horúčavy

Re: horúčavy

Poslaťod pepa » Štv 08. Aug 2013 16:21:02

Tak dnes sme dosiahli 39C, celkom pekny vysledok. Stred, vychod, sever si uzivaju prijemny telpy letny den a juh sa vari vo vlastnej stave.



Nocne teploty na zahori, alebo v piestanoch neklesli pod 27C. O par rokov tu bude ako na sahare. Uz ani nebudeme narabat s pojmami ako "ochladzovanie domu nocnym vetranim". Lebo ked si zoberiem, ze teraz mam vo vnutri 27.5C, tak ani nema zmysel na noc otvarat okna, alebo minat elektrinu na nejake ventilatory a rekuperaciu a podobne haluze :-))))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat




Re: horúčavy

Poslaťod TomasHo » Štv 08. Aug 2013 16:33:50

pepo, uz som sa obaval, ze mam nejaku chybu v dome - teraz popoludni vnutri 27,8 stupna, vonku na zapadnej strane 41,2 na jednotke TC, vsetky zaluzie su zatiahnute, okna zatvorene, v noci prevetravam, ale prave tuto noc to na nic nebolo, aj napriek riadnemu vetru. Vonku taky vzduch, ze sa pomaly neda dychat. Chlapi na stavbe naproti cely den od siedmej kladu strop.
Uz som zacal uvazovat, ze pustim tepelne cerpadlo v rezime chladenia do podlahovky.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: horúčavy

Poslaťod majko » Štv 08. Aug 2013 17:15:48

TomasHo píše:Uz som zacal uvazovat, ze pustim tepelne cerpadlo v rezime chladenia do podlahovky.
No to sa moze pri troche nepozornosti skoncit dost smyklavo :D, teda pokial nemas uz nejak inak porieseny rosny bod.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: horúčavy

Poslaťod pepa » Štv 08. Aug 2013 17:48:37

Este k tej debate, ze kedysi tak teplo nebolo ... No vyzera to, ze naozaj este tak teplo nebolo ...

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/289 ... v-v-tieni/

40.6C dnes namerali hned tu kusok za hranicami ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Štv 08. Aug 2013 18:46:24

pepa píše:Nocne teploty na zahori, alebo v piestanoch neklesli pod 27C. O par rokov tu bude ako na sahare. Uz ani nebudeme narabat s pojmami ako "ochladzovanie domu nocnym vetranim". Lebo ked si zoberiem, ze teraz mam vo vnutri 27.5C, tak ani nema zmysel na noc otvarat okna, alebo minat elektrinu na nejake ventilatory a rekuperaciu a podobne haluze :-))))


tak ja sice som v BA ale vzhladom na polohu v karpatoch, okolie (vinohrady a lesy) a aj trosku vyssiu nadmorsku vysku som mal aj dnes rano okolo domu 22 stupnov, takze zatial to vetranie (u mna) vyznam ma... ale je tiez fakt ze stale okolo domu polievam, nech sa povrch zeme aspon trocha ochladzuje odparovanim vody :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: horúčavy

Poslaťod Majo 2 » Štv 08. Aug 2013 22:49:55

Tak v najteplejsej miestnosti na poschodi mame teraz 28.9 stupna, prave som otvoril okna vonku je 29.1.
Nitra, R steny cca.6, stropu viac ako 10, relativne male okna 3sklo, vnutorne zaluzie.
Dom uplne bez tienenia, väcsina okien na juhozapad.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: horúčavy

Poslaťod pepa » Pia 09. Aug 2013 6:12:35

Tak dufajme, ze tohtorocne maximum je uz za nami.

"Za nami je od roku 2007 najhorúcejší deň. V niektorých mestách bol dnešok dokonca najteplejším v histórii meraní. Údaje o maximálnych teplotách sa spracúvajú a mali by byť dostupné zajtra. Predbežne najvyššia teplota na Slovensku bola dnes nameraná v Senici s hodnotou +39,6°C. V Bratislave padol absolútny teplotný rekord, na Kolibe teplota dosiahla +39,4°C a na letisku v Ivanke pri Dunaji +39,3°C."

Vcera vecer uz sme mali na prizemi 28.1C a uz to bolo naozaj neprijemne. Okna som otvaral az niekedy po 21:00 a to este bolo vonku nad 30C. Teraz do rana som to vychladil len na 25.1C pri kompletne otvorenych oknach v noci. Poschodie je v mojom pripade na tom lepsie, tam boli teploty len do 27C. Ono na prizemi sa stale zdrzujeme, momentalne s nami aj svokra, cize 3 dospeli, 2 deti. A vari sa samozrejme a stale sa chodi von a dnu. Takze ani moje vlozene polystyreny do okien na tienenie az tak nepomahali. Verim, ze keby sme cez den mimo domu, tak by tu bolo o 2C menej. Dnes ma byt uz len 34C to uz snad na 28C vo vnutri nevyjde.

Ale tak snad nie je 11C rozdiel medzi vonkajsim a vnutornym teplotnym maximom az taky zly vysledok. Teraz sa zase ukaze ako dlho dokaze ytong akumulovat teplo a kedy dostanem teplotu v dome na normalnych 23-24C.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Pia 09. Aug 2013 8:14:05

Tak u mna teplota pod 27 - ked uz teda malo zmysel zacat intenzivne vetrat, klesla az po polnoci a momentalne je uz opat nad 27.
Takze tuto noc som toho vetranim vela neporiesil - nakolko viacmenej nebolo cim vetrat.

Takze zostava len ten bazen + pivo :-), lebo seded vnutri pri cca 28 nie je nic moc.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Pia 09. Aug 2013 8:40:38

tienik píše:Tak u mna teplota pod 27 - ked uz teda malo zmysel zacat intenzivne vetrat, klesla az po polnoci a momentalne je uz opat nad 27.
Takze tuto noc som toho vetranim vela neporiesil - nakolko viacmenej nebolo cim vetrat.

Takze zostava len ten bazen + pivo :-), lebo seded vnutri pri cca 28 nie je nic moc.


hmm u nas sme sa pod 27 dostali uz o osmej vecer a rano o siestej ked som padal do prace tak bolo nejakych 22 a kusok :-)
akurat vietor sposoboval to ze zena v noci pozatvarala okna aby v prievane nebuchali a nechala len vetracky... a zajtra im snad vyde tych predpovedanych 22 cez den :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Pia 09. Aug 2013 9:05:32

... píše:hmm u nas sme sa pod 27 dostali uz o osmej vecer a rano o siestej ked som padal do prace tak bolo nejakych 22 a kusok :-)
akurat vietor sposoboval to ze zena v noci pozatvarala okna aby v prievane nebuchali a nechala len vetracky... a zajtra im snad vyde tych predpovedanych 22 cez den :-)



tak to mozem len ticho zavidiet. U nas bol vcera vseobecne nie ze teply, ale horuci vecer. To bolo celkovo na slahnutie, vial sice nejaky vanok, ale bolo to ako ked vam niekto pred tvarou drzi zapnuty fen :-)
Joj, uz aby bolo pod 25 - konecne sa bude dat pospat
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Pia 09. Aug 2013 9:23:48

tienik píše:tak to mozem len ticho zavidiet. U nas bol vcera vseobecne nie ze teply, ale horuci vecer. To bolo celkovo na slahnutie, vial sice nejaky vanok, ale bolo to ako ked vam niekto pred tvarou drzi zapnuty fen :-)
Joj, uz aby bolo pod 25 - konecne sa bude dat pospat


tak aj u nas obcas vecer dotiahol vietor zavan uplne vriaceho vzduchu, ale tym ze sme situovany v kopcoch nad BA a este okolo domu pravidelne lejem (a odparujem) kvanta vody tak to prinasa urcite pozitiva... este doriesit aj nejaku zelen, aj to bude lepsie ako ta hola zem s trochou buriny :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: horúčavy

Poslaťod majko » Pia 09. Aug 2013 10:07:40

Ja tiez dufam, ze sa ochladi, lebo pokapeme. V dome som sice spravil stropne chladenie, ale s cim som nepocital, ze pasivnym chladenim vyhrejem kolektor tepelneho cepadla na 21C. A to potom uz ani chladenie velmi nefunguje.Proste z kolektora odoberam menej energie na TUV ako do neho davam z chladenia. Uz aby poprsalo.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: horúčavy

Poslaťod Rudi_M » Pia 09. Aug 2013 11:54:14

u nás (Sekule, Záhorí) včera tiež vonku 39°C - merané ext.teplomerom UK na severnej stene - a v noci stále cca 30°C vonku a vnútri už bohužiaľ 29°C = RD sa už nedá vychladiť :( !
len jedno nás doteraz utešovalo, že sme mali "fázový posun" ohrievania interiéru voči susedným RD - ešte pred 3 týždňami len 22°C a oni už 28-30°C :P

tak veľmi sa teším dnešnej predpovedi o ochladení :yahoo
Rudi_M
 
Príspevky: 333
Obrázky: 2
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 17:49:32
Bydlisko: RD Ekord v obci Sekule; užívané od 11/2009 k plnej spokojnosti
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Pia 09. Aug 2013 12:24:52

tak, bohuzial fyzika nepusti, tak ako v zime by kazdy dom bez zdroja tepla vychladol, tak aj v lete sa kazdy dom bez moznosti odvedenia tepla prehreje.
Kvalita izolacie len urcuje, aky dlhy bude ten cas kym dojde k vyrovnaniu teplôt.
Ked by boli horucavy len cez den a v noci by sa rozumne schladilo, verim ze vacsina domov uzivatelov tohoto fora by bolo v tazkej pohode. Ale ked je teplo prakticky 24h denne, tak pasivne uz niet o com, to uz je uloha pre klimu, len to cosi stoji.

S týmto príspevkom autora tienik súhlasil
KoMiKo
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod KoMiKo » Pia 09. Aug 2013 12:53:13

Aký účinok majú exteriérové žalúzie:

Graf teploty v exteriéri počas troch dní:


Graf teploty v interiéri počas tej istej doby:


Prvý deň (prvý "kopček") je priebeh teploty pred namontovaním žalúzií - pri týchto teplotách je teplota v interiéri každé ráno o niečo vyššia, ako bola predchádzajúce ráno
Druhý kopček - montovali sa žalúzie, boli otvorené okná a dvere, preto tie "peaky"
Tretí kopček - priebeh teploty po namontovaní žalúzií - interiérová teplota rastie pomalšie

Dom ešte nie je obývaný, okná a dvere boli, s výnimkou dňa montáže, stále zatvorené, v noci sa nevetrá na oblohe nebolo nikdy ani mráčika.

Resume: Po namontovaní žalúzií teplota v dome rástla omnoho pomalšie a, čo je najdôležitejšie, ďalšie ráno (na grafe to už nie je vidieť) bola nižšia, ako predchádzajúce ráno napriek tomu, že vonku bolo teplejšie, ako pred tým. Takže vnútorná teplota má po namontovaní žalúzií tendenciu klesať.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia