2013 9:15:33

dobrý "tlmič" :mrgreen: :ano:
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod paolo » Štv 10. Okt 2013 9:24:31

Nazov tej "hadice" si neviem zapamatat, tak radsej dam foto.
;)
Prílohy
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod tienik » Štv 10. Okt 2013 9:33:47

KoMiKo píše:BINGOOOO :yahoo

Potvrdilo sa, že hluk nevzniká prúdením v rozvodoch, ani v rozdeľovacom boxe, ale šíri sa VEDENÍM od RJ cez všetky komponenty. Ja mám RJ s rozdeľovacím boxom spojenú Semivacom, čo je také ohybné hliníkové, ale relatívne pevné potrubie.

Stačilo urobiť tento pokus :D :
IMG_4879.jpg


... a hluk, ako šibnutím čarovného prútika, ZMIZOL. Na maximálnom stupni je teraz tichší, ako bol predtým na stupni 1 (trošku počuť, ale dá sa pri tom aj spať). Neskutočný rozdiel. A to ešte nemám oddelené odsávacie potrubie.

Takže pre ostatných poučenie z krízového vývoja: Na prepojenie medzi RJ a rozdeľovacím boxom nie je vhodné pevné potrubie (Semivac) :dash .

Čo tam máte použité vy?


tak toto vyskusam, mozno sa zbavim aj hluku pri plnom vykone. Vzdy som bol v tom, ze to je vyvolane prudenim zvuku "telefon" ma nenapadol.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Štv 10. Okt 2013 9:51:38

tienik píše:tak toto vyskusam, mozno sa zbavim aj hluku pri plnom vykone. Vzdy som bol v tom, ze to je vyvolane prudenim zvuku "telefon" ma nenapadol.

On to vlastne nebol telefón, to vrecko nie je tlmič hluku.
Vychádza mi to tak, že jemné vibrácie z RJ sa po STENE pevného potrubia Semivac dostali do rozdeľovacieho boxu a odtiaľ do hadíc. Vibrácie sa šírili stenami komponentov, pričom každá z týchto stien sa potom stávala vlastne akustickou membránou - začala kmitať a vydávať zvuk a ten sa násobil.

Asi preto esdemu najviac pomohlo oblepenie boxu bitúmenovým pásom a doporučuje aj pevné spojenie s masívnou hmotou - tým rapídne potláča vlastné kmity steny boxu. Ak by kmitanie stien bolo zapríčinené rezonanciou v dôsledku prúdenia vzduchu, asi by to bolo jediné riešenie. U mňa sa ale preukázalo, že kmitanie je vedené tuhými stenami potrubia od RJ a toto som v tom pokuse "usekol" hneď pri zdroji. Už iba nájsť potrubie, ktoré bude mať podobné vlastnosti, ako moje igelitové vrecko :D .
Naposledy upravil KoMiKo dňa Štv 10. Okt 2013 10:51:24, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod tienik » Štv 10. Okt 2013 10:16:16

tak ja mam boxy upevnene akoby medzi dve celuste, takze pochybujem ze by mali ako rezonovat (volne vzdialenosti su male) ale zas prepoj RJ - box som riesil spirom, takze mozem byt na tom podobne - kazdopadne u mna to "pocut" az pri vykonoch cca 60 a viac %. Ale urcite vyskusam prerusit to spiro, uz len pre pokoj v dusi, ze mam v dispozicii aj v noci plny vykon, bez rusenia.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Štv 10. Okt 2013 13:16:07

tienik píše:tak ja mam boxy upevnene akoby medzi dve celuste, takze pochybujem ze by mali ako rezonovat (volne vzdialenosti su male)

Ak aj máš box stlačený z dvoch strán, ašte stále zostávajú 4, ktoré rezonovať môžu ;)
tienik píše:Ale urcite vyskusam prerusit to spiro, uz len pre pokoj v dusi, ze mam v dispozicii aj v noci plny vykon, bez rusenia.
Potom daj vedieť, alebo pošli SS, som zvedavý, či aj u teba bude nejaký rozdiel. Možno to ale ani nepocítiš, keď teraz ten hluk nemáš veľký. U mňa bol ten hluk na treťom stupni moc počuteľný aj cez deň, žiadny jemný šum... Našťastie ešte nebývame, tak sa s tým môžem "hrať".
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod retep » Pon 28. Okt 2013 17:02:52

Ahoj,

ja mam toto medzi RJ a porubim k rozdelovacim boxom. zatial reku nepouzivam, snad to bude dostatocne tesne v spoji guma a kovova objimka. P
Prílohy
pruzna spojka.jpg
pruzna spojka.jpg (9.85 KiB) Zobrazené 2429 krát
retep
 
Príspevky: 35
Registrovaný: Uto 16. Nov 2010 16:47:13
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod chagos » Pon 28. Okt 2013 17:24:15

to Retep: co je to za vyrobok, kto ho vyraba?
chagos
 
Príspevky: 134
Registrovaný: Sob 07. Mar 2009 20:51:53
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod bladerunner » Pon 28. Okt 2013 19:05:59

to je asi presne to, čo potrebuje KoMiKo.
kde si to kúpil/zohnal?
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: Hluk rekuperačných jednotiek a rozvodov

Poslaťod KoMiKo » Pon 28. Okt 2013 20:59:07

Tak, tak, tiež ma to zaujíma.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron