Hojdacka - ake zaklady?

Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod Jookie » Str 12. Jún 2013 9:39:51

Zdar,

kupil som detsku hojdacku (nakolko som neschopny a lenivy vyrobit vlastnu :-D ), uvadzaju limit nejakych 50 kg na dieta, naraz su tam 4 pozicie na deti (teda teoreticky dokopy 200 kg zataz), ja tam planujem nechat miesto len na 2 deti naraz. Kolko betonu pouzit do zakladu na kazdu nohu toho stojana, aby to bolo dostatocne stabilne pri hojdani? Hmotnost betonu sa podla wikipedie hybe niekde okolo 2,400 kg/m3, rozmery a tvar betonoveho zakladu nohy je nepodstatna (vymyslim / vypocitam si podla pozadovanej hmotnosti), skor by ma zaujimalo, kolko by ste teda dali (alebo kolko ste davali) na nohu stojanu? Bude 50 kg betonu na nohu dost?

Miro
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod MiroM » Str 12. Jún 2013 12:02:04

50kg na jednu nohu? To je proklate malo. Hojdacka bude namahana dynamickym posobenim sily, nie statickym. Vsak si vypocitaj akou silou bude posobit hojdajuce sa dieta na jeden stlp (zrychlenie urobi svoje,stredoskolska fyzika). Ono sa to nezda, ale take 20-30kg dieta, pokial sa bude hojdat v urovni +-90°bude posobit velmi "slusnym" dynamickym zatazenim. Kolko presne mas dat ku kazdemu stlpu ti nepoviem, ale radsej to predimenzovat, akoby sa malo nieco stat.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod Jookie » Str 12. Jún 2013 12:49:57

Nuz, kedze to neviem vypocitat, tak sa pytam na nejake vase skusenosti ci odporucania :-D Kazdopadne, rychlost (a tym aj posobiace sily) bude najvacsia v najnizsom bode hojdacky a v najvacsom vychyleni nulova (ked sa meni pohyb z idem_hore - stojim - idem_dole).... co mi stale nic nepomohlo pri hadani, ci bude 50, 100 alebo 150 kg na nohu dost, i ked - cim viac tym lepsie... Takze, nejake ine tipy ze kolko dat?
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod bigben » Str 12. Jún 2013 13:17:17

Ja som neratal, nejak mi to ani nedoslo, ze treba ratat :idea: Hupacku som vyrabal sam, aj s domcekom. Domcek je na 4 nohach - hranoloch a vrcholovym hranolom je spojeny s Ackom. Na vrcholovom hranole su zavesene dve hojdacky. Cize spolu sest bodov v zemi. Od suseda som si pozical vrtak do zeme, priemer asi 25cm, vyvrtal som dieru hlboku 50-60cm. Do tej som supol beton, kolko kg neviem - nevazil som.... da sa vyratat podla rozmerov :D Osadil som v obchode kupene zeleza na kotvenie hranolov, tie pozinkovane, predavaju sa rozne tvary a rozmery. Upravil som vsak kotvenie, lebo jeden roxor 16 - 20mm hruby a 15cm dlhy to neudrzi - to som videl od oka, tiez som neratal... Privaril som este 3 - 4 ks roxoru, tak aby to voslo do diery a aby boli zeleza aj v zemi, nie len na povrchu. Zatial drzi, uz asi 3 roky. Vsetko skusam vlastnou vahou (105kg), ci uz je to hojdacka vo vnutri, alebo aj tieto vonkajsie, vzdy sa zavesim na kazdy zaves zvlast. Takze ked to udrzi mna, tak snad aj tie deti. No a tiez som sa pohojdal, kvoli dynamickej energii, tiez o.k. Zalezi vsak aj na rozostupe noh a podpier. Ja mam to Acko siroke asi 2,5m. Hojdacky su zavesene vo vyske 2,3m. Videl som aj koly do zeme pre kotvenie hranolov bez betonaze, ale ja osobne by som nemal velku doveru, zalezi vsak aj na type zeminy a type povahy cloveka a vyske bezpecnostneho prahu :D
bigben
 
Príspevky: 566
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:40:00
Bydlisko: TT
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 46 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod mp1 » Str 12. Jún 2013 13:28:53

sused má prenosnú konštrukciu (vnučky do dvoch rokov), 6/4" rúry, horný A spoj je stužený plechom, dolu sú áčka prepojené, takže je konštrukcia prenosná (kosenie trávnika, prípadne odsunutie na koniec záhrady). ak vyrastú, tak sa zatlčú 8 pozinkované hromozvodové drôty ohnuté do "U".
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod MiroM » Str 12. Jún 2013 14:51:38

Niektori ti tu navrhuju sposob kotvenia asi pre pripad, ze by sa dve hojdajuce deti hupali v protifaze :mrgreen: , teda sily by sa vyrusili. Daj si ruku na srdce a povedz si, ze na tych hojdackach sa nikdy nebude hupat ziadny dospelak.
Ja by som ako minimum dal kvader rozmerov 0,3x0,3x0,5m, co zodpoveda asi 100-110kg betonu. Samozrejme dana zem silove pomery vylepsi, ale nic si nepisal o kvalite zeme. Inac sa budu chovat zaklady v hutnej zemi a inac v nejakej skalnej sprasi. Ale ked veris zatlcenym skobam, nech sa paci, bude to samozrejme najlacnejsie a najrychlejsie riesenie.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod Jookie » Str 12. Jún 2013 15:03:25

MiroM píše:Daj si ruku na srdce a povedz si, ze na tych hojdackach sa nikdy nebude hupat ziadny dospelak.


Tam by som sa skor bal toho, ze to nevydrzi ta konstrukcia :) Navyse tato situacia je mozna, pretoze ani moji kamarati a ani ja nie sme uplni abstinenti :-D

MiroM píše:Ja by som ako minimum dal kvader rozmerov 0,3x0,3x0,5m, co zodpoveda asi 100-110kg betonu. ... Ale ked veris zatlcenym skobam, nech sa paci, bude to samozrejme najlacnejsie a najrychlejsie riesenie.


Vidis, konecne jeden odhad na minimum - 100 kg - diky. Ja som ochotny to betonovat, nie len davat skoby / zemne skrutky, len mi nie je jasne ze kolko. No a co nezamrzava hlbka, v tomto pripade sa neriesi?
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod deko » Str 12. Jún 2013 16:06:52

pri zeleznicnej stanici v nasej vieske je taka krcmicka. maju tam hranol 10x10, ktory podpieraju na kazdej strane dva hranoly 10x10, ktore zvieraju uhol cca 60 stupnov a su zavetrene jednou jedinou doskou, aby sa nerozisli. na zemi je to iba polozene. opakujem, ziadny beton, ziadne skoby, ziadne elka ani ucka ani nic podobne v zemi nie je. raz som videl, ako sedeli na tych hupackach tri kusy deti, mali cca 3, 6 a 10 rokov. ten vrchny tram sa sice pri hupani prehybal znacne, ale konstrukcia sa ani nepohla. samozrejme, rozhodne tu hupacku nesetrili - do 90 stupnov (teda xichtom dole a v zapati temenom hlavy dole) sice nesli, ale takych 75 dali...

takze by som to kotvenie nejako extra neriesil...
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod k+k » Str 12. Jún 2013 16:59:00

Mame nieco podobne ako toto http://www.prenasedeti.sk/obchod/action/productdetail/oc/3527/product/detska-trojita-zahradna-hupacka-amca-ag-402.xhtml
Jednoducho som zemnym vrtak s priemerom 20 cm(iny sused nemal :)) vyvrtal asi 70 cm dieru, praskol doma zarobeny beton, do toho Y-lon hranoly. Ukotvene je to na 6ke zavytovej tyci. Zatial drzi uz vyse 2 rokov.
Povodne som to mal kotvene do zeme len dodanymi tycami, ale to som dal po 5 minutach prec a nabehol vrtak do akcie :)
Obrázok užívateľa
k+k
 
Príspevky: 1184
Registrovaný: Uto 17. Feb 2009 21:31:42
Dal súhlas: 63 krat
Dostal súhlas: 81 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod pepa » Str 12. Jún 2013 18:40:46

50kg betonu na nohu bude urcite stacit. Ludia maju bezne hojdacky len polozene a funguju. Nohy tvaru A a nic nepada. Taktiez v tescu, baumaxe a podobne kupis bez problemov prenosne hojdacky.

Ja sa tiez na to chystam a budem kopat najmensiu dieru ako dokazem urobit. Hlbka aspon 70cm. Dole 20cm makadamu, beton asi 20x20x50cm. Podla tvojej konstanty je to 48kg betonu na jednu nohu a neverim, ze by to nestacilo ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod ivvan » Str 12. Jún 2013 19:08:21

ja som si ju spravil sám, normálne Ačka spojené hore hranolom, tie áčka zavetrené o ten hranol. vykopal som cca 20cm okolo každého hranola zem a obsypal betónom a hýbať sa to zaručene nikam nehýbe, ten betón spraví okolo hranolu peknú papuču a je to celé zapustené v zemi, tak to nemá kam odtancovať.
ivvan
 
Príspevky: 347
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 13:27:42
Bydlisko: sever
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 20 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod MiroM » Str 12. Jún 2013 22:29:48

pepa píše:50kg betonu na nohu bude urcite stacit. Ludia maju bezne hojdacky len polozene a funguju. Nohy tvaru A a nic nepada. Taktiez v tescu, baumaxe a podobne kupis bez problemov prenosne hojdacky.

No jasne pepa, ludia maju bezne vela veci a funguju. Tie prenosne hojdacky su na vsetko mozne len nie na hojdanie. Ano, take 3-4 rocne dieta sa tam vyhojda dosytosti, ale take 8-10 rocne deti uz vymyslaju a lietat by chceli stale vyssie. A o dospelakoch uz ani nehovorim, tam by uz hrozilo prevratenie. Je to nejaky extremny objem tych cca 45l betonu ku kazdej nohe? A mat svaty pokoj.

Nezamrznu hlbku by som naozaj v tomto pripade neriesil , makadam nie je tiez potrebny , neviem aku funkciu by v tom prietore tvojich 20x20cm plnil. Ak by to aj nebodaj podmrzlo, tak sa to zdvihne rovnomerne , po rozmrznuti to zase rovnomerne klesne. Vplyvom podmrznutia tu nehrozi nijake prelomenie konstrukcie, nijake staticke defekty, takze tych 50cm staci. Ide tu skor o tu hmotnost, teda o znizenie taziska celej konstrukcie, aby sa aj Jookieho kamarati mohli v dobrej nalade schuti pohojdat :drink :grc

Este som nasiel nieco k tym super prenosnym a extremne bytelnym hojdackam http://hojdacky.heureka.sk/zahradna-hoj ... 2/recenze/
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Hojdacka - ake zaklady?

Poslaťod Jookie » Štv 13. Jún 2013 9:11:45

Oukej, tak betonovanie je jasne, snad aj objem / vaha, realne uvidim v sobotu kolko sa mi bude chciet kopat a betonovat :-D Konstrukciu som vcera poskladal aby som z toho mohol pomerat ako daleko a cim to tam kotvit. Na spodku to ma predvrtane diery (ovalne pre nastavenie polohy, nie kruhove), takze by som chces do betonu zapustit nieco tiez s dierami, aby som to po betonovani proste priskrutkoval jedno o druhe (a neskor mohol v pripade potreby odskrutkovat). Vidim ze viaceri by zabetonovali priamo konstrukciu. V skatuli k tomu boli len take 4 trapne tycky (jedna na kazdu nohu) o dlzke asi 30 cm, ktore sa mali cez spodok tej nohy zatlct do zeme :)
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat





Späť na Exteriér, bazén, záhrada, terasa

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron