Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod ziletka » Pia 04. Nov 2011 15:05:26

marek_kokso píše:
mendo píše:Prosim ta vysvetli mi tuto spojitost- krb mam s vymennikom takze nemusim riesit teplotu spiatocky. Malo by to byt presne naopak. Za KV jednoznacne 3-cestny ventil aby drzal najnizsiu teplotu aspon tych 60st. kvoli nizkoteplotnej korozii


Krb neohrieva priamo vodu z AN, ale má vlastnú vodu v plášti, asi 70 litrov. V tejto vode ide rúrka - had z AN. Takže je jedno, aká teplota prichádza z AN, 3-cestny ventil tam netreba. Po zakureni krb zohreje svoju vodu a jej teplotu si udrzuje zapinanim / vypinanim cerpadla z AN

moja krbova vlozka nema hada ale voda ktora je v plasti vlozky cirkuluje cez cerpadlo do AN a spat. Ak ty mas hada tak to riesit naozaj nemusis, ale nezda sa mi ze by sa hadom vedelo odovzdat tolko tepla ktore vlozka produkuje. To by ten had musel byt skoro v celom objeme vlozky. Si si isty ze je tam had? Aku ma odovzdavaciu plochu? to by malo byt v navode ku vlozke.
Všetky peniaze nezarobíš, niektoré budeš musieť aj ukradnúť.
Obrázok užívateľa
ziletka
 
Príspevky: 1167
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 21:54:45
Bydlisko: Martin
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 72 krat




Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod marek_kokso » Pia 04. Nov 2011 15:33:03

Plochu neviem, ak to niekde najdem tak napisem. Vlozka ma vykon 10 kW a ten had bez problemov stiha. Ak teplota vo vlozke stupa prilis vysoko, tak regulator si sam znizuje vykon, takze nie je dovod, aby had nestihal
marek_kokso
 
Príspevky: 108
Registrovaný: Str 05. Aug 2009 0:10:56
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 5 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod mendo » Pia 04. Nov 2011 16:27:12

3 cestny venil ci za KV, ci za kotlom ma svoj ucel a je to standardne zapojenie, ktore sami vyrobcovia odporucaju . Standardne sa spotrebic s vysim vykonom ako KV prip. kotol napaja priamo do vody AN. Vymeniky su dobre na solar prip. doplnkovy ohrev ale na hlavny ohrev maju malu plochu + kazdy vymenik naviac nieco stoji, tak preco si nenechat rezervu napr. na tepelne cerpadlo. Jediny dôvod vidim vtom preco KV cez vymenik do AN, ak do vody ides vykonejsim kotlom
mendo
 
Príspevky: 813
Registrovaný: Štv 07. Máj 2009 7:55:05
Bydlisko: Trenchtown
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 36 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod jakub77 » Pia 04. Nov 2011 20:34:08

Tiež riešim AN+KV+SOLAR, zatiaľ som vo fáze vyberania firmy ktorá to zapojí a hlavne má s tým už skúsenosti.Robila niekomu kúrenie firma STAVSERVIS BB? Pri výbere KV chcem čo najväčší výkon do vody, páči sa mi AQADOR RS 24, len neviem či údaj 21 kw do vody je pravdivý. Môže to byť reálne? Pri iných KV udávajú výkon do vody maximálne 2/3.
jakub77
 
Príspevky: 2
Registrovaný: Uto 09. Aug 2011 22:02:02
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod jurcol » Uto 12. Feb 2013 16:19:19

Mohol by niekto este napisat svoje skusenosti s kotlom na pevne palivo+akumulacnou nadrzou+podlahovkou? Velkost nadrze,straty domu,doba za ktoru sa nadrz vybije....
jurcol
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Sob 03. Mar 2012 11:42:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod joko » Uto 12. Feb 2013 21:45:36

napíš SS pre "steve 33" on má presne takúto kombináciu. Kúri už druhú zimu.
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod jurcol » Pia 15. Feb 2013 10:39:17

joko píše:napíš SS pre "steve 33" on má presne takúto kombináciu. Kúri už druhú zimu.


"steve 33" este nebyva..
jurcol
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Sob 03. Mar 2012 11:42:51
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod raven » Pia 15. Feb 2013 11:14:43

Ale kúriť už môže.. :)
Obrázok užívateľa
raven
 
Príspevky: 658
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 20:50:27
Bydlisko: Košice-okolie
Dal súhlas: 35 krat
Dostal súhlas: 41 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod quako2 » Sob 23. Mar 2013 23:27:55

Je mozne taketo zapojenie?
Č1 - bude ovladane nejakym termostatom (aby bezalo len ked sa v kotly zakuri)
TV1 - na nom si nastavim cca 65stupnov
Č2 - bude ovladane priestorovym termostatom
TV2 - na nom si nastavim teplotu vody do podlahovky (35-45stupnov)
termosticky ventil by som pouzil tento
http://www.neosolar.sk/termostaticky-zm ... y-rozmer-1
Nepotrbujem drahy Ladomat,ani nijaku hi-tech regulaciu. Priestorovy termostat by som som pouzil s infra snimanim teploty podlahy (alebo lacnejsie riesenie, klasiky termsotat na podlahe:-)
Prílohy
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod joko » Ned 24. Mar 2013 16:01:02

Takto to asi nie, lebo čerpadlo č.2 Ti cez termostatický ventil podlahovku nepretáča. Tam treba "anuloid" nútený obeh s termostatickým ventilom najlepšie priamo na rozdelovač , inak ti podlahovka nebude kúriť.

S týmto príspevkom autora joko súhlasil
MartinH
Obrázok užívateľa
joko
 
Príspevky: 2532
Obrázky: 9
Registrovaný: Ned 23. Nov 2008 19:28:22
Bydlisko: Bratislava
Dal súhlas: 688 krat
Dostal súhlas: 307 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod -rq- » Ned 24. Mar 2013 16:04:26

quako2 píše:Je mozne taketo zapojenie?
Č1 - bude ovladane nejakym termostatom (aby bezalo len ked sa v kotly zakuri)
TV1 - na nom si nastavim cca 65stupnov
Č2 - bude ovladane priestorovym termostatom
TV2 - na nom si nastavim teplotu vody do podlahovky (35-45stupnov)
termosticky ventil by som pouzil tento


je to len ideovy navrh do ktoreho treba dosadit konkretne parametre.
- c1 je vhodne ovladat spalinovym termostatom ktory sleduje teplotu na dymovode, vypne pri poklese na nejaku hodnotu
- TV1 moze byt na 55 aj 65 stupnov, k plnemu otvoreniu vratnej dochadza az ked bude teplota o cca 10 stupnov vyssia
- c1 tv1 treba paralerne premostit plavajucou spatnou klapkou kvoli vypadku prudu (samotiaz)
- navrh tv1 tv2 musi zohladnovat "autoritu" ventilu, nesmie to byt predimenzovane
- tv1 musi zohladnovat nizsi prietok od stupacky ako od vratky (gulovy ventil, alebo zvlastna konstrukcia tv1)
- AN podla moznosti vyssie ako je kotol (samotiaz)
- c2 sa obvykle ovlada termostatom ktory vypne cerpadlo pri poklese teploty na nejaku hranicu (25-30 stupnov)
- ako pise joko, c2 musi byt ZA termostatickym zmiesavacim ventilom

dalej tam treba doplnit filtre, gulove ventily, kurenarske srobenia, tlakomery, teplomery, odvzdusnovace, poistak za kotlom, expanzku pri AN. plus ako to vsetko dat dokopy. to vsetko je dost rozsiahla problematika, mali by ste mat poruke sikovneho kurenara, prakticke znalosti su k nezaplateniu...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod quako2 » Ned 24. Mar 2013 16:39:45

Trosku som to poupravil...
G1,G2 - na priskrtenie termostatickych ventilov
PSP - plavajuca spatna klapka
Presunul som C2 za termostaticky ventil. Stacilo by to,alebo je tam potrebne cerpadlo aj pred ventil?
Co sa tyka poistovakov, expanznej nedoby, teplomerov... to mi je jeasne. Skor ma zaujimalo ci sa takymto zapojenim neda obyst ako som uz pisal Ladomat a regulacia.
Prílohy
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod -rq- » Ned 24. Mar 2013 17:44:32

ladomat obvykle obsahuje lacne cerpadlo, termostaticky ventil, odvzdusnovaci ventil a nejake teplomery - a to vsetko za predrazenu cenu. jeho jedinou vyhodou je kompaktnost, uspora miesta, inak je vyhodnejsie to poskladat zo solo komponentov. ak ma nabijaci okruh fungovat na samotiaz v pripade vypadku prudu, je potrebne na primari dimenzovat potrubie aspon na 6/4". je to vyhodne aj z hladiska prudenia vody v AN, kedy dochadza k lepsiemu premiesaniu...

S týmto príspevkom autora -rq- súhlasil
jan45
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod quako2 » Ned 24. Mar 2013 19:55:35

Ved prave, ten ladomat mi pride az prilis drahy. Jeho hodnota je tak 50-60% z ceny. Co sa tyka samotiaze... Kotol aj aku nadrz budu v tej iste urovni (v rovnakej vyske, vzdialene od seba asi 1,5m). Mam v plane to prepojit 2" potrubim. Tam by ta samotiaz mohla fungovat. Viac ma zaujima zapojenie za AKU nadrzou. Ako to cim jednoduchsie (cim lacnejsie) urobit. Jednalo by sa o cisto podlahove kurenie.
Este sa vratim k tym cerpadlam. Na ktore sa mam pri vybere sustredit znacka, typ... ? a naopak ktore nebrat?
quako2
 
Príspevky: 37
Registrovaný: Pon 03. Sep 2012 21:41:55
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Podlahové kúrenie a kotol na drevo.

Poslaťod -rq- » Pon 25. Mar 2013 0:30:14

pri samotiazi sa uvazuje rozdiel hydraulickych stredov kotla a AN, ktory by mal byt aspon jeden meter. samotiaz urcite pojde kym AN nie je nabita, ked sa bude priblizovat k plnemu nabitiu, vtedy bude tah slaby alebo ziadny. za AN plati ze by mal byt do podlahovky konstantny prietok a regulovanou velicinou je teplota. tam je uz vela faktorov, nejaky cas moze stacit aj rucne nastavovanie, potom podla toho urobit regulaciu. normalne riesenie je servo na trojcestnom ventile a jeho regulacia...

co sa tyka cerpadiel, najtrvacnejsie su grundfos, potom wilo, ktore maju problemy s klznymi loziskami (ocelova hriadel a keramicke puzdra), teda aspon tie starsie, teraz su aj ine typy, niekde su zaujimave akcie...
-rq-
 
Príspevky: 322
Registrovaný: Uto 14. Júl 2009 17:50:52
Dal súhlas: 14 krat
Dostal súhlas: 31 krat




Predchádzajúci

Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron