ventilator s hygrostatom

ventilator s hygrostatom

Poslaťod yoyo » Pon 13. Máj 2013 10:21:43

Mate niekto skusenosti s ventilatorom, ktory ma hygrostat - teda cidlo na meranie (relativnej) vlhkosti? V pripade zvysenej vlhkosti zopne a zacne odvadzat vzduch na nami nastaveny cas.
- je cidlo na meranie vlhkosti spolahlive/presne?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod Jookie » Pon 13. Máj 2013 10:36:30

Mam doma take dva (priemer 100 mm), bohuzial nie su schopne nieco seriozne vyvetrat za par minut, takze ked som ich nechaval zapinat aj podla vlhkosti, tak bud isli stale, alebo nesli vobec :) Momentalne uz nepouzivam zapinanie podla vlhkosti, len casovac ktory ich necha bezat este 2 minuty po zhasnuti svetla. Ovela viac mi pomoze na kupelni po sprchovani otvorit dvere. Tento ventilator bol z kupelne neskor vymontovany a diera po nom zapchana, kedze ked bolo pred rokom -15 a protivne fukalo, tak mi cez tento otvor dovnutra prefukoval chladny vzduch i napriek klapkam, ktore som tam mal.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod yoyo » Pon 13. Máj 2013 10:41:42

hm... nepotesil si ma jookie :).. .

- to ze ti to nevyvetralo za par minut nebolo tym, ze si mal poddimenzovany priemer ventilatora? Netrebalo vacsi? Alebo vidis problem v tom, ze to cidlo je proste odveci?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod Jookie » Pon 13. Máj 2013 10:53:24

yoyo píše:- to ze ti to nevyvetralo za par minut nebolo tym, ze si mal poddimenzovany priemer ventilatora? Netrebalo vacsi? Alebo vidis problem v tom, ze to cidlo je proste odveci?


Mozno vacsi priemer, urcite aj otvory do dveri, aby bolo umoznene prudenie vzduchu cez kupelnu - mam to bez otvorov na dverach, takze ventilator mal problem hybat vzduchom, do dveri som otvory robit nechcel, a ked uz musim nechat pootvorene dvere, tak to uz ich mozem nechat otvorene uplne. Vlhkost ani smrad to proste nemalo moznost a sancu vyvetrat. Ale viac mi vadil hluk z vetraka pri kazdom umyti ruk alebo kratkom zapaleni svetla (kedze sa mi to aktivovalo aj na zapnutie svetla). Ale uplne najviac mi vadila tak strasna kosa co z toho isla v tom zimnom necase, a to by sa s vacsim otvorom este len zhorsilo. Myslim ze to bola kombinacia blbeho ventilatora, blbej aplikacie (bez dier v dverach), blbeho snimaca...
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod yoyo » Pon 13. Máj 2013 10:58:01

tak pre uplnost by bolo dobre este uviest aj znacku ventilator, nech viem na co si davat pozor...

dik
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod Jookie » Pon 13. Máj 2013 10:59:09

Toto z hlavy nedam, snad ked pridem domov a nezabudnem, tak pozriem a napisem.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod tienik » Pon 13. Máj 2013 12:20:13

snimanie vlhkosti - aspon ako tak presne je dost osemetna zalezitost. Ja som sa trosku hral a pre moj system riesil meranie vlhkosti v dome. Potreboval som to v nejakej analogovej forme - idealne ako zmenu napatia, alebo prudu.
Vtedy som zistil, ze snimace vlkosti ako take su vyrabane ako kapacitne - to jest vlhkost vzduchu sposobuje zmenu ich kapacity. Takze musi tam byt relativne slusna elektronika co kapacitu, teplotu atd... prevedie na nejaku presne definovanu hodnotu napatia. Ja som skoncil na snimaci HIH4xxx, v cene cca 20€ s ktorym sa uz daju dosahovat slusne opakovatelne presnosti nerania. Ale dost teda pochybujem ze ovladanie tychto malych ventilatorov je riesene prave cez toto pomerne slusne cidlo, skor to vidim na cosi uplne lacneho - kde si to meria vlhkost doslova ako chce.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod pepa » Pon 13. Máj 2013 21:15:27

Ja mam 150mm ventilatory vyvedene cez stenu, so zaluziami a dvomi spatnymi klapkami v rure a musim povedat, ze to odvetrava uplne v pohode. Ked ho nezapnem, tak po sprchovani mam 80% vlhkost, ked bezi tak je vlhkost o 20-30% mensia. Pod dverami citim, ze to robi slusny podtlak. 100mm som nechcel presne z toho dovodu, ze to len huci a nic to nevyvetra. 100ky maju prilis male lopatky.

S cidlom vlhkosti to asi nema velky vyznam (nie zeby sa nedalo urobit lacne funkcne cidlo, cinske lacne teplo-vlhkomery za par $ vedia merat celkom spolahlivo). Ale spinanie si regulujeme cisto sami, pri mensej zime otvarame okno, pri vacsej, alebo ked mrzne bezi iba ventilator. Mam tam iba casovac nastaveny na 20minut a je to celkom ok. To je asi taky idealny cas na odvetravanie aj pocas rannej chvilky poezie ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: ventilator s hygrostatom

Poslaťod yoyo » Uto 14. Máj 2013 9:15:08

hm... chcel by som to predsa len nejako zautomatizovat a tak rozmyslam nad tym, ze by som kupil ventilator bez hygrostatu a k nemu dokupil osobitne hygrostat. Otazka je, ze aky hygrostat kupit (nemam v tom absolutne prehlad) a ako urobit predpripravu pre zapojenie hygrostatu? Montaz na DIN listu + externe cidlo? alebo vedla ventilatora budem mat samotny hygrostat?
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron