Krb ( s teplovzdusnymi rozvodmi) + rekuperacia je to mozne?

Krb ( s teplovzdusnymi rozvodmi) + rekuperacia je to mozne?

Poslaťod martin007 » Uto 11. Jún 2013 1:30:53

Dobry den,

chcem poprosit o radu ( a poprosim tymto o nepublikovanie ziadnych vysmesnych poznamok typu "to vie kazdy" , ak by som tieto znalosti mala , tak tu nepisem ;) )

Momentalne sa nachadzam v etape ukoncenej hrubej stavby domu a pred zaciatkom instalacii. V rodinnom dome bude instalovana krbova vlozka, rozmyslam napojit na nu teplovzdusne rozvody. Nakolko sa dom nachadza v casi , kde je obklopeny z dvoch bocnych stran susedmi, v stredovych castiach domu su situovane kupelne, cize budem potrebovat vyriesit problem odvetrania vlhkosti. Kupelna je relativne velka, oproti je otvorene schodisko. Takze mi po preluskani niekolkych for o stavbach pripada ako relativne rozumne ( aj ked financne dost narocne ) riesenie riadeneho vetrania s rekuperaciou. Ale:
1. je mozne nainstalovat riadene vetranie s rekuperaciou ak budu v dome teplovzdusne rozvody ktore budu ohrievat vzduch z krbu ? ( obycajnym rozumom mi to pride ako kontradikcia - krbom vzduch ohrievam a rekuperacia mi ho bude menit , aj ked viem teda ze rekuperacia mi vrati vzduch napat ciastocne ohriaty oproti nutenemu vetraniu )
2. Docitala som sa o decentralnych typoch jednotiek rekuperacneho vetrania. Na akom principe teda funguju ? viem si predstavit ventilator s vyvodom von ale to je nutene vetranie nie rekuperacia , ako sa v takejto jednotke cerstvy vzduch vrati a ohreje ( co som pozerala na nete tak som nasla nieco co sa viac menej podoba na ventilator ale viac info som nenasla )
3. V pripade ze by rekuperacia do domu sla - tym ze je to financne narocne ,bolo by mozne urobit si nejake veci svojpomocne - ako to vlastne funguje ? Dazdej izby ide jedna rura ( vyvod ) na privod cerstveho vzduchu a jedna rura na odvod pouziteho vzduchu ? alebo potrebujem fakt niekoho nakontaktovat aby mi to naprojektoval? ( v dnesnej dobe ale kazdy pyta aj za dobru radu eura ako keby to boli ceskoslovenske peniaze ;( )

Budem vdacna za kazdu radu . ( pre podrobnejsie info dom je dvojpodlazny s obytnou plochou cca 150 m2, kuchyna je spojena s obyvackou kde je situovany krb, )
martin007
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Pon 10. Jún 2013 23:48:59
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Krb ( s teplovzdusnymi rozvodmi) + rekuperacia je to moz

Poslaťod bladerunner » Uto 11. Jún 2013 9:31:15

veci ako krb, teplovzdušné rozvody, riadené vetranie, rekuperácia,.... by si mal riešiť už vo fáze projektu :!:
samozrejme ani ja som to tak nerobil, lebo som bol hlúpy :dash
ako sa hovorí múdry sa učí na chybách druhých, hlupák na vlastných - neber to osobne, to adresujem sám sebe :mrgreen:
poďme k riadenému vetraniu a rekuperácii:
ad1. krb a teplovzdušné rozvody ti dodávajú do domu teplo, riadené vetranie zabezpečuje výmenu vzduchu v dome. keď ho nemáš, treba zabezpečiť výmenu vzduchu iným spôsobom /otváranie okien a pod/, lebo ináč tam bude smrad, vlhkosť, nedostatok 02, atď. nie sú k kontradikcii ako hovoríš, ale treba rozmýšľať pri návrhu, aby sa navzájom "nebili". otázka skôr je, či vieš aj o negatívach kombinácie krb + teplovzdušné rozvody.
ad2. decentrálne jednotky riešia len jednu izbu. účinnosť asi dosť nízka.
ad3. celý dom je finančne náročný. môžeš robiť všetko svojpomocne. nemusia ísť do každej izby 2 rúry. väčšinou je to tak, že do obytných miestností privádzaš čerstvý vzduch, z kúpelne,WC, kuchyne a pod odvádzaš vzduch preč. môžeš si to dať navrhnúť profíkom, alebo si niečo naštuduješ a navrhneš si to sama. info na tomto fóre + na nejakých českých /tzb. info, airforum a pod./
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron