je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod bysťo » Str 29. Máj 2013 13:25:44

ahojte,

píše sa v rôznych návodoch, že je potrebné prekúriť podlahovku pred kladením laminátovej pokládky.
je to naozaj nutné?

ja som poter betónový dával robiť začiatkom decembra, do januára bol zakrytý igelitmi aby dobre vyzrel, potom som ho odkryl.
pokládka príde na rad až niekedy v júli, skôr nie.

kúrenie nemám skompletizované, musel by som sa na to zamerať, ak je to nutné prekúriť.

čo vy na to teda?

ďakujem, Bysťo
Naposledy upravil MartinH dňa Str 29. Máj 2013 17:01:48, celkovo upravené 1
Dôvod: Preklep v nadpise
už stojí, ten náš domček vysnívaný...
bysťo
 
Príspevky: 233
Registrovaný: Uto 30. Dec 2008 15:16:31
Bydlisko: Lukové
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 6 krat




Re: jewnutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod fabka2004 » Str 29. Máj 2013 13:52:24

zmerrajte si vlhkost poteru a to cislo Vam povie co je nutne ...
fabka2004
 
Príspevky: 1910
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:13:36
Bydlisko: BA vidiek
Dal súhlas: 48 krat
Dostal súhlas: 172 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod TomasHo » Str 29. Máj 2013 17:19:10

Ja som bol v tom, ze po polroku musi byt betonovy poter prezrety skrz naskrz a zvysovanie tepla z neho ziadnu vodu nevyzenie - ak tam nejaka vlhkost zostala a nepremenila sa pri zreni, tak laminatu to nemoze ublizit. Ja som potery poriadne penetroval, aby bol povrch uzavrety a netvoril sa prach, dufam, ze ta penetracia uzavrela zbytkovu vlhkost vovnutri, nech ma ten beton co zrat pri zreni.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod pepa » Str 29. Máj 2013 18:50:27

Podla niektorych nazorov poter bez kurenia nikdy naozaj nevyschne a po zakureni sa z neho zacne uvolnovat zbytkova vlhkost. V tomto clanku pisu, ze je to krystalicky viazana voda.
http://www.az-podlahy.cz/clanky/potery/ ... potery.htm

Ja som poter radsej prekuril, poter mal uz sice par mesiacov, ale vo vnutri dost vyrazne stuplna vlhko, ked sa zacalo kurit. Takze som bol naozaj rad, ze som to kurenie rozbehal. Meranie vlhkosti je draha zalezitost, to je fakt lepsie dat tie peniaze do kurenia. Potom som sa aj vykaslal na parozabrany, specialne podlozky a ine blbosti pod laminatku. Dal som tam len obycajny mirelon a laminatka je uplne v pohode, nic sa s nou nedeje ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod TomasHo » Str 29. Máj 2013 19:58:55

Pepa,
tak to som sa zase nieco dozvedel. U nas sa kurilo celu zimu pred pokladkou, takze starosti si nerobim, ale ak je to s tou vodou v krystalickych strukturach pravda, tak tam asi zostane naveky, lebo maximalna teplota vody do podlahovky bola tak 26-28 stupnov a viac to asi ani nikdy nebude. Nejakych 60 stupnov, to snad ani to cerpadlo nevie do podlahovky dat.
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod pepa » Str 29. Máj 2013 20:08:59

60C pisu pre cementovy poter, pre anhydrit pisu 40C. Inak mas pravdu, pokial tych 60C nikdy nedosiahnes, tak ti asi fakt moze byt jedno, ze tam je nejaka voda. Pri anhydrite, to uz moze byt na hranici, staci, ze na tyzden udru mrazy -20C a uz moze byt potrebne zvysit teplotu vody na 45C a ked sa potom zacne ta voda uvolnovat, tak nastane pohroma. Ja som pred pokladkou kuril asi tyzden a postupne som zvysil teplotu vody az na 45C, takze co tam bolo, to sa snad vyparilo a uz bude navzdy pokoj ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod ... » Štv 30. Máj 2013 8:12:04

pepa píše:60C pisu pre cementovy poter, pre anhydrit pisu 40C. Inak mas pravdu, pokial tych 60C nikdy nedosiahnes, tak ti asi fakt moze byt jedno, ze tam je nejaka voda. Pri anhydrite, to uz moze byt na hranici, staci, ze na tyzden udru mrazy -20C a uz moze byt potrebne zvysit teplotu vody na 45C a ked sa potom zacne ta voda uvolnovat, tak nastane pohroma. Ja som pred pokladkou kuril asi tyzden a postupne som zvysil teplotu vody az na 45C, takze co tam bolo, to sa snad vyparilo a uz bude navzdy pokoj ...


a to si mal aku teplotu v objekte ? lebo mne ked som susil podlahu sa mi viac ako 1-2 stupne rozdielu medzi teplotou vody a aj podlahy a priestoru dosiahnut nepodarilo (a to som mal rozdiel teplot vonku-dnu cez 30 stupnov, je ale fakt ze som to nevetral ale vlhkost som vychytaval odvlhcovacmi (a vylieval kyblami von :-) ), kedze tak predimenzovane kurenie aby som nemal pri trvale otvorenom okne podchladeny dom vzhladom na nizke teplotne straty domu nemam)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: je nutné prekúriť podlahu pred kladením laminátu?

Poslaťod pepa » Štv 30. Máj 2013 9:13:41

Vonku bolo asi 25C (jun). Vnutri asi 40C. Bolo otvorenych niekolko vetraciek na oknach. A vlhkost stupala z 50% na asi 65%.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat





Späť na Podlahy, dlažby, obklady

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron