energeticky certifikat na byt po 1.1.2013

Re: energeticky certifikat na byt po 1.1.2013

Poslaťod majko » Uto 23. Apr 2013 11:48:58

MiroM píše: Neviem, co si chces dokazat? Ja som ti tvrdil, ze EC je len zdrap papiera a s realitou nema nic spolocne. Za tym si stojim. Pisal som aj to, ze sa najde zopar poctivcov, co to pocitaju poctivo.

Ale potom v podstate mam skoro rovnaky nazor. Aj tvrdim, ze EC ma z realitou dost spolocne pokial sa pocita poctivo. A tiez si za tym stojim. Keby to tak nebolo, nema ako fungovat pasivny dom. Lebo ak si niekto trufne nastahovat sa do PD s "hodinovym" EC na PD bez kurenia, ma sakra problem.
Ja som len poznamenal, ze si neviem predstavit ako niekto za 1h vyrobi seriozny EC. A reakcia na to je ze som "sadol na lep, som naivny a citam vela diskusie" a aby sa to nejak dokazalo pouziju sa nejake zaludne formulacie. Potom mi proste neda nereagovat.
MiroM píše:Ved ty tu prekrucas fakty. Pisal si, ze spravanim mozes ovplyvnit spotrebu. To akoze, ked je niekto dochodca, tak to je ine spravanie v tom istom dome?
Ano predstav si ze je. Neviem o akom prekrucani faktov pises. Vyhlaska definuje Čas prítomnosti za deň (mesačný priemerný čas) pre rodinny dom 12h. Dufam, ze ti je jasne, ze ked tam budu 2 dochodcovia trcat cely den, bude to ine ako ked tam bude parik co chodi na tyzdnovky do BA (nebrat doslovne).
MiroM píše:Myslel som vonkajsie cerpadla, napr. studna a pod., tam ide teplo fuc.
OK chapem. Ale npr pri TC voda voda ani to nie je celkom pravda, pretoze to cerpadlo sa chladi tou vodou co cerpa, teda ju zohrieva a to teplo sa vyuziva dalej na ohrev domu. Ale ten podiel vyuzitelneho tepla je tam samozrejme mensi.
MiroM píše:Nevravim o nejakom dome typu kocka,presnych obdlznikovych miestnostiach, niektore domy maju sikminy, vyklenky, arkiere a pod. Uz vidim, ako ti tvoj vypoctar pocita objem, ktory je obsiahnuty v takom vikiery
No moj dom, je trochu zlozitejsi ako kocka, hlavne vnutri. A preto som pisal, ze ten pan hodinu len meral a spisoval. Reakcia bola, ze sa len tvaril a ze som mu skocil na lep.
MiroM píše:O cviceni so solarnymi ziskami som pisal, len si to poriadne precitaj.
Ak mas na mysli to tienenie a koeficienty, ano to mas prvavdu. Ale to je stale ohybanie reality aby nieco vyslo, nie pouzitie realnych podmienok na vypocet.
majko píše:V laboratornych podmienkach.

Udavaju aj prakticku vlhkost http://www.wienerberger.sk/technick%C3% ... fi-30.html
majko píše:bral do uvahy vsetky vstupne premenne(ty veris, ze to tak je)
Nie neverim. Su podstatne premenne a menej podstatne. Myslim, ze cielom, nie je mat ma elektrometri presne tu istu hodnotu. Ale kde sa to zrazu lisi niekde o 100, 200, 300 (ano aj take som zachytil) percent tak niekde volaco nesedi.
majko píše:Takze sa vytesuj dalej zo svojho "A" na vysnenom EC, mozes sa k nemu aj modlit.
Ja sa k nicomu modlit nepotrebujem, ja som si rovnako ako Ty pocital dom aj sam (ale len cez PHVP, cize velmi zjednodusene), realita sa sice neda velmi porovnavat (sice kurim celu sezonu, ale nebyvame tam celu sezonu) ale zatial je niekde medzi mojim vypoctom a EC.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat




Re: energeticky certifikat na byt po 1.1.2013

Poslaťod MiroM » Uto 23. Apr 2013 13:27:56

Cela tato nasa diskusia vznikla v dosledku toho, ze si tvrdil, aky je EC potrebny , aky je super a je dolezite, aby bol presny. Ja som ta chcel vyviest z omylu. EC je produktom tejto hnusnej byrokratickej masinerie. Inymi slovami, pre bezneho stavebnika nema ziadny vyznam, teda su to vyhodene peniaze. Ako ti moze taky EC pomoct? Bavime sa o EC pre RD ku kolaudacii. Mimochodom, preco moje vypocty ponizujes na uroven EC. Moje vypocty nie su EC. EC k RD ku kolaudacii je, opakujem po 100x, zdrap papiera.
A ludia, ktori vydavaju EC aj tak k tomu pristupuju. Nikde som netvrdil, ze sa dom neda spocitat poriadne aby korespondoval s realitou, ale od EC to necakaj.
O par rokov, ked budu platit prisnejsie pravidla pre spotreby, uz len potom sa budu robit o*ebavky ohladom EC. Vid zelena usporam v Cechach, kde sa lepsie zateplene domy(horkotazko NED) dostali do pasma PD.

majko píše:Ano predstav si ze je. Neviem o akom prekrucani faktov pises. Vyhlaska definuje Čas prítomnosti za deň (mesačný priemerný čas) pre rodinny dom 12h. Dufam, ze ti je jasne, ze ked tam budu 2 dochodcovia trcat cely den, bude to ine ako ked tam bude parik co chodi na tyzdnovky do BA (nebrat doslovne).


Budem citovat vyrok z jedneho znameho filmu: "Proc si tak natvrdly?". Ty nechapes, co som chcel povedat? V EC alebo vo vlastnych vypoctoch sa uz pocita s danym poctom osob a aj s predpokladanym uzivanim domu. Ak sa robil vypocet pre 4 osoby,2 chodiace do prace, 2 deti do skoly. Tak spravanim spotrebu to nijako nezmenis. Jedine, ze by si isiel do predcasneho dochodku alebo nasilu vysedaval doma a "kuril". Ja uz neviem ako ti to mam vysvetlit. Spotreba domu(straty) je dana, solarne zisky su dane, vnutorne zisky od osob su dane, ovplyvnovat mozes do urcitej malej miery vnutorne zisky od spotrebicov. Ale nemysli si, ze to bude 500 alebo dokonca 1000kWh za vykurovacie obdobie. To je blud.

Inac tym zatemnovanim okna v zime si sa troska sekol. Ved zatemnovanim spotrebu domu akurat zvysis. Ale stale mi to pripada uchylne.
Spravme anketu: Zatemnujete okna v zime?
a) Ano, ved by som mal doma 30°C
b) Nie, solarne zisky su super, mam rad svetlo


Ja by som z mojej strany ukoncil tuto neplodnu diskusiu. Bude to len dalsie natahovanie. Ver si EC. Ja verim len svojim vypoctom. Ale zase na druhej strane, treba niecomu verit :mrgreen:
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: energeticky certifikat na byt po 1.1.2013

Poslaťod sigma » Uto 23. Apr 2013 13:33:34

c) nemam zaluzie
d) nemam okna
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: energeticky certifikat na byt po 1.1.2013

Poslaťod majko » Uto 23. Apr 2013 13:55:13

MiroM píše:Budem citovat vyrok z jedneho znameho filmu: "Proc si tak natvrdly?". Ty nechapes, co som chcel povedat? V EC alebo vo vlastnych vypoctoch sa uz pocita s danym poctom osob

No neviem kto je natvrdly. Vyhlaska definuje kolko sa normovana osoba zdrzuje v dome, kolko normovana osoba vyprodukuje tepla a kolko je normovany pocet osob v dome. Pri EC sa nikto nepyta kolki tam budete byvat a kolko sa tam planujete zdrziavat, chapes ? A ked ten model MPT predpoklada 2 osoby 12h denne a su tam 3 ludia cely den tak proste nastane odychlka, co je na tom nepochopitelne ?
Keby si sa spytal, ci chcem EC ked ho nepotrebujem odpoviem NIE. Ale vo vacsine krajin je definovane aky dom sa da skolaudovat. EC je vypoctove "preukazanie" splnenia nejakej "normy". Normy existovali aj doteraz. Akurat pruser bol, ze co normy povolili v ramci konstrukcii (na stavebne povolenie), vobec nemuselo prejst cez EC ako celok. V poslednej uprave to trochu uvolnili, ale mam dojem, ze v extremnom pripade sa to moze stat stale. Ale mas pravdu tato debata uz dalej asi nepovedie.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat




Predchádzajúci

Späť na Rôzne

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron