Osvetlenie satnikovej skrine

Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod MiroM » Uto 02. Apr 2013 14:35:39

Kedze pocasie stale nepusti, tak sa momentalne hrajkam s vecami, ktore som odkladal dlhsiu dobu. Chcem vyriesit osvetlenie dcerinej satnikovej skrine. Satnik sa sklada zo 4 sekcii po 1m. Dvere su teda 4, posuvne na hlinikovych profiloch. V satniku bude osvetleny kazdy regal (ako inac LED pasikmi - pepa ja viem, ze to nie je najnovsi Cree chip, ze to nema bohvieaku ucinnost, ale na tuto aplikaciu je to najvhodnejsie). V com je problem? Chcem zapinat osvetlenie kazdej sekcie zvlast, podla toho, ktore dvierka sa otvoria. Ako to co najjednoduchsie vyriesit? Snimacmi pohybu alebo nejako inac? Nejaky typ na spolahlive overene snimace? Nebranim sa ani inemu rieseniu, mna uz vsak nic nenapada.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod ... » Uto 02. Apr 2013 14:59:52

teoreticky by sa dalo este riesit to (spolahlivo) na clonu, teda na jednej strane dveri nieco co "svieti" (nemusi byt viditelne svetlo) a na druhej strane nieco co toto "svetlo" snima, v pripade ze sa medzi tymto nenachadzaju ziadne dvere (alebo ina prekazka) tak to zazne :-)
(podobne sa napriklad snimali v starych gulickovych mysiach pohyby)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod Adam » Uto 02. Apr 2013 15:36:54

Skôr niečo takéto za každé dvere, podľa toho ako to chceš ovládať, či priamo otvorením dvier alebo dotykom ruky:
http://ledkovo.sk/index.php?route=produ ... r_name=EIR
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod MartinH » Uto 02. Apr 2013 17:08:13

MiroM píše: V com je problem? Chcem zapinat osvetlenie kazdej sekcie zvlast, podla toho, ktore dvierka sa otvoria. Ako to co najjednoduchsie vyriesit? Snimacmi pohybu alebo nejako inac? Nejaky typ na spolahlive overene snimace?


Jednoduche, lacne a vysoko spolahlive su reedove kontakty, pomerne bezne magneticky spinane kontakty zatavene v sklenenej ampulke. Spinaju male napatia a prudy, nic siloveho. Ale s nejakym spinacim tranzistorom si zrejme lahko poradis.

Ak je konstrukcne sanca na kontakt oproti magnetu na dverach, prihovaram sa za take. Aj napr. tie, co sa predavaju do alarmov.

Tu o nich pekne pisu, asi ich chcu predat ;) : http://www.sos.sk/?str=1155

EDIT: Upozornili ma, že Reedov kontakt je zlý preklad výrazu "reed contact". Kontakt totiž nevymyslel žiadny pán Reed. Správne bude zrejme jazýčkový kontakt, ako je v linku.

S týmto príspevkom autora MartinH súhlasil
sigma
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod MiroM » Uto 02. Apr 2013 18:39:15

Diky chlapci, nesklamali ste.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod sigma » Str 03. Apr 2013 7:50:56

Kupoval by som uz zapuzdreny hotovy kontakt, aby som potom nemusel vymyslat puzdro a uchytenie.
Obrázok
Tento kontakt je rozpinaci, takze na to priamo to nemoze pripojit, ale http://www.sos.sk/?str=371&artnum=47547 ... 1c90u-1520 je prepinacie rele, co usetri elektroniku, ale to len v pripade, ze prudy budu nizke...

...: MiroM to zvladne.
Naposledy upravil sigma dňa Str 03. Apr 2013 8:37:41, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod ... » Str 03. Apr 2013 8:08:03

predpokladam ze sa jedna o skrinu s posuvnymi 4mi dverami, snimanie pomocou magnetickeho snimaca moze narazat na problem ich (neuplneho) prisunutia do zakladnej polohy a tiez na to ze ak sa posuvaju tie dvere napriklad o 2 sekcie vedla tak zbytocne sa budu zazinat/zhasinat sekcie cez ktore prechadzaju... a tiez moze byt asi problem vzdialenost snimacov, kedze dvere sa asi posuvaju vo viacerych drahach umiestnenych vedla seba...
(ak su ale dvere normalne otvarave tak vsetky tieto moje uvahy su zbytocne pretoze tam naozaj bude fungovat otvorene/zatvorene bez problemov....)
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod Keram01 » Str 03. Apr 2013 8:35:38

Vyries to malymi pohybovymi cidlami urcenych do skrin. Videl som to uz a vyzera to super.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2
Keram01
 
Príspevky: 6
Registrovaný: Uto 06. Nov 2012 23:11:42
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Osvetlenie satnikovej skrine

Poslaťod WYSIWYG » Str 03. Apr 2013 9:15:56

Pokiaľ by bol záujem o mechanické spínače, tak napríklad aj toto:
http://amicussk.sk/index.php/elektronic ... -prepinace

Tiež špekulujem nad identickým problémom.
Akurát skrine v dcérinej izbe sa otvárajú ako niekdajšie trojebusové dvere (anglicky sa tomu nadáva bi-fold).
Laudatus...!
Obrázok užívateľa
WYSIWYG
 
Príspevky: 303
Obrázky: 0
Registrovaný: Štv 13. Aug 2009 15:48:40
Bydlisko: Bratislavské humná
Dal súhlas: 138 krat
Dostal súhlas: 30 krat





Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron