pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod miseb79 » Str 27. Mar 2013 1:23:17

mam nasledovny problém,ako uložiť dlazbu kolmo cez dilatacnu sparu, ktoru mam presne v strede obývačky-mám podlahové kúrenie -nechcel by som to riešiť listou. pocul som o systéme mapetex firmy mapei, jedna sa o textiliu, ktorá sa položí pod dlažbu a potom sa nemusia priznať dilatacne spary. mate s tým niekto skúsenosti?
miseb79
 
Príspevky: 3
Registrovaný: Uto 08. Máj 2012 0:02:54
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod robov » Str 27. Mar 2013 14:57:43

ja som to riešil lepením pomocou MS polymér tmelu - vysoko pružný a pevný, používa sa na prechody cez dilatácie. Väčšia časť dlažby je na lepidlo, menšia na tmeli. Vlastná špára je už klasickým silikónom, medzera pod špárou je ale vyplnená uzavretým povrazcom, tam silikón nemá čo robiť.
http://www.ulozisko.sk/601040/IMGP3268small.jpg
robov
 
Príspevky: 38
Obrázky: 2
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 9:56:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod majko » Str 27. Mar 2013 15:50:46

Cisto teoreticko-matematicky :), bez praxe, by som sa zamyslel, ci ta 2(?) mm spara medzi dlazdicami nad dialtaciou bude statcit. Ak si pamatam dobre tak podkladny beton ma tepelnu roztaznost cca 15mikrometrov na meter a stupen. To znamena, ze pri teoreticky 6m dlazbe (myslim, ze maximum bez dilatacie) a 20C rozdielu (ak je podlahove kurenie) sa moze ta cast zvacsit o 1,8mm. Ale berte to ako ciste teoretizovanie :D. Na druhej strane som videl v TESCO teoreticky spravne polozenu dlazbu s dilataciami, ktora bola pekne vyduta..
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod robov » Str 27. Mar 2013 17:57:32

Čisto prakticky je tá špára cca 4mm, okrem toho sa rozťahuje do oboch strán, takže necelý 1mm. Samozrejme na styku dvoch dosiek potom zase 2mm. Preto ako lepidlo nie je vhodný silikón, pretože nemá dostatočnú pružnosť.
40oC do podlahy je už príliš, to tak nanajvýš do kúpeľne, na bosé nohy. Ale povrchová teplota bude vtedy do 30-35oC, takže samotná dlažba sa rozťahuje menej. Betón sa rozťahuje viac, preto potrebuje dilatačné pásky okolo stien a medzi doskami minimálne 8mm.
Vydúvanie: v interiéri betón pracuje menej - dosť stabilná teplota, najviac je namáhaný v exteriéri či v chodbách, tam môže byť rozdiel aj 30-50oC leto/zima. Práve tam musí byť použité flexilepidlo.
robov
 
Príspevky: 38
Obrázky: 2
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 9:56:41
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod majko » Str 27. Mar 2013 18:14:22

Samozrejme som pocital najhorsi mozny pripad, inak na prvy pohlad by som v dolnej casti fakt viac ako 2mm nehadal :). To vydutie bolo praveze v intrerieri a pochybujem, ze v tesco je podlahovka, ktovie kde to zlyhalo.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: pokladanie dlažby cez dilatacnu sparu

Poslaťod jaros130287 » Str 27. Mar 2013 22:50:03

Mapetexu sa nemusíš báť. Dobre to plní svoj účel. Už sme s tým nie jeden krát pracovali a školil nás technik z Mapei. Slúži to vlastne ako povrchová dilatácia. Dokladne povysávať, napenetrovať (primer G), naniesť lepidlo (keraquick+latex plus) zubovou stierkou 4mm, dôkladne zahladiť mapetex do keraqicku a následne lepiť dlažbu do flexi lepidla s minimálnou normou pevnosti C2TE (keraflex, kereflex S1, kerabond, keraquick)
jaros130287
 
Príspevky: 12
Registrovaný: Str 27. Mar 2013 22:42:22
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron