prevedenie vlastníctva

prevedenie vlastníctva

Poslaťod Rudolf23 » Pon 25. Feb 2013 16:39:53

Ahojte páni, teraz niečo pre právne znalých borcov. Som 1/3 vlastník domu pred kolaudáciou a pozemku pod ním. V blízkej budúcnosti ostatní vlastníci prevedú svoje majetkové účasti na mňa (resp. manželku). Ako sa to dá právne urobiť, aby sme mali čo najnižšie náklady (ja aj oni) pri prevode aj v budúcnosti. Za každú radu budem vďačný.

S pozdravom
Rudolf23
 
Príspevky: 25
Registrovaný: Štv 17. Feb 2011 15:02:39
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Lubomir » Pon 25. Feb 2013 20:39:07

Co viem tak najbezpecnejsie je, aby ti to predali za 1€. Darovanie je problematicke a v buducnosti napadnutelne.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod mirusik » Uto 26. Feb 2013 0:16:42

Skús tu otázku spresniť a dať podrobnejšie údaje:
1/ čo je zapísané na Liste vlastníctva? Len pozemok alebo aj dom ? Kto bude kolaudovať ? (bude sa prevádzať rozostavaná stavba, alebo existujúca zapísaná na LV ?)
2/ Si na liste vlastníctva v 1/3 len sám alebo aj s manželkou ?
3/ Chceš to nadobudnúť výlučne len ty alebo aj s manželkou spoločne?
4/ Plánuješ to predávať v dohľadnej dobe (5 rokov) alebo nie ?

Predaj za 1 € nie je z právneho hľadiska predaj ale fingované darovanie.

Právne možnosti sú len dve:
1/ Darovanie. (pokiaľ je to skutočné darovanie, t.j bezodplatné a neplánuješ to predávať, je to jedna z možností) - potom odporúčam len na teba
2/ Kúpa. (pokiaľ sa bude reálne vyplácať nejaká kúpna cena) - potom kupujete aj s manželkou spoločne do BSM.

Ale čas kedy to urobiť a ako závisí od odpovedí na otázky uvedené vyššie a taktiež aj náklady s tým spojené a možné náklady v budúcnosti.
mirusik
 
Príspevky: 12
Registrovaný: Uto 06. Dec 2011 9:52:50
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 1 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Lubomir » Uto 26. Feb 2013 9:32:47

Suhlasim, ze tych "ale" moze byt viacero. Treba spresnit.
Predaj za 1€ je ale podla mna bezna prax, co som sa bavil s viacerymi pravnikmi, tak sa to tak robi presne kvoli tomu, aby dar nemohol niekto vziat spat. Napriklad mi tiez nejdeme cestu ktoru sme postavili darovat mestu, ale tiez ju predavame za 1€.
Pokial nemate ako manzelia zrusene BSM, tak je asi jedno, ci to dostanes ty alebo manzelka.
Lubomir
 
Príspevky: 147
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 23:18:05
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Rudolf23 » Uto 26. Feb 2013 13:52:26

mirusik píše:Skús tu otázku spresniť a dať podrobnejšie údaje:
1/ čo je zapísané na Liste vlastníctva? Len pozemok alebo aj dom ? Kto bude kolaudovať ? (bude sa prevádzať rozostavaná stavba, alebo existujúca zapísaná na LV ?)
2/ Si na liste vlastníctva v 1/3 len sám alebo aj s manželkou ?
3/ Chceš to nadobudnúť výlučne len ty alebo aj s manželkou spoločne?
4/ Plánuješ to predávať v dohľadnej dobe (5 rokov) alebo nie ?

Predaj za 1 € nie je z právneho hľadiska predaj ale fingované darovanie.

Právne možnosti sú len dve:
1/ Darovanie. (pokiaľ je to skutočné darovanie, t.j bezodplatné a neplánuješ to predávať, je to jedna z možností) - potom odporúčam len na teba
2/ Kúpa. (pokiaľ sa bude reálne vyplácať nejaká kúpna cena) - potom kupujete aj s manželkou spoločne do BSM.

Ale čas kedy to urobiť a ako závisí od odpovedí na otázky uvedené vyššie a taktiež aj náklady s tým spojené a možné náklady v budúcnosti.



Situácia sa má takto: Som 1/3 vlastník pozemku (sám bez manželky), na LV ešte dom zaznamenaný nie je. Okrem mňa pozemok vlastní môj brat a mama v rovnakej miere. Po dohode oni idú ten pozemok previesť na mňa (resp. na moju manželku). Až po tomto prevedení bude ten kolaudovaný (mnou) a nie je v pláne predaj na najbližších 5 rokov.
Trochu sa obávam spojenia "fingované darovanie" - je to právne nenapadnuteľné a v poriadku? Ako vravím, chcem, aby to bolo čisté a s minimálnymi nákladmi. Asi by sa mi najviac páčila možnosť predaja za 1€ (len kto vie, čo všetko to bude ešte obnášať). A ešte jedna možno dôležitá info: manželke bezbreho verím.
Rudolf23
 
Príspevky: 25
Registrovaný: Štv 17. Feb 2011 15:02:39
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod fefe30 » Uto 26. Feb 2013 14:47:49

Keď to nechceš nadobudnúť tvz. fingovaným darovaním za 1 €. Tak to kúp napr. za 5 000 €, resp. sám si urči rozumnú sumu. V zmluve to uveď

kúpnu cenu vo výške xxxx € (slovom: xxxx Eur) v prospech predávajúceho xxxx xxxxxx uhradí kupujúci v hotovosti v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy;

Či sa suma naozaj realne vyplatí kataster kontrovať nebude..... Bude to iba v zmluve. Takže je to len na Vašej rodine ako sa dohodnete.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod ... » Uto 26. Feb 2013 15:13:03

fefe30 píše:Keď to nechceš nadobudnúť tvz. fingovaným darovaním za 1 €. Tak to kúp napr. za 5 000 €, resp. sám si urči rozumnú sumu. V zmluve to uveď

kúpnu cenu vo výške xxxx € (slovom: xxxx Eur) v prospech predávajúceho xxxx xxxxxx uhradí kupujúci v hotovosti v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy;

Či sa suma naozaj realne vyplatí kataster kontrovať nebude..... Bude to iba v zmluve. Takže je to len na Vašej rodine ako sa dohodnete.


akurat ze predaj za nejaku inu vyssiu sumu ma zas trosku iny problem a to je ze ten co tie peniaze akoze prijme to ma ako prijem a mal by to uvadzat v danovom priznani...
a ak z toho nahodou vyde aj zaplatit dan (a nebodaj aj odvody alebo co si nasi blazni v parlamente zas este zmyslia) tak stale to vyde lacnejsie z 1E ako z par tisic....

PS: este som nepocul o tom zeby bola niekedy napadnuta (a nebodaj uspesne) zmluva medzi dvoma fyzickymi osobami na cokolvek za 1E z dovodu ze to bolo za 1E
...
 
Príspevky: 1053
Registrovaný: Pia 14. Dec 2012 9:33:06
Dal súhlas: 31 krat
Dostal súhlas: 79 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod steve33 » Uto 26. Feb 2013 15:32:06

... píše:
fefe30 píše:Keď to nechceš nadobudnúť tvz. fingovaným darovaním za 1 €. Tak to kúp napr. za 5 000 €, resp. sám si urči rozumnú sumu. V zmluve to uveď

kúpnu cenu vo výške xxxx € (slovom: xxxx Eur) v prospech predávajúceho xxxx xxxxxx uhradí kupujúci v hotovosti v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy;

Či sa suma naozaj realne vyplatí kataster kontrovať nebude..... Bude to iba v zmluve. Takže je to len na Vašej rodine ako sa dohodnete.


akurat ze predaj za nejaku inu vyssiu sumu ma zas trosku iny problem a to je ze ten co tie peniaze akoze prijme to ma ako prijem a mal by to uvadzat v danovom priznani...
a ak z toho nahodou vyde aj zaplatit dan (a nebodaj aj odvody alebo co si nasi blazni v parlamente zas este zmyslia) tak stale to vyde lacnejsie z 1E ako z par tisic....

PS: este som nepocul o tom zeby bola niekedy napadnuta (a nebodaj uspesne) zmluva medzi dvoma fyzickymi osobami na cokolvek za 1E z dovodu ze to bolo za 1E



Ja som to riešil ako píše fefe 30 a bolo to tak , že ak sa nehnuteľnosť nepoužívala na podnikanie , tak žiadna daň sa neplatila . Treba si to ešte preveriť
Sent from my BlackBerry Q10
Obrázok užívateľa
steve33
 
Príspevky: 432
Obrázky: 0
Registrovaný: Pia 15. Okt 2010 22:00:29
Dal súhlas: 20 krat
Dostal súhlas: 24 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod hinault » Str 27. Feb 2013 1:05:32

a ako to je s rozostavaným domom? ten vlastnis cely ty - si investor s pravom stavat na cudzom? aký vzťah si dokladoval k 2/3 pozemku ku stavebnému povoleniu?
hinault
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pia 28. Jan 2011 23:40:22
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Rudolf23 » Str 27. Feb 2013 14:18:17

Pozemok sme kúpili ako traja vlastníci rovnakým dielom (sme blízki rodinní príslušníci). Stavebné povolenie, resp. na rozhodnutí o začatí stavby sme uvedení tiež všetci traja, teda stavali sme ho traja. Keďže dom nie je skolaudovaný, nie je ani uvedený na LV. Najviac by sa mi teda pozdávala tá varianta s 1€ - ak nie je nijako právne napadnuteľná. Lebo keby sa aj dohodneme na nejakej vyššej sume, daňovému priznaniu a nákladmi s tým spojenými by sme sa asi nevyhli.
Rudolf23
 
Príspevky: 25
Registrovaný: Štv 17. Feb 2011 15:02:39
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Ludo » Str 27. Feb 2013 14:39:06

zavkladujte rozostavanu stavbu na kataster -t.z. nechat zamerat a zakreslit geogetom
a potom tu rozostavanu stavbu aj pozemkom predajte za 1 e
a na zaklade toho bude treba uviest tuto skutocnost aj do stavebneho povolenia
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod hinault » Str 27. Feb 2013 16:35:23

prevod za 1 euro je napadnutelny, nesiel by som do toho (ked kupou, tak za primeranu cenu, nie ale vyssiu ako povodnu kupnu). darovanim tebe sa zas mozu obmedzit tvoje moznosti dedenia (napr. po mame - pri dedeni zo zakona sa do podielu zapocita to, co si od porucitela bezplatne dostal).

jednym z rieseni tiez napr. je:
nechat 2/3 pozemku darovat zene a notarskou zapisnicou rozsiril vase BSM o tieto 2/3 pozemku. a treba zvazit rozsirenie BSM aj o zvysnu 1/3, ktoru si podla toho, co pises, nadobudol do vyhradneho vlastnictva kupou (pred sobasom?). nech to cele neskor (napr. pri dedeni) zdiela jeden pravny osud.

v kazdom pripade je to citliva vec - mame, bratovi treba vysvetlit, preco to maju darovat zene a nie tebe ....

vztahy k rozostavanemu domu by som sa snazil riesit nasledne prevodom prav a povinnosti stavebnika len na teba (treba vopred konzultovat na stavebnom urade), kolaudovat, vkladat do katastra tak budes ty sam.
hinault
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pia 28. Jan 2011 23:40:22
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod Adam » Str 27. Feb 2013 16:44:16

Ludo píše:zavkladujte rozostavanu stavbu na kataster -t.z. nechat zamerat a zakreslit geogetom
a potom tu rozostavanu stavbu aj pozemkom predajte za 1 e
a na zaklade toho bude treba uviest tuto skutocnost aj do stavebneho povolenia

Len ak sa nič nezmenilo, tak rozostavaná stavba sa dala zavkladovať len pre účely zriadenia záložného práva, na iný účel to kataster nezavkladovával. Skôr by som preveril možnosť kúpy rozostavanej stavby a pozemku, prevod pozemku dať zavkladovať a stavebnému úradu oznámiť, že som nový stavebník a skolaudovať už sám, lebo sa ešte môže stať, že práve kvôli predaju novostavby budú tí 2 spoluvlastníci platiť daň z príjmu, lebo nesplnia §9 ods. 1a o 5-ročnej lehote od nadobudnutia.
Adam
 
Príspevky: 223
Registrovaný: Uto 23. Feb 2010 21:48:23
Bydlisko: LV
Dal súhlas: 6 krat
Dostal súhlas: 14 krat

Re: prevedenie vlastníctva

Poslaťod fefe30 » Štv 28. Feb 2013 9:52:56

Daň z prevodu nehnuteľnosti sa neplatí pokiaľ je splnená podmienka 5 ročného vlastníctva.
Ak nie je platí sa daň z rozdielu medzi predajnou a nadobúdacou cenou. T.j. ak vlastníš nehnuteľnosť menej ako 5 rokov a predáš ju za menej ako si kúpil daň neplatíš žiadnu.

V tvojom prípade by som kúpil od brata a mami ich tretiny. Jednoduchou kúpnou zmluvou, a kúpna cena by bola 1/3 z pôvodnej kúpnej ceny pre brata 1/3 pre mamu.(Pr. kúpna cena 3 tis. €, predali by každý po 1 tis. €, to by bolo na zmluve, pre kataster). Tým pádom by nemuseli platiť žiadnu daň. Platíš len poplatok na katastri stačí obyčajný vklad. A potom pred kolaudáciu ak by si chcel, tak by si urobil zmenu st. povolenia a investora by si uviedol aj manželku.
Obrázok užívateľa
fefe30
 
Príspevky: 133
Registrovaný: Pia 14. Jan 2011 14:35:19
Dal súhlas: 45 krat
Dostal súhlas: 11 krat





Späť na Rôzne

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron