Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MartinH » Sob 02. Feb 2013 11:58:00

Mám dvojgaráž. Občas tam zaparkuje mokré auto. Vzadu pod stropom je potrubie s odsávajúcim ventilátorom. Ovládanie cez počítač. Merač vlhkosti len v plánoch, iné projekty majú prednosť.

Skúšal som vetrať A=5 min zapnúť, B=25 min pauza a opakovať C=10 krat, ale to som si len tak vymyslel na začiatok.

Vie niekto poradiť lepšie A, B, C ?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat




Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod tienik » Sob 02. Feb 2013 14:09:34

a ake mas teraz "vstupne moznosti"?
vie riadiace PC ze si bol v garazi?
Pripadne teraz od akeho okamihu pocitas to C?
A ake ma tvoje riadenie vstupy? lebo napriklad 1wire meranie vlhkosti je o dvoch suciastakach a 5 minutach prace :-) pripadne aj 0-10V - to je len jedna suciastka.
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MartinH » Sob 02. Feb 2013 15:23:37

tienik píše:a ake mas teraz "vstupne moznosti"?
vie riadiace PC ze si bol v garazi?
Pripadne teraz od akeho okamihu pocitas to C?
A ake ma tvoje riadenie vstupy? lebo napriklad 1wire meranie vlhkosti je o dvoch suciastakach a 5 minutach prace :-) pripadne aj 0-10V - to je len jedna suciastka.


Rychlo by som vedel zapojit vstup, ze brana bola hore. Ale automatika ma teraz netrapi. Spustam "vysusaci program" rucne a nevadi mi to.

K 1wire: mas pravdu, ale na mojej strane je jedna prekazka. Momentalne nechcem ziadny novy projekt ani vidiet, mam toho rozrobeneho viac, ako moja hlava zvlada :?

Je mi jasne, ze nikto nemoze vediet, ci je lepsie vetrat 5 alebo 7 minut. Dufam vsak, ze niekto ma skusenosti toho typu, ci radsej vela malych cyklov alebo menej dlhych, nech to nerobim uplne opacne.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod tienik » Sob 02. Feb 2013 18:52:26

ak by si chcel, ja teraz idem prerabat 1wire meranie vlhkosti z vrabcieho hniezda na plosak, takze ak chces mozem ich urobit viac :-)
tienik
 
Príspevky: 2358
Registrovaný: Str 14. Júl 2010 21:26:49
Dal súhlas: 12 krat
Dostal súhlas: 270 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MartinH » Sob 02. Feb 2013 20:43:07

Bol som v garazi prave nieco robit, ked sa zapol ventilator. Tento nie je len taka mala krabicka co huci na WC, tento citit, ako taha.

Myslim, ze nemam dost "dier" na vstup vzduchu. Dobre si pamätam, ze ked som kupoval garazovu branu (Hörmann), ze katalog uvadzal v dolnom tesneni vetracie otvory. Nezda sa mi, ze by tam boli. Pocut, ako si vzduch hlada skulinky okolo brany zo vsetkych 4 stran.

Asi vo faze A nevymenim dost vzduchu.

tienik píše:ak by si chcel, ja teraz idem prerabat 1wire meranie vlhkosti z vrabcieho hniezda na plosak, takze ak chces mozem ich urobit viac :-)

LAKAVA PONUKA :drink
Mam vsetko kupene, krabicky, suciastky. Budes robit vlastny plosak alebo pouzijes univerzalny?
Ale naozaj musim najprv dokoncovat rozrobene, inak mi z toho preskoci.
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod pepa » Sob 02. Feb 2013 21:05:56

Ja som na jesen sprevadzkoval ventilator na WC. 150mm rura priamo cez mur von. 150mm ventilator s automatickou zaluziou, prietok tusim 320m3/h. Samozrejme su tam tlakove straty, mam 2 spatne klapky v potrubi a este taka pevna zaluzia na fasade, ta tiez nieco zoberie, lebo strbiny su dost male. Kupelna je dost mala, par m2. Ked sa ide niekto osprchovat, tak je cela zaparena. Ventilator mam na rucne spustanie a k tomu samostatny casovac. Ma viacero programov, nakoniec som zvolil taky, ze sa da viackrat kliknut na spinac a tym nasobi nastaveny cas, siesty klik je uplne vypnutie. Najskor som dal 5 minut. Myslel som si, ze to musi stacit. Ale ked som to zapol po sprchovani, tak to neurobilo takmer nic, tak som postupne skusal, 10minut, 15minut, 20 minut, tam som skoncil. Ale pouzivame to tak, ze ho zapiname uz pred sprchovanim a hned klikneme 2x, takze vlastne bezi 40minut. A je to uz ovela lepsie. Podla mna ma dobry tah, lebo ked vonku mrzlo, tak som pozeral na fasadu a isla odtial poriadna davka pary. V kupelni tiez citim ako nasava vzduch z domu asi 1cm strbinou pod dvermi. Tah je dobry, ale tych 40minut to chce na tych 10 kubikov vzduchu v kupelni. A musi bezat hned pocas sprchovania, vtedy je najlepsi vysledok, lebo inak sa zarosi zrkadlo a okno a uz sa tak lahko neodrosi. Tak mozem hned pouzivat aj zrkadlo po osprchovani.

Inak minuly rok som pisal, ze ta kupelna je nejaka studena. Ale asi to bolo sposobene castym otvaranim okna a vychladzovanim kupelne. Teraz okno vobec neotvarame a do vnutra to nasava teply (a suchy) vzduch z domu. Taktiez som si myslel, ze ta rura cez mur bude robit velky tepelny most, ale zda sa, ze ani nie, 2 spatne klapky a vnutorne zaluzie na ventilatora asi celkom dobre izoluju. Kupelna je zrazu celkom tepla a sucha (a nesmrdi :-)))

A co som ti chcel vlastne napisat, ze si myslim, ze vo faze A nevymenis dost vzduchu. Ventilator musi bezat dlhsie, aby sposobil dostatocne prudenie vzduchu cez miestnost. Ty das za 5minut vzduch pomaly do pohybu a potom ho hned zastavis. Nechas vlhkost rozptylit po miestnosti a zase ho trochu pohnes a tak stale dookola. Ale vo vysledku sa ti vzduch z druhe strany nikdy nedostane do ventilatora. Dal by som max tri intervaly ale beh ventilatora aspon 15minut. A tiez dostatok vzduchu na vstupe. Asi nejaku ruru a spatne klapky na druhej strane garaze.
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MiroM » Pon 04. Feb 2013 12:33:02

pepa píše:Ja som na jesen sprevadzkoval ventilator na WC. 150mm rura priamo cez mur von. 150mm ventilator s automatickou zaluziou, prietok tusim 320m3/h. Samozrejme su tam tlakove straty, mam 2 spatne klapky v potrubi a este taka pevna zaluzia na fasade, ta tiez nieco zoberie, lebo strbiny su dost male. Kupelna je dost mala, par m2. Ked sa ide niekto osprchovat, tak je cela zaparena. Ventilator mam na rucne spustanie a k tomu samostatny casovac. Ma viacero programov, nakoniec som zvolil taky, ze sa da viackrat kliknut na spinac a tym nasobi nastaveny cas, siesty klik je uplne vypnutie. Najskor som dal 5 minut. Myslel som si, ze to musi stacit. Ale ked som to zapol po sprchovani, tak to neurobilo takmer nic, tak som postupne skusal, 10minut, 15minut, 20 minut, tam som skoncil. Ale pouzivame to tak, ze ho zapiname uz pred sprchovanim a hned klikneme 2x, takze vlastne bezi 40minut. A je to uz ovela lepsie. Podla mna ma dobry tah, lebo ked vonku mrzlo, tak som pozeral na fasadu a isla odtial poriadna davka pary. V kupelni tiez citim ako nasava vzduch z domu asi 1cm strbinou pod dvermi. Tah je dobry, ale tych 40minut to chce na tych 10 kubikov vzduchu v kupelni. A musi bezat hned pocas sprchovania, vtedy je najlepsi vysledok, lebo inak sa zarosi zrkadlo a okno a uz sa tak lahko neodrosi. Tak mozem hned pouzivat aj zrkadlo po osprchovani.


Tak toto ma naozaj zaujalo. Vytesujes sa, ze ti ide do kupelne teplejsi vzduch z domu. Ale otazka znie, odkial sa v dome naberie tych cca 210m3, ktore za 40min. odsajes? Prisaje sa to samozrejme infiltraciami, teda tiez studeny vzduch, ako ked otvoris okno v kupelni. Ale aj tak tam(v dome) musi vznikat slusny podtlak. Ja ked pustim na vetr.jednotke iba odtahovy ventilator (cca 300m3), tak sa mi otvoria terasove dvere, ak nie su zavrete a su iba zabuchnute.
Obrázok užívateľa
MiroM
 
Príspevky: 3039
Registrovaný: Štv 20. Nov 2008 8:21:13
Dal súhlas: 58 krat
Dostal súhlas: 244 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod pepa » Pon 04. Feb 2013 20:34:47

Tak ja osobne pochybujem, ze s tym cislom 320m3/h sa da realne pocitat. Pokial viem, tak axialne ventilatory su velmi citlive na tlakove straty. Takze ak vo vysledku dokaze odsat stvtinu, cize asi 80m3/h, tak by to bol skvely vysledok. A to uz si myslim, ze sa da natiahnut infiltraciami.

Celkom iba situacia vsak nastava pri digestore, tam je velky radialny ventilator, minimalny vykon je 400m3, maximum dava 700m3. A ten uz vyzaduje mikrovetranie na aspon jednom okne. Uplne sa tym pootvorenim okna zmeni zvuk ventilatora. Ale ten vie naozaj vytlacit von stovky kubikov vzduchu. Ked sa postavim pri fasadu, tak citim jak vzduch fuci von. Super je to, ked sa smazia rezne. To potom smrdi cela dedina :-))))
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MartinH » Pon 04. Feb 2013 21:36:49

pepa píše:Super je to, ked sa smazia rezne. To potom smrdi cela dedina :-))))


Mozes pozvat Deka na ciernohorsky :lol:
cim-malovat-interierove-steny-valec-pistol-t1468.html?hilit=rezen#p26700
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod pepa » Pon 04. Feb 2013 21:40:24

deka v ziadnom pripade !!!
dvojpodlazny 140m2 Ytong lambda+15cm eps, strop 32cm, podlaha 15cm+anhydrit, 3skla, juzne slovensko
Obrázok užívateľa
pepa
 
Príspevky: 1454
Registrovaný: Pon 27. Jún 2011 22:32:05
Bydlisko: takmer BA
Dal súhlas: 64 krat
Dostal súhlas: 103 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod mp1 » Uto 05. Feb 2013 10:44:32

otázka - ako "mokré" je auto? pretože aj idem (autom) aj dvakrát denne do garáže a v čase mokrého a posoleného snehu metlou (dva ťahy max) ometiem zásterky a prípadne podbehy, na podlahe sú mokré fľaky iba pod kolesami (priemer okolo pol metra. dvojgaráž nevykurovaná, dvere z tenkého profilového hliníka, podlaha hladký betón. prevádzkovo teplý motor udrží od popoludnia do rána teplotu pri vonkajších -3°C na +1-3°C.
mp1
 
Príspevky: 486
Registrovaný: Pia 21. Nov 2008 13:15:08
Dal súhlas: 79 krat
Dostal súhlas: 30 krat

Re: Ako odvetrať vlhkosť z garáže?

Poslaťod MartinH » Pon 01. Júl 2013 8:53:39

Trochu som sa zasekol, ze neviem sa rozhodnut , co bude najlepsie. Pytal som sa trochu a dostal som protichodne rady :( Len pre pripomenutie, ide o zabezpecenie nasavania vzduchu, lebo tesnenia tesnia.

Co si myslite o vetracej mriezke v garazovej brane?
Obrázok užívateľa
MartinH
 
Príspevky: 3951
Registrovaný: Ned 30. Nov 2008 20:02:01
Dal súhlas: 215 krat
Dostal súhlas: 333 krat





Späť na Rekuperácia, vetranie, VZT

 


  • Súvisiace témy
    Odpovede
    Zobrazenia
    Posledný príspevok

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia