horúčavy

Re: horúčavy

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2013 10:24:20

Mame hlavnu terasu na zapade a mensiu na severe. V horucavach by to bolo lepsie naopak.

A znova sa velmi tesim, ze som sa nechal presvedcit na velke okno na sever. Teraz je to jedine velke okno bez zaluzie. Celodenny vyhlad na zelen - sice susedova a neudrziavana, ale predsa len zelen.

Kto este projektujete - neodpisujte severnu orientaciu :idea:

Junior chodi z "bazena" (staci mu vanicka) do pieskoviska a naspat a potom je piesok vsade .... strasny neporiadok, ale tak ma asi vyzerat stastne detstvo.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: horúčavy

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2013 10:29:04

pepa píše:Presiel som na nealko pivo z lidla.


"Nepi ty patoky" :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: horúčavy

Poslaťod pepa » Str 07. Aug 2013 10:34:52

MartinH píše:
pepa píše:Presiel som na nealko pivo z lidla.


"Nepi ty patoky" :mrgreen:


25c jedna plechovka, kupil som cely karton :-)))
Ako starnem, odchadzaju mi chutove bunky a uz ani neriesim co vlastne chlastam :-)))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: horúčavy

Poslaťod MartinH » Str 07. Aug 2013 10:35:28

A do tretice - skuste studene zeleninove polievky:
- avokadovo uhorkova polievka
- bulharsky tarator
- spanielske gazpacho - trochu viac roboty ako s predchadzajucimi
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 10:43:14

Tak, ked to zhrniem,

tiez ma enormne tesi, ze som sa nedal cestou "nekonecneho" presklenia smerom na juh, ale dal som tam len dve velkostou "okienka", ktore su nonstop zatiahnute zaluziami.
Naopak, nasavanie rekuperacie som umiestnil diste na severnu stranu - tak aby slnko viac menej v zivote ani nevidelo. Takze mam zarucene najchladnejsi vzduch co sa v danom okamihu nachadza pri dome.
Prave teraz este meditujem nad adiabatickym chladicom nasavaneho vzduchu - ale to uz asi toto leto nedokazem uviest aj do standardnej prevadzky. Ale mam teraz silnu motivaciu.....

Bazen sa ukazuje ako velmi dobra vec, kupil som tiez ten najlacnejsi z filtrom, priemer cca 3m. Vyhodou je, ze nafukovaci golier je v takej vyske, ze priemerne vysoky clovek sedi pekne vo vode a on si pohodlne oprie hlavu :-) (potom este pivo do ruky, ach jaj, uz nech som doma z prace:-))
Na zaciatku som riesil aj ohrev vody, pomocou 40m LDPE hadice, ale v tieto dni je to vsetko odstavene a naopak, vecer z tej teplej vody narocky cast vypustim a doplnim vodou zo studne.

No a k tomu pivu, nealko mi nechuti, musim dako "vydrzat" tu desinku. Len ako sme zo susedom konstatovali, kupovat 0,5l flase je nateraz zbytocne zatazujuce, kupujeme rovno 1,5l - je menej prace z obalmi :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod jana » Str 07. Aug 2013 10:51:40

tienik píše:Tak, ked to zhrniem,

tiez ma enormne tesi, ze som sa nedal cestou "nekonecneho" presklenia smerom na juh, ....

alebo je vyborny aj presah balkona cca o 1,5 metra - teraz nam slnko na terasove dvere nedosiahne, ale na jar a jesen, ked je to ziaduce, tak dnu svieti :ano:
jana
 
Príspevky: 127
Registrovaný: Uto 27. Jan 2009 14:39:55
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 10:55:08

jana píše:alebo je vyborny aj presah balkona cca o 1,5 metra - teraz nam slnko na terasove dvere nedosiahne, ale na jar a jesen, ked je to ziaduce, tak dnu svieti :ano:


to je OK, ale ja som sa mal asi povodne narodit niekde na severnom pole - mna to slnko netesi ani na jar a jesen :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod ... » Str 07. Aug 2013 11:09:43

tienik píše:
jana píše:alebo je vyborny aj presah balkona cca o 1,5 metra - teraz nam slnko na terasove dvere nedosiahne, ale na jar a jesen, ked je to ziaduce, tak dnu svieti :ano:


to je OK, ale ja som sa mal asi povodne narodit niekde na severnom pole - mna to slnko netesi ani na jar a jesen :-)


mne by to slnko ani tak nevadilo, skoro na jar a v zime je prijemne, ale tieto tepla.... keby bolo tak do 25 stupnov bol by som spokojny.... do 30 sa to este da zniest ale to co je teraz nech si strcia dakam a vraj ze pekne pocasie.... taka burka s dazdikom potesi omnoho viac :-)

S týmto príspevkom autora ... súhlasil
WYSIWYG
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 11:12:26

Ach jaaaj, burky........ ja potom len furt pozeram, ci nie som blizko domu z odflaknutym bleskozvodom :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod Somebody » Str 07. Aug 2013 12:07:50

V lete nadávame, že je nám horúco, v zime chladno, strašne nevďačný tvor je človek. :)

Ak sa môžem opýtať aké teploty máte v domoch s rekuperáciou v takýchto horúčavách?
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 12:18:53

Tak, ja tvrdim cely rok ze mam radsej zimu - takze asi som iny... :-)

K tej rekuperacii, tazko tu budeme rozoberat absolutne cisla. Museli by sme mat dva domy vedla seba a robit sucasne zaznam teploty v dome bez a z rekuperaciou.
Ak mozem za seba, mam pasivnu rekuperaciu, zatial bez akehokolvek zdroja chladu - aj ked aj na tom sa pracuje.
Teraz pracuje systemom, ze si strazi rozdiel teploty vonku a vnutri. AK je vonku chladnejsie ako vnutri, zapne bypass a zacne o dusu vetrat - aby v maximalnej miere chladila dom.
Ak je vonku teplejsie, obmedzi vetranie na nutne minimum a ked aj potrebuje vetrat (WC, digestor...) tak vyvetra cez vymennik, takze nejde dnu ten uplne horuci vzduch.

Ale ciste vzate, netusim o kolko stupnov si tymto pomozem proti tomu keby som to nemal :-) a v tieto dni to fakt nemam v umysle skusat.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod Somebody » Str 07. Aug 2013 12:23:24

tienik

A teplotne sa to pohybuje v akych hodnotach? Napr. v byte na 2. poschodi ak je vonku 37 vo vnutri je cca. 31, tie teploty sa daju vydrzat, ale 24 stupnov by boli lepsie :)
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 13:32:30

Somebody píše:tienik

A teplotne sa to pohybuje v akych hodnotach? Napr. v byte na 2. poschodi ak je vonku 37 vo vnutri je cca. 31, tie teploty sa daju vydrzat, ale 24 stupnov by boli lepsie :)


tak 31 som este nemal, ale ani 24 teraz len tak lahko nedosiahnem :-) (posledne mi dost pomohla ta vecerna burka)
V priebehu dna to kolise, ale priemerne sa da povedat ze tych 27-28 sa "zadari" dosiahnut.
Samozrejme, v sucinnosti vsetkeho, to jest tienenia, vetrania, atd....
Vecer, pred spanim je uz dost citelny prinos vetrania, takze spat chodime v relativne lepsej teplote (vecer je to tak 1-2 stupne menej ako bolo poobede a potom do rana sa zas zadari, 2 aj 3 este stiahnut - samozrejme, ak nie je fest tropicka noc)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: horúčavy

Poslaťod Somebody » Str 07. Aug 2013 13:43:46

tienik

Otvárate aj okná, alebo všetko necháte na rekuperáciu?
Somebody
 
Príspevky: 139
Registrovaný: Uto 10. Júl 2012 12:09:51
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: horúčavy

Poslaťod tienik » Str 07. Aug 2013 14:07:41

Somebody píše:tienik

Otvárate aj okná, alebo všetko necháte na rekuperáciu?



cez den ani omylom, vecer - po zaciatku "fazy chladenia" pootvarame co je rozumne pootvarat.
Niekto mozno bude namietat, ze tym je rekuperacia zbytocna - ale mam odskusane, ze takto je to najucinnejsie. Jednak, vtedy nerekuperujem :-) a hlavne potrebujem hybat vzduch.
V porovnani otvorene okna verzus otvorene okna + zapnuta rekuperacia jednoznacne vytazi druha moznost. Proste vie to rozhybat aj stojaci vzduch. Prvu moznost som mal tu cest skusit cez jeden vikend, ked som musel demontovat kvoli pracam v garazi privodne a odvodne potrubie do exterieru. Vypol som to v piatok vecer, to este bolo ako tak, ale noc sobota - nedela bola taka, ze v nedelu o cca 7:30 rano som uz zodpovedne makal na montazi potrubia nazad :-)
Nejak sme sa proste za ten necely polrok nechali rozmaznat :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron