ako zapojit ext lampy? cez ext wago svorky ci cez acdurky

ako zapojit ext lampy? cez ext wago svorky ci cez acdurky

Poslaťod fabka2004 » Uto 17. Sep 2013 20:11:57

Zdravim stavebnikov,

aktualne riesim otazku spravneho zapojenia exterieroveho a teda vonkajsieho osvetlenia zahrady.
Svetla, lampy budu kupovane do exterieru (vacsina z nich v obchode su IP44)
a budu na pozemku instalovane na tenky bet zakladik cca 5cm navyseny voci terenu,
kde teren bude tvorit 60cm pas medzi plotom a obrubnikom, a ten bude vysypany kamenmi,
sem tam bude tam nejaky soliter vo forme strocmeka, ale to nehra ulohu ...
Potrebujem zapojit exterierove lampy po krajoch pozemku a mam dilemu ako to spravne zapojit.

Riesenie c1>
zapojenie pomocou aceduriek pricom z acedurky pojde jeden kabel priamo do svetla, kde sa v telese lampy spoji cez cokoladku ktora je sucastou lampy.
toto riesenie ma dve uskalia, vacsinou treba velmi precizne "uzavriet" acedurku aby sa do nej nedostala voda a druhe uskalie je prave spominana cokoladka kde vstupom do nej je kabel z acedurky a vystupom je originalny kabel z lampy kotry je vacsinou tenucky lankovy vodic a pri vacsine lamp je toto len velmi malo chranene voci vplyvom vlhkosti a teda je vystavovane pripadnemu kondenzu (a ten bude) maximalne je to len volne vlozene do otvorenej plastovej chranicky aby sa to nedotykalo kovovej casti lampy

Riesenie c2>
zapojenie pomocou exterierovych (ak take existuju) wago svoriek.
Tie by som schoval do telesa samotnej lampy, pokial by teda existovali wago do exterieru a boli by na to vhodne,
kedze uvazujem ze vyrobca tam dava vacsinou iba obycajne cokoladky vo vyske vacsinou cca 30cm nad urovnou terenu, kedze lampa bude cca 5cm nad terenom odvetrana, tak ak by som to spojil cez ext wago svorky tak by sa mi toto riesenie pozdavalo najviacej

Neviem ktore z tych dvoch rieseni je vyhodnejsie na trvale uzivanie ...
Acedurky by boli na terene, resp tesne pod terenom (v kamennom lozku) na okraji pozemku medzi plotom a obrubnikom na travu, a iba tie lampy ktore by boli na terase tak acedurky by boli pod dlazbou na podkladnom betone vo frakcii 4-8 v hrubke cca 3cm.
Ext wago sa mi pozdava lepsie, len neviem ci je take riesenie, ale aj tak tam kde mam kratsie kable by muselo ist riesenie s predlzenim vodica pomocou spojky resp acedurky

pripadne ak existuju ine, vhodnejsie riesenia, tak sem s nimi...

PS: stavajuce lampy IP 44 som vyhodil,, kedze kondenz ich uplne znicil, aj paticu na LED ziarovky aj samotne led-ky, a dokonca v polovici aceduriek IP67 bola voda a to z dovodu ze som do nich dal prave tenky lankovy vodic z lampy, ktory som nedokonale utesnil ... (v sachte kde mam studnu a je tam pernamentne vlhko tento problem s rovnakou acedurkou nemam), preto teraz hladam najlepsie riesenie ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat




Re: ako zapojit ext lampy? cez ext wago svorky ci cez acdur

Poslaťod MartinH » Uto 17. Sep 2013 23:20:48

Riesis nejake rozbocovanie kabla alebo nieco take?

Lebo normalne ma mat kazda zahradna lampa svoju svorkovnicu odolnu exterierovym podmienkam. Do nej sa pripoji privodny kabel a odvodny kabel do dalsej lampy a ziadne dalsie svorky netreba.

Ak je v lampe len jedna cokoladka, aj do nej sa mozu pripojit dva vodice, ale musia mat rovnaky priemer. Nic neskrucat, treba ich vlozit pekne sumerne vedla seba.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: ako zapojit ext lampy? cez ext wago svorky ci cez acdur

Poslaťod fabka2004 » Štv 19. Sep 2013 18:16:45

v podstate triesim aj rozbocovanie kabla, lebo kable su uz natahane, ale je moznost natiahnut aj nove kable, kde by som len na troch miestach musel riesit rozbocovanie ...

ziadne info k exterierovym wago?

OK, ak uz acedurky, tak ake?
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: ako zapojit ext lampy? cez ext wago svorky ci cez acdur

Poslaťod MartinH » Štv 19. Sep 2013 23:35:25

fabka2004 píše:ziadne info k exterierovym wago?


Ziadne info, lebo taka vec nie je. Svorka je len svorka. Na to, aby kontakty ostali vzdy v suchu, sluzi krabica s dostatocnym IP krytim, priechodky atd.

Spajanie kablov v zemi je specialny pripad, vtedy sa krabica vyplna zalievacou hmotou. Tym sa svorky stanu nedostupnymi, a preto sa musi pouzit nerozoberatelny typ. Ale taka tema tu uz bola.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron