Vykonne LED osvetlenie terasy

Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod Kokxo » Sob 17. Nov 2012 21:58:31

Parada :ano: :ano:

P.S.: dalo by sa to pouzivat aj na zistovanie rovnosti povrchu omietok a fasad :lol:

S týmto príspevkom autora Kokxo súhlasil
sigma
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat




Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod pepa » Ned 18. Nov 2012 12:02:53

Kokxo píše:dalo by sa to pouzivat aj na zistovanie rovnosti povrchu omietok a fasad :lol:


Ta kriva fasada prekvapila aj mna. Nikdy som si nemyslel, ze to mam take odflaknute. Keby som to vedel skor, dam to reklamovat. Teraz je uz len jedine resenie, bud to svetlo posunut viac od steny, aby to nerobilo taky tien. Alebo dat celkom ine svetlo ...
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod Kokxo » Ned 18. Nov 2012 22:08:33

Nic si z toho nerob, takto to ma kopec domov urobene po nasvieteni, tazko je urobit to dokonale. ;)
Kokxo
 
Príspevky: 554
Registrovaný: Sob 12. Dec 2009 21:46:05
Dal súhlas: 32 krat
Dostal súhlas: 32 krat

Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod TomasHo » Pon 11. Feb 2013 23:55:33

O to horsie, ked to vidno aj pri dennom svetle ako na nasej fasade : (
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod sigma » Uto 12. Feb 2013 9:06:16

TomasHo: Ked budes navrhovat osvetlenie v dome, skus vela studovat. Cree ma nejake clanky na webe o konstruovani (aj atypickych) svietidiel a z toho sa da vela cerpat, aby si sa vyhol chybam:
  • nerovnomerne osvetlenie - to ked na chodbe das jednu 1W ledku, co staci na to, aby si presiel, ale ked prejdes do druhej miestnosti, kde bude 24 1w lediek a ovela viac svetla, nebude to prijemne.
  • farba svetla - tiez by mala byt rovnaka v celom dome (o modrom svetle sa pise vselico) a podla mna denne svetlo 5000K nie je to prave, lebo take svetlo je len v lete vonku (ak je pod mrakom) a tolko svetla v dome neurobim. S klesajucou intenzitou osvetlenia klesa aj pozadovana farba (asi je to len tak zauzivane), ale ked chcem menej svetla, chcem aj nizsiu teplotu. (k 3000, ale nie 2500) S tymto suvisi aj sirka spektra, ktora nesmie byt velmi uzka.
  • ostre tiene - kapitola sama o sebe, ak nechces mat ostre tiene, musis svetlo rozptylit a na to potrebujes viac svetla a kvalitne rozptylovace (pieskovane sklo nie je ono, na to treba mliecne sklo) Dalsia vec je, ze COB ledky nemaju bodovy zdroj a svetlo z vacsej plochy je maksie a este sa aj lepsie chladi. Neviem, co na toto cree (CXA 2011 nie je stredobodom zaujmu), ale v tomto vidim velku perspektivu... Obrázok
  • ovladanie - pozor na to, aby zo zapinania svetla nebola trauma...

S týmto príspevkom autora sigma súhlasil
TomasHo
Obrázok užívateľa
sigma
 
Príspevky: 1877
Obrázky: 10
Registrovaný: Str 19. Nov 2008 9:23:12
Bydlisko: NR
Dal súhlas: 336 krat
Dostal súhlas: 108 krat

Re: Vykonne LED osvetlenie terasy

Poslaťod TomasHo » Štv 14. Feb 2013 13:13:38

Sigma, to su velmi dobre rady. Chcem navrhnut komplexne cele osvetlenie domu vratane osvetlovacich telies, takze budem musiet prestudovat vsetko, co tu pise pepa, ty, a ostatni, a postavit sa na plecia gigantov : ) Farbu svetla pravdepodobne budeme musiet priamo v dome urcit pokusnou metodou, ale planujem farbu svetla homogenizovat v kazdom priestore homogenizovat podla typu vykonavanej cinnosti. Na rozdiel od Pepu by som nechcel mat napriklad v obyvacke denne svetlo, aj z dovodu, ktory uvadzas ty (teda, ze potom by intenzita musela byt prilis vysoka).
Uz su empiricky a priblizne stanovene lumenove vykony pre jednotlive miestnosti a zony, a teraz riesim typ osvetlovacich telies. Problemom je maly rozptyl svetla LED, aj napriek optikam z finska, o ktorych kdesi pisal Pepa. Skusim to riesit parabolickymi zrkadlovymi plochami - ak ma niekto tip, kde by sa takyto tvar mohol bezne v prirode vyskytovat, budem vdacny. (nebude totiz stacit rozrezat hlinikovu ruru a vylestit vnutro). Mam nakupene nejake chladiace hlinikove hranty z ebayu, z ktorych planujem urobit podlhovaste svietidla do dielne, a ked to bude, tak nafotim a zavesim.
Pokial ide o Chip-On-Board LED, rozptyl svetla by bolo mozne dosiahnut aj vyssim poctom individualnych led, a pouzitie odrazu svetla od bielych stropov, pripadne vyuzitim lomu v sklenenych prvkoch svietidiel. Pozeral som si referencne konstrukcie svietidiel u Cree, ale myslim, ze technologicky to nebude zvladnutelne v mojich podmienkach.
Ovladanie svetiel nebude velky problem, kedze som neurobil 12v rozvod a budem sa musiet uspokojit s obycajnymi (nestmievacimi) vypinacmi, ovladajucimi svetlo vzdy v jednej miestnosti/zone.
Radsej budem rok svietit ziarovkami, ale chcem, aby to bolo urobene dobre, takze este hodnu chvilu budem len teoretizovat : )
TomasHo
 
Príspevky: 573
Registrovaný: Ned 15. Máj 2011 8:22:12
Dal súhlas: 34 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Predchádzajúci

Späť na Elektrina, slaboprúdova technika, osvetlenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron