Ochladenie vzduchu cez leto...

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod opus » Pon 25. Máj 2009 11:38:47

ty poterbujes presne toto:

http://dospel-comfort.com/dospel/index. ... Itemid=103

aspon ja si to xcem kupit a spravit vlastnu solanku, tu su parametre:

nazwa parametru wartość
- długość 819 mm
- wysokość 494 mm
- szerokość 400 mm
- ciężar 21 kg
- średnica króćców przyłączeniowych dla kanałów powietrznych 200 mm
- maksymalny strumień powietrza 1000 m3/h
- maksymalna moc wymiennika 2 kW
- maksymalny spadek ciśnienia powietrza 35 Pa
- średnica króćców przyłączeniowych od strony cieczy ¾ cala
- maksymalny strumień medium 300 dm3/h
- maksymalny spadek ciśnienia medium 3 kPa


uz si to len preloz do sk a pero papier a mozno kalkulacku a pocitat
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat




Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod marecek » Uto 26. Máj 2009 20:43:44

Google mi to prelozil sice nejako chaoticky, ale ak to dobre chapem je to vymennik voda vzduch???
Ak ano tak nieco take presne hladam...

Je tam niekde i cena???
marecek
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Uto 19. Máj 2009 19:52:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod opus » Str 27. Máj 2009 8:56:30

ano je to "vymennik" voda vzduch a cena daj si do googlu hladat cenu v polsku a hned budes vediet kolko to stoji
opus
 
Príspevky: 259
Registrovaný: Str 04. Feb 2009 14:56:49
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod bulko_ » Pia 12. Apr 2013 23:20:38

Celkom zaujimave citanie o zemnom vymenniku tepla. Navrh a dimenzovanie.

http://kopeckyp.wz.cz/files/pdf/PK_VVI08.pdf
bulko_
 
Príspevky: 199
Registrovaný: Pia 10. Dec 2010 18:17:18
Bydlisko: KE
Dal súhlas: 38 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod MartinH » Sob 13. Apr 2013 8:06:40

bulko_ píše:Celkom zaujimave citanie o zemnom vymenniku tepla. Navrh a dimenzovanie.

http://kopeckyp.wz.cz/files/pdf/PK_VVI08.pdf


:ano: Pekny link.

Ako skeptika ma zaujal graf na strane 6. Po 5tich dnoch pouzivania prichadza o 2 stupne teplejsi vzduch ako na zaciatku. Skoda, ze tam nie je tento trend vyznaceny aj pre dlhsie obdobie.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod MiroM » Sob 13. Apr 2013 10:36:20

MartinH píše:Ako skeptika ma zaujal graf na strane 6. Po 5tich dnoch pouzivania prichadza o 2 stupne teplejsi vzduch ako na zaciatku. Skoda, ze tam nie je tento trend vyznaceny aj pre dlhsie obdobie.


To testovali asi na nejakom velmi zlom ZR. Velmi zavisi od toho, v akej zemine je ulozeny, ci je tam vlhka zemina, pripadne povrchova/spodna voda. Dlzka 38m, a teraz po navezeni zeminy je v hlbke asi 3m. Mne na zaciatku leta prudil zo ZR vzduch s teplotou cca 12°C a na konci nejakych 19°C-20°C. Pouzival som prerusovanu prevadzku, ale boli dni, ked bezal non-stop. Ked bude cas, vycucnem z databazy nejaky ukazkovy den/dni a hodim sem graf. Urcite nemoze byt reci o stupnuti teploty o 2°C za 5 dni. Je ale pravda, ze som ZR rucne oblepoval ilovitou zeminou a je ciastocne v urovni spodnej vody. Mnohi zasypu ZR strojom a zostane tam mnoho vzduchovych medzier, ktore urcite na ucinnosti nepridavaju.
Prílohy

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
bulko_
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod MartinH » Sob 13. Apr 2013 16:01:49

MiroM píše:To testovali asi na nejakom velmi zlom ZR.


Nic netestovali, to bola len matematicka simulacia, vsak je to tam napisane.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod pepa » Sob 13. Apr 2013 17:26:41

MiroM píše:To testovali asi na nejakom velmi zlom ZR. Velmi zavisi od toho, v akej zemine je ulozeny, ci je tam vlhka zemina, pripadne povrchova/spodna voda. Dlzka 38m, a teraz po navezeni zeminy je v hlbke asi 3m. Mne na zaciatku leta prudil zo ZR vzduch s teplotou cca 12°C a na konci nejakych 19°C-20°C.


Napriek tomu, ze to mas kvalitne urobene, si minuly rok uz na zaciatku leta (3.jula) pisal, ze sa ti ZR vybil a vo vnutri mas 27-28C.
horucavy-t6001-60.html#p63377

Takze to asi az tak zle nevypocitali ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod MiroM » Sob 13. Apr 2013 22:15:46

pepa píše:Napriek tomu, ze to mas kvalitne urobene, si minuly rok uz na zaciatku leta (3.jula) pisal, ze sa ti ZR vybil a vo vnutri mas 27-28C.
horucavy-t6001-60.html#p63377

Takze to asi az tak zle nevypocitali ...


Ano, to boli vtedy abnormalne vysoke teploty, 37-38°C. Pisal som to obrazne , ze sa vybija. Vystupnych 19°C sice nebolo tych 12-14°C, ako na zaciatku letnej sezony, stale to vsak bol pekny vysledok. Alebo 38 na vstupe a 19 na vystupe sa ti nezda dobrych? Ale urcite to vybitie neprebehlo za par dni. V tom case som vetral cez ZR uz peknych par tyzdnov. Co si spominam, teplota mi na vystupe zo ZR stupala len velmi pomaly po desatinkach stupna a nie o 2°C za den ako v tom clanku. Ved na vstupe bol castokrat rozpaleny vzduch o teplote 35-37°C. Vtedy som robil chybu, ze som vetral prilis velkym prietokom (450-500m3), potom som znizil prietok a teploty na vystupe sa este o nieco znizili. Ked nastalo chladnejsie pocasie , teplota v okoli potrubia sa zase mierne ochladila. Takto som fungoval az do konca leta. Tych 800-100W urcite nema sancu uchladit moj barak, kedze nemam stale vyriesene exterierove zaluzie. Cez moje velke okna, aj napriek tomu, ze su na 60-70% tienene presahom, vznikaju obrovske solarne zisky, do toho este varenie a ostatne vnutorne zisky a teplota stupa. Ja som nikdy netvrdil , ze ZR robim kvoli uchladeniu, ZR je pre mna prinosom najma v zime. Davnejsie, ked som toto tvrdil sa voci mne ohradilo vela ludi( ked si taky searcher, mozes si to pohladat na livingu, alebo na tzb-info, uz si nepamatam, kde som o tom diskutoval).
V zime ma ZR pre mna obrovsky prinos, nielen ako protimrazova ochrana, ale najma kvoli predhrievaniu vzduchu.
Mnohi budu namietat, ze ZR svojou ucinnostou posobi proti ucinnosti rekup. vymennika a preto sa neoplati. Kto to tvrdi, tak je cisty teoretik. Ano, znizuje ucinnost ZR, ale to nie je vsetko. Vysvetlim to polopatisticky.V nasledujucom priklade si cisla iba vymyslim. Bez ZR bude mat rekuperator ucinnost povedzme 80%,teplota na vystupe vymennika bude 16°C. So ZR klesne ucinnost na nejakych 75%, ale teplota na vystupe bude 18,5°C. Je rozdiel, ked si do domu ladujes relativne chladny 16°C vzduch , a naopak vzduch s teplotou bliziacou sa teplote interieru. Ja tych par percent na ucinnosti ozeliem. Naozaj je velmi citit, ked vetram v zime cez fasadu a ked cez ZR.
Tych 9-10tis. SK, co som do neho investoval, sa mi mozno uz aj vratilo, neviem, nepocital som to.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ochladenie vzduchu cez leto...

Poslaťod MartinH » Ned 14. Apr 2013 0:15:19

MiroM píše:Mnohi budu namietat, ze ZR svojou ucinnostou posobi proti ucinnosti rekup. vymennika a preto sa neoplati. Kto to tvrdi, tak je cisty teoretik..

Volali ste ma ? :D

Ak ma vymennik ucinnost napr. 75%, tak z tepla ziskaneho v ZR sa cez vymennik do domu dostane 25% (doplnok do 100%). Oplati sa to? Zalezi od ocakavani a mnozstva inych okolnosti. Ak MiroM tvrdi, ze jemu ano, tak verim, ze jemu ano.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
miskin
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Predchádzajúci

Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron