horúčavy

Re: horúčavy

Poslaťod Somebody » Str 07. Aug 2013 14:11:00

tienik

Ale neda sa presne povedat o kolko stupnov by bola vyssia teplota v interiery ak by sa vetralo len rekuperaciou? Ja ako alergik ak by to bolo mozne by som chcel rekupeaciu pouzivat nonstop a okna otvarat len kd ich budem musiet umyvat :)
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: horúčavy

Poslaťod theb » Str 07. Aug 2013 14:11:08

V lete ma byt teplo v zime ma byt zima.
Pivecko si dam tiez velmi rad, ale iba po veceroch. Takto cez den citronova vodicka s matou a ladom je to prave orechove pre mna.
S vylozenymi nohami na severo-vychodne orientovanej terase prezivam cele poobedia, ked mozem. Tu obedujeme, tu pracujem. Od cca 12-tej krasny chladok, kedze dom zatienuje terasu. Na terasu orientovanu na zapad sa ani nepokusam dostat :drink

Rozmyslam, ci bolo vobec potrebne tu druhu terasu. Ked je tam prijemne, tak je vonku zima na sedenie...
Obrázok užívateľa
theb
 
Príspevky: 857
Registrovaný: Štv 15. Júl 2010 9:30:19
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 77 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Str 07. Aug 2013 14:20:02

theb píše:V lete ma byt teplo v zime ma byt zima.


s tym sa da suhlasit, ale akosi co si pamatam z mojich mladsich cias, tak v lete boli teploty bezne do 30 stupnov a len zriedkavo sa to vyhrabalo nad (a aj to len na nejakych 31,32 a 33 uz bola strasna horucava...), teraz je pomaly aj v noci vonku 28, to uz nepovazujem za normalne teplo....
a volakedy tiez boli vecerne burky viac-menej pravidlom, tie mali za nasledok ochladenie prostredia na noc a v noci sa dalo teda vyvetrat...
ak by som chcel subtropicke teploty asi by som sa nenarodil na slovensku :-)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 14:47:33

Somebody píše:tienik

Ale neda sa presne povedat o kolko stupnov by bola vyssia teplota v interiery ak by sa vetralo len rekuperaciou? Ja ako alergik ak by to bolo mozne by som chcel rekupeaciu pouzivat nonstop a okna otvarat len kd ich budem musiet umyvat :)



tak vidim ze ty mas "vyssie" dovody vetrat inac ako ja. V principe v tom ale nevidim problem. Ja tym mojim sposobom jednoducho maximalizujem pohyb vzduchu, aby som maximalne vyuzil cas ked je vonku chladnejsie ako v dome.
V Tvojom pripade by som asi riesil vykonnejsiu jednotku (ja mam Nilan Eco TOP, tusim 300m3/h) aby som sa vedel spolahnut na to, ze ked budem potrebovat, budem vediet prehanat cez dom velke mnozstvo vzduchu.
Popripade, mozno by nebolo spatne podumat aj nad aktivnou rekuperaciou a odpadove teplo pouzit na ohrev vody - tak by si vedel vetrat chladnejsim vzduchom aj cez den.
Vsetko je to ale o dobrom navrhu a regulacii. Ja si napriklad neviem moj sposob vetrania predstavit bez servom riadenych klapiek a kontinualneho monitorovania teploty vonku a vnutri. Potom, ked su uz udaje a dost akcnych clenov, kadeco sa da poriesit. Lebo u mna vlastne jednotka kazdy den teraz meni sposob prevadzky z a bez rekuperacie. Tak isto moni aj rychlost (ci ide len o nutne prevetravanie, alebo nocne chladenie)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod KoMiKo » Str 07. Aug 2013 15:18:37

MartinH píše:
pepa píše:Presiel som na nealko pivo z lidla.

"Nepi ty patoky" :mrgreen:

Nemôžem si pomôcť, ale v týchto horúčavách mi najlepšie sadne radler.
Nedávno jeden známy priniesol na grilovačku Steiger radler nealko tmavý. Nikdy by mi nenapadlo kúpiť to, ale ako som to ochutnal tak ma to dostalo a odvtedy v chladničke vždy musí byť pár flašiek tohoto moku. Ani mi nevadí, že je to nealko :D.

Btw. aby som nebol úplne off topic: Dnes nám namontovali vonkajšie žalúzie a môj Foxtrot už aj pekne ovláda základné funkcie. Neskôr sa budem hrať s vyšším levelom ovládania :yahoo
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: horúčavy

Poslaťod day » Str 07. Aug 2013 15:51:10

ja pijem jemne perlivu a do to sumive vitaminy :)

KoMiKo co vsetko chces ovladat na zaluziach? Ake funkcie by mali (budu) mat?
Obrázok užívateľa
day
 
Príspevky: 550
Registrovaný: Ned 30. Máj 2010 13:23:18
Dal súhlas: 46 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: horúčavy

Poslaťod motylka » Str 07. Aug 2013 16:42:54

nemozem si pomoct - ale vychladeny plzen popr. biely srtik so sodou a limetov 2/3 je SUPER :mrgreen:

ESTE doplnim:

-dnes je 7/8/2013 lokalita KN mam 26 stupnov na prizemi nemam klimu ani rekup. vonku byčuje teplo uz 3 tyzden.
Naposledy upravil motylka dňa Str 07. Aug 2013 16:52:10, celkovo upravené 1
motylka
 
Príspevky: 277
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:49:41
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: horúčavy

Poslaťod KoMiKo » Str 07. Aug 2013 16:48:49

Zatiaľ to mám urobené tak, že pre jednu alebo viac žalúzií naraz viem z tabletu alebo mobilu poslať príkaz "Hore", "Dole", "Pootoč hore alebo dole", "Stop" a "Nastav predvolenú pozíciu" ( napr. sklon 45°).

Dodatočne tam chcem dorobiť:
- vytiahni všetky ak fúka vietor viac ako... (ešte nemám meteostanicu :( )
- zatiahni všetky ak nikto nie je doma a moc svieti slnko (ešte nemám svetelný senzor :( )
- nejaké scény, napr. večerné intímčo všade, pozeranie telky - ak svieti slnko, zatiahni žalúzie v obývačke
- blokovanie týchto automatických funkcií pre tú žalúziu, kde sú otvorené dvere (napr. na terasu)
- ... a ešte uvidím, čo ma napadne, prípadne niekde nájdem nejakú inšpiráciu

Práve tie automatické funkcie si chcem moooc dobre premyslieť, aby to nebolo skôr obťažujúce ako užitočné.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: horúčavy

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2013 17:09:31

KoMiKo píše:Práve tie automatické funkcie si chcem moooc dobre premyslieť, aby to nebolo skôr obťažujúce ako užitočné.


Jooj, skoda, ze nemam cas na kludne programovanie.

Zapinat motory hore/dole je lahke. Dalej mam asi takyto plan a vela casti uz hotovych, ale neodskusanych a neprepojenych do celku.

1. pomocna funkcia, ktora z prikazov hore/dole vypocita poziciu zaluzie, aby si program priebezne udrzoval aktualnu poziciu (t.j. spustenie a sklon)
2. funkcia na prepocitanie pozadovanej pozicie na prikazy hore/dole, aby sa dala zadavat priamo pozicia
3. pomocna funkcia, ktora z casu, datumu, zemepisnej polohy a orientacie okna vypocita sklon lucov relativne k ploche okna
4. prevod medzi sklonom lucov z bodu 3 a pozadovanym sklonom zaluzie
5. senzor osvetlenia slnkom

A dalej je to lahke. Tienit ked treba a netienit ked netreba ;)
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: horúčavy

Poslaťod deko » Str 07. Aug 2013 19:52:09

... píše:s tym sa da suhlasit, ale akosi co si pamatam z mojich mladsich cias, tak v lete boli teploty bezne do 30 stupnov a len zriedkavo sa to vyhrabalo nad (a aj to len na nejakych 31,32 a 33 uz bola strasna horucava...), teraz je pomaly aj v noci vonku 28, to uz nepovazujem za normalne teplo....
a volakedy tiez boli vecerne burky viac-menej pravidlom, tie mali za nasledok ochladenie prostredia na noc a v noci sa dalo teda vyvetrat...

vsetko nepravda. teplotne rekordy boli pocas tohto leta prekrocene len par krat, aj to iba o par stotiniek stupna. a nocne burky tiez neboli pravidlom. obcas sa pritrafili, ale pocasie bolo prakticky rovnake ako teraz.

a male btw: ja, ktory sa na Slovensku narodil omylom (povodne som sa mal narodit na juhu Talianska), si konecne mozem uzivat spravne teploty :ano:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: horúčavy

Poslaťod deko » Str 07. Aug 2013 19:58:52

KoMiKo píše:Dodatočne tam chcem dorobiť:

aby to neskoncilo ako pri zaluziach na sidle Europskej komisie, ktore v sucasnosti rucne ovlada vratnik (ehm pardon, manazer vstupov a vystupov z budovy). ked totiz boli ovladane automatikou, zamestnanci z nich boli na prasky - za hodinu sa lamely sklopili alebo vyklopili aj tridsat krat (lebo slnko vyliezalo spoza oblakov a zas za ne zaliezalo), pripadne sa kazdu chvilu stahovali a vytahovali (lebo premenlivy vietor)...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: horúčavy

Poslaťod KoMiKo » Str 07. Aug 2013 21:03:42

deko píše:aby to neskoncilo ako pri zaluziach na sidle Europskej komisie, ktore v sucasnosti rucne ovlada vratnik (ehm pardon, manazer vstupov a vystupov z budovy). ked totiz boli ovladane automatikou, zamestnanci z nich boli na prasky...

Veď práve o tom som písal:
KoMiKo píše:Práve tie automatické funkcie si chcem moooc dobre premyslieť, aby to nebolo skôr obťažujúce ako užitočné.

Nechcem tam programovať všetky automatické funkcie, ktoré sa dajú (lebo dá sa všetko), skôr plánujem dorobiť niečo až vtedy, keď mi to naozaj bude chýbať.
MartinH píše:3. pomocna funkcia, ktora z casu, datumu, zemepisnej polohy ...

Sklony lamiel podľa pozície slnka v danej lokalite a v danom čase má Loxone akosúčasť bloku pre riadenie žalúzií (http://www.loxone.com/enuk/service/docu ... linds.html). Nie som si však istý, či reálne uplatnenie takejto, relatívne komplikovanej, funkcie má aj praktický zmysel, či to nie sú iba zbytočné "Bells and Whistles". Zatiaľ sa mi zdá, že prakticky to isté mi urobí jednoduchá funkcia "poloha 45°".

Možno Tienik by k tomu vedel niečo dodať ;)
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 21:56:53

loxone tu funkciu naklapania zaluzii ma, ale osobne ju nemam vyskusanu - nemam este vonkajsie zaluzie :-)
Ale podla info co mam, malo by to fungovat celkom schopne. Ale ako som pisal, ja som este realne neskusal
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2013 22:10:53

KoMiKo píše:
MartinH píše:3. pomocna funkcia, ktora z casu, datumu, zemepisnej polohy ...

Sklony lamiel podľa pozície slnka v danej lokalite a v danom čase má Loxone akosúčasť bloku pre riadenie žalúzií (http://www.loxone.com/enuk/service/docu ... linds.html). Nie som si však istý, či reálne uplatnenie takejto, relatívne komplikovanej, funkcie má aj praktický zmysel, či to nie sú iba zbytočné "Bells and Whistles". Zatiaľ sa mi zdá, že prakticky to isté mi urobí jednoduchá funkcia "poloha 45°".


Mam prakticky vyskusane na zapadnom okne, ze jedna poloha je malo.

Pocitat, ako zatienit slnko a nerobit si vacsiu tmu ako treba, je moj jasny ciel. Netvrdim tym, ze vsetci by to mali chciet rovnako.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Štv 08. Aug 2013 7:49:59

deko píše:
... píše:s tym sa da suhlasit, ale akosi co si pamatam z mojich mladsich cias, tak v lete boli teploty bezne do 30 stupnov a len zriedkavo sa to vyhrabalo nad (a aj to len na nejakych 31,32 a 33 uz bola strasna horucava...), teraz je pomaly aj v noci vonku 28, to uz nepovazujem za normalne teplo....
a volakedy tiez boli vecerne burky viac-menej pravidlom, tie mali za nasledok ochladenie prostredia na noc a v noci sa dalo teda vyvetrat...

vsetko nepravda. teplotne rekordy boli pocas tohto leta prekrocene len par krat, aj to iba o par stotiniek stupna. a nocne burky tiez neboli pravidlom. obcas sa pritrafili, ale pocasie bolo prakticky rovnake ako teraz.

a male btw: ja, ktory sa na Slovensku narodil omylom (povodne som sa mal narodit na juhu Talianska), si konecne mozem uzivat spravne teploty :ano:


rekordy sa pritrafili aj v minulosti, ale v 80tych a prvej polovici 90tych rokov neboli taketo suvisle tepla....

a to mas vyhodu, ked ti je zima, mozes sa obliect, ale my, co mame redsej trocha chladnejsie pocasie ako je toto teraz si mozme asi uz len pokozku zo seba zosuchat a aj tak nam stale bude teplo....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron