Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod NED » Pon 20. Máj 2013 13:10:48

Idem vrtať studnu, "pozabudol" som dať kábel na ovládanie spínania čerpadla. Nechce sa mi dať rozkopať záhradu len kvôli káblu. šachtu chcem vybetonovať z detečiek a na vrch dám styrodur koli premrzaniu. Môžem dať tlakovú nádobu do šachty?
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod tienik » Pon 20. Máj 2013 13:53:42

ono myslim tlakovka bude o dost skromnejsia vo svojich narokoch ako elektricka vyzbroj - predsa len tam bude fajn vlhko.
Ak teraz dobre rozumiem, mas kabel od domu k studni, preco by si vlastne chcel kopat dalsi?
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod ... » Pon 20. Máj 2013 14:01:53

NED píše:Idem vrtať studnu, "pozabudol" som dať kábel na ovládanie spínania čerpadla. Nechce sa mi dať rozkopať záhradu len kvôli káblu. šachtu chcem vybetonovať z detečiek a na vrch dám styrodur koli premrzaniu. Môžem dať tlakovú nádobu do šachty?


ak tam mas nejaky kabel (co asi mas, kedze samotne cerpadlo na nejaku elektriku asi napojit chces), tak celu saradu okolo (expanzka, tlakovy snimac a pod.) mozes umiestnit mimo sachty a do kabla uz pustat stavu len vtedy ked ma ist cerpadlo...
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod MartinH » Pon 20. Máj 2013 17:40:08

Ja sa v cerpadlach moc nevyznam, ale pocul som, ze vraj toto cerpadlo expanzku nepotrebuje.
Prílohy
DIVERTRON1.pdf
(92.02 KiB) 227 krát
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod joko » Pon 20. Máj 2013 20:21:35

MartinH píše:Ja sa v cerpadlach moc nevyznam, ale pocul som, ze vraj toto cerpadlo expanzku nepotrebuje.

Je viac možností na prevádzkovanie čerpadla bez expanznej nádrže, ale ako bolo už viackrát písané expanzka chráni motor, a vylepšuje tlakové pomery v systéme, absorbuje tlakové rázy. Je viac výrobcov, ktorý predávajú frekvenčné meniče, ktoré na báze tlakových pomerov zapínajú a vypínajú čerpadlo, reagujú na každý pokles tlaku, a po uzatvorení úniku vody po 5 sekundách zastavia čerpadlo, no aj tam odporúčajú aspoň 10 l expanzku pre vylepšenie a ochranu systému. Ja som zástancom expanzky, a to ideálne od 50 l a viac. Nie je to tak vysoká položka, a tá cena sa vráti na životnosti čerpadla, a pohodlí pri užívaní systému.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod fabka2004 » Pon 20. Máj 2013 20:26:57

tlakovu nadobu urcite ano
otazka je ako budete cerpadlo prevadzkovat za urcitych specifickych podmienok si viem predstavit 10L expanzku, ale pre beznu potrebu rodinneho domu je 100L minimum
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod MartinH » Pon 20. Máj 2013 21:05:27

joko píše:
MartinH píše:Ja sa v cerpadlach moc nevyznam, ale pocul som, ze vraj toto cerpadlo expanzku nepotrebuje.

Je viac možností na prevádzkovanie čerpadla bez expanznej nádrže, ale ako bolo už viackrát písané expanzka chráni motor, a vylepšuje tlakové pomery v systéme, absorbuje tlakové rázy.


Joko, tiez si myslim, ze s expanzkou je to lepsie. Ale jeden predajca ma presviedcal, ze toto cerpadlo sa pouziva bez expanzky, ze je to v praxi vyskusane. Mne sa to nezdalo, precital som si navod a tam o expanzke nie je ani slovo. Ani ze treba, ani ze netreba, ani ze odporucaju ... skratka nic. :netusim Dalej som uz nepatral, lebo som sa rozhodol pre system, ktory nebude spustany podla tlaku.

Tak som tuto "informaciu" posunul dalej ako neoverenenu - pocul som, ze vraj.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod tienik » Pon 20. Máj 2013 21:31:53

Ja osobne velmi nerad vidim na cerpadle kadejake tie "presscontrol" krabicky za cca 50€ - co je len vznesenejsie nazvana odnoz obycajneho tlakoveho spinaca.
Tieto lacne krabice totiz zapnu pri poklese tlaku motor napriamo - viac menej do plneho vykonu. Kedze voda je viac menej nestlacitelna - nastava narast tlaku a hned vypnutie - a tak stale dokola.
Jedine co moze ako tak fungovat bez tlakovej nadoby, je riadenie cez menic. Tam je rozbeh pozvolny a menic si vyreguluje rychlost cerpadla tak, aby tlak bol viacmenej rovnaky.
Ako mi bolo vysvetlene, tlakova nadoba objemu cca 8l ma pri FM len funkciu akehosi kondenzatora. Ked totiz pustime vodu, chvilu trva kym menic vyhodnodti stav, kym sa pohne cerpadlo, kym naberie prislusne otacky...atd, no a za tych par sekund by sme zaregistrovali pokles toku vody. Preto tam mame malu zasobu vody v tej 8l tlakovke - aby sme pokryli ten start. No a potom druhy problem - zastavenie vody, typicky pakovou bateriou v case radovo desatin sekundy. Zas, kym elektronika zareaguje, cerpadlo spomali atd, chvilu to trva. No a vtedy zas pride vhod ta 8l tlakovka kde sa voda medzitym akumuluje a pripravuje na dlasi start.

Len pre info, ja som tu nedavno zhanal skusenosti z riadenim cez FM a nastudovane veci ma "dotlacili" k tomu ze idem robit pokusy na sebe. Vsetko mam uz nakupene, do konca tyzdna mozno aj zapojim a potom mozem dat realne skusenosti s tymto druhom vodarne.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
jan45
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod joko » Uto 21. Máj 2013 21:29:01

Napr: dnes som montoval závlahy. Klasika , vrtaná studňa, kvalitná ponorka, výtlak a prietok do 8 barov, štyri okruhy plus možno niekedy dom.
Riadenie elektronické, pravdepodobne frekvenčné ( hornbach ), bez expanznej nádrže ( je príprava na 60 l, ale fyzicky ešte nieje).
Pri každom zapínaní čerpadlo nadskočilo o 5 cm, akoby chcelo vyskočiť z vrtu. Dobeh mal cca 10 sekúnd po zatvorení kohútika.
Znovu som presvedčený, že s nádržou to bude podstatne lepší systém.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod marpo » Uto 21. Máj 2013 22:02:00

ja si nemozem pomoct ale take zle to hadam nebude :) mam kvalitnu ponorku vo vrtanej studni, k nej pripojeny presscontrol, ktory rozhodne nie je iba vznesene nazvany tlakovy spinac kedze nema na rozdiel od tlakoveho spinaca vrchny vypinaci tlak a funguje aj ako ochrana behu na sucho co myslim ze je super vec pri ponorkach ak by prislo k poklesu vody v studni. Cely tento system mi funguje bez problemov uz niekolko rokov (cisto polievanie) a nikdy mi cerpadlo nenadskocilo o 5cm pri starte. Moj nazor je ze na zavlahy nadrz nie je az tak potrebna, urcite by som ju dal pri pouziti aj pre domacnost.
Ono mozno da sa diskutovat o tom co je z hladiska elektrickeho uplne idealna situacia pre motor cerpadla atd ale myslim ze to co by clovek vrazil do frekvencneho menica sa mu nikdy nevrati a na cisto polievanie je tlakova nadoba iba dalsia vec o ktoru sa treba starat (pravidelne kontrolovat a dofukovat vzduch).
marpo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Pia 15. Jún 2012 16:02:28
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod tienik » Uto 21. Máj 2013 23:04:28

tak je mozne sa na to pozerat kadejako,ale ja sa rad drzim faktov.
Osobne som pri pouziti "presscontrol" vzdy sledoval obdobne razy v systeme ako opisoval Joko.
A ci uz elektricky, alebo mechanicky - iste to nikomu nepomaha.
V systeme domacej vodarne sa nam stretava elektrika, hydraulika a aj mechanika, a vsetky tieto casti musime dohromady zladit.
Fakt teda je, ze ked presscontrol zapne cerpadlo hned na 100% aj pri pusteni par kvapiek vody a nasledne vypne tiez v okamihu zo 100% na nulu tak v systeme tie razy musia zakonite vzniknut.
Ak tam totiz nie je ta tlakova nadoba, niet tej vesmirnej sily co by ich dokazala v tych par metroch trubiek pohltit.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod joko » Pia 24. Máj 2013 20:52:15

Ja skúsim z praktického hľadiska. Či to nazveme prescontrol, frekvenčný menič a možno aj iné názvy sa k tomu dávajú, stále hovoríme o el. ovládaní zapnutia v vypnutia čerpadla. Pri tlakovom spínači je to mechanické zapínanie pomocou pružín.
Pri tlakovom spínaní je nemysliteľné, aby systém bol bez nádrže, je to úplne nelogické. To že čerpadlo skáče 5 cm alebo neskáče vôbec nie je až tak relevantné, ale pri systéme s nádržou je pri zapínacom tlaku ten tlak už vždy nižší, a tak čerpadlo sa nestretáva s tak vysokým protitlakom ( môže byť kľudne 6 Bar, a preto skáče, alebo silonové lano a silné čerpadlo a preto skáče), ako pri systéme bez nádrže., nehovoriac o tom, že nádrž tieto nárazy v značnej miere eliminuje. Iný fenomén, kvapkajúca závlaha, ak chceme dať systém iba na závlahy. el ovládanie reaguje takmer okamžite na každú stratu tlaku. Nemám overené ako často zapína pri kvapkajúcom vodovode - závlahe - záhradnom výtokovom ventile. Rozhodne však mám overené, že aj pri 0,5 dcl odpustení vody sa zapne, a dobieha 5 - 10 sek. kým vypne.
Preto som navrhoval tých povestných 10 l expanznú nádobu, čo sa vždy niekam zmestí, a nestojí viac ako denný plat.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod jan45 » Pon 27. Máj 2013 8:01:27

doplním joko: páková batérie je kohút, nie ventil, spôsobuje rázy. Keď sa používalo len kovové potrubie, boli takéto uzávery zakázané. Dlhšie som nerobil a potom som zistil, že zákaz sa stratil. Ked sa ešte nepoužívali exp. nádoby boli na najvyšších miestach stupačiek vzdušníky, kompenzovali nárazy. No a skúsenosť: po 10ich rokoch investor doplnil systém s preskontrol expanzkou, pretože nefungovala pračka.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod NED » Uto 24. Sep 2013 23:55:43

Takže mám frekvenčný menič, šachta je betónová, strop zateplený styrodurom a odvetrané
je to cez poklop. Môžem ten frekvenčný menič dať do šachty? Má to krytie IP 65, teplota umiestnenia
0 - 40°C, relatívna vlhkosť vzduchu 50% pri 40°C - to uvažujú so 40stupnami?
výdatnosť studne nepoznám, čerpadlo mám 150L min. a viacej mi to nedá.Aj tak je to šialená výdatnosť
- 78840 m3 / rok!!!!! Poradte prosím.
NED
 
Príspevky: 63
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 12:33:09
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Môžem osadiť tlakovú nádobu do šachty?

Poslaťod ... » Str 25. Sep 2013 6:46:08

NED píše:Takže mám frekvenčný menič, šachta je betónová, strop zateplený styrodurom a odvetrané
je to cez poklop. Môžem ten frekvenčný menič dať do šachty? Má to krytie IP 65, teplota umiestnenia
0 - 40°C, relatívna vlhkosť vzduchu 50% pri 40°C - to uvažujú so 40stupnami?
výdatnosť studne nepoznám, čerpadlo mám 150L min. a viacej mi to nedá.Aj tak je to šialená výdatnosť
- 78840 m3 / rok!!!!! Poradte prosím.


ver ze ked sa nahodou nieco stane a budes to potrebovat servisovat, tak bude urcite prave cerstvo napadnuty meter snehu a -15 vonku a do tej sachty sa ti k tomu polezie uplne uplne luxusne :-)
(po lopate povedane, ak mozes, umiestni si tieto veci v technickej miestnosti v dome)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat





Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron