Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperácie

Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperácie

Poslaťod KoMiKo » Ned 06. Okt 2013 0:07:17

Nastal deň D, kedy som konečne prvý krát spustil rekuperáciu (Paul Santos 370). Bol som zvedavý, aké prietoky mám na výustkoch, ale nemám anemometer, tak som sa rozhodol vyskúšať "vreckovú" metódu. Poznal som ju iba podľa názvu, ale nikde som nevidel, ako sa to robí. Vymyslel som vlastné riešenie, a s prekvapením som zistil, že to funguje. Preto som sa rozhodol podeliť sa o moje riešenie, možno to niekomu pomôže, možno niekto nájde nejaký nedostatok a túto metódu vylepší.
Hneď na úvod musím povedať, že mi nešlo o zaregulovanie, iba o zistenie, koľko vzduchu rekuperácia dáva na jednotlivých stupňoch. Preto som merania robil na výustkoch bez regulačných tanierov (na videu na záver síce regulačný tanier je, ale to je jediný, ktorý mám zatiaľ namontovaný :D )

Použil som vrecko, ktoré sa používa do smetných košov (musí byť čo najjemnejšie), papierovou páskou nalepil na prírubu, ktorá mi zvýšila z montáže rekuperácie. Aby som celé zariadenie mohol priložiť jednou rukou, kúskom drôtu som prírubu uchytil na starú rúčku od metly, Drôt musí byť pevný, aby bolo možné prírubu pritlačiť o strop. Pre lepšiu tesnosť som na okraj, ktorý sa prikladá na strop, nalepil kúsok tesnenia so samolepkou, čo sa používa na dotesnenie okien a dverí.
Vyrobiť toto sofistikované meracie zariadenie netrvalo dlhšie, ako 10 minút.


Pre odmeranie prietoku je nutné poznať objem nafúknutého vrecka. Vrecko malo napísané, že má objem 60 litrov, ale na to sa nedá spoľahnúť a navyše, vrecko je montážou na prírubu zdeformované aj v hornej časti, takže jeho objem bude o niečo zdegradovaný. Nezostáva nič iné, ako si objem vypočítať. Nič náročné, stačí matematika zo základnej školy. Keďže vrecko je de facto valec, potrebujeme poznať jeho plochu a výšku.
Odmeriame šírku vrecka (toto sa lepšie robí, keď je vrecko nové, ešte pred nalepením na prírubu).

Šírka môjho vrecka je 60 cm, t.j obvod 120 cm. Priemer je teda 120/PI = 38,2 cm, polomer 19,1 (38,2 / 2), plocha 1145 cm2 (19,1 na druhú x PI).
Pre odmeranie výšky stačí vrecko priložiť na vyústenie rekuperácie, nechať nafúknuť a odmerať výšku.

S výškou vrecka je trošku problém, lebo nafúknuté vrecko nie je čistý valec. Ja som bral do úvahy niečo medzi celou výškou vrecka (45 cm) a výškou valcovej časti (35 cm), t.j. moja výška je 40 cm.
Keďže 1liter = 1 dm3, pre jednoduchší prepočet na litre ďalej počítam v decimetroch. Takže objem vrecka = plocha (11,45 dm) x výška (4 dm) = 45,8 litra. Keďže objem vrecka pred jeho degradáciu nalepením na prírubu bol 60 litrov, výsledok sa zdá byť OK.

No a zvyšok je už jednoduchý: v jednej ruke stopky, v druhej vrecko na rúčke od metly, vrecko stlačiť, pritlačiť na vyústenie rekuperácie a odmerať čas, za ktorý sa vrecko nafúkne. Pri troške šikovnosti sa dá merať aj odťah...

Prepočet na m3 za hodinu je tiež jednoduchý: ak sa 45,8 litrové vrecko nafúkne za 5 sekúnd, tak 45,8 / 5 x 3,6 = 32,9 m3/hod. Excel to zvládne ľavou zadnou ;) .

Takto vyzerá priebeh merania: http://www.youtube.com/watch?v=VBw6QZoon3M

Zaujímavé je, že moje výsledky merania celkom korešpondujú s výpočtami. Navrhovaný maximálny prietok bol cca 200 m3 (160 m2, 2 osoby), rekuperácia mi dáva od 99 m3/hod (stupeň 1, 35% výkonu) po 223 m3 (stupeň 3, 70% výkonu). Čo je horšie, je aerodyamický hluk v rozvodoch (flexipipe), ktorý je vyšší, ako som čakal, ale to už nepatrí do tejto témy...
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperáci

Poslaťod ALF » Pon 07. Okt 2013 8:56:06

Požili ste nejaký tlmič na zníženie hluku v potrubí?
ALF
 
Príspevky: 11
Registrovaný: Ned 12. Feb 2012 19:23:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperáci

Poslaťod tienik » Pon 07. Okt 2013 9:33:14

Ja osobne mam tiez tieto "hadicove" rozvody. A je pravda, ze ked ide jednotka na 100%, tak su pocut - hlavne pohyb vzduchu na privodnych vyustkoch. Ale na druhej strane, skoro rok prevadzky ukazal, ze v case vyuzitia rekuperacie sa dostavam vykonovo na 30 -40%, tam ani len netusim ze cosi je zapnute. Takze ziadny tlmenie a podobne veci riesit nemusim.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperáci

Poslaťod KoMiKo » Pon 07. Okt 2013 9:37:48

ALF píše:Požili ste nejaký tlmič na zníženie hluku v potrubí?

Flexpipe, teda presne Octopus od Paul, má nejaký penový tlmič hluku iba v rozdeľovači, čo je medzi jednotkou a rozvodmi. Tento hluk vzniká najskôr prúdením vzduchu v rozvodoch. Ešte s tým polaborujem a možno na to založím samostatné vlákno, sem to nechcem miešať.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperáci

Poslaťod Majo 2 » Pon 07. Okt 2013 12:10:13

Co si pamätam tak tusim mas hadice priamo polozene na sadrokartone.
Pokial ano tak ten hluk mozu sposobovat vybracie a pokial ano tak mozno by pomohlo keby sa dalo niecim hadice podlozit.
KoMIKo a pri akom prietoku vzduchu v m3 sa zacina zvuk prejavovat ?
Pri hviezdicovom rozvode vzduchu by mala byt vreckova metoda vhodna aj na priblizne zaregulovanie rozvodov, pekne si sa pohral, tesim sa na tvoje nove skusenosti.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Vrecková metóda merania prietoku na výustkoch rekuperáci

Poslaťod KoMiKo » Str 09. Okt 2013 7:39:16

Majo 2 píše:Co si pamätam tak tusim mas hadice priamo polozene na sadrokartone.
Pokial ano tak ten hluk mozu sposobovat vybracie a pokial ano tak mozno by pomohlo keby sa dalo niecim hadice podlozit.
KoMIKo a pri akom prietoku vzduchu v m3 sa zacina zvuk prejavovat ?
Pri hviezdicovom rozvode vzduchu by mala byt vreckova metoda vhodna aj na priblizne zaregulovanie rozvodov, pekne si sa pohral, tesim sa na tvoje nove skusenosti.

viď hluk-rekuperacnych-jednotiek-a-rozvodov-t7466.html#p75703
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron