Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod Ludo » Uto 21. Máj 2013 8:22:20

viem, ze je to citliva tema
ale miesa sa do zivota
a aj do vystavby domu - sa mozno primiesa
http://ekonomika.sme.sk/c/6807436/dania ... tavat.html
Naposledy upravil emkac dňa Uto 21. Máj 2013 18:22:11, celkovo upravené 1
Dôvod: Zmena nazvu temy z "sa niekto zblaznil???"
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat




Re: sa niekto zblaznil???

Poslaťod deko » Uto 21. Máj 2013 12:52:48

Ludo píše:viem, ze je to citliva tema
ale miesa sa do zivota
a aj do vystavby domu - sa mozno primiesa
http://ekonomika.sme.sk/c/6807436/dania ... tavat.html

moderatorska vsuvka: politika na toto forum nepatri. takze kazdy prispevok o politike bude odstraneny.
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod emkac » Uto 21. Máj 2013 18:29:10

bezneho stavebnika sa to nedotkne
kto vam dnes preda material bez DPH?
par jedincov, mozno sa najde aj nejaka vyrobna tehal
a odhliadnuc od tehal, ak sa aj kupi nieco bez DPH, tak je to zanedbatelne
ja by som kedykolvek vedel ukazat uradom plny kybel blockov a dokladov na tolko materialu, ze by sa z toho kazdy daniar zblaznil
a nikto nezisti, ze tych par metrov potrubia mam bez dane, kedze bude mat co robit, aby sa vysomaril z tych tisicov ostatnych blockov

s pracou je to samozrejme ine, ale o tom sa v zakone nepise

cize koho sa to dotkne? mozno len tych par jednotlivcov, co dokazali v nejakej tehelni dohodnut sa na dodavke kamiona tehal bez dane
ostatni nemaju problem

a preco to odla mna vobec chcu schvalit?

a) PR.... pospolity lud si povie, ze sa konecne klepne po prstoch tym, co maju prachy a mozu stavat ("urcite su to hajzli zlodejski, tak ich preverme!")
b) dalsi dovod na prijatie par ludi do uradov (viete si predstavit, ako niekto skontroluje vsetku tu dokladovu dokumentaciu, co sa k domu nazbiera???)
c) dalsi dovod na zakazku na nejaky novy informacny system, lebo ved to treba niekde sledovat a vyhodnocovat a pod.
Quis custodiet ipsos custodes?

S týmto príspevkom autora emkac súhlasil
Pemix
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod pepa » Uto 21. Máj 2013 20:00:54

Toto je jedna z najrozumnejsich veci co zaviedol nas socialny Ficko.
Neviem ako vy ostatni, ale ja som mal velky problem dostat od majstrov zivnostnikov nejaky papier. Su to velki pani, radsej mi povedali, ze ked chcem papier, tak nech si najdem ineho, on nema na papierovacky cas. A tak keby prisla kontrola ku mne, tak ani neviem co by som ukazal. Nemam takmer ziaden papier, okrem par drobnych nakupov v baumaxe a hornbachu a este obcas nejaky eshop. Niet sa co divit, ze statna kasa ma take problemy, ak by odviedol kazdy stavebnik a jeho majstri tolko dane co ja, tak prijem do statnej kasy by bol nulovy ...

(to sa mi teraz mudruje, ked uz mam postavene, ze ? no veru tym co este len budu stavat to nezavidim :-))))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod Ludo » Uto 21. Máj 2013 20:58:04

ako, myslienka neni zla / ani ta o Utopii nebola najhorsia/
zvlast, pri spominanych fuseroch co robia zasadne bez papiera-o.k. mozno to na nich zaucinkuje
aj ked podla mna tam zaucinkuje trh - lebo ked si mozes z majstrov vyberat - tak si vvyberies dobrych, lacnych a s papierom a zarukou
a ked raz majstrov niet - vezmes hocikoho-lebo to treba spravit :!:
akurat ze....
som zvedavy na vykonavvaci predpis k tomu zakonu
aby tetusky na uradoch vedeli co maju vlastne robit a co kontrolovat a az kde budu siahat ich kompetencie :idea:
aby sa z toho nestal nastroj na buzeraciu ludi-nepohodlnych "rezimu"
lebo podla mna presne k tomu to smeruje
si predstav situaciu - ked sa v meste obciansky angazujes /teda si "nepriatelom" strany-ako tvrdia oni/
toto je priama paka na teba, aby si skrotol-ved ti nemusia na nic prist, staci ze ta budu poriadne otravovat
toto som uz svojho casu zazil- aj za komacov, aj za muftiho

S týmto príspevkom autora Ludo súhlasil
marko182
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod emkac » Uto 21. Máj 2013 23:48:32

opakujem, toto NIE JE o praci
takze ak vam doteraz zivnostnik nedaval blocky, tak vam ich neda ani odteraz
maximalne tak na material (a to som povacsine dostaval aj doteraz)

a ked uz sme pri tom.... papier alebo bez
mal som x-krat ponuku, ze bez papiera za 100, s papierom za 120... pripadne bez papiera za 100, s papierom za 140 (lebo aj poistne a po novom odvody a pod.)
vzdy som bol JA ten, co urcoval, ci budem mat papier (a defacto JA zaplatim statu dan), alebo nebudem mat papier, zaplatim menej a stat bude mat menej


nechcem moralizovat, nechcem hovorit, robte hento alebo tamto... len vravim, ze kazdy zo stavebnikov ma moznost mat vsetko s dokladmi
len ho to vyjde o 20-50% viac

a podla mojho nazoru sa stat rozhodol zakrocit proti par firmam, ktore sami nieco vyrabaju a eventuelne su schopne dodat nieco bez DPH
mozno tehly, mozno izolacie, vynimocne okna (tusim niekto na fore rozoberal, co okna s papiermi alebo bez)
ale ako som pisal vyssie, realne dovody su asi niekde inde
Quis custodiet ipsos custodes?
Obrázok užívateľa
emkac
 
Príspevky: 2992
Obrázky: 7
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:12:05
Dal súhlas: 106 krat
Dostal súhlas: 273 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod tienik » Str 22. Máj 2013 8:54:23

Cele to je jedna velka haluz namierena opat proti ludom - nie pre ludi.
To ze nejaky remeselnik dava doklad, to este nic nehovori o kvalite jeho prace. Ja viem, reklamacia, atd..... a priznajme si, v dnesnej dobe s.r.ociek a podobnych srand, ake su skutocne sance cohosi sa domoct ak sa fakt cosi stane?
Ja osobne si vyberam ludi najme podla referencii a v principe ma ani nikdy nenapadlo brat ako jeden z argumentov pre toho ktoreho remeselnika to ci dostanem, alebo nedostanem doklad.
Neviem ako je to u inych, ale ja si vazim kazde € a dobre si rozmyslim naco ho pouzijem. No a teda ked je sanca ze ta ista praca ma bude stat nie 1000€ ale 800€ - co ja viem, svedomie mi neda takto ozobracit rodinu :-)
A moja skusenost je zatial taka, ze najferovejsi z hladiska dodavky a aj nasledneho riesenia nejakych reklamacii detailov boli vzdy remeselnici kde sme zmluvu uzavreli dohodou a podanim ruky a platbou bez zbytocnych nalezitosti.
Ale mozno to bolo tym, ze som nikdy nebral prveho na ktoreho som narazil, ale dopredu vsetko overoval.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod TomasHo » Str 22. Máj 2013 11:19:51

Pani (a mozno nejaka dama, co zabludila z modrej strechy : ), poskytnem na zamyslenie porovnanie s Danskom a jeho danami, lebo sa mi zda, ze tam sa uberame. Jeden znamy Dan mi vravel, ze musel svoj dom, v ktorom nebyva, prepisat na zenu, lebo inak by musel by platit dan 1% z hodnoty nehnutelnosti rocne (teda cca 10-12 tisic eur). Potom sme presli k daniam vseobecne a on vravi, ze tak 15 rokov dozadu Dansko prepojilo vsetky mozne databazy, a zacalo ludom jednoducho posielat danove faktury. Teda namiesto toho, aby zamestnanec musel robit nejake danove priznanie, prisiel mu na konci danoveho roka ucet. Stat ma totiz prehlad o tom, kto aku nehnutelnost kupil (kataster), aku ma ta nehnutelnost hodnotu (vsetky notarsky overene kupno-predajne zmluvy aj s cenou idu povinne do registra), kto prihlasil ake auto, kto kolko zarobil (mzdove informacie idu statu), kto aku splaca hypoteku, kolko zaplatil zdravotne poistenie a tak dalej. Prvych 10 rokov to bolo tak, ze pokial sa cloveku nezdala ciastka vypocitanej dane, mohol sa odvolat. Potom to vraj zrusili, lebo sa nikto neodvolaval. Dan vravel, ze je to preto, lebo dane su sice vysoke, ale vsetkych hreje pri srdci 100% istota, ze take iste dane musi platit aj sused.

Mne sa zda, ze toto nase Slovensko to vidi a vravi si, ako romsky chlapec v osade ked prvy krat spatri maserati quattroporte, to chcem mat, ale zaroven si uvedomujem, ze to, co inde vyzera ako uplne normalna vec (prepojenie informacnych systemov - prikladom je google a online banking a amazon, ebay, skratka na internete sa vsetko a moze to fungovat hladko a bez problemov), u nas skonci ako totalny nepouzitelny paskvil (vid informacny "system" daniarov, ktori nedokazu zabezpecit ani len to, aby to islo na viacerych platformach, alebo katasterportal, ktory vyzaduje internet explorer, windows a proprietarny plugin autodesku).

Ale fajn, dajme tomu, ze to skonci ako vzdy v polohe "jedna pani to natuka rucne do wordu". V takom pripade, ako pise emkac vyssie, aj ja viem doniest na stavebny urad hrubizny fascikel so vsetkymi uctami a blockami. Co s nimi budu robit, to som velmi zvedavy. Mam ich vsetky najma preto, lebo staviam svojpomocne a vsetok material nakupujem sam. K tomu priberam pracovnu silu podla potreby, a remeselnici mi zvycajne daju doklad o prevzati hotovosti. Co s nou robia oni, je ich vec. Urcite, ze iste percento, ktore neviem teraz odhadnut, predstavuju platby bez DPH alebo bez dane z prijmu, ale uvedomme si jednu vec - ak by mal remeselnik platit vsetko co ma (vratane uctovnicky, pravnika a socialneho poistenia), tak by jeho hodina prace tazko mohla stat 5-7 eur.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod -rq- » Str 22. Máj 2013 11:46:24

tento krok nepochybne ma urcitu logiku, len sa obavam, ako to dopadne. system v ktorom zijeme je skrz naskrz nevybudovany, nedomysleny a ako ukazuju rozne afery znacne skorumpovany. to co bolo stare a fungovalo bolo odmietnute ako komunisticke a nic nove nevzniklo. pekny priklad za vsetky je afera s novym danovym systemom, ktory spomina kolega vyssie. ludia s vynimkou bratislavy a okolia nemaju pracu alebo za prilis nizke mzdy a preto pracuju nacierno. stat neriesi pracu pre ludi, ale to, ze pracuju nacierno. nasi tmavsi spoluobcania vyberaju poklopy a strihaju kable a nosia ich do zberu, lebo im tam daju par centov. stat neriesi pracu pre tychto ludi, radsej zatvori srotoviska aby sa poklopy nestracali. cesty su plne vytlkov, staci tam hodit dve tri lopaty zarobeneho asfaltu, ale u nas nic nie je jednoduche, urady si s tym nevedia rady, cakaju na eurodotacie. niektori ludia maju postavene neuveritelne haciendy, ale stat nema odvahu sa ich spytat na povod ich majetku, radsej zavedie zlozite administrativne opatrenie evidencie dokladov a blockov, ktorym postihne najma chudery uradnicky a drobnych stavebnikov. obdobne dopadlo opatrenie s energetickou certifikaciou budov, je k nicomu, len to vytahuje peniaze z vrecak drobnych stavebnikov, ktore by mohli byt pouzite ovela zmysluplnejsie...

S týmto príspevkom autora -rq- súhlasil
WYSIWYG
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod Ludo » Pon 27. Máj 2013 14:57:28

a je to tu....
pytal som sa tetusky na miestnom stavebnom urade, ako ona chape navrh toho noveho zakona
a kedze uz aj bola na nejakom predbeznom skoleni k tomu zakonu
tak v tom ma celkom jasno
podla jej slov
mi robit na stavbe bude moct iba stavebna firma - ktora mi vystavi doklad
ziadny sused
ziadny svagor
len a len
stavebna firma!!!
urcite nezmysel - ale takto im to vraj bolo vysvetlene na tom skoleni niekde :dash
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod ... » Pon 27. Máj 2013 16:21:25

Ludo píše:a je to tu....
pytal som sa tetusky na miestnom stavebnom urade, ako ona chape navrh toho noveho zakona
a kedze uz aj bola na nejakom predbeznom skoleni k tomu zakonu
tak v tom ma celkom jasno
podla jej slov
mi robit na stavbe bude moct iba stavebna firma - ktora mi vystavi doklad
ziadny sused
ziadny svagor
len a len
stavebna firma!!!
urcite nezmysel - ale takto im to vraj bolo vysvetlene na tom skoleni niekde :dash


na druhej strane... myslis ze bude problem zohnat firmu ktora ti da fakturu na dajme tomu 100 eur bez dph na ktorej bude ze ti za tych 100e postavili dom ? pre firmu to bude cisty vynos (akurat si budu musiet osetrit aby ta niekedy nenapadlo si u nich riesit "zarucne opravy" :-)) a ty budes o 120 eur lahsi a budes mat ten velmi dolezity papier....
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod Ludo » Pon 27. Máj 2013 21:26:00

emkac: jaaaaj ludo... ja ta mam rad... aj ti fandim, ba aj kopec nazorov mame rovnakych.... ale fakt, politika ee, bez ohladu na ktoru stranu smeruje
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Dokladovanie kupy materialu ku kolaudacii

Poslaťod user » Pia 19. Júl 2013 11:26:49

Je niečo nové v tejto problematike? Na stránke ministertsva je návrh zákona, ale nenašiel som tam žiadnu zmienku

http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=144382
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat





Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia