Konstrukcne detaily krovu

Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod tomas g » Uto 02. Aug 2011 20:28:15

bulko_ píše:Skor by som riesil, prierez kontra lat a prierez samotnych lat. Taktiez ake klince budu pouzite na laty a ake na kontry. Krytina vydrzi mnozstvo rokov, ale o rezive sa to uz neda povedat. Toto su veci, co sa casto podcenuju.


To je pravda. Napriklad Bramac ma standardne v konstrukcnych detailoch kreslene stresne laty prierezu 50/30, vo vacsine pripadov stacia a tento detail pouzivam aj ja vo svojich projektoch. Ale strechar, s ktorym casto robim, zasadne pouziva laty 50/40, kvoli pevnosti a zivotnosti. To su veci, ktore sa vacsinou z firemnych letakov nedozviete, to sa clovek nauci az praxou.


emkac: tema vznikla rozdelenim z temy difuzna-folia-bramac-pro-t4950.html

S týmto príspevkom autora tomas g súhlasil
jan45
tomas g
 
Príspevky: 1040
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 17:33:12
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 144 krat




Re: difuzna folia bramac PRO

Poslaťod Londoner » Štv 11. Aug 2011 22:32:39

bulko_ píše:
martin.melisek píše:dakujem, tak to riesit nebudem a dam ju


Skor by som riesil, prierez kontra lat a prierez samotnych lat. Taktiez ake klince budu pouzite na laty a ake na kontry. Krytina vydrzi mnozstvo rokov, ale o rezive sa to uz neda povedat. Toto su veci, co sa casto podcenuju.


Mozem mat kontrolnu otazku? Ake detaily ste mali na mysli? Dlzku,hrubku, typ klincov? A co tie laty a kontralaty? Neboli by nejake uzitocne a overene tipy z praxe? Vdaka!
you don´t have to be perfect - you just need to pretend you are..
Londoner
 
Príspevky: 153
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 19. Dec 2008 18:42:53
Bydlisko: ZM, Londyn
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: difuzna folia bramac PRO

Poslaťod bulko_ » Štv 11. Aug 2011 22:50:46

Jasne, mali by sa pouzivat klince, ktore su minimalne 2/3 v rezive, do ktoreho sa kotvi. Priklad: ak ukotvim latu prierezu 50mm x 50mm, tak sa musi pouzit klinec dlzky 150mm. Kvoli rozstiepeniu stresnych lat sa pouzivaju prierezy vysky 40mm, ktore sa kotvia klincami 4x120mm. Podla sklonu strechy sa potom riesi prierez stresnej laty. Priklad: od 25 st 50mm x 40 mm, ak je sklon nizsi, tak 60mm x 40mm. Co sa tyka kontra lat, zalezi od vysky krokvy. Cim je krokva dlhsia, tym sa voli vyssi prierez kontra laty. Standardne sa voli kontra 40mm x 50mm. Od dlzky 5 az 6m, by som volil vysku 50mm x 50mm. Taktiez treba mysliet na vetracu mriezku (zachyti az 50% prevetravanej medzery), daju sa kupit aj kvalitnejsie vetracie mriezky, ktore prepustia viac vzduchu. K tomu prisposobit vetracky. Ku klincom este poznamka, v pripade plneho debnenia by klince museli byt dost dlhe (vzhladom k 2/3 ukotvenia) posilnit kontry, bud konvexnymi klincami alebo skrutkami.

Taky zhrnuty zaklad. :D

S týmto príspevkom autora bulko_ súhlasil
Londoner
bulko_
 
Príspevky: 199
Registrovaný: Pia 10. Dec 2010 18:17:18
Bydlisko: KE
Dal súhlas: 38 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod jezo » Pon 03. Okt 2011 10:21:21

Dovolim si pouzit tuto temu pre inu otazku. Zhruba za mesiac by mi mali robit krov a teraz som si vsimol detail, ktory neviem ako sa riesi. Vedla domu je garaz, trochu posunuta dozadu - prikladam nakres. Stavba je z ytongu, zateplovat sa bude asi tak o rok, plan je hrubkou 15cm. Predpokladam ze predna cast strechy garaze sa teraz oplechuje k muru domu. Co ale potom pri zateplovani?
Prílohy
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod marek_kokso » Pon 03. Okt 2011 10:49:57

Riesim rovnaky problem v tychto dnoch. Zateplil som nadoraz az po krytinu a namiesto noveho oplechovania pouzijem asi plastovy pas uchyteny k polystyrenu, nieco taketo: http://www.bramac.sk/hlavna-navigacia/p ... aflex.html

Offtopic: Odkial mas projekt? Velmi sa to podoba na moj dom ;)
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod jezo » Pon 03. Okt 2011 11:08:40

marek_kokso píše:Offtopic: Odkial mas projekt? Velmi sa to podoba na moj dom ;)


Dakujem za vysvetlenie. Dom je Kompakt 040 z euroline, len je predlzeny o meter kvoli technickej miestnosti (kurit budem pevnym).
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod esde » Pon 03. Okt 2011 15:25:34

>Jasne, mali by sa pouzivat klince, ktore su minimalne 2/3 v rezive, do ktoreho sa kotvi.

Toto pravidlo plati pre obycajne hladke klince. Preto sa pouzivaju klince krutene alebo zo zasekmi, kde plati pravidlo ukotvenia 1/2 v podklade.

Ano, na SR "sa to" tak neberie. Tato poznamka je len pre tych co sa chcu poucit a nekopiruju vsetko po susedoch.
esde
 
Príspevky: 1226
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 18:33:16
Dal súhlas: 49 krat
Dostal súhlas: 162 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod bulko_ » Pon 03. Okt 2011 20:00:24

jezo píše:Dovolim si pouzit tuto temu pre inu otazku. Zhruba za mesiac by mi mali robit krov a teraz som si vsimol detail, ktory neviem ako sa riesi. Vedla domu je garaz, trochu posunuta dozadu - prikladam nakres. Stavba je z ytongu, zateplovat sa bude asi tak o rok, plan je hrubkou 15cm. Predpokladam ze predna cast strechy garaze sa teraz oplechuje k muru domu. Co ale potom pri zateplovani?


Mas niekolko rieseni:

1 - dolozit krytinu, zabezpecit foliami proti zateceniu - potom zateplit a urobit bocne lemovnie (nezabudnut na dlzku zlabu)
2 - urobit bocne lemovanie uz s medzerou na polystyren
3 - urobit to co najlacnejsie - pouzit pz plech a po roku pri zateplovani rozobrat, poriadne zateplit a urobit nove bocne lemovanie uz na stierku spolu s listou
4 - zateplit tu stenu spolu so stavbou strechy a je uz pokoj, nebudes sa rozculovat ak o rok budes mat zasratu celu striesku od farieb, lepidiel a podobne :D
bulko_
 
Príspevky: 199
Registrovaný: Pia 10. Dec 2010 18:17:18
Bydlisko: KE
Dal súhlas: 38 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod jezo » Pon 03. Okt 2011 20:21:33

bulko_ píše:Mas niekolko rieseni:

Dakujem za tipy, prejdem to potom s dozorom.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod Mich » Sob 25. Feb 2012 23:34:17

Vyuzijem tuto temu pre svoj dotaz.

V prilozenom obrazku z projektu je zvlastny detail pomurnice. Robi sa to takto bezne? Skutocne moze pultova strecha byt opreta o pomurnicu prichytenu zvisle o stenu?

Odpoved som dostal , ze majstri vedia ako to maju urobit.
Prílohy
Dvojpod. dom 150 m2,Ytong 30+20 EPS,v streche 38 cm,21 EPS v podl.,len podlahovka 2 rozd., trojsklo.
Mich
 
Príspevky: 329
Registrovaný: Pon 01. Dec 2008 0:07:44
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod MichalV » Ned 26. Feb 2012 23:43:25

Ano je to bezna vec, vyuziva sa existujuci nosny mur. Samozrejme tomu musi zodpovedat aj zatazenie tej strechy, aby tu tkz pomurnicu nevytrhlo.
Obrázok užívateľa
MichalV
 
Príspevky: 86
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 22. Júl 2010 14:26:11
Bydlisko: Hnúšťa
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: Konstrukcne detaily krovu

Poslaťod Sergej781 » Uto 25. Jún 2013 21:37:45

Na staršom dome, murovanom z pálených tehál idem meniť strechu aj s krovom (krytina bude pálená škridla Creaton). Dom nemá veniec (napriek tomu nie je na ňom ani jedna prasklina), takže krov je "zviazaný" väzníkovými trámami, ležiacimi na podlahe povaly. Strop je z drevených trámov, podkrovie neobývané, sklon strechy 30 st. A teraz ten problém: Na píle, kde som si dal napíliť drevo na krov pília iba do dĺžky 10 m, lenže moje pomúrnice a vrcholová (hrebeňová) väznica majú dĺžku 10,8 m, takže budú musieť byť zložené z dvoch kusov. U pomúrnic v tom problém nevidím, ale vo vrcholovej väznici ano - asi tam budú musieť byť v strede dva stĺpiky na väzných trámoch, ktoré tú zloženú vrcholovú väznicu budú podopierať. Mám obavy, že časom sa tie väzné trámy pod touto tiažou prehnú a záťaž sa prenesie na drevenný strop (stropné trámy), preto sa mi to riešenie pomocou stĺpikov nepozdáva. Sú moje obavy na mieste? Existuje aj nejaké iné, vhodné riešenie? Vopred vďaka za rady.
Sergej781
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 18:09:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Strecha, podkrovie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť