ako na 1-wire?

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod Adam » Pia 22. Mar 2013 16:27:42

Používate niekto informácie z 1wire čidiel na riadenie kotla miesto termostatu? Termostat k elektrokotlu Raja je vraj len teplomer s týždňovým programom, ktorá kotlu posiela len info kúr/nekúr. Ekvitermika je v samotnom kotli. Začal som si riešiť v hlave algoritmus, ako by sa to dalo použiť bez originálneho termostatu, nemusí mi špatiť stenu. Moja idea (algoritmus) je zatiaľ takáto (rozdelené podľa základných stavov objektu):
1. Protimrazová ochrana - sleduje všetky čidlá a ak v niektorom z nich poklesne teplota pod kritickú (napr. 7°C) zapne kotol, kým sa nedostane nad ňu.
2. Útlm (Nikto nie je doma) - sleduje čidlá v obytných miestnostiach a ak teplota v niektorej poklesne pod napr. 18°C zapne kotol, kým sa nedostane nad ňu.
3. Komfortná teplota (sme doma) - sleduje čidlo v referenčnej miestnosti (napr. obývačka) a zapína/vypína kotol podľa nej.
Mal by som časť okruhov bez regulácie (podkrovie+chodba dolu), aby mohlo kotlové čerpadlo bežať a časť okruhov s reguláciou, ktoré by riadili hlavice podľa teploty 1-wire čidiel (spálňa, kúpeľňa). Projektant mi povedal, že je to OK. Myslíte, že môžem referenčné čidlo podľa bodu 3 zvoliť v miestnosti s reguláciou, alebo musí ísť do miestnosti bez nej? Môžem ho dať do obývačko-kuchyne s krbom, ktorá je spojená otvoreným schodiskom s podkrovím. Alebo ako by ste to riešili, alebo nejaké iné nápady? Dik.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat




Re: ako na 1-wire?

Poslaťod tienik » Pia 22. Mar 2013 20:36:15

ja sa hlasim :-)
Kazda miestnost ma svoje 1wire cidlo. Vsetko meria Loxone a podla celkoveho stavu domu si potom nastavi prislusny rezim pre kazdu miestnost.
kedze kurim elektrikou, nepouzivam servoventily, ale relatka - vzdy jedno pre kazdu miestnost.
Jediny rozdiel je v kupelniach, tam su 1wire cidla dve, jedno meria teplotu vzduchu, druhe teplotu podlahy - pretoze tam mam podlahove kurenie. Takze kurim v prvom rade na nastavenu teplotu vzduchu ale kvoli bezpecnosti vypinam pri teplote podlahy 35 stupnov - aj ked vzduch este nema nastavenu teplotu.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod Adam » Uto 09. Apr 2013 15:10:55

Nemáte tip na nejakú peknú krabičku na povrch s ventilačnými otvormi pre umiestnenie čidla vlhkosti?
Najlepšie čo som zatiaľ našiel, je toto http://www.krabicky.cz/viewproduct.php? ... ductid=435. Ale nie je to nejaká designová sláva a potreboval by som niečo o chlp väčšie, aby to prekrylo podomietkovú kabicu.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod tienik » Uto 09. Apr 2013 15:45:55

Adam píše:Nemáte tip na nejakú peknú krabičku na povrch s ventilačnými otvormi pre umiestnenie čidla vlhkosti?
Najlepšie čo som zatiaľ našiel, je toto http://www.krabicky.cz/viewproduct.php? ... ductid=435. Ale nie je to nejaká designová sláva a potreboval by som niečo o chlp väčšie, aby to prekrylo podomietkovú kabicu.


tak to by zaujmalo aj mna, je to posledna vec co mi chyba na meranie vlhkosti v dome :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod sup » Uto 09. Apr 2013 18:51:39

Cim meriate vlhkost? Ja som skusal SHT11, ale s presnostou to nie je ziadna slava. V miestnosti, kde som mal 60% vlhkost mi to nameralo 43%
sup
 
Príspevky: 76
Registrovaný: Štv 19. Apr 2012 10:44:15
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 6 krat

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod tienik » Uto 09. Apr 2013 22:24:51

ja osobne HIH 4000, presnost voci meteostanici celkom OK, aje ked pravda je, ze nemam kalibrovany merak na vlhkost - takze je to relativne nepresne porovnanie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: ako na 1-wire?

Poslaťod jezo » Str 10. Apr 2013 8:38:26

sup píše:Ja som skusal SHT11, ale s presnostou to nie je ziadna slava.

Neviem s cim to porovnavas, ale ak s udajom nejakej meteostanicky, tak by som skor veril tomu SHT11. Udavana presnost je 3% medzi 20 - 80%, inak do 5% a ty mas rozdiel cca 30%. Este moze byt, ze si urobil chybku pri prepocte hodnot z registra na percenta. Ja som toto cidlo pouzil u kolegu v skleniku a udaje z neho vyzeraju dost realne. Ale s nejakym kalibrovanym vlhkomerom to nemam moznost overit.
jezo
 
Príspevky: 231
Registrovaný: Ned 03. Jan 2010 11:12:45
Bydlisko: ZA
Dal súhlas: 13 krat
Dostal súhlas: 18 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť