Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod tienik » Pia 09. Aug 2013 11:11:30

majko píše:Ale to by muselo byt z vnutra tej plastovej rury nieco aspon minimalne vodive, alebo ?. Ty si nieco nameral ? Ja veru nie. Ale s materialom je to ako hovoris, v tych plastoch sa pouzivaju zmakcovace a to je svinstvo.


Priznam sa, ze som to nejak priamo nemeral, ale to sa pri antistatike doma tazko aj da - ked nie je prislusne vybavenie.
Ono antistaticka uprava nespociva len vo vodivosti - ktora vzniknuty naboj odvedie, ale aj vo vlastnostiach materialu ako takeho - aby sa pri rovnakych podmienkach ten vznik statickeho naboja obmedzil.
Pravdou je, ze doma ale aj tak mam oba rozdelovacie boxy uzemnene :-) Doteraz som tam nejake sklony k hromadeniu naboja nezaznamenal, takze hadam OK. Da sa na to celkom fajn pouzit ludova metoda - zjezenia chlpov na ruke :-) To aspon u mna funguje vzdy spolahlivo. Len tak pre zaujmavost, tak viem pri pohybe v rozvodni rozlisit zbernicu pod zatazou, od tej co je len pod napatim. Tam sa niekedy stane, ze clovek ma vsetky vlasy zjezene a nalepene odvnutra na prilbu :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod majko » Pia 09. Aug 2013 12:20:53

No ja som na stavbe vysaval prach z podlahy stavebnym vysavacom, take skopanie som snad nezazil ani ked som sa chytil 230 :). A to bola rura kovova. Ja som pre istotu daval vsade radsej spiro.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod janko22 » Pia 09. Aug 2013 12:40:35

ok, takze asi to nebudem riskovat a na privod vzduchu dam original co tam ma byt. asi dam ten Poliair od Polieco. cena 1.90 eur/bm + DPH
a uvazujem ze na odsavanie by som pouzil obycajnu chranicku, tak sa bude vzduch odsavat takze tam nejake tie chemicke vlastnosti potrubia asi nebudu mat velky vplyv na kvalitu vzduchu kedze to pojde smerom von.
co vy na to, ako odbornici :)
janko22
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 07. Aug 2013 15:53:37
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod tienik » Pia 09. Aug 2013 13:34:18

na trubky odbornik sice nie som, ale na chranicky snad ano :-)
Pri tom odtahu by som chranicku ako problem fakt nevidel - jedine co by ta staticka elektrika mehla sposobit je zvysene usadzovanie prachu na stenach. Ale predpokladam, ze rozumny clovek cas od casu rozvody vzduchu vycisti - v ramci udrzby domu ako takeho.
Dokonca, mozno budes mat vyhodu - rozoznas pri montazi vetvy podla farby :-)

Jedno co mozem poradit k chranickam, vyraba ich kopa vyrobcov. V principe sa jedna o dvojvrstvovu ruru, kde vrcha vrstva je vrapovana a vnutorna viac menej hladka. Ale uz som videl aj chranicky kde sa s tym vyrobca velmi neparal a aj ta nutorna vrstva bola dost "zvraskavena". Takze pri nakupe by som iste odporucal osobny odber a kontrolu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod deko » Pia 09. Aug 2013 20:47:09

majko píše:
tienik píše: Tak isto aj ta antistaticka uprava ma cosi do seba,

Ale to by muselo byt z vnutra tej plastovej rury nieco aspon minimalne vodive, alebo ?. Ty si nieco nameral ? Ja veru nie. Ale s materialom je to ako hovoris, v tych plastoch sa pouzivaju zmakcovace a to je svinstvo.

takto. antistaticka uprava je chemicko-fyzikalna, nie elektricka. ide o to, ze priamo do polymernej taveniny sa primiesa aditivum, vdaka ktoremu na povrchu finalneho produktu nevznika staticky naboj. polyetylen som kedysi strasne davno vyrabal, takze sa do toho trochu vyznam :D :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod janko22 » Sob 10. Aug 2013 8:32:46

no jo,
neviete mi poradit kde mozem na rychlo a za rozumnu cenu kupit cca 100-150m?
chcel som od polieco ale akurat im zacala celozavodna dovolenka az do 19 augusta.
a ja potrebujem tahat rozvody tento tyzden :)
chranicku kupim v hagarde, to sa da, ale potrubie urcene na vzduch tak to bude tazke.
mal som v poliecu 100m, ale nestihol som to vcera.
neviete poradit kde mozem nieco zohnat za rozumnu cenu ? 2eur/m cca. bratislava/trnava/nitra a okolie ?
alebo nepredava niekto z vas? :)

diki za help pani.
janko22
 
Príspevky: 4
Registrovaný: Str 07. Aug 2013 15:53:37
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Aké vybrať rozvody na rekuperáciu?

Poslaťod Jano82 » Sob 10. Aug 2013 12:27:04

Jano82
 
Príspevky: 177
Registrovaný: Pon 04. Okt 2010 21:11:44
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Predchádzajúci

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia