vyber cerpadla

Re: vyber cerpadla

Poslaťod MartinH » Štv 06. Jún 2013 20:38:38

Maza píše: Vyberám čerpadlo pre vŕtanú studňu, priemer 130mm, 10 m hlbokú a 6m vodný stĺpec. Vzdialenosť od domu cca 5 metrov. Dom má nadzemné podlažie + podkrovie. Voda bude určená na vykurovanie, pranie, kúpelňu a wc, závlahu (cca 250m2).


S pomocou tohto fora a inych internetovych zdrojov som presiel etapou navrhu zavlahy a mozem odporucit len jedno - najprv navrhnut zavlahu a potom vybrat cerpadlo.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




vyber cerpadla

Poslaťod Maza » Štv 06. Jún 2013 20:46:00

:) vďaka za tip. Čo nejaké sacie čerpadlo ?
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod vlado.sk » Štv 06. Jún 2013 21:33:47

Maza - ako ti radia, najprv navrhnut zavlahy a potom idealne vybrat cerpadlo. Sacie cerpadlo vytiahne max zo 7m, neviem ako mas vodu.
Tu mas inak perfektne spracovane ako na to> ako-som-robil-zavlahy-t1033.html?hilit=zavlahy
a ak mas trochu casu, tu mas vyborny clanok s kopcom rad ako spravne vybrat a na co si davat pozor>
http://www.aquacentrum.sk/index.php?str ... yp=vod_ako
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod bigben » Štv 06. Jún 2013 22:20:27

MartinH píše:
Maza píše: Vyberám čerpadlo pre vŕtanú studňu, priemer 130mm, 10 m hlbokú a 6m vodný stĺpec. Vzdialenosť od domu cca 5 metrov. Dom má nadzemné podlažie + podkrovie. Voda bude určená na vykurovanie, pranie, kúpelňu a wc, závlahu (cca 250m2).


S pomocou tohto fora a inych internetovych zdrojov som presiel etapou navrhu zavlahy a mozem odporucit len jedno - najprv navrhnut zavlahu a potom vybrat cerpadlo.

Dovolim si nesuhlasit. Ak navrhne zavlahu na 70 l/min a studna mu da iba 30 l/min, potom co??? Jednak take cerpadlo bude sakra drahe a nebude mu na nic, lebo v studni nebude tolko vody. Osobne nemam vyskusane, ale pocul som dobre referencie na cerpadla s frekvencnim menicom: http://www.aquamonts.sk/produkty/ponorn ... plety2.pdf Lacne to sice nie je, ale odpada tlakova nadoba, cerpadlo sa dokaze prisposobit spotrebe vody, zabudovana ochrana proti chodu na sucho.... Urcite najoptimalnejsie zistit vydatnost sudne a potom hladat cerpadlo.
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod MartinH » Štv 06. Jún 2013 23:24:37

bigben píše:
MartinH píše:
Maza píše: Vyberám čerpadlo pre vŕtanú studňu, priemer 130mm, 10 m hlbokú a 6m vodný stĺpec. Vzdialenosť od domu cca 5 metrov. Dom má nadzemné podlažie + podkrovie. Voda bude určená na vykurovanie, pranie, kúpelňu a wc, závlahu (cca 250m2).


S pomocou tohto fora a inych internetovych zdrojov som presiel etapou navrhu zavlahy a mozem odporucit len jedno - najprv navrhnut zavlahu a potom vybrat cerpadlo.

Dovolim si nesuhlasit. Ak navrhne zavlahu na 70 l/min a studna mu da iba 30 l/min, potom co???


Dovolim si nesuhlas prehlasit za nedorozumenie, ci dokonca suhlas. :drink

Sorry, bol som prilis strucny. V navodoch na planovanie zavlah je meranie vydatnosti a/alebo tlaku (podla zdroja) hned na zaciatku v pripravnych pracach spolu s premeranim a zakreslenim pozemku a vysadby. V tomto zmysle som to povazoval za sucast navrhu.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Pia 07. Jún 2013 21:15:05

Nezabudnite, že on chce zavlažovať "iba" 250 m2, čo nie je veľa. Asi polovica toho, ako Martin plánuje na svojom pozemku. Skôr by som sa zameral aj na celoročnú prevádzku domu, kde okrem kuchyne chce takmer celý dom napojiť na studňu. To by malo byť dominanta pri výbere celej sústavy.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

vyber cerpadla

Poslaťod Maza » Pia 07. Jún 2013 21:38:21

Áno to je pravda. Primárnym je pre mňa napojenie domu kde bude obecná voda snáď len v kuchyni. Zavlažovací systém v tejto fáze neplánujem a riešiť to budem neskôr v rámci možností studne zapojením obecnej vody do ďalšieho okruhu. Prioritou je dom.
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod bigben » Pia 07. Jún 2013 23:00:34

Tak sme sa asi s MartinomH zhodli :D
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod cliff » Str 14. Aug 2013 17:53:37

Ahojte,

Tiez by som sa rad pridal do diskusie. Mam vrtanu studnu s priemerom potrubia 125mm. Studna je 15m hlboka a okolo nej je vybetonovana a zaizolovana sachta s rozmermi cca 1,5 x 1,5 m. Dno sachty je 2,2m pod urovnou terenu a vodna hladina v studni je este o dalsieho 1,5 m nizsia. Do sachty je zaustene vovovodne potrubie DN32 a kabel (teraz uz viem ze zial) na 230. Sachta je vzdialena od miesta napojenia v dome cca 35 metrov a vyskovy rozdiel od vyustenia studne po najvyssi bod v dome je cca 10 metrov. Voda zo studne bola testovana a je vhodna ako pitna. Plan je vyuzivat vodu v celej domacnosti, len v kuchyni bude vyuzivana voda z obecneho vodovodu. Podla tabuliek na nete som si vyratal, ze pre dosiahnutie potrebneho tlaku budem potrebovat cerpadlo s vytlakom 60 metrov.

Povodne som chcel pouzit samonasavacie cerpadlo s 33 l tlakovou nadobou osadenou v sachte odkial by bola zasobovana domacnost a kde by som rad urobil aj rozvody na zavlahy (cca 600m). Cim viac ale citam, tym viac som nakloneny kombinacii ponorky s tlakovou nadobou (80l) v technickej mietnosti (nakolko v sachte je vysoka vlhkost + moznost zaplavenia?) neviem vsak ako by som zrealizoval zavlahy nakolko sa z technickej miesnosti neviem s vodou vratit spat vonku. V sachte by som teda rozdelil potrubie T-kusom (jedna vetva do domu, druha do zahradneho domceka, kde by som urobil rozdelovac), s tym ze spustanie cerpadla by bolo tlakovym spinacom v dome, takto by to malo fungovat vsak? Za T kusom by som potom urobil vypustanie aby sa dala voda na zavlahy na zimu vypustit.

Mate tip aj na nejaku sikovnu a kvalitnu ponorku? Pozeral som po niecom takomto http://www.stavbaeu.cz/grundfos-sq-2-55 ... 4431-49589, len neviem ci prietok bude dostatocny aj na zavlahovy system a model s vyssim prietokom ma aj podstatne vyssiu cenu. Keby som bol pred 3 rokmi vedel, chcel by som priemer 150 mm … Nasiel som aj http://obchod.pumpa.cz/zbozi/2969-calpe ... w-franklin, co vyzera celkom fanj, ale neviem ci je to spolahliva znacka.

Kde bude najlepsie umiestnist filter? Hned v sachte uz pred T-kus, alebo postacuje v technickej pred tlakovou nadobou? (studna je cerpavana skoro 3 roky a uz z nej ziaden bordel nejde)

Na pozemku je hruba vrstva ilu a vysoka hladina spodnej vody. Moze dojst v pripade velkeho zvysenia k zaplaveniu sachty cez studnu, alebo sa tohto nemusim obavat?

Dik moc :)
cliff
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 14:09:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Str 14. Aug 2013 22:58:37

Asi by som na Tvojom mieste išiel radšej do toho Grundfosu. Tých 56 l/m by mala stačiť aj na závlahy, prípadne závlahy si k tým parametrom prispôsobíš. podľa mňa 3,4 m3/h bohate postačuje.
Vzhľadom ku vzdialenosti 35 m do domu, by som volil alternatívu, že do studne ponorku, do šachty T-kus na závlahy, ventil s odvodnením a ovládanie závlah.Filter by mal byť ešte pred T-kusom, hlavne kvôli závlahám, aby sa nezaniesli časti závlahy. Do domu expanznú nádrž nad 50 l, a nie tlakový spínač, ale el. frekvenčný menič, lebo spínač by mohol blbnúť kvôli vzdialenosti čerpadlo - ovládanie. Kábel ľahko spojíš vodotesne pre prípad zatopenia šachty (čo vôbec nepredpokladám. To by musela spodná voda tak stúpnuť).
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod ... » Štv 15. Aug 2013 7:20:22

joko píše:Asi by som na Tvojom mieste išiel radšej do toho Grundfosu. Tých 56 l/m by mala stačiť aj na závlahy, prípadne závlahy si k tým parametrom prispôsobíš. podľa mňa 3,4 m3/h bohate postačuje.
Vzhľadom ku vzdialenosti 35 m do domu, by som volil alternatívu, že do studne ponorku, do šachty T-kus na závlahy, ventil s odvodnením a ovládanie závlah.Filter by mal byť ešte pred T-kusom, hlavne kvôli závlahám, aby sa nezaniesli časti závlahy. Do domu expanznú nádrž nad 50 l, a nie tlakový spínač, ale el. frekvenčný menič, lebo spínač by mohol blbnúť kvôli vzdialenosti čerpadlo - ovládanie. Kábel ľahko spojíš vodotesne pre prípad zatopenia šachty (čo vôbec nepredpokladám. To by musela spodná voda tak stúpnuť).


v com by mal blbnut tlakovy spinac ? nieco cez pol roka fungujem na tlakovom spinaci (menic uz mam osadeny ale este nie je zapojeny), vzdialenost (po rure) od cerpadla k tlakovej nadobe je 100 m ale nevsimol som si zeby to malo tendenciu sposobovat nejake problemy
ad filter pred t-kusom v sachte.... filter by bolo rozumne mat medzi uzavermi (aby to bolo pri jeho cisteni jednoduchsie a nemusela sa vypustit/zavzdusnit vacsia dlzka potrubia, avsak medzi snimacom tlaku (je jedno ci to bude tlakovy spinac alebo snimac pre menic) a samotnym cerpadlom by nemal existovat prvok ktorym sa potrubie uzatvori, inac sa moze stat (a co sa stat moze to sa urcite aj stane), ze na snimaci poklesne tlak, ten spusti cerpadlo, ktore bude ale vodu tlacit len do uzavreteho potrubia (a bez prietoku), k snimacu sa to vsak nedostane a prospesnost takejto situacie (hlavne pre cerpadlo) je urcite zrejma....
okrem toho urcite je super ked ta postihne potreba vycistit/vymenit filter v zime ked bude kopa snehu a mrznut a ten bude zrovna v sachte; skor by som potom siel do filtrov dvoch - jeden az za T-kusom a uzaverom v sachte na vetve pre zavlahy a druhy v dome za tlakovou nadobou; pricom este pred nim by som si nechal jednu "pracovnu" odbocku (ked budes menit filtracnu vlozku a nebudes mat cim vyplachnut nadobu, v ktorej je umiestnena, od naplavenin, tak zistis na co je ta pracovna odbocka pred filtrom uzitocna :-)

PS: ja som si tiez myslel ze ta voda po 2 rokoch prevadzky (systemom zastrcit do zasuvky a strieka ako najata, ked skoncim tak zas vytiahnut) uz bude bez piesku, ale je sranda ze stale sa ho tam nejake to (nie uplne male) mnozstvo objavi... trochu by tomu mohlo vraj pomoct ked budem mat zapojeny menic, plynuly rozbeh a zastavenie cerpadla by nemali sposobovat az take hydraulicke razy (v podlozi) a teda toho piesku by sa malo uvolnovat a vyplavovat menej....

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
joko
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod joko » Štv 15. Aug 2013 12:23:30

Tlakový spínač - menič: počul som o podobných problémoch, keď čerpadlo bolo ďaleko od ovládania, pravdepodobne mali menšiu expanzku, že pri vypínaní spínača poklesol - pulzoval tlak, a tlakový spínač znovu zapol. (odpor potrubia, rôzne tlaky pri studni a pri ovládaní) Pri meniči táto problematika nehrozí, lebo tá vypne po určitom časovom úseku, kedy sa už prietok nemení. Samozrejme aj spínač by fungoval, ale s meničom je prevádzka istejšia. Dúfam, že sa nemýlim.
Filter: samozrejme ideálny by bol filter s preplachom, nech sa nemusí vôbec nič demontovať. Ale umiestnenie som zámerne navrhol pred závlahy, lebo súčiastky - trísky pri závlahách sú citlivejšie na mechanické nečistoty, ako napr. batérie. Na Záhorí som tento rok montoval na závlahy až "trojfilter" lebo klasický 50 micronový filter bol za týždeň zanesený, a závlahy prestali fungovať. Tam sa zvolila postupná hustota filtra , aby jednotlivé mechanické častice sa postupne zachytali, a tak sa životnosť filtrov predlžila. Takže ak jeden filter, tak pred T-kus, ak dva, tak jedno na závlahy a druhé môže byť v TM pri ovládaní čerpadla.
Čo sa ventilov týka, na závlahy je "povinnosť" dať ventil s odvodnením kvôli mrazom, tak tam sa to dá aj odpustiť tlak pri čistení filtra, a ak by dal ešte jeden filter do TM, tak tá bude aj tak za hlavným uzáverom, a tak tlak sa odpustí pri najnižšom výtoku. Samozrejme kombinovať - komplikovať sa vždy dá, len nie vždy je viac armatúr lepšia voľba.Každá armatúra má nejakú životnosť, náročnosť na výmenu a cenu, a každý spoj je potenciálna šanca pre netesnosť. Ale samozrejme dám za pravdu, že v zime chodiť do šachty a čistiť filter nie je tá najzábavnejšia práca.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod tienik » Štv 15. Aug 2013 15:03:34

ja som ten problem zazil a riesil pri pouziti relativne vykonnej ponorky daleko od tlakovej nadoby. Vypadalo to tak asi ako nejak rezonancia - pravdepodobne vplyvom velkeho dopravneho oneskorenia.
Ak ma pamat neklame, vyriesilo sa to miernym priskrtenim prepoja cerpadlo - tlakovka. Potom uz nedochadzalo k tomu kmitaniu.

K menicu, ako som tu davnejsie pisal, zvedavost mi nedala a mam ho doma :-)
Konfiguracia je:

komplet cerpadlo, menic nadoba
http://www.aquamonts.sk/obchod/index.ph ... uct_id=124

cerpadlo je v studni, cca 25m od domu. Tlakova nadoba, menic, filtreatd.... doma v technickej. Cista dlzka potrubia a kabla cca 30m.
Po sprevadzkovani som zistil, ze cerpadlo zacinalo pracovat ciklicky, pri rovnakom odbere - to jest nabehlo zrychlovalo, ked menic zaznamenal stupnutie tlaku, tak zacalo spomalovat - ale kym zaznamenal pokles, uz islo velmi pomaly....atd.
proste chodilo rychlostou hore a dole. AKo som sa docital, je to vplyv dopravneho oneskorenia na PID regulator (mudro povedane) proste elektronika ocakavala pruznejsiu reakciu systemu ako bola v skutocnosti.
U suseda, to iste cerpadlo, ten isty menic a vsetko reagovalo OK. Tak som zacal citat manual :-) nastastie, moj menic mi dovoluje menit parametre P a I v PID regulacii, takze po nastudovani nebol problem doladit.
Tym chcem len povedat, ze ani menic nie je vsemocne "defaultne" riesenie - treba aj tam vediet zvladnut trosku nestandardne stavy.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
joko
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: vyber cerpadla

Poslaťod cliff » Štv 15. Aug 2013 19:00:56

Vdaka za uzitocne info,

Pozeral som frekfencne menice a je to “efektnejsie” riesenie avsak aj podstatne drahsie v porovnani s tlakovym spinacom. Vzhladom na cenu tlakoveho spinaca risknem jeho pouzitie a postupom casu dosetrim a dokupim menic, ale ho vymenim skor v pripade ze by to robilo problemy (pripadne to priskrtim ako pisal tienik)

Pre zasobovanie vodou by som teda pouzil ponorku a tlakovu nadobu nizsie + spojky, T-cka a filtre podla potreby, takze ratam investiciu cca 700 EUR na uvedenie do prevadzky (aspon co sa domu tyka) kde uz by mohla byt
clkom zaujimava navratnost len na prevadzku domu a dufam ze cerpadlo by mohlo podrzat o peknych par rokov viac. Pre zavlazovanie, pripadne bazeny a pod je potom taky vlastny vrt s cerpadlom nezaplatitelny :)

http://www.cerpadlazavlahy.cz/detail/87 ... 5-15-kabel
http://www.cerpadlazavlahy.cz/detail/02 ... lusenstvim

treba si dat pozor na nieco specialne pri vybere tlakoveho spinaca, ci svoju ulohu spolahlivo splni takmer kazde? (aj take co je sucastou tej tlakovej nadoby?)

Velmi pekne dakujem za konzultaciu – mozno tento prispevok niekomu este pomoze.

Pekny zvysok dna prajem,
cliff
 
Príspevky: 15
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 14:09:30
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

vyber cerpadla

Poslaťod Maza » Str 04. Sep 2013 20:54:48

Čo hovoríte na "ponorky" ktoré má práve Mountfield v akcii ? Napr. http://www.mountfield.sk/cerpadlo-do-vr ... C1109.html
Maza
 
Príspevky: 41
Registrovaný: Ned 05. Máj 2013 13:16:35
Dal súhlas: 5 krat
Dostal súhlas: 0 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron