Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod emkac » Ned 11. Okt 2009 16:22:40

Kedysi na filipovi sme viedli diskusiu, kde dat privod a odvod vzduchu do domu.
Odvod je relativne jasny - tahat to nad strechu, aby ten vlhky a mastny vzduch nespinil fasadu.
Ako privod vzduchu sa odporucali dve miesta, ktore sa prepinaju v roznych rocnych obdobiach.
a) v lete sa bez vymeny tepla bude dnu pustat vzduch z nejakej severnej strany
b) v zime sa bude vzduch pustat zo vzduchovej medzery pod skridlou, ktora je smerovana na juh

Moje rypacske otazky:
a) aj tak mame kazde leto otvorene okna dokoran a vetrame tak. Cez den sme "zabedneni", lebo aj na severnej strane je hic. A az vecer urobime prievan, vtedy ide dnu chladok. A ak chladok nie je, ziadna rekuperacia s nasavanim zo severnej strany nepomoze.
b) pod skridlou sa aj v zime ked svieti slnko nadherne zohreje (a asi aj "zdusi") vzduch, ktory potom ide dnu. Lenze kolko? Nech je medzera 5 cm siroka, plocha strechy nech je 100m2 (co nie je). Cize celkovy objem vzduchu je 50m3. Co vobec nestaci na kompletnu vymenu vzduchu v dome, a je preto potrebne uz brat vzduch "normalny". Takze toto nasavanie nema vyznam.

Ja momentalne preferujem spravit dva privody, ale chcem si byt isty. Navyse pri bode a) mam problem, ako ruru viest cez stenu, aby cez nu chlad neprechadzal do steny a nesiril sa po dome. Ako tu ruru dokladne odizolovat.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat




Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod mlaco » Ned 11. Okt 2009 19:02:23

Planujem nasavanie aj vyustenie priamo na fasade, cca 1.5m nad zemou. Dokonca dost blizko seba - na stranach severneho rohu domu. Tam sa mi to dispozicne (vedenie rozvodov) najviac hodi a rekuperacna firma mi to odobrila.

O spineni fasady som zatial nepocul :?:

Ked som konzultovat Esdeho rady s rekuperacnickou firmou, tak sa vyjadrili ze podla ich nazoru by tahanie vzdchu z podstresneho priestoru velke zlepsenie neprinieslo, naopak dlhsie rury by v mojom pripade znamenali vacsie tlakove straty - rekuperator planujem v pivnici.

Kedze mame velkeho psa, trochu sa obavam kvality vzduchu. Jeho oblubena zona je totiz v blizkosti planovaneho privodu vzduchu :ano:
Štádium: tmelenie, upratovanie, police. Inak hotovka (44+15eps, strecha 48, sikminy 36, inels)
Obrázok užívateľa
mlaco
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 0:24:13
Dal súhlas: 36 krat
Dostal súhlas: 58 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod miskin » Ned 11. Okt 2009 20:06:15

Prednedavnom som nasiel niekde v diskusiach odkaz na studiu z ciech, na ktorej spolupracovala aj Atrea, kde zistovali ucinnost a efektivitu zemneho registra. Vysledok bol zhruba taky, ze zemny register a vymennik tepla si navzajom konkuruju - bol citelny zisk tepla ked vzduch isiel cez ZR alebo cez vymennik tepla, ale ked bol vymennik tepla za ZR tak energia ziskana oproti obom jednoduchym rieseniam bola niekde v percentach navyse. Toto iste sa da aplikovat aj na nasavanie vzduchu spod skridiel. Tym, ze sa zvysi teplota vstupneho vzduchu zaroven sa znizi tepelny rozdiel medzi vstupnym a vystupnym vzduchom, cim sa znizi "vykon" (mnozstvo vymeneneho tepla) rekuperatora. Je jasne, ze takto predohriaty vzduch bude o nieco teplejsi ako keby to islo priamo z fasady, ale rozdiel bude dost maly (toto samozrejme zavisi od efektivity rekuperatora). Tu su nejake vypocty:

Vnutorna teplota: 23
Vonkajsia teplota: -10
Teplota privadzaneho vzduchu: 16.4

Ak by si zohrial vonkajsi vzduch o 10 stupnov, tak teplota privadzaneho vzduchu bude 18.4 stupnov celzia. Tieto vypocty su ratane pre 80% efektivitu vymennika. K rovnakemu vysledku sa dostanes aj tym, ze zvysis ucinnost vymennika tepla na 86%, najlahsie tym, ze miesto narazoveho vetrania bude vetranie priebezne s ovela nizsim prietokom vzduchu.

Dalsi problem, ktoreho by som sa trochu bal je to, ze si budem vzduch "filtrovat" cez priestor, ktory na to vobec nie je urceny. Osobne by som mal zly pocit z toho, ze si vzduch taham okolo lat na ktorych moze byt x plesni alebo hub. Tiez si nie som isty, ci by taketo cyklicke ohrievanie slnkom a nasledne rychle ochladzovanie prudiacim vzduchom nejako extra pomohlo zivotnosti stresnej krytiny.
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod emkac » Ned 11. Okt 2009 20:29:34

Nasavanie a) budem mat dlhe 8 metrov, nasavanie b) budem mat dlhe cca 2 metre. Takze dlzky nie su az take dolezite.
Inac ten argument s nizkym vplyvom zvysenia teploty vzduchu je zaujimavy.
Eventuelne ja mozem vymenit nasavanie b) tak, ze ho umiestnim na juznu stranu. Dlzka tiez do dvoch metrov. Ale podla tych vypoctov to nma vyznam. A navyse mi to zatrhne zena, kedze je to celna strana domu, do ulice. Viditelna.

Inac ja planujem vetrat velmi mierne, na slabe otacky. A dlhsie.

Este poradte, ako obizolovat ruru, ked prechadza cez stenu. Vypenit okolo nestaci, uz to mam odskusane na vetrani v spajzi, kde to normalne taha cez tehly do domu.
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod deko » Ned 11. Okt 2009 21:01:10

miskin je tu ale jedno velke "ale". nim je uspora, ergo mnozstvo usetrenej energie. nenahaname predsa percenta ucinnosti z ktorych nic nemas (okrem dobreho pocitu) ale snazime sa znizovat tepelne straty...

inak povedane: kolko energie stratis ak budes vzduch nasavat cez ZR a rekuperator s nizkym prietokom? a kolko energie stratis ak budes vzduch nasavat iba cez rekuperator s nizkym prietokom vzduchu?

plesne a huby na latach urcite nesmu byt. a navyse, ani tam nevydrzia (velke tepelne vykyvy, ochranny nater). a na velke striedanie teplot je krytina stavana...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod deko » Ned 11. Okt 2009 21:07:35

emkac píše:Este poradte, ako obizolovat ruru, ked prechadza cez stenu. Vypenit okolo nestaci, uz to mam odskusane na vetrani v spajzi, kde to normalne taha cez tehly do domu.


no ja ti nevim karle... asi najlepsie by bolo dat na vsetky strany tej diery 15 cm eps - rovnako ako mas na fasade... lenze - problem so statikou... ale ked si das nasavanie pod skridlu tak tento detail mas vyrieseny :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod miskin » Ned 11. Okt 2009 22:36:12

deko> ad huby a plesne. Nesmu, alebo by nemali byt? Medzi skridlu a poistnu hydroizolaciu moze casom nafukat a natiect vsetko mozne. Vsetci len dufame ze huby a plesne tam nebudu. Navyse si neviem predstavit ako efektivne zbierat vzduch z vacsej plochy strechy. Mojim cielom bolo spravit co najlepsie odvetranie strechy a to je presny opak toho, co by som potreboval ak by som chcel vzduch spod strechy zbierat.

Co sa tyka ZR a vymennika, tie zavery co som videl boli vysledkom realnych merani, preto som ich povazoval za dost relevantne. Presne o tom, ze dokopy to co sa tyka ohrievania nemalo ziaden podstatny zmysel. Urcite to nieco pomoze, o tom niet pochyb. Skusal som tu studiu najst, ale zatial sa mi to nepodarilo. (Este aby som bol presny, ZR MA zmysel v lete, ked ide VZT na bypass +vyhodou je zamedzenie zamrzania vymennika.) Ale nezabudajme ze tu sa bavime o efektivite rury ktora je pod zemou, je vzduchotesna a je tam pomerne velka vymenna plocha atd. Porovnavat efektivitu tohto systemu s natahovanim vzduchu spod skridiel je podla mna dost optimisticke. Ale dufam, ze si to spravis a das vediet ako to funguje. Dost by ma potom zaujimali vysledky - mam velku ciernu strechu :).
miskin
 
Príspevky: 111
Registrovaný: Pon 22. Jún 2009 14:40:11
Dal súhlas: 18 krat
Dostal súhlas: 13 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod MartinH » Ned 11. Okt 2009 22:40:14

miskin píše:Prednedavnom som nasiel niekde v diskusiach odkaz na studiu z ciech, na ktorej spolupracovala aj Atrea, kde zistovali ucinnost a efektivitu zemneho registra. Vysledok bol zhruba taky, ze zemny register a vymennik tepla si navzajom konkuruju.


O tom sme tu uz raz diskutovali a matematikou z osmej ludovej sa to potvrdilo (viewtopic.php?f=30&t=1125&start=15#p11433).

Predohrev vzduchu pod skridlou ma teda prakticky vyznam len ako ochrana proti zamrznutiu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod kriloter » Sob 28. Sep 2013 18:52:06

Zdravim vospolok.
Planujem spravit nasavanie rekuperacie cez fasadu a vyfuk cez strechu, docital som sa tu, ze to bude takto ok.
Mam otazku trosku z ineho sudka. Do akej vysky umiestnit otvor a aky velky? Chcem totizto pri murovani spravit otvor pre nasavanie do obvodoveho mura. Ako je vlastne najlepsie ten otvor vytvorit? Dat tam polystyren, ktory sa potom vyreze alebo nejaku ruru kanalizacnu? Vychadza mi to rovno na terasu, co nie je asi najlepsie, ale inak to nejde. Nebude s tym hadam nejaky zasadny problem, ci?
Vdaka.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod MartinH » Ned 29. Sep 2013 8:29:43

kriloter píše:Zdravim vospolok.
Planujem spravit nasavanie rekuperacie cez fasadu a vyfuk cez strechu, docital som sa tu, ze to bude takto ok.
Mam otazku trosku z ineho sudka. Do akej vysky umiestnit otvor a aky velky? Chcem totizto pri murovani spravit otvor pre nasavanie do obvodoveho mura. Ako je vlastne najlepsie ten otvor vytvorit? Dat tam polystyren, ktory sa potom vyreze alebo nejaku ruru kanalizacnu? Vychadza mi to rovno na terasu, co nie je asi najlepsie, ale inak to nejde. Nebude s tym hadam nejaky zasadny problem, ci?
Vdaka.


Ja by som ho dal minimálne meter a pol nad terén, radšej ešte vyššie. Veľkosť podľa projektu ;) Priemer 200 (mm) alebo hranatý ekvivalent by mal byť OK. Nezabudnúť na izoláciu okolo rúry, to sú ďalšie centimetre z každej strany.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod tienik » Ned 29. Sep 2013 9:36:56

kriloter píše:Zdravim vospolok.
Planujem spravit nasavanie rekuperacie cez fasadu a vyfuk cez strechu, docital som sa tu, ze to bude takto ok.
Mam otazku trosku z ineho sudka. Do akej vysky umiestnit otvor a aky velky? Chcem totizto pri murovani spravit otvor pre nasavanie do obvodoveho mura. Ako je vlastne najlepsie ten otvor vytvorit? Dat tam polystyren, ktory sa potom vyreze alebo nejaku ruru kanalizacnu? Vychadza mi to rovno na terasu, co nie je asi najlepsie, ale inak to nejde. Nebude s tym hadam nejaky zasadny problem, ci?
Vdaka.



toto som aj ja dost dlho riesil. Vysledkom je vyustenie oboch rur do takeho severneho rohu medzi garazou a domom. Nasavanie je priamo na fasade - pod presahom strechy. Vyfuk ide az za presah strechy, potom cca 1m hore a konci v 90 stupnovom uhle oproti nasavaniu. Dovodom bolo prisposobit sa prevladajucemu smeru vetra, takto nasavam "proti vetru" a vyfukujem "po vetre" takze mi nevznika "skrat".
Cez strechu som ist nechcel - kazdy prechod cez nu je potencialny zdroj zatekania, takze ked nebolo treba, tak som sa mu vyhol.
Ja mam osobne prechody cez stenu 2x, jeden medzi domom a garazou a druhy potom medzi garazou a exterierom. Potrubie mam 160 mm, takze som kupil 200 mm kanalizacnu ruru, tu som zamuroval ako prechodku. Cez nu som potom dal samotne 160 mm potrubie. No a aj tu na fore som riesil co z medzerou. Nakoniec somkupil ten tensi mirelon na 16mm trubky, ten sa da pekne stlacit a napchat okolo trubky. Tym ze je pruzny, tak to prechod velmi dobre zaizolovalo. Samozrejme, mam to v kazdej rure 2x - aj na zaciatku, aj na konci chranicky. No a hlavne to zostalo rozoberatelne - co som uz ocenil, ked som dostal dalsi "genialny" napad prerabat nejaku cast VTZ :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Kde umiestnit centralny privod vzduchu do rekuperacie?

Poslaťod kriloter » Pon 30. Sep 2013 12:05:31

dik za odpovede
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron