Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod borcinko » Štv 13. Okt 2011 11:46:42

Dobry den. Potreboval by som poradit. Mam jeden kotol a dom som rozdelil na dva vykurovacie okruhy, kedze potrebujem nezavysle vykurovat podkrovie a prizemie. Dal som na radu kamarata a spravil to nasledovne. Kazde poschodie ma svoj termostat a obehove cerpadlo na vytlaku kotla. Kotol ide nonstop a udrzuje si teplotu zhruba 60°C. A termostaty su napojene na obehove cerpadla. Poradit by som potreboval v dvoch problemoch:

1- nechcem aby mi kotol nonstop bezal a palil plyn, ale aby mi oba termostaty vedeli nezavysle od seba rozbeznut kotol a prislusne obehove cerpadlo....

2- prvy radiator v okruhu v podkrovy aj na prizemi je stale horuci, kedze kotol si udrzuje svoju teplotu a teplu vodu mi pretlaci aj cez vypnute obehove cerpadla. Privretie ventilu nepomoze lebo potom je horuci dalsi radiator v okruhu a zavriet ich tiez nemozem, lebo prave v tych miestnostiach su aj termostaty, takze cele riadenie teploty termostatom je nanic. V dome je bud zima ked su ventily otvorene, lebo v danej miestnosti je horuco a inde zima alebo naopak v danej miestnosti je zima a termostat stale zapnuty a inde sauna... Ako by som vedel docielit aby mi tepla voda isla do okruhu az ked mi zapne termostat a rozbehne sa kotol s danym cerpadlom?

Vopred dakujem za rady.
Naposledy upravil emkac dňa Pia 14. Okt 2011 9:41:45, celkovo upravené 2
Dôvod: oprava y/i/e v nazve
borcinko
 
Príspevky: 1
Registrovaný: Štv 13. Okt 2011 11:19:45
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat




Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotly

Poslaťod sigma » Štv 13. Okt 2011 23:09:38

Kamarat je slusne povedane amater. Asi zije v domneni, ze vypnute cerpadlo neprepusti vodu?
Neviem o aky kotol ide, pravdepodobne aj ten kotol ma svoje cerpadlo. Este raz som si to cital a kotol ide nonstop?! 60˚C! Mne sa nepaci spotreba elektriny, lebo pri ekvitermike ide kotol ovela dlhsie, ale Vy spalite elektriny ako aj plynu! Pekny kamarat.

Moje usporiadanie:
Termostat1 -> rele1 -> servoventil1 + kotol
Termostat2 -> rele2 -> servoventil2 + kotol

na obr je medzi servami vystup VV z kotla. Cerpadlo je len v kotli.
Zopne termostat, ovori prislusny ventil a da kotlu povel na kurenie. Bud hore, alebo dolu alebo hore aj dolu.
Asi su tam dve rele, kazde spina dva okruhy (ventil a kotol), na to treba "niekoho so skusackou".
Este by sa to dalo doladit na dobeh cerpadla...
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod hipi » Sob 15. Okt 2011 0:14:44

ja to mam podobne ako sigma.
jeden okruh radiatory, druhy podlahovka. kotol protherm lev28kko.
okruh pre radiatory je pohanany cerpadlom z kotla.
okruh-podlahovka je pohanana pridavnym cerpadlom a aj cerpadlom z kotla.

mam dve relatka, do ktorych ide vstup z termostatov. Jedno relatko zapne kotol(takze kurenie on/off a nie cez ekvitermiku), druhe kotol a cerpadlo na podlahovku.
Nevyhodu v tomto mojom rieseni mam taku ze nemam ziadny elektricky ventil do radiatorov, takze ak mi zapne podlahovku, tak mi tlaci vodu aj do radiatorov. Ten ventil by som mohol (ak taky existuje) napojit na relatko tiez, ale netlaci ma to, kedze vysledok mam taky, ze ked zapne podlaha, kuria aj radiatory, ale neprekuria mi izby, vykuruju mi ich akurat a termostat v izbe sa nezapina vobec.
Vyhodu on/off vidim v tom, ze mi nezerie elektriku(kotol+cerpadlo), nevyhodu mam taku, ze nie je stale tepla podlaha, ale zato ked kuri, tak je teplejsia:-) Teplotu vykurovacej vody mam nastavenu na 40stupnov.
Mont.bungalov138m2(vyk. plocha115m2) ,Samorin,zly tvar do L 1,8, 32cm strop, 5cm podlaha, 3skla
hipi
 
Príspevky: 167
Registrovaný: Str 14. Jan 2009 2:05:07
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 12 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod miki83 » Sob 02. Feb 2013 14:28:15

Nazdar.
riesim podobny problem>prizemie podkrovie chcem vykurovat nezavisle od seba.
Jedna sa o starsi rodinny dom, na ktory sme nadstavali podkrovie. Dole byva svokra a na podkrovi ja s manzelkou.
Tepelne straty domu do cca 9kW pri -20C. Vsade sa vykuruje plochými radiatormi. Vykurovacia plocha cca 200m2.
Klasický plynový kotol s výkonom 16kW planujem menit na kondezacný kotol Buderus alebo Vaillant s výkonom 6-20kW.

A tu je otazka. Riadenie nechat na ekvitermiku alebo dva termostaty, jeden na prizemi a druhy v podkrovi. Ak my nie sme doma, tak v podkrovi staci aby drzal nizsiu teplotu a opacne, kvoli tomuto javu to chcem. Taktiez ak svokre bude napriklad zima na prizemi tak si prikuri, ale mozno my by sme uz radsej vypli kotol, kedze v podkrovi bude teplo.

Ake riesenie existuje.
miki83
 
Príspevky: 16
Registrovaný: Sob 15. Dec 2012 22:36:20
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod Ludo » Sob 02. Feb 2013 22:26:45

nechce sa mi to citat cele, tak sorry
ale odpoved podla otazky:
existuju predsa dvojokruhove kotle
resp. kotle, ku ktorým je možné druhy topny okruh domontovat, lebo maju na to vyvody
su presne na to, co mate - jeden okruh podlahovkovy a druhy radiatorovy-ako sa presne spravaju a ako nahrievaju a ako sa ovladaju
je zalezitost softerov jednotlivyvch kotlov ako takych - treba hladat a studovat
moj ferolli ma tiez moznost domontovat druhy okruh - v navode na obsluhu su o tom asi 4 strany ako :roll:
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod ToBo » Štv 14. Feb 2013 22:30:13

ja uvazujem nasledovne:
podkrovie: 6 okruhov + rebrikovy radiator = jeden 7 okruhovy rozdelovac a 1 termostat v kupelni
prizemie: 6 okruhov = 1 rozdelovac a 1 termostat v chodbe na severnej stene
z kotla pojde privod do dalsieho(tretieho) 2 okruhoveho rozdelovaca, ktory bude mat napojene tie 2 termostaty(z prizemia a podkrovia) do elektrotermickych hlavic a z tohto rozdelovaca budu napojene tie dalsie 2 (prizemie a podkrovie).

Videli te uz niekto takuto realizaciu?
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod Ludo » Pia 15. Feb 2013 10:11:24

vsetko som este nevidel
a ani taketo nieco nie
dovod pre taketo riesenie?
nejaku logiku tam vidim....
aj ked podme:
kotol nahreje vodu na teplotu X /podla coho ju bude nahrievat u teba? podla vonkajsej teploty, alebo pojdes na nejaku konstatnu teplotu?/
ta voda ohriata na X pride do do toho dvojokruhoveho rozdelovaca
v nom budes regulovat teplotu vody nejakym zmiesavacom ? alebo budes riesit len jej prietok?
co vlastne tie termostaty na tom rozdelovaci budu riadit?
odtial teda uz ta uregulovana voda pojde do jedneho alebo druheho rozdelovaca a odtial do rurok....
Ludo
 
Príspevky: 1781
Obrázky: 0
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 16:33:55
Dal súhlas: 153 krat
Dostal súhlas: 216 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod miky » Pia 15. Feb 2013 10:13:08

Mam doma rozdelene poschodia, je to super riesenie. Pouzivam radiatory. Ekvitermika nema podla mna vyznam. Podla skesenosti ak sa na prizemi nekuri o 1,5 stupna sa dokuri za cca 25 min. Kotol LEV 28, vykon stiahnuty na cca 8kw.
miky
 
Príspevky: 26
Registrovaný: Pon 29. Dec 2008 15:51:38
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod ToBo » Pia 15. Feb 2013 11:06:43

Ludo píše:vsetko som este nevidel
a ani taketo nieco nie
dovod pre taketo riesenie?
nejaku logiku tam vidim....
aj ked podme:
kotol nahreje vodu na teplotu X /podla coho ju bude nahrievat u teba? podla vonkajsej teploty, alebo pojdes na nejaku konstatnu teplotu?/
ta voda ohriata na X pride do do toho dvojokruhoveho rozdelovaca
v nom budes regulovat teplotu vody nejakym zmiesavacom ? alebo budes riesit len jej prietok?
co vlastne tie termostaty na tom rozdelovaci budu riadit?
odtial teda uz ta uregulovana voda pojde do jedneho alebo druheho rozdelovaca a odtial do rurok....


Kotol bude nahrievat vodu na konstantnu teplotu a termostaty budu regulovat len otvoreny/zatvoreny okruh. Prietoky budu vyregulovane v jednotlivych rozdelovacoch na poschodiach.
Termostaty budu na jednotlich poschodiach a budu regulovat len otvorene/zatvorene hlavne okruhy v tom dvojokruhovom rozdelovaci.
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod ToBo » Sob 16. Feb 2013 22:55:25

Ludo píše:vsetko som este nevidel
a ani taketo nieco nie
dovod pre taketo riesenie?
nejaku logiku tam vidim....
aj ked podme:
kotol nahreje vodu na teplotu X /podla coho ju bude nahrievat u teba? podla vonkajsej teploty, alebo pojdes na nejaku konstatnu teplotu?/
ta voda ohriata na X pride do do toho dvojokruhoveho rozdelovaca
v nom budes regulovat teplotu vody nejakym zmiesavacom ? alebo budes riesit len jej prietok?
co vlastne tie termostaty na tom rozdelovaci budu riadit?
odtial teda uz ta uregulovana voda pojde do jedneho alebo druheho rozdelovaca a odtial do rurok....


Po precitani si prispevkov vyssie, som upustil od dvojokruhoveho rozdelovaca. Svoju predstavu som radsej nakreslil.

Planujem pouzit 1000l aku s dvomi vymennikmi (plyn nemam). Napr. DZD NADO 1000 v3 (http://www.stavbaeu.sk/akumulacne-nadrz ... -121580388)

Akurat neviem, ako s tym zmiesavacim ventilom napojenym na ekvitermiku.... Poradi niekto? Ma to niekto nejako podobne zapojene?
Prílohy
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod jablonko » Ned 17. Feb 2013 2:26:21

Nie som kurenar, ale domnievam sa, ze do zmiesavacieho ventilu ide odbocka zo spiatocky. Urcite nie hocijaka studena voda. Ventil by mal regulovat, aka tepla voda pojde do okruhov. Ci uplne horuca, alebo ochladena o spiatocku.

S týmto príspevkom autora jablonko súhlasili - 2
joko, Ludo
Obrázok užívateľa
jablonko
 
Príspevky: 79
Obrázky: 1
Registrovaný: Pia 13. Apr 2012 14:30:32
Dal súhlas: 9 krat
Dostal súhlas: 7 krat

Re: Dva vykurovacie okruhy na jednom kotle

Poslaťod ToBo » Ned 17. Feb 2013 10:47:01

jablonko píše:Nie som kurenar, ale domnievam sa, ze do zmiesavacieho ventilu ide odbocka zo spiatocky. Urcite nie hocijaka studena voda. Ventil by mal regulovat, aka tepla voda pojde do okruhov. Ci uplne horuca, alebo ochladena o spiatocku.


to je pravda. podla povodnej uvahy by som stale zvysoval tlak a objem vykurovacieho media v sustave neustalym pripustanim studenej vody na ochladzovanie vykurovacieho media v sustave.

Otazka: ako prepojit ekvitermicky snimac s interierovymi temostatmi? Aby sa system za niekolko sezon "naucil" ako kurit?

Alebo sa vykaslat na ekvitermiku a nastavit standardnu teplotu vykurovacej vody a riadit sa interierovou teplotou? To ma ale nevyhodu, ze mi bude v dome kolisat teplota a to nechcem.....
Prílohy
ToBo
 
Príspevky: 89
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 9:42:31
Bydlisko: BB kraj
Dal súhlas: 1 krat
Dostal súhlas: 3 krat





Späť na Vykurovanie, ohrev vody, kotly

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia