Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Pon 19. Aug 2013 20:14:28

Aké hmoždinky odporúčate pri kotvení YTONG priečky do nosného múru z YTONG a aké pri múroch zo SILKY?
Spoj priečka/nosný múr je lepšie prerušiť dilatáciou a následne vyplniť PUR penou, alebo je lepšie priečky lepiť lepidlom priamo k nosným múrom? Ako husto pužívať murivové spojky?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Uto 20. Aug 2013 9:16:00

>>> Aké hmoždinky odporúčate pri kotvení YTONG priečky do nosného múru z YTONG a aké pri múroch zo SILKY?
hmozdinky? Spoj priecka/nosna stena sa robi cez murivovu spojku. Dava sa do kazdeho druheho radu (ak kupis origo murivovu spojku od Ytongu, tak staci ked 1 murivovu spojku rozdelis/odstrihnes na polovicu - dlzka je uplne postacujuca). Dilatacia sa vypeni PUR penou.

Ak su priecky z toho isteho materialu ako obvodova stena, tak by som nevidel problem ani v priamo lepeni priecky na nosny mur. Ja som to robil cez murivove spojky + dopenoval PUR penou - tak ako je to v technologickom postupe.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Uto 20. Aug 2013 12:09:50

Viem, že napojenie YTONG-YTONG sa realizuje formou murivovej spojky, ktorá sa v priečke vloží do lepidla a k nosnej stene sa pritlčie pozinkovaným klincom. Myslel som napojenie YTONG - SILKA aké hmoždinky a skrutky použiť.

Pri strope ste kotvili priečky každých 1200 mm?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod Palino007 » Uto 20. Aug 2013 13:49:48

yoyo píše:>>> Aké hmoždinky odporúčate pri kotvení YTONG priečky do nosného múru z YTONG a aké pri múroch zo SILKY?
hmozdinky? Spoj priecka/nosna stena sa robi cez murivovu spojku. Dava sa do kazdeho druheho radu

Az na to ze toto sa neda. Tiez som blahovo myslel ze to tak budeme robit, ale YTONG je vysoku 250mm, a SIlka 200mm. Takze sa to da len kazdy 5ty rad silky.
My sme dlho zvazovali ci urobit pruzny alebo pevny spoj, nakoniec sme dali murivove spojky 2ks kazdy rad na kovove hmozdinky do Ytongu of Fisheru + lepidlo a sem tam sla silka do kapsy v ytongu. (Ytong je obvodova stena, silka vnutorna priecka). Ci to bol dobry napad a ci mi budu praskat rohy vam poviem po par rokoch ;)
Palino007
 
Príspevky: 187
Obrázky: 4
Registrovaný: Uto 19. Apr 2011 9:50:52
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Uto 20. Aug 2013 15:08:07

Keď už sme pri YTONG priečke, do akej výšky v podkroví je odporúčané murovať? Postačí priečky ukončiť 100 mm nad úrovňou SDK konštrukcie, alebo murovať vyššie?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod marek_kokso » Uto 20. Aug 2013 19:45:46

user píše:Aké hmoždinky odporúčate pri kotvení YTONG priečky do nosného múru z YTONG a aké pri múroch zo SILKY?
Spoj priečka/nosný múr je lepšie prerušiť dilatáciou a následne vyplniť PUR penou, alebo je lepšie priečky lepiť lepidlom priamo k nosným múrom? Ako husto pužívať murivové spojky?

Ja som na kotvenie použil zvyšné roxory. Narezal som ich na cca 40 cm kusy a 20 cm som zatĺkol do obvodovej steny a zvyšných 20cm do lepidla medzi dve tvárnice priečky.
A priečky som k obvodovej stene lepil, ale priečka aj obvodová boli z rovnakého materiálu

user píše:Keď už sme pri YTONG priečke, do akej výšky v podkroví je odporúčané murovať? Postačí priečky ukončiť 100 mm nad úrovňou SDK konštrukcie, alebo murovať vyššie?

100 mm určite postačí, ale ja sa prikláňam skôr k domurovaniu priečky 2-3 cm pod úroveň SDK a medzeru vyplniť penou.
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 21. Aug 2013 11:01:42

V podkroví ste priečky kotvili do krokvy, prípadne klieštiny? Neviem si to predstaviť, ako to tam budem kotviť
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Sob 31. Aug 2013 20:09:56

Kde by som našiel pracovné postupy pre priečky v podkroví?

Je v mieste priečka/nosný múr použiť pevný alebo pružný spoj, čo sa stane ak priečku k nosnému múru prilepím a následne spoj presieťkujem?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 9:00:33

To tu nikto nemuroval YTONG priečky v podkroví? Ako ukončiť vrchnú časť, voľne, alebo je potrebné kotvenie do klieštin?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Str 18. Sep 2013 9:04:31

user píše:To tu nikto nemuroval YTONG priečky v podkroví? Ako ukončiť vrchnú časť, voľne, alebo je potrebné kotvenie do klieštin?

Priecku nemozes kotvit do kliestin. Pohyby krovu by ti sposobili praskanie priecky. Priecku jednoducho vymurovat niekolko cm pod kliestinu. To kolko cm pod kliestinu zalezi od toho, ako chces robit SDK (ci najprv SDK a potom domurovat priecku k SDK, alebo opacne) a kolko tam chces dat vaty.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 10:01:12

yoyo

Najprv sa mi to zdalo trochu nestabilné, keďže tie priečky vo vrchnej časti nebudú kotvené, ale taktiež ma napadlo, že v prípade spojenia s klieštinou môže dochádzať k prasklinám.
Ako prvé budem murovať priečky z ytong 100, až neskôr budem dorábať SDK. Postačí ako priečky budú vymurované cca. 100 mm nad úrovňou SDK konštrukcie? Samozrejme v šikminách myslím na hrúbku zateplenia
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Str 18. Sep 2013 10:11:18

user píše:yoyo

Najprv sa mi to zdalo trochu nestabilné, keďže tie priečky vo vrchnej časti nebudú kotvené, ale taktiež ma napadlo, že v prípade spojenia s klieštinou môže dochádzať k prasklinám.
Ako prvé budem murovať priečky z ytong 100, až neskôr budem dorábať SDK. Postačí ako priečky budú vymurované cca. 100 mm nad úrovňou SDK konštrukcie? Samozrejme v šikminách myslím na hrúbku zateplenia

ako som pisal - zalezi od toho kolko vaty tam das. Kedze ides najprv murovat priecky a potom davat SDK, tak musis mat na zreteli to, ze ked ti povedzme pod kliestiny pojde 140mm vaty, tak priecky kludne mozes murovat do vysky -140mm od krokiev so zretelom na to, ze do priecok budes musiet kotvit UD profil pre SDK. Takze: ak pojdes velmi nizko pod kliestinu, tak sa moze stat, ze nebudes mat kde ukotvit UD profil... ak pojdes velmi vysoko, tak tam akurat je 'riziko' to, ze nad prieckou budes mat menej vaty. Cize ak to vymurujes o tolko nizsie pod kliestinu kolko budes davat tej vaty pod kliestinu, tak by to malo byt OK.

Alebo: zavolaj sadrokartonistov, povedz im, kolko cm vaty davas pod kliestiny/krokvy (teda druhu vrstvu vaty); tiez to ci chces jednoduchu alebo dvojitu konstrukciu a oni ti povedia kolko cm mozes ist pod kliestinu/krokvu.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 10:36:19

yoyo

Ďakujem, myslím, že som to pochopil správne. Vymurovať musím aspoň do polovice klieštiny, keďže SDK konštrukcia bude priamo na spodnej hrane klieštiny, resp. max. 50 mm pod klieštinou.
Vzdialenosť od krokvy budem riešiť podľa hrúbky izolácie, resp. vymurujem 100 mm nad budúcou konštrukciou SDK.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod yoyo » Str 18. Sep 2013 11:01:07

user píše:yoyo

Ďakujem, myslím, že som to pochopil správne. Vymurovať musím aspoň do polovice klieštiny, keďže SDK konštrukcia bude priamo na spodnej hrane klieštiny, resp. max. 50 mm pod klieštinou.
Vzdialenosť od krokvy budem riešiť podľa hrúbky izolácie, resp. vymurujem 100 mm nad budúcou konštrukciou SDK.

hm... nevidim velmi dovod na vymurovanie 'az' do polovice kliestiny. Ked budes davat SDK hned pod kliestiny, tak musis pocitat s tym, ze aj samotna konstrukcia ti zaberie zopar cm - ak budes davat dvojitu, tak este viac + samotne SDK. + musis brat do uvahy, ze kliestiny nemas v dokonalej horizontalnej rovine, takze tam budes musiet davat este nejake krokvove zavesy

cize ak vymurujes cca na uroven kliestin, tak by to malo byt v pohode pre uchytenie UDcka. navyse sa ti bude ovela lepsie klast vata medzi kliestiny pokial bude priecka vymurovana pod kliestinu a NIE do polovice kliestiny.
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: Kotvenie priečky do YTONG/SILKA

Poslaťod user » Str 18. Sep 2013 11:30:26

A nebude problém s uchytením profilu SDK do 100 mm priečky ak tam bude menší presah? Viem, že podstatná časť bude držať na závesoch, ale v mieste styku SDK s priečkou bude asi potrebné konštrukciu uchytiť do priečky.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




Ďalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron