stavebny otvor pre okno

stavebny otvor pre okno

Poslaťod Peter.63 » Ned 03. Mar 2013 18:30:26

Dobry den,
prosim stavebnikov o radu.
Mozte mi poradit postup prac, ako mam urobit stavebny otvor pre okno. V stene nie je otvor, stena je z nepalenych tehal, hrubka steny 500 mm.
Ide mi vlastne o postup, ako ma urobit preklad a aky rozmer otvoru, Okno bude mat rozmer 900x600.
Dakujem, Peter
Peter.63
 




Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod Wlado » Pon 04. Mar 2013 22:24:33

otvor potrebuješ 950x650 mm, treba si to na stenu vyznačiť kde bude okno, nalepšie v rohoch prevŕtať durch cez múr to ti označí pozíciu aj z vonku vybrať hornú radu tehál nad otvorom do pol hrubky múru a vložiť preklad podmaltovať a to isté z druhej strany a už len tehlu po tehle vyberať , hlavne do toho nemláť aby sa to nerozsypalo celé, trpezlivo :)
Obrázok užívateľa
Wlado
 
Príspevky: 412
Obrázky: 23
Registrovaný: Ned 28. Dec 2008 21:08:20
Bydlisko: DS
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 26 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod kriloter » Uto 05. Mar 2013 19:53:29

Ja by som s dovolenim vyuzil/zneuzil tuto temu.
Otazka ... ako umiestnovat stavebne otvory pre okna a dvere, aby to nejako rozumne vychadzalo z pohladu murovania tvarnic? Alebo je to jedno? Myslim to teraz z pohladu projektu, ako navrhnut umiestnenia otvorov aby to nevychadzalo zle a nemusel som rezat napr. 7cm cihly ... :-)
Asi hlupa otazka, ale trapi ma ...
Vopred vdaka.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod Adam » Uto 05. Mar 2013 21:25:05

kriloter píše:Otazka ... ako umiestnovat stavebne otvory pre okna a dvere, aby to nejako rozumne vychadzalo z pohladu murovania tvarnic? Alebo je to jedno? Myslim to teraz z pohladu projektu, ako navrhnut umiestnenia otvorov aby to nevychadzalo zle a nemusel som rezat napr. 7cm cihly ... :-)

Veľmi dobrá otázka, pretože dnes už na to málokto myslí. V základe to rieši STN 73 0005 Modulová koordinácia rozmerov vo výstavbe, ale to už málokto pozná. V skratke hovorí o tom, že účelom modulovej koordinácie je zabezpečovať súlad medzi rozmermi objektov a prvkov pomocou dohodnutých rozmerových jednotiek - Modulov a ich odvodených radov. Pričom sa rozlišuje skladobný (vrátane medzier na zabudovanie), základný a skutočný rozmer prvkov. Toľko teória. Prakticky je to tak, že tehla má napr. 250 mm (Modul), tak už keď kreslím objekt, tak idem v násobkoch modulu, max. 1/2 modulu ( lebo 1/2 tehly robia) a nemám problém potom na stavbe. V CAD-och sa to dokonca dá nastaviť, že nad tým ani nemusíš rozmýšľať. Ale toto si uvedomiť je pre niektorých architektov problém, však papier znesie aj na 0,5 mm.

S týmto príspevkom autora Adam súhlasil
tomas g
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod kriloter » Uto 26. Mar 2013 23:48:07

Adam píše:
kriloter píše:Otazka ... ako umiestnovat stavebne otvory pre okna a dvere, aby to nejako rozumne vychadzalo z pohladu murovania tvarnic? Alebo je to jedno? Myslim to teraz z pohladu projektu, ako navrhnut umiestnenia otvorov aby to nevychadzalo zle a nemusel som rezat napr. 7cm cihly ... :-)

Veľmi dobrá otázka, pretože dnes už na to málokto myslí. V základe to rieši STN 73 0005 Modulová koordinácia rozmerov vo výstavbe, ale to už málokto pozná. V skratke hovorí o tom, že účelom modulovej koordinácie je zabezpečovať súlad medzi rozmermi objektov a prvkov pomocou dohodnutých rozmerových jednotiek - Modulov a ich odvodených radov. Pričom sa rozlišuje skladobný (vrátane medzier na zabudovanie), základný a skutočný rozmer prvkov. Toľko teória. Prakticky je to tak, že tehla má napr. 250 mm (Modul), tak už keď kreslím objekt, tak idem v násobkoch modulu, max. 1/2 modulu ( lebo 1/2 tehly robia) a nemám problém potom na stavbe. V CAD-och sa to dokonca dá nastaviť, že nad tým ani nemusíš rozmýšľať. Ale toto si uvedomiť je pre niektorých architektov problém, však papier znesie aj na 0,5 mm.


Myslis, ze by si mi to mohol trosku blizsie vysvetlit? Uvazujme povedzme modul 250mm.
Odkial to pocitat? Vnutorne ci vonkajsie rozmery stien?
Dik moc
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod Adam » Str 27. Mar 2013 10:01:27

Ostenia počítaš od vnútorného rohu v 0,5 násobkoch modulu (M=250 mm), takže teoreticky môžem mať ostenie otvoru od vnútorného rohu vo vzdialenostiach 125, 250, 375, .... 1250, 1375, ... mm.
Vonkajšie rozmery sú potom závislé od toho ako vyskladáš rohy, ale v zásade sú tam len 2 varianty:
1. N*M+2*(H-M)
2. (N+0,5)*M+2*(H-M)
N je počet modulov (murovacích prvkov v stene), H je hrúbka muriva
Najlepšie sa to dá pochopiť, keď si začneš kresliť ako by si vymuroval 2 rady muriva nad sebou tak, aby si dodržal väzbu muriva s prekladaním o polovicu tehly, ale aj vrátane rohu.
Ak sa Ti nechce kresliť, pozri si napr. technické listy wienerbergeru, kde to majú pekne rozkreslené. Najlepšie pre 300 a 380 mm hrúbky, aby si pochopil, aký je rozdiel, keď Ti tehla pasuje a nepasuje do modulu (rezanie v rohoch):
http://www.wienerberger.sk/porotherm-30 ... 3508103171
http://www.wienerberger.sk/porotherm-38 ... 3508103171
Pri pórobetónoch dodržiavanie modulov nie je tak dôležité, lebo sa ľahko delia, ale aj tak som sa snažil urobiť aspoň vonkajšie rozmery tak, aby pekne vychádzala väzba. Minimálne je to blbovzdornejšie riešenie pre murárov, keď nemusia na prvých radoch nič rezať, sekať. :)
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod kriloter » Str 27. Mar 2013 10:13:21

dik moc,
prestudujem prepocitam
idem stavat z vibrolisovanych betonovych tvarnic a tam to myslim nie je jedno kde to fiknem :-)
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod kriloter » Uto 16. Apr 2013 22:33:52

Adam: ...
Tak ja som asi blby, ale nedari sa mi ...
Vonkajsie rozmery ok, tie som vydumal. Ale ako vydumat rozmery a umiestnenia stavebnych otvorov pre okna a dvere ... na to som veru neprisiel.
Be-tong pise, ze sirka modulu je 495mm, cize vonkajsie rozmery treba pocitat ako n x 495+200. Dalej pisu, ze tvarnice su delitelne na 100, 145, 200, 245, 290 mm ... teda ako ktora ... v podstate su 3 druhy, priebezna ( ta sa nedeli), rohova (ta sa da delit na 200 a 290), delitelna ( da sa delit na casti 100, 145 a 245) ... a som z toho teda Janko, ako tie otvory poriesit. Sirku otvorov by som dal v nasobku zakladneho modulu, cize n x 495, ale ako rozumne navrhnut umiestnenie? Cize vzdialenost od rohu (vnutorneho alebo vonkajsieho?) ... zlyhava mi predstavivost ... pocitat to od vnutorneho rohu v n x 0,5 x 495?
Budem vdacny za kazdu radu.
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod Adam » Uto 16. Apr 2013 23:45:28

nie si blbý, ale pre ten betong to celkom neplatí, neviem asi preto, že modul je väčší ako hrúbka muriva. ale možno obrázok Ti trochu pomôže ako na to ísť.
Prílohy
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: stavebny otvor pre okno

Poslaťod kriloter » Sob 20. Apr 2013 19:37:28

Tak som sa k tomu konecne dostal.
Pripajam nakres. Uvazujem tvarnice prescot, tie su 5mm dlhsie ako betong, tam by mohol byt zakladny modul 500mm.
Ono sa to komplikuje u stavebnych otvorov s tymi rohovymi tvarnicami, kde treba otvory zalievat betonom a vyztuzovat a este aby to aj previazane bolo ... celkom tetris ...
Takto nejako by to slo?
Dik
Prílohy
kriloter
 
Príspevky: 625
Registrovaný: Str 11. Jan 2012 16:36:30
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 10 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron