Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiach

Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiach

Poslaťod KoMiKo » Str 13. Feb 2013 16:57:42

Pri teplote v obývacích miestnostiach 21°C, je doporučované v kúpeľni udržiavať teplotu cca 24°C a napr. v spálni my osobne uprednostňujeme cca 19.
Chcem sa spýtať užívateľov rekuperácie, na ich praktické skúsenosti, či je možné pri zapnutej rekuperácii uvažovať s udržaním takýchto rozdielnych teplôt, alebo sa treba zmierniť s viac-menej rovnakými teplotami vo všetkých miestnostiach, kde sú vyústenia rekuperácie.
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat




Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod paolo » Str 13. Feb 2013 21:56:56

Myslim, ze je to mozne. Napisem nas stav. Rekuperaciu mame asi 4-5mesiacov. Kurenie elektrickymi konvertormi v nocnej casti, v dennej su to len krbove kachle. V dennej casti ked vecer zakurime tak sa teplota pohybuje od 22-25st, podla prikladania. Ked sa nekuri, tak 21-22st. V detskej je konvertor nastaveny na 22st a takato teplota je tam skoro stale. V spalni zapinam olejovy radiator ked idem spat. Teplota nastavena na cca 22st. Rano ho vypnem a do vecera teplota klesne na 20-21st. Teplotu v kupelniach neviem, urcite nie je viac ako 21-22st. Je tam sice el.podlahovka, ale nezapiname ju. Ak je slnecny den, alebo sa vo velkom vari, pecie tak teploty idu nahor aj v nocnej casti. Moze to byt ziskami, nieco roznesie aj rekuperacka. Ale neda sa povedat, ze kachle v jednom rohu bungalovu spolu s rekuperackou zabezpecia rovnaku teplotu v celom dome. Mozno keby sa kurilo viac hodin/dni tak by teplota stupala.
Zatial nam takyto stav vyhovuje.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod tienik » Str 13. Feb 2013 22:41:18

moja rekuperacia bezi cca ani nie dva cele mesiace. Kurenie u mna je pre kazdu miestnost riadene samostatne, ci uz co sa teploty tyka, alebo casoveho rozvrhu.
Nemeral som nejaky stav pred a po, ale na zaklade pocitu som nezachytil nejaky citelny rozdiel v priebehu teploty kurenia - ktora bola nastavena davno pred spustenim rekuperacie.
Este snad pre uplne info, rekuperacia zatial riadena casovo, vetra 3x denne, este presne laborujem z dlzkou vetrania a riadenim otacok ventilatorov. ALe toho casu bezi cca 10h denne.
Do buducna bude na jej chod, okrem uz teraz zavedenych signalov zo WC a kuchyne, vplyvat aj aktualna vlhkost, mozno aj obsah CO2. Takze sam neviem ako to skonci :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod paolo » Str 13. Feb 2013 22:57:51

Este dodam, ze riadenie ktore mam k jednotke umoznuje nastavovat 4 vykonove stupne pre tusim 7 programov. Nema ale stupen Off. :cry: Ale nenastavoval som ziadny program, bezi nonstop v manualnom rezime. Cize jednotka nam bezi na prvy stupen vykonu co je 15%. Tych 15% je minimum, menej neviem nastavit. Vyriesili by to aj obycajne spinacie hodiny, ale zatial som to neriesil. Chceme prvu zimu vyskusat taketo nastavenie.
Obrázok užívateľa
paolo
 
Príspevky: 197
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 10:06:54
Dal súhlas: 4 krat
Dostal súhlas: 8 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod KoMiKo » Str 13. Feb 2013 23:34:25

tienik píše:Do buducna bude na jej chod, okrem uz teraz zavedenych signalov zo WC a kuchyne, vplyvat aj aktualna vlhkost, mozno aj obsah CO2. Takze sam neviem ako to skonci :-)

Vidím, že tvojmu Loxonu nedáš pokoj :D
Z WC asi zapínaš nárazové vetranie (to mám pripravené aj ja). Z kuchyne to máš riadené ručne, alebo spustením digestora? Digestor je cirkulačný, alebo s vývodom von? (ale to už sme OT)

A ako to vyzerá s udržaním vyššej teploty v kúpeľni?
Obrázok užívateľa
KoMiKo
 
Príspevky: 394
Registrovaný: Pia 10. Apr 2009 0:22:28
Bydlisko: Nitra
Dal súhlas: 21 krat
Dostal súhlas: 35 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod tienik » Štv 14. Feb 2013 0:36:26

Veru, u mna Loxone pokoj nema. Viac menej nie je tyzdna kedy by nemal upravovany program :-)
Ale tie moznosti proste cloveku nedaju pokoj.
Z kuchyne to este nie je 100% podla mojich predstav - malo by to ist z toho digestoru, ale chyba mi cas na jeho rozobratie.
Digestor je samozrejme cirkulacny, inac by rekuperacia dost trpela. V kuchyni sa predsa produkuje tepla viac nez dost. A taky velky unik tepleho vzduchu, to by nebolo OK.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod MiroM » Štv 14. Feb 2013 11:06:36

tienik píše:Do buducna bude na jej chod, okrem uz teraz zavedenych signalov zo WC a kuchyne, vplyvat aj aktualna vlhkost, mozno aj obsah CO2. Takze sam neviem ako to skonci :-)


Uz som to tu viackrat pisal. Netreba riadenie vetrania prilis komplikovat. Riadenie podla CO2, pripadne vlhkosti neodporucam. Po prvom roku byvania prides na to, aky rezim je pre tvoj dom najvodnejsi z hladiska kvality vzduchu. Prides na to kolko a kedy ma bezat. Po roku ta uz nejake ppm CO2 nebude zaujimat. Ja si uz ani nepamatam, kedy som naposledy siahol do nastavovania vetrania.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod tienik » Štv 14. Feb 2013 11:09:14

MiroM píše:Uz som to tu viackrat pisal. Netreba riadenie vetrania prilis komplikovat. Riadenie podla CO2, pripadne vlhkosti neodporucam. Po prvom roku byvania prides na to, aky rezim je pre tvoj dom najvodnejsi z hladiska kvality vzduchu. Prides na to kolko a kedy ma bezat. Po roku ta uz nejake ppm CO2 nebude zaujimat. Ja si uz ani nepamatam, kedy som naposledy siahol do nastavovania vetrania.


ja Ti samozrejme verim a som presvedceny ze tiez sa to ustali na nejakom nastaveni, ale mna to toho casu proste bavi :-)
Dake cidlo si vyrobim, vyskusam.....a tak stale dokola. Ale to je uz asi diagnoza... :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod MiroM » Štv 14. Feb 2013 11:15:06

KoMiKo píše:Pri teplote v obývacích miestnostiach 21°C, je doporučované v kúpeľni udržiavať teplotu cca 24°C a napr. v spálni my osobne uprednostňujeme cca 19.
Chcem sa spýtať užívateľov rekuperácie, na ich praktické skúsenosti, či je možné pri zapnutej rekuperácii uvažovať s udržaním takýchto rozdielnych teplôt, alebo sa treba zmierniť s viac-menej rovnakými teplotami vo všetkých miestnostiach, kde sú vyústenia rekuperácie.

Pri 19°C by som som manzelku asi tazko na nieco prehovoril :?
Rovnaku teplotu v miestnostiach nemam ani nahodou. Na prizemi mam 22,5°C, na poschodi 21-21,5°C, v kupelniach cca 23°C, v spajzi 17,5-18°C. Aj pri zapnutej cirkulacii je vyrovnavanie teplot len velmi pomale. Pri cisto vetracej jednotke je distribucia teplotnych ziskov, pripadne tepla od krbu cista utopia. To by museli prudit domom ine objemy vzduchu. Skor sa teplo "premiestni" kominovym efektom napr. pri otvorenom schodicku , ako pomocou vetracej jednotky.
Netreba zase verit vsetkemu, co napisu v marketingovych materialoch predajcovia jednotiek.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Rekuperácia a udržanie rozdielnych teplôt v miestnostiac

Poslaťod tienik » Štv 14. Feb 2013 11:29:10

MiroM píše:Pri 19°C by som som manzelku asi tazko na nieco prehovoril :?
Rovnaku teplotu v miestnostiach nemam ani nahodou. Na prizemi mam 22,5°C, na poschodi 21-21,5°C, v kupelniach cca 23°C, v spajzi 17,5-18°C. Aj pri zapnutej cirkulacii je vyrovnavanie teplot len velmi pomale. Pri cisto vetracej jednotke je distribucia teplotnych ziskov, pripadne tepla od krbu cista utopia. To by museli prudit domom ine objemy vzduchu. Skor sa teplo "premiestni" kominovym efektom napr. pri otvorenom schodicku , ako pomocou vetracej jednotky.
Netreba zase verit vsetkemu, co napisu v marketingovych materialoch predajcovia jednotiek.


19 ani ja pre istotu neskusam :-) ale to s tym krbom je pravda. Dispozicia mojho domu a umiestnenie krbu mi umoznuju celkom efektivne roznasat teply vzduch z obyvacky kominovym efektom, za podmienky ze necham otvorene dvere samozrejme. Ked som spustil rekuperaciu, hned v prvych dnoch som skusal aj ten stav, ze pri kureni v obyvacke som nechal dvere zatvorene a rekuperaciu pustenu. Musim povedat ze to bol prudky rozdiel oproti metode "otvorenych dveri" viac menej som v inych castiach domu netusil ze kurim v krbe. V principe som asi o par desati stupna pomohol teplote privadzaneho vzduchu, ale ze by to bolo citit sa povedat neda. Takze zostavam pri dverovej metode. Rekuperacia je na vetranie.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron