Platňa schodov

Re: Platňa schodov

Poslaťod Mongol » Pon 03. Jún 2013 11:39:25

Klince v Ytongu moc nedrzia... My sme pouzili skrutky do dreva s klasickou 6hrannou hlavickou. Pekne sa do Ytongu zavrtali, a drzalo to fajin. V lambde nedrzi nic, ani ta skrutka poriadne nedrzi, ale v P4-500 to drzalo paradne.
Pri salovani schodov sme miestami pouzili aj klasicke drevoskrutky - krizove. Ale beton ma silu, skrutky 5x50 to utrhlo ako nic. Ked som odsalovaval, tak vacsina skrutiek z dosiek bola potrhana. Klince su na salovanie urcite lepsie 8-)
Prílohy
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat




Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Pon 03. Jún 2013 13:02:53

MiroM

Nie, budem ich fixovať do tej fošne, len som nevedel ako pripevniť tú fošňu k YTONGu, ale ak to udržia 200ky klince tak je to OK. Skrutky tam nechcem veľmi používať
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod MiroM » Uto 04. Jún 2013 8:05:33

user píše:MiroM

Nie, budem ich fixovať do tej fošne, len som nevedel ako pripevniť tú fošňu k YTONGu, ale ak to udržia 200ky klince tak je to OK. Skrutky tam nechcem veľmi používať

V P4-500ke budu drzat dobre. Nebudu namahane na tah , ale na strih, takze bude to ok.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Str 05. Jún 2013 19:52:58

Akú výstuž ste použili v schodisku?

V projekte mám uvedenú pozdĺžne priemer 10 mm každých 100 mm v dvoch radoch a priečnu priemer 8 mm každých 300 mm taktiež v dvoch radoch. Ale pri hrúbke platne 150 mm je dosť problematické ohnúť takto výstuž, použili sme pozdĺžnu tak ako je v projekte ale len v jednom rade a priečnu výstuž v 1/3 8 mm a vo zvyšných 2/3 10 mm opäť v jednom rade. Viem, že posledné slovo má statik, zaujíma však aké výstuže ste používali
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod vvv » Štv 06. Jún 2013 21:50:14

Na moj laicky vkus dost odvazna zmena vystuze na takmer polovicne hodnoty. Tiez som mal podobne dimenzovanu vystuz v dvoch radoch. (Asi mas katalogovy projekt z Eurolinu, lebo podobnost je az prilis velka s mojimi schodmi), ale az takto okresat vystuz by som si asi nikdy nedovolil, aj ked pripustam, ze povodne je urcite predimenzovana. Napriek tomu, mozno asi aj preto, ze som robil prve schody, som ju dodrzal do bodky. S desiatkou roxormi sa robilo dast tazko, ale dalo sa to zvladnut.
Mimochodom, co tu sledujem tvoje prispevky a zmeny v projekte, nebol by individualny projekt vhodnejsi ?
vvv
 
Príspevky: 397
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 15:14:47
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 62 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Pia 07. Jún 2013 8:40:30

to: vvv

Statik mi dokonca navrhol, aby som tam použil miesto stavebného železa len KARI siete, spýtam sa statika na takúto úpravu
Ano, pripúšťam, že katalógový projekt je absolútne nevhodný, projekt som mal už kúpený, takže iné riešenie sa nenaskytlo ako meniť to za chodu.

Pripájam fotky výstuže, konečne v správnej téme :)
Prílohy
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod sigma » Pia 07. Jún 2013 10:33:47

Nehovorim, ze to spadne, ale zelezo by nemalo byt prehnute a pridal by som distancne podlozky a potom druhu vrstvu (toto nie je konecne mnozstvo vystuze). ;)

Zelezo ma byt v spodnej casti, ale nesmie sa dotykat debnenia a ma byt obalene betonom => 2cm (na fotke ti to na kraji lezi, asi si to este nestihol podlozit)
vvv to zvaral na mieste, neviem ako tam tie distancne roxory chces dat. (mne by zhorelo debnenie pri zvarani :lol: ) Druhu vrstvu by som dal s ofsetom 5cm, aby bolo dobre vidno zatecenie betonu.
Naposledy upravil sigma dňa Pia 07. Jún 2013 13:48:15, celkovo upravené 4
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Pia 07. Jún 2013 11:06:29

sigma

Postačí ak druhá vrstva bude totožná s prvou, pričom bude oddelená dištančnými podložkami? Môžem použiť ako dištančné podložky kúsky roxorov ako to má na fotke vvv?
Čo myslíte pojmom, železo by nemalo byť prehnuté.

Otázka k miestu votknutia, správne som to pochopil, že vrchná vrstva armovania by mala byť cca. 2 cm ponorená v betóne? Ak vysoko by mala byť spodná vrstva armovania?
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod jan45 » Pia 07. Jún 2013 13:11:26

schody takýchto rozmerov, tak pekne zašalované a zapustené do muriva by som zabetonoval aj bez výztuže. Tá je tam len na ozdobu.
http://vegetacnecistiarne.blogspot.sk/
jan45
 
Príspevky: 535
Obrázky: 8
Registrovaný: Ned 25. Júl 2010 11:41:56
Bydlisko: Bojnice
Dal súhlas: 368 krat
Dostal súhlas: 39 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod sigma » Pia 07. Jún 2013 13:49:55

jan45: schody sa skladaju z dvoch obdlznikov, ktore maju medzi sebou zcasti medzeru (priecku) a zcasti su spojene (v polovici). Jedna polovica je ukotvena do dolnej deky a steny a druha polovica je ukotvena do hornej deky a steny. Tipujem, ze dilatacna spara by sa vytvorila v strede v najslabsom mieste. Zelezo zabranuje trhlinam, tak sa to zmrsti niekde pri stene, alebo hore. Schody bez zeleza by popraskali a vadilo by to (praskliny) v pripade oblozenia keramickou dlazbou.
Volakedy boli (aj teraz su) schody bez zeleza, ale stupne su zvlast a moze si kazdy stupen nezavisle dilatovat. V podstate mas pravdu, je tam na okrasu (aby nepopraskali).
Pokial nezabudnes na cement.
Naposledy upravil sigma dňa Pia 07. Jún 2013 14:38:56, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Pia 07. Jún 2013 14:01:26

sigma

To schodisko by mi nepadlo na hlavu aj keby tam nebolo žiadne železo? Schody budú obložené pravdepodobne parketami a zo spodu budú omietnuté, ale pre istotu tam dám druhú vrstvu armovania.

V prvom stupni druhú vrstvu armovania môžem nechať len voľne vysieť, alebo je potrebné ju zviazať s prvou vrstvou? V projekte len volne vysí, resp. je len zaliata betónom. Taktiež ako správne fixovať výstuž do nosníka YTONG stropu. Majstri mi do 2 nosníkov vložili 2 výstuhy R16 dĺžky 2250 na spevnenie, ale samotná výstuž zo schodiska je priviazaná len k železu, ktoré trčí zo samotného PREMAC nosníka.
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Ned 16. Jún 2013 20:05:33

Výstuž schodiska sme doplnili o ďaľšiu vrstvu. Schodisko je zabetónované a šalovanie vydržalo, vďaka za rady a tipy, bez nich by som to nezvládol ;)
Prílohy
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Štv 29. Máj 2014 9:52:16

V projekte mám uvedené zábradlie schodiska vo výške 1110 mm na poschodí ako je na obrázku. Nie je tam však sklon, resp. výšková kóta stredového zábradlia, ktoré je tvorené múrom. Ak je vrchná výška 1110 mm môžem spodnú použiť taktiež 1110 mm ako je na obrázku? Problém je v tom že vyššie stupne budú mať nižšiu výšku ako spomínaných 1110 mm, keďže sú nepravidelné.
Prílohy
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod TomasHo » Štv 29. Máj 2014 10:53:55

user, ja mam podobne schody, urobil som si provizorne zelezne zabradlie, aby som vyriesil presne ten problem, co hovoris, teda ci to zabradlie nebude nizke.


Myslim, ze je v pohode, hore ho mam 100cm od zeme, v otocke 110cm. Robil som to tak, aby nad ziadnym schodom nebolo nizsie nez 90 cm. A zaroven aby to bolo ako - tak esteticke. Finalne zabradlie bude sklenena doska. Ja by som ten tvoj murik ani nesaloval - urob ho z ytongu a ten si mozes hore zrezat ako chces, aj dodatocne. A na to si daj drevenu dosku.

Inac, tie tvoje schody su riadne skosene, kto ti to tak navrhol? Ja som to riesil velmi dlho a vyslo mi, ze stacia skosene 3 schody od otocky. Zatial vsetci vravia, ze su pohodlne.


Ale zase, ty to mas uz vysalovane, ako vidim, takze uz to menit nebudes, ja som to robil krkolomnou metodou ytong-zelezo-drevo-osb.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Platňa schodov

Poslaťod user » Štv 29. Máj 2014 11:01:47

Múrik je už vymurovaný z YTONGu tak ako píšeš, čakajú ma teraz omietky, tak to chcem mať pripravené. Ak by som nechal rovnaký rozmer tzn. 1110 hore aj dole, tak žiaden schod nebude nižší ako 950 mm, to by malo byť OK.

Čo sa týka schodov, je to klasický katalógový projekt, takže už som si zvykol, ale nemám s tým problém, mám 45ku nohu a bez problémov viem prejsť aj po krátkej vnútornej strane schodov :). Priestorovo ma to nepustilo, takže inak som to nevedel vyriešiť, ono na ploche 2,25x233 m veľa človek toho nenavymýšľa :)
user
 
Príspevky: 582
Registrovaný: Ned 02. Sep 2012 9:29:52
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 1 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Stavebné práce, stavebný materiál

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia