funkcia podkladovej dosky?

funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 15:39:32

vedeli by ste mi povedat, aka je funkcia podkladovej dosky? lebo na tzb-info.cz ma presviedcaju ze na zeminu pod podlahami (nie prieckami ani nosnymi stenami ale naozaj pod podlahami) nemoze ist iba geotextilia a hydroizolacia (PE folia), ale pod tou hydroizolaciou musi byt minimalne 5 cm betonu... nielen ze to budu IMHO zbytocne vyhodene peniaze, navyse sa bojim, ze ten beton bude kontraproduktivny lebo sa moze na okrajoch zdvihnut...

este jedna vec - moj dom stoji uz 40 rokov, pod drevenymi podlahami je iba zemina.

dakujem
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat




Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod tomas g » Ned 08. Feb 2009 16:43:57

A ako chces potom robit poter? Aka hydroizolacia, aby sa priamo na terene neposodila? Alebo aku mas skladbu podlahy? Standardna skladba podlahy od spodu:
- Povodny teren
- strkove lozko
- podkladny beton(hrubku urci statik)
- hydroizolacia (podla druhu hydroizolacie aj prip. geotextilia)
- tepelny izolant
- separacna folia
- poter
- naslapna vrstva

je viacej variacii tejto skladby, vsetko v zavislostii od poziadaviek, podmienok a pouzitych materialov.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 16:58:14

tomas g píše:je viacej variacii tejto skladby, vsetko v zavislostii od poziadaviek, podmienok a pouzitych materialov.


skladba mojej zamyslanej podlahy
povodny teren zrovnany do roviny pomocou tenkej vrstvy piesku (nesadol si za 40 rokov tak dalsich 40 rokov si snad nesadne)
geotextilia
hydroizolacna folia zlepena lepidlom (inspiracia tomas g :))
12 cm eps 100 (2x6 cm)
sadrovlaknite dosky 2x12,5 (inspiracia tomas g :))
krytina (povodne dosky alebo laminat alebo dlazba)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod tomas g » Ned 08. Feb 2009 17:07:45

ufff, tak to by asi chcelo fakt odolnu hydroizolaciu pri tejto skladbe. Nie taku tenku, ako som mal ja, ale mozno hrubu jazierkovu foliu. Bude to dynamicky dost namahane. Mozno by ako dodklad na teren pomohol aj cetris. Osobne by som do toho bez podkladneho betonu nesiel.
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 18:10:04

tomas g píše:ufff, tak to by asi chcelo fakt odolnu hydroizolaciu pri tejto skladbe. Nie taku tenku, ako som mal ja, ale mozno hrubu jazierkovu foliu. Bude to dynamicky dost namahane. Mozno by ako dodklad na teren pomohol aj cetris. Osobne by som do toho bez podkladneho betonu nesiel.


no kua. to sa mi uz fakt vyplati dat ten beton ako podklad... len kua to bude cez 5 kubikov... 9 ton... a predpokladam ze na spodok budem musiet dat este aj kari... :roll: kua to rovno mozem robit aj vrchnu vrstvu z betonu... ako dlho musi zriet ten podkladovy beton? a to ho musim este aj polievat? kua kua kua :roll:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod Slavo_T » Ned 08. Feb 2009 18:27:46

deko píše: ako dlho musi zriet ten podkladovy beton? a to ho musim este aj polievat? kua kua kua :roll:


no beton bude zriet ako kazdy iny 28 dni , a presne , budes ho musiet aj polievat - kua kua kua ;)
Obrázok užívateľa
Slavo_T
 
Príspevky: 662
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 18:28:32
Dal súhlas: 74 krat
Dostal súhlas: 64 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 18:59:19

Slavo_T píše:
no beton bude zriet ako kazdy iny 28 dni , a presne , budes ho musiet aj polievat - kua kua kua ;)


hmm prave pozeram knihu od Hajeka - Betonujeme. a zatial tomu rozumiem tak, ze po 12 hodinach ho uz mozem pozakryvat tou hydroizolaciou a polievat ho urcite netreba, lebo vlhkost z neho nebude odchadzat (kedze bude zakryty foliou).
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod Miro Ke » Ned 08. Feb 2009 19:28:47

deko netvrdim ze je to adekvatna nahrada, ale co tak na sucho do piesku polozit betonovu dlazbu,ako alternativu dosky, aspon kolega tak riesil podklad pod bazen ked kupil dlazbu 30x30x5 ale asi to bude drahsie inac co sa tyka kari sieti pokial viem tak je nutna len na zatazenejsie miesta inac nie.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 21:02:39

Miro Ke píše:deko netvrdim ze je to adekvatna nahrada, ale co tak na sucho do piesku polozit betonovu dlazbu,ako alternativu dosky, aspon kolega tak riesil podklad pod bazen ked kupil dlazbu 30x30x5 ale asi to bude drahsie inac co sa tyka kari sieti pokial viem tak je nutna len na zatazenejsie miesta inac nie.


hmm to by nemusel byt az taky zly napad... co na to hovoria ostatni?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod boro » Ned 08. Feb 2009 21:13:38

Aj keď som to bol asi ja, čo ťa zneistil ohľadom nutnosti podkladného betónu, myslím si, že by tvoja skladba mohla fungovať (veď vlastne, desiatky rokov aj fungovala).

Predpokladám, že sadrovláknité dosky na EPS by mali minimálne porovnateľné (skôr lepšie) nahradiť roznášaciu funkcou doterajšej podlahy (dosky na trámoch uložených v piesku?), takže zostáva zabezpečiť ochranu hydroizolácie pred poškodením (nielen pri pokládke, ale dlhodobo).

Betónovej dlažby by som sa bál kvôli možnému poškodeniu hydrizolácie (predsa len, dôkladne zarovnaný terén s tenkou vrstvou piesku má menej ostrých hrán ako do takého podkladu uložené dlažba). Do toho by som nešiel.

Máš už vyriešené, ako napojíš hydroizoláciu na izoláciu pod múrmi?
boro
 
Príspevky: 916
Obrázky: 0
Registrovaný: Ned 07. Dec 2008 14:33:00
Dal súhlas: 71 krat
Dostal súhlas: 71 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod deko » Ned 08. Feb 2009 21:28:46

boro píše:Aj keď som to bol asi ja, čo ťa zneistil ohľadom nutnosti podkladného betónu, myslím si, že by tvoja skladba mohla fungovať (veď vlastne, desiatky rokov aj fungovala).


to je sice pravda. az na to, ze pripadna vlhkost pochadzajuca z podlozia sa bez problemov odparovala cez podlahu. hmm vlastne ako tak teraz nad tym rozmyslam - ved pod dlazbou mam iba beton a nic ine. a cez dlazbu sa urcite neodparovala s takou radostou (je tam beton a stare 4 cm hrube dlazdice).

boro píše:zostáva zabezpečiť ochranu hydroizolácie pred poškodením (nielen pri pokládke, ale dlhodobo).


no, prave toto je ten problem... hmm ale ako tak nad tym rozmyslam kolom dokola, tak v podstate by tu ochrannu vrstvu mohla tvorit aj ipa (a v podstate bude tvorit aj roznasaciu vrstu, jednotlive pasy zvarim). a keby sa ipa nahodou prederavila, tak na nej este bude HI folia... tomas g co na toto hovoris?

Máš už vyriešené, ako napojíš hydroizoláciu na izoláciu pod múrmi?


obsekam omietku a cast steny par cm nad nad terajsou HI. nadvihnem tu ipu co tam uz je a pod nu vsuniem novu HI. na ipu (je pevnejsia) nanesiem lepidlo a pritlacim... ak by tam ta ipa bola prilepena, tak novu HI dam na nu a spolahnem sa ze lepidlo vlhkost neprepusti. ovela radsej by som ale bol, keby bola nova HI pod starou ipou (pripadna vlhkost moze odchadzat popod ipu smerom von)
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod Miro Ke » Ned 08. Feb 2009 21:54:12

boro je to mozne ze moze dojst k poskodeniu izolacie. Aj preto som napisal neviem ci je to adekvatna nahrada betonovej dosky. Ale Deko chce celu podlahu riesit suchym sposobom za relativne kratku dobu takze hlada riesenie ktore sa bezne na novostavbe nerealizuje a v pripade rekonstrukcie aspon co znami v okoli realizovali tak to robili podkladnym betonom co chce ale cas.
Obrázok užívateľa
Miro Ke
 
Príspevky: 719
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 7:48:29
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 53 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod tomas g » Ned 08. Feb 2009 21:57:28

ked tam das ipu, tak uz inu foliu nepotrebujes. ale ipa ako roznasacia vrstva celkom urcite nefunguje. ja by som sa spytal niekoho z izolaterskej firmy - lebo toto ti u vyrobcu urcite neschvalia, ale ludia z praxe poznaju rozne finty...
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat

Re: funkcia podkladovej dosky?

Poslaťod joko » Pon 09. Feb 2009 21:41:40

Možno je to nereálne, no napíšem. Z praxe: čerstvo nasypané skaly, uvalcované, zhutnené, na to makadám detto. zakryté zeminou, zhutnené uvalcované. Na to geotextilia asi 0,5mm HI povarená teplovzdušnou pištolou , a na to cca 20cm betón. 2/3 hál vo VW na tom fungujú. ;)
Deko pre Teba, ak máš 40 ročnú hlinu, ktorá bude prekrytá 10cm EPS, neviem si ptredstaviť k akým pohybom by mohlo dôjsť. Ak ozaj odborníci majú pochybnosti tak by som dal možno 2x geotex a na to HI, EPS , sadrové dosky a povrch. Nechcem tomu veriť, že by k neakým pohybom a k poškodeniu HI došlo. Mám taký dojem , že limitujúcim na pevnosť je sadrovlákninová doska, ktorá má plniť roznášaciu vrstvu. Ak sa všetko , napriek časovej tiesni poctivo uloží, tak HI nesmie byť ohrozená. V krajnom prípade tie betónová tvárnice do piesku pod 2x geotex, ale zdá sa mi to pod podlahou zbytočné, a neviem či výškovo by sa zmestil. Narúšať povrch pôvodnej hliny by som moc neodporúčal. ;)
Samozrejme ber to ako " jedna pani povedala" nemám ničín iným podložené, než 25- ročnými skúsenosťami v stavebníctve a trochu sedliackého rozumu. Tentokrát Papier , ceruzka a kalkulačka asi málo pomôžu. ;)
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat





Späť na Podlahy, dlažby, obklady

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron