Komínové dvierka

Komínové dvierka

Poslaťod Sergej781 » Sob 14. Júl 2012 18:38:36

Zdravím, mám starší tehlový dom. V spodnej časti komína sú dvierka-ale z vnútra. Ja ich chcem radšej zvonku-takže musím vysekať otvor a osadiť komínové dvierka. Tie mám už kúpené. Čím tie dvierka po vysekaní otvoru pripevniť? Maltou alebo nejakým lepidlom? Na internete je ich veľa druhov. Nevyznám sa v tom, ani som to nikdy nerobil. Takže uvítam každú rozumnú radu. Vopred vďaka.
Sergej781
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 18:09:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Komínové dvierka

Poslaťod Mongol » Pon 16. Júl 2012 14:56:29

Podstatna informacia je ake zlozenie ma komin?

Ci je to stary jednozlozkovy typ, alebo novy/zanovny viacvrstvovy so samotovou vlozkou, nerezovou, azbestovou atd..... ?

Ak je to stary jednozlozkovy komin len vymurovany z tehly bez vnutornej rury (azbeztocement, samot, nerez a pod,.) tak vyburat dieru a osadit dvierka do cementovej malty... Tam je to v podstate jedno, dolezite je aby to drzalo. Samozrejme osadit tak ze vymazat maltou aj boky, aby sa z tehly neprasilo a nedrolila sa.

Ak je to komin viacvstvovy, tak tam je to komplikovanejsie - treba mat napojovaci diel, ktory sa po vyrezani otvoru do rury osadi. ked je samotovy, tak samotovou maltou alebo samotovym tmelom.
Napr: http://www.zopkrby.sk/detail/4065-dodat ... micka-o200

Vsetko to zavisi od zlozenia komina.
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod Sergej781 » Pon 16. Júl 2012 19:34:41

Komín je pôvodný, t.z. klasický vymurovaný iba z tehly. Neskôr do neho plánujem dať nerezovú rúru a hornú časť nad povalou postaviť nanovo.
Tak tie dvierka skúsim pripevniť cementovou maltou. Akurát škoda, že predávajú najmenej 25kg balenie. Asi z nej spotrebujem iba malú časť.
Sergej781
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 18:09:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod sabikeuk » Štv 21. Mar 2013 15:27:31

Vedel by mi niekto poradit ci musim umiestnit kominove dvierka v dolnej casti komina, alebo by mohli byt umiestnene na prvom poschodi ?
sabikeuk
 
Príspevky: 53
Registrovaný: Uto 17. Jan 2012 12:30:00
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod deko » Štv 21. Mar 2013 16:05:32

sabikeuk píše:Vedel by mi niekto poradit ci musim umiestnit kominove dvierka v dolnej casti komina, alebo by mohli byt umiestnene na prvom poschodi ?

takto. vcera mi do komina spadol drozd. ak by som nemal dvierka na prizemi, ako by som ho vytiahol? takisto sadze, ktore spadnu dole pri vymetani komina - ako by ich clovek dal prec, keby dole neboli dvierka?
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod sabikeuk » Štv 21. Mar 2013 17:04:32

deko píše:takto. vcera mi do komina spadol drozd. ak by som nemal dvierka na prizemi, ako by som ho vytiahol? takisto sadze, ktore spadnu dole pri vymetani komina - ako by ich clovek dal prec, keby dole neboli dvierka?

Tak toto by ma nenapadlo ze by mi spadol drozd :lol: do komina.
Ale mas pravdu, ma to logiku...
sabikeuk
 
Príspevky: 53
Registrovaný: Uto 17. Jan 2012 12:30:00
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod mendo » Štv 21. Mar 2013 17:15:13

sabikeuk píše:Vedel by mi niekto poradit ci musim umiestnit kominove dvierka v dolnej casti komina, alebo by mohli byt umiestnene na prvom poschodi ?

Dole mat musis, to mas v kazdom navode pri stavbe komina a dalsi otvor by si mal mat dalsich 6-7m
Po navsteve revizaka na komin doporucujem dat dalsi otvor hore pod stit aby si nemusel pri cisteni furt lietat na komin na strechu.
Skoda ze som sa to nedozvedel alebo nezaujimal skôr. Teraz je uz neskoro
PS: druhy revizny otvor v stavebniciach nemas musis si dokupit
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod tramo » Pia 22. Mar 2013 0:14:56

jednoduchsie je dat dvierka dole, ale je aj ina moznost a to ak je krb(pec) tak komin bude vymurovany az od napojenia do krbu. Kominova rura s napojenim bude v spade v celom priemere sikmo do krbu(pece). Sice to nieje standardne riesenie, ale uz som to tak videl a aj par rokov odskusane a bez problemov. Jediny problem je pri cisteni... tam treba uvazit v akej vyske bude napojenie do komina a aky bude pristup k tomu miestu. Osobnu skusenost nemam ale zevraj pri vymetani ak je napojenie cele sikme nieje problem s pomocou vysavaca...
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod Sergej781 » Str 01. Máj 2013 22:54:39

V starom tehlovom dome idem vlozkovat komin nerezom. Spodne, vymetacie dvierka su z vnutra domu, takze pri vymetani mam dnu o sajrajt postarane...preto chcem spravit vymetaci otvor zvonka. Lenze komin nejde cez obvodovu stenu domu, ale az vedla nej, zvnutra (proste akoby bol na nu zvnutra domu "prilepeny", neviem ako to lepsie napisat), takze teraz musim z vonku do obvodovej steny (hrubej 40cm) preburat otvor na tie dvierka. Dnes som aj zacal, 20cm uz mam, len aj tak rozmyslam, ci pokracovat, alebo to nechat tak, zamurovat a nadalej trpiet vymetaci otvor zvnutra. Ak sa rozhodnem pokracovat, nenarusim statiku muru? Nebude tade tepelny most (bude tam treba vlozit nejaku nehorlavu izolaciu?)? Prosim poradte.
Sergej781
 
Príspevky: 7
Registrovaný: Sob 14. Júl 2012 18:09:10
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Komínové dvierka

Poslaťod Mongol » Štv 02. Máj 2013 11:05:36

Sergej781 píše:V starom tehlovom dome idem vlozkovat komin nerezom. Spodne, vymetacie dvierka su z vnutra domu, takze pri vymetani mam dnu o sajrajt postarane...preto chcem spravit vymetaci otvor zvonka. Lenze komin nejde cez obvodovu stenu domu, ale az vedla nej, zvnutra (proste akoby bol na nu zvnutra domu "prilepeny", neviem ako to lepsie napisat), takze teraz musim z vonku do obvodovej steny (hrubej 40cm) preburat otvor na tie dvierka. Dnes som aj zacal, 20cm uz mam, len aj tak rozmyslam, ci pokracovat, alebo to nechat tak, zamurovat a nadalej trpiet vymetaci otvor zvnutra. Ak sa rozhodnem pokracovat, nenarusim statiku muru? Nebude tade tepelny most (bude tam treba vlozit nejaku nehorlavu izolaciu?)? Prosim poradte.


Myslim ze uvazujes dobre, ked to chces dat do exterieru... Neviem si predstavit to mat vnutri. Ten otvor nebude moc velky. Idealne si zistit u firmy co ti to bude frezovat a vlozkovat nerezom co bude stat kus priamo na to urceny: Predlženie napojenia dvierok. Je to bezne ze sa to tymto predlzi a az na toto sa osadia dvierka. Nebude potom problem s obkladanim nehorlavym materialom, lebo to bude v podstate cast komina, ktora bude z nerezu. Skus oslovit tych co budu robit komin, urcite budu vediet o co sa jedna, a podla rozmeru aky maju spravis aj dieru do muru... Mur by po statickej stranke moc trpiet nemal, pre pokoj v dusi mozes vlozit nad dieru ktoru spravis nejaku ocelovu pasovinu, alebo hrube roxory do maltoveho lozka....
Mongol
 
Príspevky: 188
Registrovaný: Štv 07. Apr 2011 9:39:02
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 19 krat





Späť na Komín, krb

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia