Vlhkost na povale

Vlhkost na povale

Poslaťod Jookie » Štv 12. Nov 2009 21:24:13

Zdar setcia,

na mojej stavbe sa vyskytol zase mensi zadrhel, a to ze na mojej malel povale som kdesi pri mineralnej vate objavil vlhkost, proste skondenzovane kvapky drziace sa kliestinach pri zatepleni. Strechu mam zateplenu 18 + 5 cm, parozabrana a sadrokarton tam boli namontovane pred tyzdnom, v dome sa kuri na 20 stupnov. Je citit, ze v izbach je teda podstatne teplejsie ako na pojde, kde je zrejme vonkajsia teplota - ten kusok strechy nad povalou je nezatepleny, jemne tam citit nejaky prievan. Ta pochodzia cast povaly je urobena z drevenych latiek 2.5 x 10 cm, ktore su len volne polozene vedla seba (su tam skary medzi nimi). Dosky boli raz valcekom natrete bochemitom, takze z nich ta vlhkost asi nebude. Parozabrana je snad urobena dobre ;) takze rozmyslam, ze problem bude zrejme teplo izby vs. teplo podkrovia (vonkajsku) = rosny bod kdesi tam. Aky je podla vas zdroj vlhkosti?

strecha_zlozenie.png
strecha_zlozenie.png (8.75 KiB) Zobrazené 2299 krát
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat




Re: Vlhkost na povale

Poslaťod maksel » Str 12. Dec 2012 16:19:57

ahoj. ako si to nakoniec bvyrieslil? stale ti to na povale kondenzuje?
maksel
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Uto 11. Dec 2012 11:53:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod Jookie » Štv 13. Dec 2012 10:18:31

Tam je a bolo problemov viacero. Paropriepustna folia bola cez seba len prelozena (nie prelepena), takze nieco islo aj zvonku (ked snezilo a prudko fukalo, tak sa velmi jemny sneh dostal do podkrovia) - to sa prelepilo, aby bola folia spojena. Skladacie schodiky na pojd aj s dvierkami slabo tesnili (priepustnost vzduchu z interieru do podkrovia), tiez mali maly tepelny odpor a vela tepla islo aj tamad hore -- tieto boli prelozene zaklopom z EPS na povale. Tohoto roku som zateplil aj tu hornu cast pod skrydlou, ktora predtym nebola zateplena, natiahol som paropriepustnu foliu aj pod to. Takze co to bude robit, tak to uvidim o par tyzdnov, ked teplota poriadne klesne a zacne viac fukat.
Obrázok užívateľa
Jookie
 
Príspevky: 860
Registrovaný: Pon 27. Apr 2009 10:46:06
Dal súhlas: 53 krat
Dostal súhlas: 61 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod maksel » Pia 14. Dec 2012 11:06:16

Jookie píše:Tam je a bolo problemov viacero. Paropriepustna folia bola cez seba len prelozena (nie prelepena), takze nieco islo aj zvonku (ked snezilo a prudko fukalo, tak sa velmi jemny sneh dostal do podkrovia) - to sa prelepilo, aby bola folia spojena. Skladacie schodiky na pojd aj s dvierkami slabo tesnili (priepustnost vzduchu z interieru do podkrovia), tiez mali maly tepelny odpor a vela tepla islo aj tamad hore -- tieto boli prelozene zaklopom z EPS na povale. Tohoto roku som zateplil aj tu hornu cast pod skrydlou, ktora predtym nebola zateplena, natiahol som paropriepustnu foliu aj pod to. Takze co to bude robit, tak to uvidim o par tyzdnov, ked teplota poriadne klesne a zacne viac fukat.


jasne, rozumiem. a ty si na povalovy zaklop polozil EPS? pytam sa preto, lebo ja to chcem robit tiez. sucasnu skladbu stropu mam: SDK, parozabrana, 20cm vata, doskovy zakolop. no a nan chcem posilnit izolaciu 5cmEPS a aby to bolo pochododzne este 8mm OSB dosky. takze drevenny strop budem mat uzavrety od spodu parozabranou a vatou a zhora EPS a osb doskami. urcite tam v zime bude kondenzovat vlhkos, len sa bojim aby sot nebolo v prili svelkom mnozstve a nech mi casom nezacne hnit strop ked sa to nestihne cez leto odvetrat. ...myslis, ze sa nemam coho obavat, aleo tam radsej ten EPS nemam davat?...tepe to vevlhne pod zaklopom z EPS?
maksel
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Uto 11. Dec 2012 11:53:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod tramo » Pia 01. Feb 2013 15:04:01

@Jookie: Mas nejake nove info ako sa ta sprava?

@maksel: Mam presne rovnaku skladbu ako ty a taktiez uvazujem posilit izolaciou prave sa obavam toho EPS. Pozeral som rozne vaty ktore by sa tam hodili aj rovno tvrdu tazku pochodziu ktora sa dava na rovne plochy napr. Rockwool Monrock MAX ale ta cena...

Dalsi moj usudok je ked budem prerabat strechu (mam cca 8-9 rocny asfaltovy sindel na streche a neviem kolko este vydrzi), tak by som rad posili nad plnym debnenim este vrstvou izolacie. Ale tu ma odrazda vytrhanie celeho plneho debnenia, potom nasledne vytrhanie paropriepustnej folie a polozenie dodatocnej izolacie a opatovne nabitie debnenia + krytina. Ci by sa to nedalo nejako jednoduhsie spravit, bez trhania debnenia. Trapi ma ta vzduchova prevetravana medzera medzi debnenim a izolaciou.

Mate niekto nejaky nazor na dodatocnu izolaciu?
Zeby sme na to zalozili novu temu a rozdiskutovali to?
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod maksel » Pon 04. Feb 2013 15:45:00

tramo píše:@Jookie: Mas nejake nove info ako sa ta sprava?

@maksel: Mam presne rovnaku skladbu ako ty a taktiez uvazujem posilit izolaciou prave sa obavam toho EPS. Pozeral som rozne vaty ktore by sa tam hodili aj rovno tvrdu tazku pochodziu ktora sa dava na rovne plochy napr. Rockwool Monrock MAX ale ta cena...

Dalsi moj usudok je ked budem prerabat strechu (mam cca 8-9 rocny asfaltovy sindel na streche a neviem kolko este vydrzi), tak by som rad posili nad plnym debnenim este vrstvou izolacie. Ale tu ma odrazda vytrhanie celeho plneho debnenia, potom nasledne vytrhanie paropriepustnej folie a polozenie dodatocnej izolacie a opatovne nabitie debnenia + krytina. Ci by sa to nedalo nejako jednoduhsie spravit, bez trhania debnenia. Trapi ma ta vzduchova prevetravana medzera medzi debnenim a izolaciou.

Mate niekto nejaky nazor na dodatocnu izolaciu?
Zeby sme na to zalozili novu temu a rozdiskutovali to?


ja som sa nakoniec rozhodol, ze nebudem dodatocne davat ziadnu izolaciu znora na zaklop stropu. v buducnosti este natlacim vatu medzi krokvy stropu a tym v zime zvysim teplotu na povale.
maksel
 
Príspevky: 13
Registrovaný: Uto 11. Dec 2012 11:53:21
Dal súhlas: 0 krat
Dostal súhlas: 0 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod tramo » Str 06. Feb 2013 13:36:09

Dakujem za info maksel.

No ja som sa rozhodol ze na zaklop idem polozit este 20cm vaty. Kedze mam prevetravany kompletne cely vrch tak medzi krokvy stropu mi to vobec nepomoze bude tam +- rovnaka zima ako vonku.

K tomu co som pisal vyssie som nasiel jedno riesenie oficialne:
http://building.dow.com/europe/sk/insul ... inacia.htm
K tomu by som sa vratil pri prerabani stresnej krytiny, jedine co by som musel naviac spravit je ze tu medzeru ktoru mam odvetravanu medzi izolaciou a debnenim by som musel utesnit, nejakym sposobom. To ma zatial nenapada...

Len otazka znie aky velky to bude mat efekt a kedy by sa mi ta investicia vratila.

Ma s tymto riesenim niekto skusenosti?
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod hinault » Str 06. Feb 2013 15:16:32

tramo:

mam riesenie vyrobcu, na ktoreho odkazujes (nemam ale roofmate tg, ale roofmate sla 100 mm - rozdiel je len vo formate platne). a strechu vatou zateplenu tak, ako ma Jookie na obrazku s tym, ze polystyren na krokvach ju celu obaluje zvonku. strecha je bez vzduchovej medzery medzi polystyrenom a vatou. vata ma ale moznost odvetrat sa do podkrovneho priestoru, ktory planujem, ak bude treba, vetrat bud cez extra prieduchy v stitoch alebo napojenim nasavania vzduchu do krbovych kachli cez vetraciu sachtu v komine (este neviem, uvidim podla praxe po obyvani domu). kurit som zacal tento december na 19°, este nebyvame. v podkrovi na polystyrene ani inde nie je vidno ziadnu kondenzaciu, a to ani pred tym, nez som dokoncil parozabranu okolo vylezu z obytneho priestoru. vlhkost pritom v interiere je zvysena - malujeme

vyskytol sa ale jeden problem - na jednom mieste takmer pri hrebeni strechyje vlhky zaklop - plocha asi 10 x 20 cm. pravdepodobne netesni strecha, predpokladam, ze je paropriepustna folia porusena a kondenzat tvoreny na spodnej strane krytiny preteka dnu. ina moznost je, ze polystyrenove dosky nie su dobre dorazene k sebe a chlad na danom mieste sposobuje kondenzaciu, ktora zateka na zaklop. neviem si to inak vysvetlit - ked prsalo, bolo to suche, ked najviac mrzlo a snezilo, vlhkost sa objavila. tento problem ale pripisujem skor chybe pri instalacii, resp. poskodeniu pri neskorsom pohybe po streche.

a navratnost? neviem posudit.... ja som to dal aj koli tomu, ze som chcel viac izolacie ale nechcel som to na ukor vnutorneho priestoru. a tiez mi to riesilo tepelne mosty na stitoch a okolo vikieru.
hinault
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pia 28. Jan 2011 23:40:22
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod tramo » Str 06. Feb 2013 15:58:47

Dik za info, este mam par otazok:
1. medzi krokvami mas kolko cm vaty?
2. poistnu/paropriepustnu foliu mas? ak ano tak kde
3. aku mas stresnu krytinu?
4. aky mas sklon strechy?
5. cize teraz nemas zatial odvetravanie ziadne?
6. ak mas sikmu strechu tak odvetravanie sikmin bude dost komplikovane, toho si sa nebal?
6. aka je cena roofmate? ak ti to nevadi mi napisat, kludne aj do ss

Dakujem, som rad ze sa niekto ozval s tymto systemom.
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod hinault » Str 06. Feb 2013 16:46:54

tramo píše:Dik za info, este mam par otazok:
1. medzi krokvami mas kolko cm vaty?
20cm medzi, 6 cm pod

2. poistnu/paropriepustnu foliu mas? ak ano tak kde
je na polystyrene pod zvyslym latovanim
3. aku mas stresnu krytinu?
mediterran betonovu

4. aky mas sklon strechy?
45°
cca 20 ° jeden pultovy vikier


5. cize teraz nemas zatial odvetravanie ziadne?
mam odvetranie medzi krytinou a paropriepustnou foliou, ratam s tym, ze parozabrana si splni svoju ulohu, a aj ked je skladba tepelnych izolacii obratena (smerom von ide najprv ta, ktora ma mensi difuzny odpor - vata, a potom nasleduje ta s vacsim - polystyren), ako celok to je OK - prazabrana ma vacsi odpor ako polystyren.
6. ak mas sikmu strechu tak odvetravanie sikmin bude dost komplikovane, toho si sa nebal?
vid predchadzajucu odpoved. zadne vratka som si nechal otvorene prave vetranim celeho podstresneho priestoru - vata v nom nie je totiz zakryta uplne, len ciastocne. mam tam aj podlahu z OSB dosiek koli uloznemu priestoru - prave na miestach, kde je vata pod sikminou alebo kde vyustuju do vaty steny z podkrovia, a parozabrana tam tak nie je 100 %, som nechal koli odvetraniu neprekryte doskami. sam som zvedavy, ako sa to osvedci.
6. aka je cena roofmate? ak ti to nevadi mi napisat, kludne aj do ss

mal som dobru ponuku, inak by som do toho nesiel, ale myslim, ze aj bez nej sa to da riesit aj lacnejsim materialom - len by mal byt pevny v tlaku. a nadkrokvove riesenia ponukaju aj vyrobcovia vaty, myslim, ze nieco ma aj rockwool. tam by problem s difuznym odporom nemal byt ziadny.
btw. dost vysokou polozkou boli napr. aj vruty na upevnenie lat, niektory to riesia klincami, co sa mi ale nepozdavalo.


Dakujem, som rad ze sa niekto ozval s tymto systemom.
hinault
 
Príspevky: 45
Registrovaný: Pia 28. Jan 2011 23:40:22
Dal súhlas: 2 krat
Dostal súhlas: 4 krat

Re: Vlhkost na povale

Poslaťod tramo » Uto 12. Feb 2013 10:14:43

Trochu som pogooglil a ten rockwool toprock system sa mi celkom paci, jedinej veci ktorej sa obavam je ako utesnit sucasnu prevetravaciu spraru v sikmine a ci v buducnosti sa v nej nebude vlhkost a nezacnu laty hnit. Len investica je velmi velka a navratnost nikde.
tramo
 
Príspevky: 109
Obrázky: 3
Registrovaný: Str 02. Mar 2011 15:01:43
Dal súhlas: 3 krat
Dostal súhlas: 4 krat





Späť na Izolácie, zateplenie

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron