tmava farba fasady

tmava farba fasady

Poslaťod venant » Sob 16. Mar 2013 21:54:29

Zdravim.
Chcel by som dat na fasadu dost tmave farby - fasada by mala byt kombinaciou biela - vinovocervena - antracit. Tieto 3 farby by mali byt na kazdej stene domu, aj juznej aj zapadnej. A tie tmave nie su len nejake male plochy, ta cervena by mala byt cca 20% a ta tmavoseda cca 30% omietnutej plochy.
Dom ma byt zatepleny EPS. Dozvedel som sa, ze tmave farby mozu byt pri zatepleni dost problem pre standardne fasadne omietky a natery. Tie tmave plochy sa budu urcite prehrievat, a aj ked to vraj nema vplyv na kvalitu polystyrenu, ta omietka je dost namahana a moze popraskat. Keby to nebolo zateplene, tak to az tak nevadi, lebo ta omietka vraj az tak namahana nie je, lebo je spojena s murivom, ktore spomaluje tie teplotne zmeny, kedze ma velku akumulacnu schopnost.
Tych farieb sa zatial vzdat nechcem, ta kombinacia sa nam dost paci.
Riesili ste to niekto?
Pripadne neviete mi poradit, ci je nejaka fasadna farba a omietka, kde by to nevadilo?
venant
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Pon 07. Jan 2013 9:32:07
Bydlisko: zap.SK
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: tmava farba fasady

Poslaťod deko » Sob 16. Mar 2013 22:37:36

venant píše:Pripadne neviete mi poradit, ci je nejaka fasadna farba a omietka, kde by to nevadilo?

ano, je. svetle farby. tmave farby - no way. uz pri tej vinovej by som pochyboval, ale antracit zarucene nie :nie:
Memento homo, quia pulvis es et in pulverem reverteris!
Obrázok užívateľa
deko
 
Príspevky: 2484
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 17:52:08
Bydlisko: Báhoň
Dal súhlas: 150 krat
Dostal súhlas: 194 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod majko » Sob 16. Mar 2013 23:31:53

venant píše: Tie tmave plochy sa budu urcite prehrievat, a aj ked to vraj nema vplyv na kvalitu polystyrenu, ta omietka je dost namahana a moze popraskat.
Ten EPS je praveze dovod, preco sa na zateplenu fasadu neodporucaju tmave farby. Pri priamom slnku a tmavej farbe sa teplota moze s prehladom blizit k 70- 80C (mam zmerane). A to uz pre EPS moze byt problem. Hlavne dlhodobo.


Z hľadiska zaťaženia systému pohlteným teplom sa nesmú používať
odtiene, ktorých index HBW je nižší než 30. Indexy sú uvedené vo vzorkovníkoch pri každom farebnom odtieni. Vrchná vrstva omietky absorbuje
slnečné žiarenie a dochádza k jej zahrievaniu. Tepelná izolácia systému
oddeľuje vrchnú tenkú vrstvu od spodnej konštrukcie a tým znemožňuje
jej ochladzovanie. Z uvedenej skutočnosti vyplýva nebezpečenstvo šokových zaťažení napr. v letných mesiacoch pri prudkom ochladení dažďom.
Nedoporučuje sa používať farebné odtiene s nízkou hodnotou indexu HBW
(malou odrazivosťou svetelného žiarenia) hrozí možnosť tvorby porúch systému.

http://fasadnestudio.com/userfiles/zate ... iTherm.pdf

S týmto príspevkom autora majko súhlasil
Kokxo
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod Majo 2 » Sob 16. Mar 2013 23:56:44

Riešenie je použiť miesto klebru lepidlo pod tmavšie fasády.
Jedno vedro som kúpil, ale nie pod fasádu, pripomínalo to niečo ako silikón.
Je to maximálne pružné aj po zaschnutí.
Značku neviem ale môžem pozrieť.
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod Kokxo » Ned 17. Mar 2013 14:08:30

Riesenie je pouzit miesto EPS vatu.

Skus si dat na fasadu ine svetlejsie odtiene (niekde v studiu), ja som chcel mat tiez cerveno-sivu, ale upustil som od toho a som rad, teraz je to este krajsie.
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod majko » Ned 17. Mar 2013 14:54:41

Kokxo píše:Riesenie je pouzit miesto EPS vatu.

Zial nie je, to nie je len o teplotach EPS. Ide aj oto, ze ak je pod omietkou a stierkou izolant (jedno ci EPS alebo vata), zohrieva sa. Ak zacne prsat prudko sa ochladi a moze to cele "popukat".
majko
 
Príspevky: 331
Obrázky: 0
Registrovaný: Uto 09. Nov 2010 17:02:49
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 22 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod venant » Ned 17. Mar 2013 16:53:46

Majo 2 - mozes mi pozriet tu znacku toho lepidla?

Ja som v tomto uplne na zaciatku, realne som to planoval vazne riesit az o par mesiacov - akurat ze som zistil, ze garazovu branu budem musiet vybrat uz niekedy teraz a jej farbu chcem zladit s tou fasadou. A na viacerych miestach som nasiel presne to, co tu viaceri pisete, ze fasady mozu byt len svetle.
Ale ako potom riesia tie tmave omietky :?: Su to vsetko nezateplene stavby alebo stavby z veloxu? Akurat dnes som siel okolo hotela Bratislava v Bratislave, ukoncuju mu novu fasadu, podla vsetkeho je aj zatepleny - a je tmavosedy. Ale fakt tmavo. Vedla neho je par novostavieb bytoviek - a maju tmavocervene velke plochy na fasade. Asi zajtra pojdem zistit, kto robi tu fasadu toho hotela a spytam sa aj ich.... na strankach vyrobcov fasadnych farieb je to len o tych pastelovych tonoch.

Obklady davat nechcem - jednak kvoli cene a jednak sa mi nepaci ich vzhlad. Omietky mi vyhovuju, len farby chceme tmavsie ...
venant
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Pon 07. Jan 2013 9:32:07
Bydlisko: zap.SK
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod Majo 2 » Pon 18. Mar 2013 23:53:59

Je to TertmoArmat od firmy Termoplus.
Plus ako interpunkčné znamienko, nejak mi nejde napísať.
Naposledy upravil MartinH dňa Uto 19. Mar 2013 10:37:10, celkovo upravené 1
Dôvod: vela prazdnych riadkov
Majo 2
 
Príspevky: 1060
Registrovaný: Pon 05. Jan 2009 14:08:51
Dal súhlas: 30 krat
Dostal súhlas: 47 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod Adam » Str 20. Mar 2013 22:21:49

Ceresit má čerstvú novinku - fasádny systém Impactum, dovoľuje farby s HBW indexom väčším ako 5%. Skús si ho pozrieť.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod cmirko » Štv 21. Mar 2013 15:49:13

cmirko
 
Príspevky: 24
Registrovaný: Uto 02. Mar 2010 14:55:18
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 2 krat

Re: tmava farba fasady

Poslaťod venant » Sob 30. Mar 2013 18:48:20

diky, pozeram, ze tie tmavsie farby asi pojdu dat. Zavolam do tych firiem, co ste mi sem dali linky, a este som nasiel aj par fasad s tmavsimi farbami, tak zavolam aj tym realizatorom, a ked budem mat viac info, dam sem vediet.
venant
 
Príspevky: 38
Registrovaný: Pon 07. Jan 2013 9:32:07
Bydlisko: zap.SK
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 0 krat





Späť na Steny, omietky, obklady, fasáda

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron