regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod yoyo » Str 27. Mar 2013 10:50:41

Hlavne potrubia pre nasavanie a vyduch budem mat spiro ruty fi160. Zaujimalo by ma ci je nutne/potrebne/uzitocne davat regulacne klapky (taketo: http://www.mandik.sk/rkktm) na tieto halvne potrubia.
Teda ak to zoberiem v reze: exterier->stena(prechodka)->?regulacna klapka?->spiro->rekup. jednotka

Je potrebne vobec nejakym sposobom regulovat vzduch pre nasavanie/vyduch? Alebo maju tie klapky len tu funkciu, ze sa zatvoria v pripade, ze rekuperacia nie je funkcna... .
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat




Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod majko » Str 27. Mar 2013 16:12:12

Regulacna klapka na vystupe a vstupe rekuperacie nie je potrebna, az by som povedal kontraproduktivna. Urcity vyznam by mala, keby bola naozaj tesna a rekuperacia ich zatvarala ked sa vypne. Pomohlo by to tesnosti domu.
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod bladerunner » Str 27. Mar 2013 21:46:45

regulovať nemusíš, uzatvárať mimo prevádzky rekuperácie môžeš
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod Adam » Štv 28. Mar 2013 10:33:25

Na reguláciu sa nepoužívajú, ale presne na to ako píšeš - uzavrú sa, keď je rekuperácia mimo prevádzku, aby bola zachovaná tesnosť objektu.
Osobne sa mi viac páči riešenie na saní klapka (ak sa hráme na tesnosť), na výfuku spätná klapka. S tou nemušíš potom riešiť ovládanie, jednoducho tesní sama proti nasatiu vzduchu z exteriéru.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod tienik » Štv 28. Mar 2013 10:56:31

Sksusim napisat z mojich merani.

Mam rekuperaciu v technickej, od nej potrubie ide do garaze a zataca o 30 stupnov, potom ide cca 3m garazou a priamo prechadza cez stenu von.
Na sani je len mriezka a sanie je schovane pod presahom strechy, na vyfuku je take vyfukove koleno zo "siltom" mimo urovne strechy - aby som nemal "vzduchovy skrat"
Teplotu meriam v technickej ako takej, na vymeniku rekuperacky a potom vo vsetych 4 potrubiach, asi tak 0,5 m od hrdla jednotky.

Vysledky su take,

ak je bezvetrie, po vypnuti rekuperacie sa casom ustalia vsetky hodnoty na rovnakom cisla, +- stupen. Takze predpokladam ze tam vzduch nejak ukrutne neprudi.
ak fuka vietor spravneho smeru (u mna priamo na sanie) tak teplota v sacej trubke klesne tak o 2,3, vynimocne 4 stupne. Teplota privodu vzduchu do miestnosti sa ale nemeni, takze niet preco riesit.
To iste sa zopakuje, ked fuka smerom na vyfukovu trubku, ta je ale presne na sever, tak to som zatial u nas videl len raz. Potom klesla mierne teplota aj v odsavacej trubke z miestnosti - predpokladam ze vzduch prudil naopak.
No a potom tu mame minulotzydnove "hurikany" vtedy rekuperacku prefukovalo aj pri 20% vykone ventilatorov, tam nebolo o com :-) Ale ked som pridal a trvalo nechal bezat na 30%, tak som to celkom rozumne osetril a aj ked horsie, ale rekuperoval som.

Takze zo skusenosti mozem povedat, spatne klapky to neporiesia - lebo klapka na sani musi byt v smere toku, takze ten naraz vetra ju prefukne. Odhliadnuc od toho, ze spatna klapka v sani aj vytlaku by bolo zbytocne mrhanie vykonom ventilatorov.
Riesili by to klasicke tesne klapky a v mojom pripade servo - kedze rekuperacku ovlada Loxone. TO je ale cca 150€, to sa mi nejka nechce riesit.
Takze zatial to necham tak, neskor, ked dokoncim riadenie a moj Loxone bude mat info ze vonku vietor prekrocil daku rozumnu hranicu z "ohrozeneho" smeru, tak spustim aj mimo riadneho vetrania ventilatory na minimalny vykon a tym udrzim v rekuperacke spravny tok vzduchu a tym aj samotny proces rekuperacie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod yoyo » Štv 28. Mar 2013 16:55:13

vdaka za postrehy.

Este otazka: spadovali ste (smerom von) hlavne potrubia pre nasavanie/vyfuk? Ak rozmyslam spravne, tak v tych potrubiach sa bude tvorit nejaky kondenz (nasava mrazivy vzduch a vo vnutri bude plusova teplota) a bolo by asi vhodne aby kondenz odtekal von?

dik
3-podlazny/165m2 vykurovacia plocha/Ytong 30+20EPS/36 Nobasil MPN v streche/rekuperácia/trojskla
yoyo
 
Príspevky: 1090
Obrázky: 25
Registrovaný: Pon 24. Aug 2009 11:59:53
Dal súhlas: 10 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod tienik » Štv 28. Mar 2013 17:27:08

jasne, spadoval som obe.
Rekuperacia mi bezi cca od januara a uz par krat som sledoval kvapkanie vody z vyfuku, takze asi to ma svoj ucel. A som rad ze to nejde do jednotky.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: regulacne klapky pre nasavanie/vyduch

Poslaťod bladerunner » Štv 28. Mar 2013 19:31:25

yoyo píše:...... v tych potrubiach sa bude tvorit nejaky kondenz (nasava mrazivy vzduch a vo vnutri bude plusova teplota)........

v tomto prípade /nasávanie/ sa kondenz nemá prečo tvoriť - mrazivý vzduch obsahuje /napriek vysokej RV/ len málo vody, potrubie bude teplejšie ako ten vzduch, po zahriati sa RV zníži, = tým pádom ku kondenzácii by nemalo dochádzať - samozrejme mám na mysli vnútro potrubia. zvonku musí byť izolácia, ináč bude masívne kondenzovať interiérová vlhkosť na povrchu potrubia.
naopak u výfuku odchádza von teplejší vzduch, následne pri schladení sa RV ešte zvýši a dosiahne sa rosný bod = kondenzácia

teoreticky v lete by to mohlo byť naopak
bladerunner
 
Príspevky: 1245
Registrovaný: Pon 05. Okt 2009 20:10:55
Dal súhlas: 72 krat
Dostal súhlas: 126 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron