Z akeho materialu robit rozvody vody?

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Uto 05. Jún 2012 21:32:23

Zdravím Joko, mám ešte jednu otázku ohľadom rozvodu vody. Chcem sa spýtať na radiatorové rozdelovače vody pri rozvode vody. Trochu som googlil a našiel som dva druhy mosadzne a nerezové. Chcem sa spýtať aké použiť, či postačia nerezové alebo radšej si niečo viac priplatiť a dať mosadzné. Tento týžden sa bude robiť tá voda tak to nechcem podceniť. Diky
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat




Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Str 06. Jún 2012 8:38:45

Mám taký dojem, že obe materiály sú zdravotne spôsobilé na pitnú vodu. Tak z nerezu, akoaj z mosadze sa bežne vyrábajú tvarovky na pitnú vodu, a v rozdelovačoch nie sú žiadne komponenty okrem samotného telesa rozdelovača, preto oba tieto materiály sú vhodné.
Ja posledne používam zn. HERZ, sú dvoj a trojokruhové so závitmi "vomku - vnútri" , tak z toho vyskladáš ľubovolný počet prípojov. K dobru máš koniec rozdelovača, pri SV to použijem ako priebežný otvor na pokračovanie s trasou, pri TUV to použijem ako prípoj jednej vetvy. Predáva to napr. Technopoint.
Druhá značka je WATSS, kde rozdelovač je v kuse - na určitý počet, tam sa ťažšie kombinuje s počtami prípojov. Predáva to Metagas. Pointa je iba jedna, aby tam neboli prietokomery.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
fefe30
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Pon 11. Jún 2012 8:58:06

Tak rozvody vody z PEX mám hotové. Celkovo 25 spojov, a všetky mimo podlahu. Mám z toho určite lepší pocit, že všetky spoje su mimo podlahy, ktorá sa bude zalievať.

Mám ešte jednu otázku na odborníka :ano: joka. Systém som pripojil na verejný vodovod, aby som vyskúšal tesnosť. Takže som dal do systému vodu a na tlakomery je 0,44 MPa a za 1,5 dňao to pokleslo na 0,41 MPa. Systém som netlakoval vzduchom, je tam len tlak verejného vodovudu. Na druhý deň som všetkých 25 spojov dôkladne prešiel toaletným papierom či náhdou trošku neslzia. Nespozoroval som najmenší náznak slzenia. Čítam tu, že ostatní tlakujú systém na 0,6 - 0,7 MP. Preto sa chcem spýtať, či to môžem považovať, že to mám OK. Alebo tlakovať na viac. Dakujem
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod fefe30 » Pon 11. Jún 2012 19:17:57

Dnes je tretí deň od natlakovania systému vodou.

Po natlakovaní na 0,44 Mpa za 1,5 dňa tlak poklesol z 0,44 Mpa a na 0,41Mpa.
Druhý - tretí deň to pokleslo pokleslo z 0,41 Mpa na 0,4 Mpa. A tých je teraz.

Pred týmto napustením vody z vodovodu som do systému tlačil vodu z ponorky ale tá dala len 0,22 Mpa. Vtedy tlak nepoklesol vobec.
Potom som systém pripojil na vodovod, v ktorom bol tlak 0,44 Mpa.
Za skoro 3 dni to pokleslo z 0,44 na terajších 0,4 Mpa.

JOKO môžem sa spýtať je to v poriadku alebo mám hladať niekde netesnosť. :(
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Pon 11. Jún 2012 22:49:11

Ja to tlakujem pri skúške iba s vodou na 1,0 MPa. Ak náhodou niečo pustí, tak sú to zátky, alebo tesnenie pri regulátory. Iba v jednom prípade sa stalo, že tiekol závitový spoj pri hlavnom uzávery. Takže nechaj to natlakované stále z ulice, a v kuse kontroluj kvapky , hlavmne na zátkach. Ak by tiekol spoj, tak by si zbadal vodu na zaprášenom betóne. Mne osobne ešte dobre zalisovaný spoj netiekol. Iba vtedy, ak som to zabudol zalisovať.
Pri PPR tá úspešnosť zvarov sa pohybovala okolo 98%

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
fefe30
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod drepo » Uto 03. Júl 2012 9:00:30

Material na foto priniesol svokor z Rakuska z jednej velkej stavby , kde zostalo navyse. Je mozne a hlavne vhodne ho pouzit na rozvod TUV a SUV , lebo sa mi zda ze je dobre tvarovatleny plus na foto to nie je vidiet ale je zaroven aj "obaleny" komplet izolaciou na baze tubexu ci ako sa to nazyva. Mam toho myslim cca. 100 m , tak by som to chcel zuzitkovat...
Pripadne je priemer dostatocny pre pripojenie 4 odbernych miest z jednej vetvy
dik
Prílohy
... vdaka Bohu a moderatorom za toto forum ...
Obrázok užívateľa
drepo
 
Príspevky: 257
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 25. Nov 2008 12:07:48
Bydlisko: okres Skalica
Dal súhlas: 103 krat
Dostal súhlas: 17 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Uto 03. Júl 2012 22:25:51

Keďže si písal aj ss, tak máš odpoveď už tam.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod Adam » Pon 01. Apr 2013 19:54:33

Ktorý z rozdeľovačov IVAR odporúčate použiť na rozvody pitnej a teplej úžitkovej vody? S guľovými ventilmi alebo bez nich? Stačia tie CS200 so vzdialenosťou vývodov 40 mm alebo radšej tie CS5xx s osovou vzdialenosťou vývodov 50 mm? Rozdeľovače bližšie tu: http://www.ivarsk.sk/sk/rozdelovace-a-zberace
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Pon 01. Apr 2013 20:36:17

Mám taký dojem, že budeš musieť brať to čo majú. V Ba som to dostal iba v Technopointe. V každom prípade tie adaptéry tam doťahuješ s 27 mm vidličákom, tak je lepšia 50 mm rozteč, aby si aj dodatočne ten kľúč vedel nasadiť a dotiahnuť maticu ak by bolo treba.
P.S. najviac sa osvedčila kombinácia 2 - 3 vývodových rozdelovačov, a tým vyskladal ľubovolnú zostavu. Na TUV vždy potrebuješ menej výtokov ako na SV.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod Adam » Pon 01. Apr 2013 21:16:26

joko ďakujem, ja to nekupujem, ale vodár. Ale chcem vedieť čo je rozumné a užitočné a do čoho sa nedať zbytočne natlačiť. Skúsme to zovšeobecniť bez ohľadu na značku: ako má byť vybavený rozdeľovač pitnej vody (TÚV)? Holý rozdeľovač s vývodmi, alebo aj uzatváracie ventily či odvzdušňovák?
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod MiroM » Uto 02. Apr 2013 14:20:09

to Adam: Pytas sa sice joka, ale odpoviem ti, ako to mam k plnej spokojnosti ja, uz niekolko rokov. Mam iba "holy" rozdelovac, ale nedokazem kazdu sekciu uzatvarat zvlast. Dokazem uzavriet samostatne kuchynu (tie su rozvetvene mimo rozdelovac), samostatne cele poschodie a samostatne cely rozdelovac. Je to dostacujuce. Zase netreba to prehanat a prepchat to gulakmi, a po case ani nebudes vediet, co sa cim vlastne uzatvara.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
joko
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod joko » Uto 02. Apr 2013 20:56:10

Adam píše:joko ďakujem, ja to nekupujem, ale vodár. Ale chcem vedieť čo je rozumné a užitočné a do čoho sa nedať zbytočne natlačiť. Skúsme to zovšeobecniť bez ohľadu na značku: ako má byť vybavený rozdeľovač pitnej vody (TÚV)? Holý rozdeľovač s vývodmi, alebo aj uzatváracie ventily či odvzdušňovák?

Ak ventil, tak jedine pred samotný rozdelovač na poschodie. Netušim, nakoľko rozdelovač bude prístupný, či to bude šanca zastavovať - otvárať. Odvzdušňovák som ja vyhodil a dal tam zátku, aby ani náhodou netieklo. Odvzdušníš na konci vetvy.
A či je to rozumné? Pár som ich osadil, ale obnáša to niekedy aj 10 rúr pri sebe, tak som prestal byť priaznivcom. Dobre zalisovaný Alpex môže kľudne do podlahy. Je to jednoduchší, možno cenovo aj lacnejší systém. Spoje cice budú neprístupné, no istotu na 100% asi nikdy nedosiahneš. Ešte som neopravoval dobre zalisovaný spoj. :netusim :drink
Ak to vydrží poctivé tlakové skúšky, tak prevádzkový tlak by mu nemal ublížiť.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
jan45
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod drivwer » Str 04. Sep 2013 22:39:24

MiroM píše:
boro píše:Ako sa vyhnúť spojom v podlahe? Použiť rozdeľovač a miesto tvaroviek ohýbať rúrky až k nástenke?

Patril som medzi priekopnikov , co pouzili plasthlinik aj na rozvod vody. Odvtedy som uz tym infikoval aj dalsich. Vyhodou je, ze system je blbovzdornejsi ako pri PPR rozvodoch a by som povedal, ze je s tym aj rychlejsia robota.
Riesil som to presne tak, ako pises, teda rozdelovac - hviezdicovy system, niekde hviezdicovo, seriovy. V podlahe nemam ani jeden spoj, smerom od podlahy do steny som rurky ohol takmer do praveho uhla - so strunou to nebol ziadny problem. Pri 16-ke bol prechod takmer pravouhly, pri 20-ke bol radius o trochu vacsi. Pri nastenke sa nic neohyba, kedze ma privod smerujuci kolmo na vyvod, teda rurka sa nasunula priamo na privod bez potreby ohnutia


s odstupom času, je 16 pri hviezdici dostatočná? mám v pláne kombinovať vývody z rozdelovača. Napr. k sprche a vani ťahať len jeden vývod - 20 a v stene rozdvojiť T-kusom. Naopak k obyčajnému umývadlu, alebo práčke len 16. Je tá 16 v pohode?
drivwer
 
Príspevky: 48
Registrovaný: Str 05. Máj 2010 22:45:12
Bydlisko: NO
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod vlado.sk » Štv 05. Sep 2013 9:56:41

ja by som dal radsej vsade 20ku. Stretol som sa uz s tym ze sa ludia stazovali ze im novo namontovana batéria na umyvadle "píska", znamy co servisuje baterie to bol pozriet a zistil ze pri 16ke plastohlinniku maju fitingy na plastohlinnik vnutorny priemer neakych 8-9mm, co viedlo k tomu ze pri otvoreni baterie bolo pocut akoby hluk vody z potrubia.
vlado.sk
 
Príspevky: 58
Registrovaný: Štv 06. Jún 2013 21:20:59
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Z akeho materialu robit rozvody vody?

Poslaťod MiroM » Štv 05. Sep 2013 13:53:37

vlado.sk píše:ja by som dal radsej vsade 20ku. Stretol som sa uz s tym ze sa ludia stazovali ze im novo namontovana batéria na umyvadle "píska", znamy co servisuje baterie to bol pozriet a zistil ze pri 16ke plastohlinniku maju fitingy na plastohlinnik vnutorny priemer neakych 8-9mm, co viedlo k tomu ze pri otvoreni baterie bolo pocut akoby hluk vody z potrubia.


To je nezmysel. Piskaju(hluk pri hydrodynamickom prudeni) menej kvalitne baterie s mensimi kartusami. Len pre porovnanie. Porovnaj si fitingy PPR a plasthliniku v zodpovedajucich priemeroch. Taka PPR spojka... A nehovoriac, ked to nejaky "majster" prezenie s nahriatim - potom sa moze prierez znizit na minimum.

to drivwer: V rozvodoch mam tlak 4bar-y a nemam so 16kou plasthlinikom ziadny problem. Iba pri jednej vetve ktora je seriovo-paralelna - je tam vana, WC a bidet - badat zmensenie prietoku napustania vani v momente, ked sa plni nadrzka WC. Predpokladal som to, ze sa to bude tak spravat, ale absolutne to nie je obmedzujuce.

S týmto príspevkom autora MiroM súhlasil
drivwer
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat




PredchádzajúciĎalší

Späť na Voda, kanalizácia a ČOV

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia